1. „Dziennik panny służącej” (Journal d’une femme de chambre)Pobieranie 19.21 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar19.21 Kb.1. „Dziennik panny służącej” (Journal d’une femme de chambre), reż. Benoit Jacquot

gatunek: dramat

produkcja: Francja / Belgia

reż.: Benoit Jacquot

w rolach głównych: Léa Seydoux, Vincent Lindon, Clotilde Mollet, Hervé Pierre, Mélodie Valemberg, Patrick D'Assumçao, Vincent Lacoste, Joséphine Derenne, Dominique Reymond
Léa Seydoux w nominowanej do Złotego Niedźwiedzia adaptacji skandalizującej powieści z przełomu XIX i XX wieku.

Ekranizacja powieści Octave'a Mirbeau to odważny zapis doświadczeń młodej pokojówki. Zarówno w książce, jak i na ekranie seksualne perwersje splatają się z wyuzdaniem ocierającym się o patologię i sadyzm.

Początek XX wieku. Célestine, śliczna młoda służąca oczekuje od życia więcej, niż los może jej zaoferować. Świadoma swojej seksualności dziewczyna zauważa, że jest obiektem fascynacji kolejnych panów domu. Odruchowo broni się przed tym, ale szybko uczy się czerpać przyjemność z coraz bardziej odważnych erotycznych przygód.

W poprzednich kultowych ekranizacjach Jean Renoira i Luisa Buñuela w roli zmysłowej pokojówki oglądaliśmy niekwestionowane gwiazdy europejskiego kina Paulette Goddard

i Jeanne Moreau; tym razem w tytułową bohaterkę wcieliła się hipnotyzująca Lea Seydoux - laureatka Złotej Palmy w Cannes za „Życie Adeli rozdział 1 i 2”.
Chatka Żaka, 27 maja, g. 20.00
2. „Nowa dziewczyna” (Une nouvelle amie)

Gatunek: thriller/dramat/komedia

Produkcja: Francja 2014

Reżyseria i scenariusz: François Ozon („Basen”, „8 kobiet”, „5x2 pięć razy we dwoje”, „Żona doskonała”, „U niej w domu”, „Młoda i piękna”)

Obsada: Romain Duris („Heartbreaker. Licencja na uwodzenie”, „Smak życia”, „Exils”, „Niebo nad Paryżem”, „Dziewczyna z lilią”), Anaïs Demoustier („Sponsoring”), Raphaël Personnaz („Anna Karenina”, „Terytorium wroga”), Michèle Raingeval („Przeszłość”, „U niej w domu”), Aurore Clément („Czas Apokalipsy”, „Maria Antonina”, „Paryż, Teksas”)
BLISKO PÓŁ MILIONA WIDZÓW WE FRANCJI!

Nowy film François Ozona – twórcy hitu „8 kobiet” oraz dwukrotnie nominowanego do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes („Młoda i piękna”, „Basen”) zdobywcy Europejskiej Nagrody Filmowej za Najlepszy Scenariusz („U niej w domu”). W rolach głównych francuski amant – Romain Duris („Heartbreaker. Licencja na uwodzenie”, „Smak życia”) oraz Anaïs Demoustier – gwiazda głośnego „Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej. Nowa produkcja Ozona została uhonorowana Sebastiane Award dla Najlepszego Filmu w San Sebastian oraz zdobyła Nagrodę Publiczności na festiwalu w Petersburgu. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania Ruth Rendell. Jedną z poprzednich książek autorki zekranizował Pedro Almodóvar („Drżące ciało”).


Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Są nierozłączne i dzielą ze sobą wszystkie najważniejsze momenty życia. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi – mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret. Podczas niezapowiedzianej wizyty w domu Laury i Davida, Claire natyka się na tajemniczą Virginię. Nowa dziewczyna ma na sobie ubrania Laury, a w jej twarzy jest coś niepokojąco znajomego.
„Powiew suspensu jak u Hitchcocka i seksualny niepokój jak u Almodóvara”

Variety.com

„Wysmakowane spojrzenie na pożądanie i seksualność”

Hollywoodreporter.com

„Mistrzowski”

Tiff.net
Chatka Żaka, 25 maja, g. 20.00


3. „Guillame i chłopcy! Kolacja!” (Les Garçons et Guillaume, à table !) reż. Guillaume Galienne

Francja 2013, 87 min

W rolach głównych: Guillaume Gallienne, André Marcon, Françoise Fabian, Nanou

Garcia i Diane Kruger


Gulillaume Gallienne zaadaptował na potrzeby kina swój cieszący się powodzeniem zarówno wśród publiczności jak i wśród krytyków monodramat, za który w 2010 roku otrzymał francuską teatralną nagrodę Molière.
"Pierwsze wspomnienie o matce wiąże się z czasem, gdy miałem cztery, pięć lat. Matka wołała mnie i moich dwóch braci: „Guillaume i chłopcy! Kolacja!”. A gdy po raz ostatni rozmawiałem z nią przez telefon, zakończyła słowami: "Całuję cię, moja droga". Powiedzmy, że pomiędzy tymi dwoma zdaniami zaszło kilka nieporozumień."
Chatka Żaka, 31 maja, g. 20.00
4. „Markiza Angelika” (Angélique), reż.: Ariel Zeïtoun

Francja 2013, 113 min

w rolach głównych: Nora Arnezeder, Gérard Lanvin, Tomer Sisley, David Kross
Francja, druga połowa XVII wieku. Piękna i młoda Angelika zgodnie z wolą ojca musi poślubić znacznie starszego od siebie hrabiego Joffreya de Peyrac, zwanego z racji charakterystycznej ułomności Wielkim Kulawcem z Langwedocji. Czas sprawia,

że początkowo nieufna dziewczyna przekonuje się do uczuć mężczyzny, z którym związał ją los. Gdy mający ochotę zawładnąć ogromnym majątkiem hrabiego de Peyrac król Ludwik XIV oskarża go o herezję, Angelika zrobi wszystko, by uratować męża przed śmiercią.


Adaptacja powieści Anne Golon.
Chatka Żaka, 31 maja, g. 17.45
5. „Prawda o Lulu” (Lulu, femme nue), reż. Solveig Anspach

Francja 2014, 87 min

W rolach głównych : Karin Viard, Bouli Lanners, Claude Gensac, Pascal Demolon,

Corinne Masiero


Po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej Lulu postanawia nie wracać do męża i trójki dzieci. Pod wpływem impulsu robi sobie wolne i spędza kilka beztroskich dni nad morzem. Na swojej drodze spotyka między innymi dorosłego mężczyznę, którego bracia nie odstępują na krok, śmiertelnie znudzoną starszą panią i prześladowaną w pracy kelnerkę. Z ich pomocą Lulu odnajdzie kogoś z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie.
Ekranizacja komiksu Étienne Davodeau.
Chatka Żaka, 30 maja, g. 20.00
6. „Francuski minister” (Quai d’Orsay) reż. Bertrand Tavernier

Francja 2013, 113 min

W rolach głównych : Thierry Lhermitte, Raphaël Personnaz, Niels Arestrup, Anaïs Demoustier, Julie Gayet
Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Do jego obowiązków należy przygotowywanie przemówień charyzmatycznego ministra, Alexandre’a Taillard de Vorms. Niestety minister jest bardzo zajęty i nie tylko nie znajduje czasu dla młodego urzędnika, ale co gorsza nie czyta jego przemówień i od razu każe je poprawiać. Na szczęście szef gabinetu uczy Arthura jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami ministra.
Ekranizacja komiksu Christophe’a Blaina i Abela Lanzaca
Chatka Żaka, 30 maja, g. 17.45
7. „Kot rabina” (Le chat du rabbin) reż. Joann Sfar

Francja 2011, 89 min


Algier, 1920. Rabin Sfar mieszka ze swoją córką Zlabyą, hałaśliwą papugą i sprytnym kotem. Pewnego dnia kot pożera papugę i zaczyna mówić ludzkim głosem. Rabin chce się go pozbyć, ale kot tak bardzo kocha swoją panią, że jest gotów na wszystko, żeby tylko zostać przy niej, nawet na bar micwę! Rabin musi więc nauczyć kota podstaw prawa mojżeszowego, ale pewne wydarzenie sprawia, że kot traci dar ludzkiej mowy. Zaprzyjaźnia się jednak z rosyjskim malarzem, z którym wyrusza na poszukiwanie mitycznej Jerozolimy zamieszkanej przez czarnoskórych Żydów…
Adaptacja komiksu Joanna Sfara.
Chatka Żaka, 26 maja, g. 20.00

8. „Dmuchawce” (Du vent dans mes mollets), reż. Carine Tardieu

Francja 2012, 89 min

W rolach głównych: Agnès Jaoui, Denis Podalydès, Isabelle Carré, Isabella Rossellini, Juliette Gombert, Anna Lemarchand


Początek lat 80, dziewięcioletnia Rachel Gladstein chciałaby: wstąpić do klubu Barbie, zaprzyjaźnić się z Mariną Campbell, najładniejszą dziewczynką w klasie i nie musieć więcej opiekować się swoją babcią, z którą dzieli pokój. Rachel ma za to: złośliwą nauczycielkę, nadopiekuńczą mamę, dziwną panią psycholog i tatę, który zamiast spędzać czas z rodziną woli remontować kuchnię sąsiadki. W dodatku na urodziny dziewczynki przychodzi tylko jeden gość: Valérie…
Adaptacja komiksu Raphaële Moussafir.
Chatka Żaka, 27 maja, g. 18.00
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna