1. Faza przygotowawczaPobieranie 14 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar14 Kb.
Witold Wroński

Miejsce pobytu: Japonia, Beppu, Ritsumeikan Asia Pacific University

Termin pobytu: 17 września 2007 – 4 lutego 2008
1. Faza przygotowawcza.

Otrzymanie wizy w ambasadzie japońskiej jest jedynie formalnością, a cała procedura trwa około tygodnia. Przedmioty wybiera się na miejscu już po przyjeździe. Semestr podzielony jest na dwie części. Przedmioty na obie z nich wybiera się na początku pobytu, jednak po kilku dniach zajęć podczas każdej z „ćwiartek” istnieje możliwość wypisania się lub dopisania do innego przedmiotu.

Przed wyjazdem warto zacząć uczyć się podstaw japońskiego. Na terenie uczelnie większość osób mówi po angielsku, jednak poza nią nie jest to regułą (warto znać przynajmniej hiraganę, katakanę i podstawowe zwroty).
2. Przyjazd na uniwersytet.

Nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski do Japonii. Aby dotrzeć z Warszawy do Beppu należy najpierw polecieć na któregoś z dużych lotnisk europejskich, stamtąd dotrze się na jedno z międzynarodowych lotnisk w Japonii, a następnie lotem krajowym do Fukuoki. Wedle mojej wiedzy nie ma połączeń bezpośrednich między Europą a Fukuoką, więc trzy etapowa podróż jest nieunikniona. Z lotniska w Fukuoce do Beppu jedzie się autobusem około 2 godzin. Jeżeli przyleci się w ciągu wyznaczonych przez uczelnię dni, organizuje ona „serwis powitalny”. Mówiące po angielsku osoby pomogą wymienić pieniądze i kupić bilety na autobus do Beppu. Dodatkowo uczelnia organizuje transport największych bagaży, które przed lotniskiem można włożyć na ciężarówkę a następnie odebrać w akademiku.

Przez pierwsze kilka dni dostęp do Internetu w pokojach nie działa (trzeba otrzymać specjalne hasło), jednak w każdym akademiku jest pracownia internetowa, z której można korzystać 24 godziny na dobę już od momentu przyjazdu.
3. Opis przedmiotów.

Uczelnia oferuje zajęcia zarówno w języku japońskim jak i angielskim. Wszystkie opisane poniżej wykładane były po angielsku.

3.1 Japanese Foundation Course I. MURAZUMI Shizuka

Podstawy japońskiego. Przedmiot bardzo przydatny, jeżeli planuje się spędzić chociaż 15 minut poza campusem. Lektorka, z którą ja miałem zajęcia, nie pracuje już na APU. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa.3.2 Investment Strategies in Asia. GOTO Kenta

Wykładowca jest dosyć kompetentny, a jego angielski jest bardzo dobry. Wykłady prowadzone są na podstawie prezentacji (każdy student dostaje jej wydrukowaną wersję), jednak wykładowca często dodaje coś od siebie. Od czasu do czasu na zajęciach pokazywane są filmy dotyczące omawianych zagadnień. Zaliczenie odbywa się na podstawie grupowej prezentacji oraz związanego z nią indywidualnego raportu. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa.3.3 Contemprorary Business in the Asia Pacific. YAMAMOTO Susumu

Przedmiot dotyczy przede wszystkim podstaw biznesu, omawianych w kontekście uwarunkowań rejonu Azji i Pacyfiku. Poziom języka angielskiego wykładowcy jest zupełnie akceptowalny. Wszystkie prezentacje z wykładu dostępne są w uczelnianym systemie komputerowym. Zaliczenie na podstawie dwóch egzaminów (w połowie i na koniec przedmiotu) jest wybitnie proste i ciężko sobie wyobrazić, żeby komukolwiek mogło sprawić kłopoty. 40% punktów otrzymuje się za obecność na zajęciach (jest ona obowiązkowa).3.4 Investment and Security Analysis. SHIMA Yoshio.

Dla osób, które wcześniej nie miały styczności z zagadnieniami związanymi z tematem, przedmiot może być dosyć ciężki. Angielski wykładowcy jest całkiem dobry. Wykładowca ma z pewnością sporą wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną, jednak nie towarzyszy jej talent do nauczania. Zaliczenie na podstawie średnio trudnego egzaminu i pracy domowej. Obecność obowiązkowa.3.5 Economies In the Asia Pacific. THOBURN John.

Wykładwoca jest Brytyjczykiem. 2/3 wykładów prowadzone było przez wykładowcę. Posiada on dużą wiedzę oraz łatwość jej przekazywania. Wszystkie prezentacje studenci dostają przed wykładem, ponadto są one dostępne w uczelnianej sieci. 1/3 wykładów zajęta była przez prezentacje studentów. Zaliczenie na podstawie grupowej prezentacji, indywidualnego raportu (związanego z prezentacją) i egzaminu końcowego. Obecność nie jest obowiązkowa.3.6 Contemprorary Japanese Economics. NAKAGAMI Masafumi.

Wykładowca prawdopodobnie posiada sporą wiedzę na temat wykładanego przez siebie przedmiotu jednak jego znajomość języka angielskiego skutecznie uniemożliwia mu jej przekazywanie. Prezentacje z wykładu oraz różne dodatkowe materiały dostaje się w wersji wydrukowanej po każdych zajęciach. Sporo czasu zajmują puszczane prze wykładowcę filmy. Zaliczenie na podstawie „quizów” (kartkówek), pracy domowej i dwóch egzaminów. Pytania i odpowiedzi do kartkówek i egzaminów w praktyce są wcześnie podane (na koniec każdych zajęć dostaje się przykładowe pytania odnośnie tego tematu, a przed następnymi zajęciami pokazywane są prawidłowe odpowiedzi). Zarówno na kartkówkach jak i na egzaminach można korzystać ze wszystkich materiałów, które się ze sobą przyniosło (włączając w to wspomniane odpowiedzi do przykładowych pytań, które pojawiają się w niezmienionej formie). Praca domowa polega na obejrzeniu filmu i opisaniu swoich skojarzeń z dwoma wybranymi przez siebie scenami. Obecność obowiązkowa.3.7 Tea Ceremony. TORITANI Pongpan.

Ceremonia herbaty. Podczas zajęć studenci uczą się wykonywać wszystkie czynności składające się na japońską ceremonię herbaty. Przedmiot bardzo ciekawy (prawdopodobnie będzie jeszcze zachwalany podczas licznych spotkań w czasie tygodnia orientacyjnego). Zaliczenia na podstawie dwóch egzaminów (w połowie i na koniec zajęć), obecności i raportu. Obecność obowiązkowa.


4. Zakwaterowanie.

Każdemu studentowi przyjeżdżającemu na APU w ramach wymiany przysługuje miejsce w akademiku zlokalizowanym na terenie campusu uczelni. W akademikach dostępne są 2 typy pokoi. Jednoosobowe z toaletą, umywalką, lodówką, klimatyzacją i dostępem do Internetu, oraz dwuosobowe pozbawione umywalki i toalety. W obu przypadkach prysznice są wspólne. Większość informacji na temat miejsca i warunków zakwaterowania dostaje się razem ze wszystkimi dokumentami przysyłanymi przez uczelnię.

W akademikach na każdym piętrze dostępna jest wspólna kuchnia, z której można korzystać, jednak osoby nie mające ochoty samemu gotować bez problemu mogą sobie poradzić korzystając ze znajdujące się na terenie uczelni kafeterii.
5. Życie studenckie.

Uczelnia znajduje się na szczycie góry, a podróż autobusem do centrum miasta trwa około 40 minut (do najbliższego sklepu poza uczelnią około 10 minut). Wyprawa piesza jest bardzo niewygodna ze względu na brak chodnika. W akademikach na terenie uczelni mieszkają głównie studenci z wymiany oraz studiujący na pierwszym roku na APU.


6. Inne praktyczne informacje dot. warunków ekonomicznych.

Na początku semestru uczelnia pomaga otworzyć konto w banku, jednak jak pokazuje praktyka w przypadku pobytu przez trwającego jeden semestr nie na to większego sensu. Szybsze, prostsze i łatwiejsze jest korzystanie z polskiej karty bankomatowej (międzynarodowy bankomat znajduje się na terenie uczelni). Ponadto część sklepów akceptuje karty kredytowe (jest ich nieco mniej niż w Polsce).


7. Inne.

Jeżeli przed wyjazdem poczyta się nieco na temat kraju i kultury nic nie powinno specjalnie zaskakiwać.


8. Ocena.

Ocena ogólna: 5Ocena merytoryczna: 4


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna