1 września Dziewczyny z tamtych latPobieranie 64.67 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar64.67 Kb.
Pasma dokumentalne TVP INFO: PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK GODZ. 00.00

SOBOTA – godz. 23.10 i 00.00 oraz NIEDZIELA GODZ. 23.45;
1 września

Dziewczyny z tamtych lat

reżyseria: Alina Czerniakowska;

Kiedy we wrześniu 1939 roku na polskie miasta posypały się bomby, a hitlerowskie wagony pancerne wtargnęły do kraju, one miały po kilkanaście lat. Ich rodzice byli najczęściej inteligentami - lekarzami lub nauczycielami. Wielu ojców miało wojskową przeszłość, niektórzy brali udział w walce o niepodległość Polski u boku Józefa Piłsudskiego. Rodziny dziewcząt łączyło wychowanie w duchu patriotycznym i troska o narodową świadomość. Po klęsce wrześniowej dziewczęta włączyły się do ruchu konspiracyjnego. W oddziałach państwa podziemnego służyły jako sanitariuszki, łączniczki, szyfrantki czy kurierki. Koniec wojny był dla młodziutkich weteranek Armii Krajowej początkiem nowego koszmaru. Dla komunistycznych władz żołnierze państwa podziemnego stanowili zagrożenie. Rozpoczęły się aresztowania. Strażnicy i funkcjonariusze służby bezpieczeństwa robili wszystko, aby je upokorzyć. Wiele z nich nie przeżyło pobytu w więzieniach, ciągnących się tygodniami przesłuchań, katowania i poniżania. Po latach kobiety pokolenia Armii Krajowej opowiadają o strasznych chwilach okupacji i okresie stalinowskim, wspominają przykrości i prześladowania, z jakimi się spotykały już po zwolnieniu z ubeckich więzień.
2 września

Niewygodni i nieprzekupni. Walka o prawdę w Chinach

Reżyser, Jochen, Graeber

Film przedstawia działalność kilku dziennikarzy śledczych w Chinach, którzy umieszczają swoje materiały na stronach internetowych, informując o korupcji, katastrofach ekologicznych, naruszaniu praw człowieka, wyzysku i aktach niesprawiedliwości w społeczeństwie chińskim. Wykonując swoją pracę (misję?) narażają się na znaczne niebezpieczeństwo. Podejmują walkę o praworządne państwo z partią komunistyczną, która jest przeciwna wolności słowa i zasadzie transparentności. Władze Chin zdają sobie jednak sprawę, że problemów wynikających z szybkiej modernizacji kraju nie da się rozwiązać za pomocą propagandy i czasem są gotowe ujawnić prawdę, jak to miało miejsce w przypadku trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku, kiedy nawet oficjalne media po raz pierwszy otwarcie donosiły o rozmiarze katastrofy.
3 września

Ja, alkoholik - epilog ;

Reżyser, Jacek, Bławut;

Studyjne podsumowanie i dopełnienie telenoweli dokumentalnej, w której biorą udział bohaterowie filmu: alkoholicy, specjaliści, terapeuci.
Reporter frontowy w Afganistanie

Reżyser, John D., McHugh

Film pokazuje kulisy wojny w Afganistanie. Fotoreporter John D. McHugh wcielił się do oddziałów amerykańskich, aby podpatrzeć żołnierzy i wojenną rzeczywistość. Żołnierze opowiadają m. in. o nowych planach prezydenta Obamy dotyczących sytuacji w Afganistanie (tzw. Af - Pak Strategy) i wątpliwościach związanych z projektem.
4 września

Reporter frontowy w Afganistanie

Reżyser, John D., McHughPOWT
5 września

Dorosłe dzieci alkoholików

reż: Athena Sawidis;

Bohaterowie dokumentu mówią otwarcie o bardzo osobistych sprawach, o koszmarze, jaki zgotował im los. Wszyscy pochodzą z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym ,który zrujnował nie tylko ich dzieciństwo, ale także całe dorosłe życie. Zostali głęboko zranieni, ale sami starają się postępować inaczej, choć jest im ciężko wyrzucić z siebie bolesne wspomnienia, zapomnieć o przeszłości. Czują się bezradni, zagubieni, niepewni swoich możliwości. Nie potrafią z odwagą iść przez życie, brakuje im wiary w siebie. Słabszych psychicznie ogarniały nawet myśli samobójcze. Czując bezsilność i bezradność, szukają pomocy w poradniach, ośrodkach terapeutycznych. Mają potrzebę zwierzenia się ze swoich problemów, pozbycia się niepotrzebnego balastu, odcięcia się na zawsze od przeszłości. Pozbawieni kiedyś rodzinnego ciepła i uczuć, obawiają się, że sami nie są zdolni do innego życia. Dla nich terapia to jedyna szansa na normalną egzystencję.
6 września

Polskie Państwo Podziemne 1939 - 1945

reż. A Sapija;

Film ten ma ambicję objęcia i opisania całości unikatowego w skali europejskiej zjawiska tamtego okresu, jakim w rzeczywistości okupowanej Polski lat 1939-45 były struktury cywilne, administracyjne, polityczne tworzące Polskie Państwo Podziemne (PPP). Mowa jest więc m. in. o strukturach administracyjno-politycznych Delegatury Rządu na Kraj, o tajnym nauczaniu, tajnej prasie i wydawnictwach, działalności Rady Pomocy Żydom "Żegota", podziemnym wymiarze sprawiedliwości i programie "działań przyszłościowych". O fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego mówią świadkowie, m. in. Maria Dmochowska, Maria Staszewska, Krystyna Grostal, Kazimierz Łodziński, Józef Garliński i Władysław Bartoszewski. W dyskusji uczestniczą także historycy zarówno polscy, jak i zagraniczni: Andrzej Ajnenkiel, Janusz Tazbir, Norman Davies (Wielka Brytania) i B. Martin (Niemcy).
8 września

1/2 Supermocarstwo

Reżyser, Barbara - Anne, Stagmuller

Jak doszło do tego, że światowa potęga (Stany Zjednoczone) została zaatakowana przez terrorystów na rodzimym gruncie? Autorzy filmu postanowili znaleźć odpowiedź na to pytanie. Prezydent Eisenhower w przemówieniu pożegnalnym ostrzegał przed powstaniem kompleksu militarno - przemysłowego, który może zagrozić swobodom demokratycznym. Wydaje się, że właśnie do tego doszło. CIA za przyzwoleniem prezydenta obala demokratycznie wybrane rządy w innych krajach, gdy służy to gospodarczym interesom USA. Władze na mocy sfałszowanych informacji atakują inne państwa i toczą wojny. W więzieniach znajdujących poza granicami kraju, amerykańskie wojsko więzi i torturuje podejrzanych o terroryzm. Bez końca można przytaczać przykłady, które przestawiają nam autorzy filmu. Czy rzeczywiście w USA władzę przejęła oligarchia wojskowa wspomagana przez wielką finansjerę? Odpowiedzi udzielają osoby, które szeroko mówią o nadużyciach amerykańskich władz i od lat z nimi walczą, ponosząc liczne ofiary.

Film nagrodzony na: Twin Cities Arts 2008, Moving Picture Film Contest w Phoenix 2008, Route 66 Int Film Festival Springfield 2008, August Sun Film & Television Festival Los Angeles 2008, El Sawy Int Film Festival Egypt 2009, Int Film Festival South Africa 2009.


9 września

2/2 Supermocarstwo;

Superpower


10 września

9/11: ostatnie rozmowy z wież;

Reżyser James Kent

Film dokumentalny wspominający jedną z największych tragedii XXI wieku, atak terrorystyczny na wieże WTC w Nowym Jorku we wrześniu 2001 roku. Dopiero po latach poszkodowani, którzy utracili bliskich są w stanie opowiadać o tym, co przeżyli. Realizatorzy filmu prezentują unikalne, nigdzie nie pokazywane zdjęcia, rejestracje rozmów telefonicznych, ekspertyzy i wypowiedzi lekarzy oraz naukowców o zdrowotnych następstwach tragedii, dotyczących ratowników i mieszkańców oraz wiele innych nieznanych faktów.
11 września

Rozbroić bombę nuklearną

Reżyser, Heinz, Greuling

Nowy Prezydent USA - Barack Obama ma przed sobą bardzo wiele wyzwań. Jednym z nich jest rozwiązanie kwestii posiadania broni nuklearnej i rozwijającej się w tej sprawie "zimnej wojny". W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych zaczął się ruch pokojowy z zaangażowanymi osobistościami polityki, takimi jak: George Schultz - były sekretarz stanu oraz Henry Kissinger - senator partii opozycyjnej. Opublikowali oni apel na łamach The Wall Street Journal. Głos w tej sprawie zabrali również wybitni naukowcy, miedzy innymi Richard Garwin - doradca prezydentów USA i konstruktor bomby wodorowej. Celem ruchu jest wyeliminowanie posiadania i używania broni nuklearnej na całym świecie, w tym również w USA, co dałoby podstawę do wymagania tego samego od Pakistanu i Iranu.
Już nie zapomnisz mnie

Reż. Marek Maldis;

Mało kto dziś pamięta o Aleksandrze Żabczyńskim, wybitnym aktorze okresu międzywojennego. Choć w 2008 roku minęło 50 lat od jego śmierci, ta wspaniała postać nie doczekała się jeszcze filmowego dokumentu. A przecież nie tylko za dokonania aktorskie zasługuje Żabczyński na "filmową biografię". Urodził się w Warszawie w 1900 roku. Występował najpierw w teatrze "Reduta", później na scenach Poznania, Lwowa i Łodzi. W 1926 r. trafił do filmu. Do wybuchu wojny zagrał w 27 filmach. Śpiewane przez niego piosenki stawały się od razu szlagierami; niektóre są do dziś popularne. W 1939 r. rozpoczął się mało dziś znany okres w życiu Aleksandra Żabczyńskiego. Zmobilizowany do wojska, jako porucznik artylerii wziął udział w kampanii wrześniowej. Po klęsce, przez Rumunię i Węgry przedostał się do Francji. Będąc znów w szeregach Wojska Polskiego walczył z Niemcami w maju i czerwcu 1940 r. Po kapitulacji Francji ewakuował się do Anglii. W randze kapitana odbył drogę bojową II korpusu - Irak, Palestyna, Egipt, kampania włoska. Za walki pod Monte Cassino, gdzie został ranny, otrzymał Krzyż Walecznych. Po demobilizacji wojsk polskich w Anglii powrócił w 1947 r. do kraju. Ale tu trudno było znaleźć miejsce dla przedwojennego ulubieńca publiczności, na dodatek walczącego w czasie wojny pod niewłaściwym sztandarem. Co prawda udało mu się zatrudnić w kilku warszawskich teatrach, ale była to już tylko aktorska wegetacja. Aleksander Żabczyński umarł w 1958 r. Jego grób znajduje się na cmentarzu powązkowskim.
12 września

Chełmska 21

Reż. Andrzej Titkow;

W 1946 roku przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie rozpoczęto wznoszenie budynku wytwórni filmowej. W zrujnowanej stolicy był to wówczas pierwszy obiekt budowany od podstaw, dotąd wszystkie rekonstruowano. Wytwórnia rozpoczęła pracę w kwietniu 1949 roku. Miały w niej powstawać filmy dokumentalne, uznawane wówczas za silny oręż propagandowy, a przede wszystkim Polska Kronika Filmowa. Stworzono ją, by służyła władzy i wielkiej idei socjalizmu. Lecz już wówczas, obok nachalnie propagandowych knotów, powstawały nagradzane w kraju i na międzynarodowych festiwalach filmy, które wyznaczały kierunki rozwoju i styl polskiego dokumentu. Wkrótce zresztą na Chełmską 21 wkroczyła też fabuła. Autor filmu koncertuje uwagę widza na historii wytwórni i postaciach ludzi, którzy ją tworzyli, rozwijali, korzystali z jej możliwości. Czyni to poprzez wspomnienia reżyserów, operatorów, montażystów, personelu technicznego i bogate archiwalia. O swoich związkach z warszawską WFDiF opowiadają m.in.: Edward Zajicek, Andrzej Bargiełowski, Jan Łomnicki, Jadwiga Zajickowa, Jerzy Hoffman, Kazimierz Karabasz, Stanisław Niedbalski, Andrzej Brzozowski, Stanisław Manturzewski, Andrzej Wajda, Henryk Jantos, Ryszard Bugajski, Agnieszka Holland, Andrzej Kondratiuk, Włodzimierz Rekłajtis, Jacek Pertycki oraz Krzysztof Kieślowski - we fragmencie wywiadu nagranego w 1991 roku.
13 września

Kobiety i wojna

Reżyser Marek Widarski

Czternaście kobiet z różnych środowisk i pokoleń opowiada o swoim osobistym doświadczeniu wojny, o konspiracyjnej służbie w AK, udziale w Powstaniu Warszawskim, walce w szeregach 1 DP im. T. Kościuszki i pomocniczych formacjach PSZ na Zachodzie oraz powojennych represjach w Polsce Ludowej. Ale nie tylko, bohaterki dzielą się też z widzem swoimi refleksjami o życiu codziennym, wojennej miłości i nienawiści, nadziei i zwątpieniu, strachu i odwadze, celowości i sensie swej drogi życiowej.
14 września

Wiara pod kontrolą - religie w Chinach

Reżyser, Monika, Kovacsics

W Chinach około 50 milionów ludzi stało się ostatnio Chrześcijanami. Zainteresowanie religią jest tak duże, że do Chrztu czeka się w kolejce. Istnieją też miejsca, gdzie modlitwa i studiowanie Biblii odbywa się mniej oficjalnie. Religie przodków oraz buddyzm również przeżywają renesans. Młodzi wykształceni Chińczycy coraz bardziej interesują się tybetańską odmianą buddyzmu. Wszystkie te dążenia ludzi, partia i rządzący starają się kontrolować. Teolog Xhuo Xinping rozpoczął z młodymi Chińczykami - buddystami, protestantami i katolikami powszechną dyskusję na temat wiary, etyki i tradycji narodowych.


15 września

Detektyw Shi

Reżyser Edgar, Wolf

Chiński detektyw Shi zyskał sławę, ponieważ zajmuje się sprawami kobiet porwanych i sprzedanych do domów publicznych lub jako żony - niewolnice. Masowa migracja dziewcząt ze wsi do pracy w miastach sprawiła, że zdesperowani kawalerowie stosują takie metody, aby zdobyć żonę. Zobaczymy dwie akcje uwolnienia porwanych kobiet, które zorganizował i przeprowadził detektyw. Poznamy także drugą stronę medalu: czterdziestoletniego rolnika, który na wszelkie sposoby szuka żony. Dowiemy się, do jakich opłakanych skutków doprowadziła polityka rządu, pozwalająca rodzicom na posiadanie tylko jednego dziecka. I jakich daleko idących konsekwencji mogą się spodziewać nie tylko Chiny, ale również sąsiednie kraje.
16 września

Islandia: kraj na krawędzi

Reżyser Helgi Felixon

Film dokumentalny o kryzysie finansowym w Islandii, który rozpoczął się jesienią 2008 roku i doprowadził do niemal całkowitego bankructwa państwa. Islandia stała się pierwszym europejskim krajem potrzebującym pomocy IMF. Po protestach obalono rząd na początku 2009 r. Zbankrutowało wiele firm, a ludzie zaczęli masowo opuszczać kraj.
17 września

Jak zdobyć i stracić fortunę

Reżyser Stephen Lamby

Geraint Anderson - bohater filmu to niezwykle utalentowany analityk finansowy jednego z londyńskich banków, który w bardzo krótkim czasie zarobił bardzo dużo pieniędzy, miliony funtów. Jest pierwszym bankierem, który się zdecydował przerwać zmowę milczenia i opowiedzieć, na czym polega gra największych finansowych graczy świata. Jakie stosują sposoby działania w tym biznesie? Czy obowiązuje tu etyka? Czy wszystko odbywa się w uczciwy sposób? Bohater filmu mimo iż pozmieniał personalia osób, o których opowiada w filmie, narobił sobie wrogów w środowisku. Ale nieoczekiwanie przywrócono mu dobre imię, gdy okazało się, że przewidział obecny kryzys.
18 września

Wideokracja

Reżyser Erik Gandini;

Od ponad 30 lat włoskim społeczeństwem rządzi telewizja. Kontroluje ją jeden człowiek. Właścicielem największych stacji telewizyjnych jest włoski premier Silvio Berlusconi. Komercyjne programy Berlusconiego są przez wielu uważane za odzwierciedlenie jego własnego gustu i osobowości. A dla ponad 80% Włochów telewizja to główne albo jedyne źródło informacji o świecie Temat zgłębia Erik Gandini, włoski reżyser od lat mieszkający w Szwecji, znany z bezkompromisowych obrazów współczesności w filmach takich jak Nadprodukcja. Terror konsumpcji i GITMO nowe prawa wojny.

Wybrane nagrody i festiwale: 2009 - Toronto Film Festival - Nagroda dla najlepszego dokumentu ; Sheffield Film Festival - Nagroda Specjalna Jury; Golden Graal Nagroda Sergio Cittiego dla Erika Gandiniego MFF w Wenecji; Chicago Int. Film Festival; Sao Paolo Int. Film Festival; IDFA/International Documentary Festival Amsterdam 2010 - Visions du Reel


Cios w plecy

Scenariusz Jerzy Redlich;

Film jest udaną próbą całościowego przedstawienia podłoża, przebiegu i następstw napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. Zawiera wiele wstrząsających, nigdy w Polsce nie publikowanych, archiwalnych zdjęć filmowych i fotograficznych, pokazujących propagandę i antypolskie działania ZSRR, podjęte zaraz po przegranej wojnie 1920 roku, a następnie - zbrojną agresję i represje wobec obywateli Rzeczpospolitej. Autor filmu wykorzystał również nie znane zdjęcia przedstawiające wymierzone przeciw Polsce współdziałania Niemiec i ZSRR oraz dokumenty i relacje pokazujące przebieg walk z radzieckim najeźdźcą na froncie i w podziemiu. Materiały filmowe, zdjęcia i dokumenty uzupełniają wypowiedzi świadków i uczestników zdarzeń, jak Hansa von Horwartha - w 1939 roku pracownika ambasady Niemiec w Moskwie, Michaiła Kostina - w 1939 roku ambasadora ZSRR w Warszawie, Adama Kotuły i Jerzego Giżyckiego - weteranów walk, Jana Tumiłowicza - zesłanego do Kazachstanu. Całość łączązwięzłe komentarze historyków: prof. Andrzeja Ajnenkiela, prof. ppłk Czesława Grzelaka, prof. Ryszarda Szawłowskiego, prof. Rudolfa Pichoji i Jurija Muchina z Rosji oraz prof. Mykoły Kuczerpy z Ukrainy.
19 września

Taka historia

Reż. Paweł Łoziński;

Życie mieszkańców kamienicy na Powiślu: Wiesia, Anny i pana Zdzisława. Gorzko-słodkie spojrzenie na mijające życie i okazja do niewymuszonego filozofowania. Pan Wiesio mieszka w jednym z ocalałych sprzed wojny domów na warszawskim Powiślu. Były dozorca gnieździ się w ciasnym pomieszczeniu koło bramy, w czym towarzyszy mu Żabcia - suczka, którą przygarnął - i gdzie często zagląda jego przyjaciółka, a właściwie prawie żona, Ania, wdowa po przedwcześnie zmarłym koledze. Pan Wiesio ma też zaprzyjaźnionego sąsiada, pana Zdzisia. Schludny staruszek, przedwojenny fryzjer, który czesał wiele sław, między innymi samą Mieczysławę Ćwiklińską, chętnie gawędzi z panem Wiesiem. Wspomina przy tym swoją ukochaną, zmarłą żonę, spędzone z nią szczęśliwe chwile i dawne dobre czasy, a wywody puentuje często powiedzonkiem "taka historia". Autor filmu towarzyszył im z kamerą od bardzo wczesnej wiosny do Sylwestra. Zapisał na taśmie krótką historię z ich życia, budzącą chwilami nieodparty śmiech, lecz również wzruszającą i skłaniającą do refleksji nad samotnością, upływem czasu i śmiercią. Los sprawił, że ciężko chory pan Wiesio trafił na długo do szpitala. Kiedy wreszcie powrócił, dramatycznie odmieniony, nie zastał już pana Zdzisia. Fryzjer, jak tego gorąco pragnął, połączył się już z ukochaną żoną.


  • 1999 - Paweł Łoziński Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy; do roku 2000 Ogólnopolski FFK)-Grand Prix "Złoty Lajkonik" (do 1964 "Złoty Smok Wawelski")

  • 1999 - Paweł Łoziński Kraków (Krakowski FF - Konkurs Międzynarodowy; do roku 2000 Międzynarodowy FFK)-Nagroda Główna "Srebrny Smok"

  • 1999 - Paweł Łoziński Lipsk (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych)-Grand Prix Golden Dove

  • 2000 - Paweł Łoziński Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego

20 września

Chłopak i dziewczyna

Reżyseria: Slawomir Koehler;

Do dziś niewiele zostało z warszawskiego getta, miejsca akcji filmu. Nie ma kładki nad ulicą Chłodną, nie ma drutu kolczastego i trzymetrowego muru, które strzegły dostępu do zamkniętej dzielnicy. Wojenna zawierucha zniszczyła większość śladów, resztę zatarła powojenna zabudowa Warszawy. Ponad nielicznymi reliktami sprzed ponad półwiecza wznosi się nowe miasto, lśnią w słońcu szklane tafle wieżowców. Ona mieszka dziś w Toronto, on przybył z Izraela. Osiemdziesięciolatkowie - Renata i Jurek - doskonale pamiętają czasy getta. Nic ich wówczas nie łączyło, oprócz podobnych przeżyć. Spotykają się na planie dokumentu Sławomira Koehlera. Będzie to filmowa rekonstrukcja wspomnień tamtych dni. Po wrześniu 1939 r. Renata, wówczas nastolatka, wróciła do Warszawy, kiedy już miasto wpadło w ręce hitlerowców. Wybrała getto, bo chciała być z rodziną. Wraz z innymi wolno, acz systematycznie głodzonymi na śmierć mieszkańcami dzielnicy, z dnia na dzień walczyła o swoje życie. Jurek pochodzi z Otwocka. Wojna sprawiła, że chłopak musiał wcześniej dorosnąć. Jego zadaniem było utrzymać rodzinę. Codziennie wstawał o 4 rano i jechał do Warszawy, wioząc mięso. Klientami chłopca byli Żydzi z getta. W zamian dostawał papierosy i ubrania, które mógł sprzedać po aryjskiej stronie. Ale niełatwo było przedostać się przez mur i drut kolczasty. Niemcy bywali bezlitośni i nie wahali się strzelać do dzieci szmuglujących żywność do getta . Kamera towarzyszy Renacie i Jurkowi, podąża za nimi krok w krok podczas ich sentymentalnej podróży po Warszawie. Ilustracją ich wspomnień są bogate materiały archiwalne, filmy nagrane przez Niemców w getcie.
21 września

Partia Boga

Reżyser J.F. Boyer

Film o libańskim Hezbollahu, który jest uważany, przede wszystkim przez USA, Wielką Brytanię, Izrael i Kanadę za organizację terrorystyczną. Stany Zjednoczone zaczęły określać Hezbollah organizacją terrorystyczną po jego atakach na amerykańskie bazy wojskowe i ambasadę amerykańską w Libanie w czasie wojny między Libanem, Izraelem i USA w latach osiemdziesiątych. Większość krajów, między innymi Unia Europejska i Rosja, nie wpisują Hezbollahu na listę "organizacji terrorystycznych". Realizatorzy otrzymali zgodę na sfilmowanie organizacji od środka oraz na wywiad z obecnym przywódcą Hassanem Nasrallahem.
22 września

Somalia, kraj na krawędzi

Reżyser Jim Foster

Film dokumentalny o aktualnej sytuacji w Somalii, państwie w północno - wschodniej części Afryki, położonym na Półwyspie Somalijskim. Obecnie sytuacja polityczna w Somalii jest niejasna, rząd tymczasowy kontroluje jedynie centralną część kraju. W obecnej chwili na obszarze Somalii de facto funkcjonują jeszcze 4 państwa: Somaliland, Puntland, Galmudug i Maakhir. Oprócz tego spora część kraju znajduje się poza jakąkolwiek kontrolą i pogrążona jest w walkach międzyklanowych lub stanowi arenę walk z partyzantką Unii Trybunałów Islamskich. W filmie pokazane są dramatyczne zdjęcia z ulic Mogadiszu, gdzie trwają bratobójcze walki.

23 września

Polowanie na piratów

Reżyser Oystein Bogen

Film dokumentalny o piratach z Somali. To pierwszy film dokumentalny o somalijskich piratach, zawiera unikalne materiały dziennikarskie, wypowiedzi członków załogi statków pływających na tych niebezpiecznych trasach. Posłuchamy co mówi szef jednej z pirackich band z Eyl w Somalii.


24 września

Zabić Mohameda

Reżyser Francesco Cannito i Luca Cusani

Zachodni Brzeg - część Palestyny administrowana przez Izrael; The Ariel University Center of Samaria -największa izraelska uczelnia publiczna, która znalazła się poza Izraelem. Jest oddzielona murem, a młodzież arabska jest pomieszana z izraelskimi studentami. Konflikty są nieuniknione. Reż. Francesco Cannito i Luca Cusani opowiadają o 21-letnim studencie Mohamedzie, który jest jedynym Arabem na wydziale filmowym uczelni w Ariel, mieście izraelskich osadników założonym w sercu Zachodniego Brzegu. Muhammad nie ma w szkole przyjaciół; z nikim nie rozmawia i unika wychodzenia z domu po zajęciach. Autorzy filmu pokazują jego drogę do szkoły prowadzącą przez wojskowe punkty kontrolne, udział w zajęciach oraz analizują podłoże nieuchronnych konfliktów udzielając głosu przedstawicielom obu stron.
25 września

Miasto na morzu

Reżyser Marc Wolfensberger

Udział w II wojnie światowej kosztował Związek Radziecki nie tylko życie kilku milionów ludzi, ale również stratę ogromnych zasobów bogactw naturalnych, w tym najcenniejszego z nich - ropy. Tuż po zakończeniu zmagań wojennych radzieccy naukowcy rozpoczęli przeczesywanie gigantycznego Imperium w poszukiwaniu czarnego złota. Ponaglani przez Wielkiego Językoznawcę do desperackich poszukiwań, geolodzy znaleźli na pasie płytkiej wody pośrodku Morza Kaspijskiego wystające ponad powierzchnię czarne skały, a pod nimi ogromne złoża ropy. Stalin postanowił utworzyć na pełnym morzu ośrodek wydobycia ropy. W 1949 rozpoczęła się budowa miasteczka pod nazwą Naftowe Kamienie. Rozmach budowy przyćmił wszystkie dotychczasowe twory chorego umysłu Stalina. Ściągnięci z całego ZSRR więźniowie i komsomolcy wybudowali na środku morza 300 kilometrów mostów łączących 2000 szybów naftowych, a także - fabrykę lemoniady, bloki mieszkalne i dom kultury. Mawiano, że ZSRR w jednym punkcie wygrał zimną wojnę: Naftowe Kamienie pozostawiały w tyle najśmielsze wizje z hollywoodzkich filmów SF. W 1991 roku, po rozpadzie ZSRR, miasteczko znalazło się w granicach Azerbejdżanu. Realia ekonomiczne sprawiły, że Naftowe Kamienie ulegają powolnej degradacji. Duża część miasta wciąż działa, na stałe mieszka tu około 2500 ludzi. Film, bogato ilustrowany archiwaliami, jest historią ich losów. Jego twórcy byli pierwszą zachodnią ekipą filmową, której pozwolono dopłynąć do Naftowych Kamieni.

Wybrane nagrody i festiwale/: 2009 - Visions du Rel Nyon


Warszawa do wzięcia

Reż. K Bielawska, J Ruszkiewicz;

Ania, Gosia i Ilona mieszkają w oddalonych od siebie popegeerowskich wsiach. Ania chce być fryzjerką, Gosia marzy aby wyjechać z domu gdzie życie wydaje jej się bez perspektyw, a Ilona pragnie lepszej przyszłości dla siebie i swojego synka. Wszystkie trzy podejmują decyzję, żeby wyjechać do Warszawy i odmienić tam swój dotychczasowy los. Warszawa dla nich to "wielki świat", który znają jedynie z telewizji, wyruszają w swoją podróż wierząc, że znajdą tam również miejsce dla siebie. Łączy je taki sam start i podobne nadzieje, czy powiedzie im się w nieznanym miejscu? Jak wygląda współczesna Warszawa widziana oczami dziewczyn z popegeerowskich wsi?


  • 2010 - Karolina Bielawska Houston (WorldFest Independent Film Festival)-Nagroda Specjalna Jury

  • 2010 - Julia Ruszkiewicz Houston (WorldFest Independent Film Festival)-Nagroda Specjalna Jury

  • 2010 - Karolina Bielawska Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy; do roku 2000 Ogólnopolski FFK)-Grand Prix "Złoty Lajkonik" (do 1964 "Złoty Smok Wawelski")

  • 2010 - Julia Ruszkiewicz Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy; do roku 2000 Ogólnopolski FFK)-Grand Prix "Złoty Lajkonik" (do 1964 "Złoty Smok Wawelski")

26 września

Przestrzenie Banacha

Reż. Krzysztof Lang;

Jest rok 1926. Kawiarnia Szkocka we Lwowie. Wśród kawiarnianych gości znajduje się grono matematyków - Banach, Mazur, Ulam, Stożek, Szuder. Trwa zażarta dyskusja. Ci młodzi matematycy to pracownicy uniwersytetu Jana Kazimierza. Świat usłyszy o nich niebawem. Najbłyskotliwszym z nich był Stefan Banach (1892-1945). Kim był ów genialny samouk? Skąd się znalazł we Lwowie? Pomimo, że należał do najwybitniejszych uczonych XX wieku, nie zachowało się zbyt wiele zdjęć portretujących jego ciekawe życie. Do dziś pozostaje postacią mało znaną w Polsce. Twórcy filmowego portretu Stefana Banacha zadbali o odtworzenie atmosfery kawiarni Szkockiej we Lwowie, przypomnieli słynną próbę przekupienia i nakłonienia Banacha do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, obronę doktoratu na uniwersytecie we Lwowie, karmienie wszy w czasie okupacji w instytucie Weigla itp. Warstwa dokumentalna przeplatać się będzie z inscenizacjami. W filmie pojawią się ludzie, którzy opowiedzą o niezwykłości postaci geniusza matematycznego, jakim niewątpliwie był Stefan Banach. Przed kamerą wystąpił uczeń samego mistrza, wybitny uczony amerykański, człowiek który stworzył podwaliny matematycznego modelu bomby wodorowej - Stanisław Ulam. Matematyk opowie o szkole lwowskiej i jej znaczeniu w nauce polskiej i światowej. W filmie wystąpi także wdowa po synu Banacha i inni.

27 września

Ostatni Cygan w Oświęcimiu

Reżyser Maria Zmarz - Koczanowicz ;

Barwna i dramatyczna historia życia Cygana Romana Kwiatkowskiego, syna wójta jednego z ostatnich taborów polskich Cyganów. W 1992 roku założył on w Oświęcimiu Stowarzyszenie Romów w Polsce i jest jego wiceprezesem. 24 maja 1952 roku Prezydium Rządu wydało uchwałę o asymilacji Cyganów. W 1960 roku Komisja KC PZPR do spraw narodowościowych negatywnie oceniła realizację uchwały. Rozpoczęto więc szczegółową ewidencję ludności cygańskiej na obszarze Polski. Celem tych działań było stworzenie podstaw do zatrzymywania taborów, zameldowania na stałe.
28 września

Cień świętej księgi

Reżyser Arto Halonen

Po przejęciu władzy w 1991 r. w Turkmenistanie, bogatej eks - republice radzieckiej, prezydent Saparmurat Nijazow zbudował dyktaturę, która prędko znalazła się na trzecim miejscu wśród państw łamiących prawa człowieka. Prezydent przemianował się na "turkmanbaszę", a w 2001 r. opublikował Świętą Księgę Ruhmanę, będącą mieszaniną regionalnych mitologii, obiegowych mądrości i swoistego hołdu dla autora. Społeczeństwo miało za zadanie wyuczenia się księgi na pamięć. Powstał pomnik Księgi w stolicy - Aszchabadzie. Reżyser Arto Halonen wraz z dziennikarzem Kevin'em Frazier'em trafiają do spółek, które sfinansowały przekład Księgi na inne języki, aby zyskać przychylność dyktatora. Próbują poznać porządek panujący w odległej, mało znanej republice.
29 września

Chińscy hakerzy atakują

Reż. Egmont R. Koch;

Ataki internetowe hakerów, wirusy i robaki w sieci, to temat, z którym ostatnio coraz częściej mamy do czynienia. W maju 2007 roku doszło do zuchwałego ataku na dane w biurach Pentagonu i w siedzibie Kanclerza Niemiec. Skradziono tysiące dokumentów elektronicznych, które następnie trafiły do Chin. Detektywi z amerykańskiej iDefense ruszyli do akcji. W filmie zobaczymy, jak wyglądało i czym się zakończyło międzynarodowe śledztwo.
30 września

Kolumbia - kraj 30 tysięcy zakładników

Reżyser Sébastien DeurdillyOd pięciu lat, była kandydatka na urząd prezydenta kraju, Ingrid Betancourt jest zakładniczką rewolucyjnego ugrupowania FARC. Dziś jest symbolem i ikoną groźnego zjawiska, masowo występującego w Kolumbii - brania zakładników. W dżungli, ponad 30 tysięcy osób czeka na uwolnienie. Są to głównie Kolumbijczycy. Otacza ich mur obojętności. Pochodzą ze wszystkich warstw społecznych. Niektórzy z nich są nieletni. Co jakiś czas któryś z zakładników jest zwalniany w zamian za pokaźną sumę. Władze zmobilizowały ogromne środki w walce ze złem: operacje wojskowe, grupy komandosów wyszkolonych w uwalnianiu zakładników, działania zapobiegawcze. Kolumbia prowadzi wojnę z porywaczami.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna