21. dokumentart / 13-20. 11. 12Pobieranie 144.95 Kb.
Strona1/4
Data02.05.2016
Rozmiar144.95 Kb.
  1   2   3   4


21.dokumentART / 13-20.11.12
Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART już po raz dwudziesty pierwszy zagości na polsko-niemieckim pograniczu, odbywając się jednocześnie w polskim Szczecinie i niemieckim Neubrandenburgu. Taka niecodzienna konstrukcja wydarzenia czyni go jedynym tego typu na skalę Europy. Odrębny dla obu krajów program, jak i wspólne jego elementy, gwarantują twórcom formuły festiwalu i jego widowni czynny udział w dyskusji o kwestii polsko-niemieckiej transgraniczności. Jednym z punktów poruszających ten temat będzie pokaz pod hasłem Wspólne Granice i towarzyszący mu panel dyskusyjny. Czeka nas też podróż po skarbnicy współczesnej kinematografii niemieckiej wraz z AG Kurzfilm – Bundesverband Deutscher Kurzfilm, pod hasłem „Krótkie metraże z Europy i Świata – współczesne kino niemieckie”. Historia-Polityka-Film to cykl pokazów i dyskusji z zaproszonymi gośćmi, jak i spojrzenie na polsko-niemieckie stosunki przez pryzmat wspólnej historii.
Przekraczanie granic to obecnie temat wielopłaszczyznowy: poprzez prezentację najnowszych dokonań europejskich filmowców, dokumentART obserwuje i uczestniczy w przemianach, tak żywo obecnych w filmie dokumentalnym za sprawą technologicznego przełomu. Warto wspomnieć o tegorocznych odsłonach videoART (szerokie spektrum międzynarodowej sztuki video, filmy eksperymentalne, mikro-shorty, filmy quasi-dokumentalne, animacje) i telefonART (przegląd filmów z telefonów komórkowych w którym każdy może wziąć udział oraz warsztaty prowadzone przez Cezarego Ciszewskiego, twórcę projektu Miasto w Komie). Nie zabraknie też klasyki, zarówno polskiego dokumentu (retrospekcja filmów Bogdana Dziworskiego), jak i klasyki samej w sobie (przegląd dzieł Michelangelo Antonioniego, pod hasłem Ekstraklasa). Tegoroczny radioART to z kolei spotkanie w eterze, w ramach którego odbędzie się prezentacja materiałów archiwalnych na antenie Radia Szczecin 92,0 FM.
Jak co roku o zasięgu i randze festiwalu świadczy europejski konkurs filmowy. Obrazy biorące w nim udział – wyselekcjonowane uprzednio spośród kilkuset nadesłanych – poddane zostaną ocenie międzynarodowego jury na licznych pokazach z udziałem publiczności. W jury zasiądą uznani twórcy: Anu Kuivalainen, Hila Peleg, Rainer Komers, Andris Gauja oraz Piotr Stasik. Czas dla Konkurencji, czyli kolejny punkt programu, będzie spotkaniem z publicznością, na którym zaproszeni z Eberswalde goście omówią założenia programowe festiwalu filmowego Provinziale. Oblicza Zachodniopomorskiej Kinematografii to prezentacja dokonań najwybitniejszych twórców filmowych związanych z Województwem Zachodniopomorskim, w tej edycji pragniemy przybliżyć sylwetkę Marcina Przyleckiego, prezentując szereg produkcji zrealizowanych z jego udziałem.
Inauguracja 21.dokumentART odbędzie się w studiu TVP Szczecin, przy jednoczesnej transmisji na kanale TVP Info, ceremonię otwarcia poprowadzi Michał Chaciński, dyrektor artystyczny Gdynia Film Festival. Po części oficjalnej obejrzymy polską premierę wielokrotnie nagradzanego na całym świecie obrazu Poster Girl w reżyserii nominowanej w 2011 roku do Oskara Sary Nesson. Polska odsłona 21.dokumentARTu potrwa tydzień, w dniach 13-20 listopada 2012. Oficjalne zamknięcie tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się w Neubrandenburgu.
Festiwalowe miejsca to w tym roku Kino Zamek (podzielone na bloki pokazy w ramach europejskiego konkursu filmowego oraz dyskusje), Uniwersytet Szczeciński (pokazy w ramach Historia-Polityka-Film oraz Wspólnych Granic), Akademia Sztuki (Czas dla Konkurencji, Klasyka Polskiego Dokumentu, „Krótkie metraże z Europy i Świata – współczesne kino niemieckie”, prezentacja AaltoUniversity Elo Film School Helsinki), Teatr Kana (Noc w Galerii oraz Blok Wschodni), Piwnica Artystyczna Loft Art (videoART). Klub Lulu będzie gospodarzem Ekstraklasy, czyli dwudniowej prezentacji filmów Michelangelo Antonioniego, a także wieczornych koncertów, natomiast leżący po sąsiedzku klub Rocker nosi w tej edycji dokumentARTu zaszczytne miano klubu festiwalowego i po wydarzeniach związanych z imprezą zaprasza na afterparty. Biuro festiwalowe, czynne między 13 a 20 listopada w godzinach 10.00-21.00, będzie mieć swoją siedzibę w Brama Jazz Cafe. Poszczególne wydarzenia z obu stron granicy znajdą swój opis w polsko-niemieckiej gazetce festiwalowej, będącej efektem pracy młodych uczestników warsztatów intermedialnych.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, oraz ze środków:

Gminy Miasto Szczecin, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej,

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego,

Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Uniwersytetu Szczecińskiego.

Projekt współfinansowany ze środków

Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Szczegółowy program 21.dokumentART:13.11.12 / godz. 18.00-21.00 / STUDIO TVP SZCZECIN

OTWARCIE FESTIWALU.

Inauguracja 21. edycji Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dokumentART odbędzie się tradycyjnie w studiu Telewizji Polskiej oraz będzie transmitowana na żywo przez TVP Szczecin. W tym roku uroczyste otwarcie otrzyma nową formułę. Składać się będzie z części oficjalnej (krótkie rozmowy z zaproszonymi gośćmi na temat kondycji współczesnego kina, wystąpienia dyrektorów, mecenasów i partnerów festiwalu, prezentacja programu) oraz projekcji najnowszego kina dokumentalnego. W tym roku zaprezentujemy polską premierę nagradzanego na świecie obrazu Poster Girl w reżyserii Sary Nesson. Świętowanie rozpoczęcia filmowej jesieni w Szczecinie odbędzie się w swobodnej atmosferze podczas koncertu Chorych na Odrę w klubie Lulu. Miejsce to w kolejnych dniach będzie gospodarzem wybranych pokazów filmowych oraz koncertów, natomiast leżący po sąsiedzku z Lulu klub Rocker nosi w tej edycji festiwalu zaszczytne miano klubu festiwalowego, który co noc po wydarzeniach festiwalowych zaprasza na afterparty. Ceremonię w TVP Szczecin poprowadzi Michał Chaciński, dyrektor artystyczny Gdynia Film Festival oraz znany krytyk filmowy.GOSPODARZ OTWARCIA. Michał Chaciński.

Krytyk filmowy, dziennikarz i tłumacz konferencyjny, z wykształcenia anglista. Od 2011 r. dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Gdynia Film Festival). Publikował m.in. w „Variety”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”. Od 2007 r. związany z TVP Kultura, gdzie prowadzi m.in. „Tygodnik kulturalny”. Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2003) i nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka filmowa (2010). W 2011 r. za cykl programów „Jedna scena” dla stacji Kino Polska był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii Wywiad roku. Bardzo podobny do Humphreya Bogarta (ze wzrostu).FILM NA OTWARCIE FESTIWALU.

Poster Girl / Dziewczyna z plakatu.

Robynn Murray była typową amerykańską cheerleaderką, która została dziewczyną z plakatu kobiet na polu bitwy. Ale odkąd wróciła z Iraku, toczy walkę ze zdradzieckim wrogiem: z zespołem stresu pourazowego (PTSD). W tym nominowanym do Oskara krótkometrażowym filmie dokumentalnym towarzyszymy Robynn przez dwa lata, podczas których rozpoczyna podróż ku samopoznaniu i odkupieniu poprzez sztukę i poezję.

BIOGRAFIA TWÓRCY.

Sara Nesson – reżyserka , w 2011 roku nominowana do Oskara i nagrodzona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dokumentalistów (IDA) za najlepszy film krótkometrażowy „Poster Girl” (Dziewczyna z plakatu). Obecnie Sara pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym, jak również nad innymi projektami komercyjnymi i dokumentalnymi. Sara nadal pracuje z weteranami i należy do zespołu doradców Warrior Writers. Jest założycielką nowojorskiego Portrayal Films w Brooklynie.FILMOGRAFIA TWÓRCY.

Poster Girl (Dziewczyna z plakatu),

Plastic Disasters (Plasyczne katastrofy),

The Little Firemen (Mali strażacy),

Stolen Childhoods (Skradzione dzieciństwa).

http://www.postergirlthemovie.com/about-us.php13.11.12 / godz. 21.00-23.00 / LULU CLUB

KONCERT OTWARCIA. Chorzy na Odrę.

Na potrzebę jakże niepotrzebnej selekcji szufladowej Chorzy na Odrę przyjęli za własny styl określenie Rock Społeczny. W piosence tytułowej z debiutanckiego albumu „Skończyliśmy się na Kill'em All” gościnnie wzięli udział: Stanisław Soyka, Piotr Cugowski, Banach, Gutek oraz Mieszko Sibilski, a zaledwie w miesiąc po ukazaniu się płyty nakładem wydawnictwa Podparty, C.N.O. zarejestrowali materiał na kolejny album, który pod tytułem „Nieznośna lekkość hitów”, będzie miał premierę niebawem. Do tego czasu płyta na której między innymi: Wystąpimy na Offie (polecamy klip na youtube), Megaloman (równie gorąco polecamy klip), Co się stało z polską piłką (nie inaczej), Jajko na Well Done, Wyję jak pies. Od strony literackiej w C.N.O. skojarzeniowa papka przeplata kulturę salonów i szczerość rynsztoka. Język bywa ostry jak brzytwa której tonący się chwyta, bezkompromisowo celuje w problemy społeczne, kulturowe, a nade wszystko osobiste. C.N.O. (zapewne z winy własnej twórczości, przywodzącej na myśl zarówno performance jak i manifest artystyczny) są szeroko eksploatowani na gruncie teatralnym, ale nie tylko, gdyż jako laureaci Lizard King Festival 2011 wpisują się w nurt alternatywnego rocka (i nie zapominajmy że społecznego). Mają na koncie udziały w festiwalach Kontrapunkt, Kontakt, Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatralne, SOFFt, Fama, Akustyczeń, Sztukowanie, Pestka, Bramat. Są to oczywiście udziały gościnne, a każdy taki udział to kompletnie inna historia, gatunek i jakość. Pochodzą z okolic Delty Odry.13.11.12 / godz. 23.00-06.00 / ROCKER CLUB

AFTERPARTY.

14.11.12 / godz. 12.00-14.00 / KINO ZAMEK

POMERANIA FILM. Prezentacja filmu.

Ważnym elementem dokumentARTu jest prezentowanie oraz integrowanie działań zachodniopomorskiego środowiska filmowego. Obok retrospektyw pod hasłem Oblicza Zachodniopomorskiej Kinematografii i przeglądu Zachodniopomorskich Shortów na tegorocznym festiwalu będzie miała miejsce szczecińska premiera dokumentu sfinansowanego przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film i Gminę Międzyzdroje: „Sploty jednego warkocza” w reżyserii Pawła Kulika. Film zrealizowany został przez Stowarzyszenie „Edukacja, Nauka, Kultura” (SENK) ze Szczecina, we współpracy z producentem filmów dokumentalnych Q-Vision Michał Kulik.14.11.12 / godz. 14.30-17.30 / AKADEMIA SZTUKI

CZAS DLA KONKURENCJI. Delegacja Festiwalu Provinziale.

Pokaz trzech filmów i dyskusja z zaproszonymi gośćmi.

1. Ballast / Balast / Deadweight.

Samotny wędrowiec dźwiga z wysiłkiem swój ciężar – masywny pień, balast, coś wykluwającego się. Kiedy jego jedyne towarzystwo – mały ptak – zostaje zmaltretowany przez kreaturę, która wyskoczyła z niesionego przezeń ciężaru, nasz bohater musi podjąć decyzję, czyje towarzystwo preferuje na swojej przyszłej drodze. (Odniesienie do tematu „prowincji” przedstawia się w opisie poczucia istnienia, które ukazane jest zarówno poprzez wewnętrzną, jak i zewnętrzną emigrację.)BIOGRAFIA TWÓRCY. Jost Althoff.

Urodził się w 1975 r. w Berlinie Zachodnim w Niemczech. W latach 2005–2010 studiował animację w Wyższej Szkole Filmu i Telewizji w Poczdamie. Żyje w Berlinie jako animator-freelancer, od 2011 r. łącząc siły ze studiem animacji „House of Creatures”.

2. Dita e fundit e Loro Shestanit / The last day of Loro Shestani / Ostatni dzień Loro Shestani.

Zmiany w Albanii zmusiły Loro Shestani do poddania się: jego żona nie żyje, jego córka – która jest na uchodźstwie we Włoszech – zapomniała o swoich korzeniach, nawet morze nie daje już ryb. Loro przekroczył już wiek średni i rozumie, że jego życie jest bezcelowe, nie radzi sobie z nowym światem. Tylko gołębie towarzyszą mu w jego samotności. „Ostatni dzień Loro Shestani” powstał w na podstawie wydarzeń, które miały miejsce gorącego lata w 1994 r. Pewnego popołudnia, oglądając mecz piłki nożnej w ramach Pucharu Świata organizowanego w USA, usłyszałem silną eksplozję w budynku stojącym naprzeciwko. Nadal pamiętam zaledwie kilka szybko przesuwających się klatek krótkiego lotu mężczyzny, który wysadził się w powietrze zanim przeleciał przez swój balkon na czwartym piętrze. Jako czarna plama kontrastowała z czerwonym tłem powstałym z jego własnej krwi.BIOGRAFIA TWÓRCY. Sokol Keraj.

Urodził się w 1976 r. w albańskim Lac. Reżyser, scenarzysta, producent filmowy.


W latach 1996–2000 studiował reżyserię filmową na Państwowym Uniwersytecie Sztuki Teatralnej i Filmowej im. I.L. Caragiale w Bukareszcie w Rumunii, następnie w latach 2001–2002 studiował na kierunku: estetyka filmu i reklamy na tym samym uniwersytecie. W latach 2004–2009 wykładowca na uniwersytetach w Bogocie i Kolumbii. Od 2009 r. doktorant medioznawstwa na Uniwersytecie w Bayreuth w Niemczech.

3. Weemoed & wildernis.

Wyspę Tiengemeten odebrano niegdyś morzu i uformowano tak, by zapewnić żyzny grunt pod uprawę. W latach dziewięćdziesiątych podjęto decyzję, by pozwolić naturze spełnić swoje kaprysy na tej wyspie. Poczynienie planów, znalezienie zastępczych gospodarstw dla rolników i znalezienie funduszy zajęło 10 lat. W 2006 r. rozpoczęto „przeformowanie” wyspy. Wykopano drogi asfaltowe, by zrobić miejsce dla strumyków, ścięto drzewa i posadzono nowe, usunięto stare groble i stworzono nowe. Digna Sinke śledzi zmiany w krajobrazie na przestrzeni 13 lat, wspominając również zmiany w jej własnym życiu. Znaczącymi tematami filmu są tymczasowość i przejściowość.

BIOGRAFIA TWÓRCY. Digna Sinke.

Urodziła się w Zonnemaire w 1949 r. W 1972 r. ukończyła Duńską Szkołę Filmową jako scenarzystka/reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych. Zdobyła nagrodę główną na festiwalu Mannheim/Heidelberg w 1994 r. W 2001 r. przejęła wytwórnię filmową SNG Film (Studio Nieuwe Gronden). Od tej pory zrealizowała 20 filmów: krótkie filmy eksperymentalne, pełnometrażowe dokumenty i filmy fabularne.GOŚCIE DYSKUSJI. Kenneth Anders.

Urodził się w 1969 r. w Naumburgu (Saale), studiował kulturoznawstwo, filozofię i socjologię. Uzyskał stopień doktora w dziedzinie historii kultury, następnie pracował jako niezależny dziennikarz. Od 10 lat intensywnie zajmuje się krajobrazami w Niemczech. W 2004 r. wraz z Larsem Fischerem utworzył Büro für Landschaftskommunikation, a w 2011 r. założył wydawnictwo literatury przyrodniczej i krajobrazowej Aufland-Verlag. Najważniejszy kontekst jego pracy ma odzwierciedlenie w tzw. Oderbruchpavillon, miejscu wspierającym rozwój regionu Oderbruch (Łęgi Odrzańskie). Ponadto jest autorem i rzecznikiem różnych małych inicjatyw kulturalnych, od kilku lat zaangażowany w Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Eberswalde.GOŚCIE DYSKUSJI. Sascha Leeske.

Urodził się w 1977 r. w Eberswalde, przez pewien czas uczył się, studiował i pracował w zupełnie innej dziedzinie. Aktualnie, już prawie od ośmiu lat, jest operatorem kamery i edytorem w zakresie filmu korporacyjnego, dokumentu i pedagogiki medialnej. W 2003 r. dołączył do SEHquenz e.V. für komunale Filmarbeit (Lokalne Stowarzyszenie Pracy nad Filmem), a w Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Eberswalde angażuje się już od pierwszej edycji. Jest członkiem Rady Programowej w kategorii krótkometrażowych filmów fabularnych i animacji. Od 2008 r. wraz z Andreasem Gläßerem działają wspólnie jako kierownictwo organizacyjne festiwalu.14.11.12 / godz. 18.00-22.00 / LULU CLUB

EKSTRAKLASA 1. Przegląd filmów Michelangelo Antonioniego oraz wykład Lesława Czaplińskiego pod hasłem Co znaczy Michelangelo Antonioni dla widza XXI wieku.

Tegoroczna Ekstraklasa prezentuje dorobek wybitnego włoskiego reżysera – Michelangelo Antonioniego. Swoją karierę filmową Antonioni zaczynał u boku takich reżyserów, jak Roberto Rossellini, Federico Fellini, Giuseppe De Santis oraz Marcel Carne. Zadebiutował w 1947 r. filmem dokumentalnym „Ludzie znad Padu”. Praca nad filmem trwała cztery lata i już w jego pierwszym obrazie można dostrzec niesamowitą wrażliwość wizualną reżysera. Przełomowy w karierze Antonioniego stał się film „Przygoda” (1960), który na Festiwalu Filmowym w Cannes wywołał wiele kontrowersji – wygwizdany przez publiczność zdobył uznanie krytyków.

Sceptycznie nastawiony do zmian towarzyszących ówczesnej współczesności Antonioni pokazywał człowieka w jego oderwaniu od świata zewnętrznego, emocjonalnym rozchwianiu i alienacji. Reżyser znany z długich ujęć skupiał się na świecie wewnętrznym swoich bohaterów, a fabuła i akcja odgrywały drugorzędną rolę. Jego bohaterowie to najczęściej samotnicy, którzy nie potrafią nawiązać trwałych, bliskich relacji z inną osobą i bezskutecznie poszukują prawdy. Rzeczywistość umyka prawom logiki, a wykreowany przez Antonioniego w jego fabułach świat jest pełen pozorów i złudzeń.

BIOGRAFIA PROWADZĄCEGO WYKŁAD. Lesław Czapliński.

Historyk idei, eseista, krytyk filmowy, muzyczny i teatralny, felietonista, tłumacz literacki. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowania badawcze: korespondencja sztuk, wykorzystywana do analizy przedstawień Tadeusza Kantora w kategorii form muzycznych; mity tradycyjnej kultury; związki między sferą obrzędową i widowiskową, a także systemami religijnymi oraz współczesnymi ideologiami i ich oddziaływaniem propagandowym w języku i mediach. Wydał cykl szkiców o operach różnych narodów oraz kinie żydowskim w przedwojennej Polsce. Książki: „Pasoliniego kino śmierci” (1992); „Siergiej Paradżanow (Saris Paradżanian)” (1998); „W kręgu operowych mitów” (2003).POKAZ FILMÓW ANTONIONIEGO. Blok 1:

1. Gente del Po / Ludzie Padu 9', 1947 r. Italy.

Film dokumentujący życie mieszkańców wsi położonych wzdłuż rzeki Pad – rodzinnych okolic reżysera. Życie włoskich wieśniaków płynie powoli, a cały swój czas spędzają na ciężkiej pracy. Bez narzekania, z godnością znoszą własny los, są „solą tej Ziemi”.

2. Blowup / Powiększenie 110', 1966 r. UK / Italy / USA.

Obsada: David Hemmings, Vanessa Redgrave, Sarah Miles, Jane Birkin, Gillian Hills, Peter Bowles, Veruschka von Lehndorff, John Castle, Claude Chagrin, Julian Chagrin.

Obraz zdobył nagrodę Złotej Palmy w Cannes i do historii kina wpisał się jako jeden z najważniejszych filmów wszechczasów. Scenariusz powstał na podstawie Babiego lata Julio Cortázara. Główny bohater, fotograf mody, podczas jednej z sesji zdjęciowych w parku mimo woli staje się świadkiem pewnej sytuacji. Próbując dociec prawdy, dokonuje powiększenia wykonanych zdjęć i w kadrach dostrzega zwłoki starszego mężczyzny. Antonioni pokazuje bezsilność współczesnego człowieka w pogoni za autentycznością, a życie jako nieustanną grę pozorów. Jedną ze scen Powiększenia, w której para mimów odbija niewidzialną piłeczkę tenisową, można odczytywać jako metaforą nowoczesności.

3. Sette canne, un vestito / Siedem nitek, jedno ubranie 11', 1949 r. Italy.

Narrator snuje baśń o cudzie, opisując tajemnicze procesy, których świadkiem staje się widz. Oto w „majestatycznych budowlach” – fabrykach tkanin – z trzciny, wskutek „chemicznej burzy”, „mroczne” maszyny wytwarzają sztuczny jedwab. Geniusz naukowców, pracowitość robotników i rozwój techniki sprawiają, że dzieją się rzeczy niesamowite – zabłocony bambus zamienia się w piękną sukienkę. Dokonał się „cud”, pozostaje pytanie, jakim kosztem… Zachcianki zamożnych kosztują robotników wiele godzin ciężkiej pracy w trudnych warunkach.

4. Lo sguardo di Michelangelo / Spojrzenie Michelangelo 15', 2004 r. Italy.

Jedno z ostatnich dzieł Antonioniego – Spojrzenie Michelangelo – to ukłon reżysera w kierunku nieśmiertelności sztuki. Rzeźba zdobiąca nagrobek Juliusza II w Bazylice św. Piotra w Rzymie – posąg Mojżesza autorstwa Michała Anioła – staje się obiektem wnikliwej obserwacji reżysera. Dzięki znakomitej manipulacji światłem widz odnosi wrażenie, że posąg również bacznie spogląda na Antonioniego. W obliczu sztuki widać śmiertelność i ułomność człowieka. Obraz miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes, na którym zdobył prestiżową nagrodę FIPRESCI jako najlepszy film krótkometrażowy.14.11.12 / godz. 22.00-00.00 / LULU CLUB


KONCERT. Chango / Zombie Prezentuje: Kanapa Trippin’.

Chango to spotkanie muzyczne, które z założenia jest próbą jak najmniejszej ingerencji w formę, która powstaje przypadkowo poprzez improwizowaną grę muzyków. Grupa odnosi się do licznych tradycji muzycznych, starając się wytworzyd pewien niekonwencjonalny styl oparty na eksperymentalnym podejściu do żywego tworzenia muzyki. Tu jazz spotyka się z funkiem i rockiem. Więcej na temat zespołu i jego składu na http://www.reverbnation.com/czango. W Chango występują: Marek Kazana – saksofon sopranowy, altowy i barytonowy, klarnet. W 1979 otrzymał Grand Prix Jazz nad Odrą Wrocław; w 1983 nagrodę za kompozycję na festiwalu Jazz Juniors Kraków, stypendysta Komedy, zdobywca Grand Prix w konkursie DEBIUTY na OFPP Opole '86 z grupą Operating Conditions. W latach '90 członek grupy numer jeden w polskim jazzie, czyli Young Power. Nagrał ok. 20 płyt, między innymi z Free Cooperation, Young Power, Operating Conditions, Green Revolution, T-Love. Wysoko notowany w dorocznych ankietach “Jazz Forum” w kategoriach: saksofon altowy, klarnet, saksofon barytonowy. Towarzyszą mu Borys Sawaszkiewicz (również Big Fat Mama), Maciej Kałka (Łona & The Pimps), Kuba Fiszer i Szymon Grabkowski (obaj również Big Fat Mama).

Szymon Karpierz aka Zombie przygodę z tworzeniem muzyki rozpoczął około '97 roku grając liveacty z dwóch komputerów Amiga 500. Po jakimś czasie udało mu się zaistnieć w audycjach Cybernoc i Panta Rei na falach radia PSR. Swoje produkcje poszerza o eksperymenty z ambientem, hop-hopem, czy drill'n bassem. Uwieńczeniem dziesiątek godzin spędzonych przy komputerze i najprzeróżniejszych źródłach dźwięku są dwie płyty winylowe wydane nakładem francuskiej tłoczni Rest In Pieces, trzy autorskie albumy wydane przez ogólnopolskie czasopismo muzyczne LAIF oraz dziesiątki netlabelowych releasów i kolaboracji dźwiękowych na różnych płaszczyznach gatunkowych. Zawodowo zajmował się najrozmaitszymi rzeczami, poczynając od prowadzenia rowerowej firmy kurierskiej, poprzez produkcję podkładów muzycznych do gier komputerowych i filmów krótkometrażowych, aż do oprowadzania wycieczek po schronie przeciwatomowym. Prowadził dwie audycje autorskie w lokalnej rozgłośni SZCZECIN.FM, działał jako konsultant z Europejską Stolicą Kultury Szczecin 2016, współpracuje z portalem OUTPOST – Postapokalipsa w Kulturze i Sztuce oraz Stowarzyszeniem OFFicyna, organizuje szereg cyklicznych imprez muzycznych oraz przygotowuje warsztaty didżejskie i producenckie dla młodzieży.

14.11.12 / godz. 00.00-06.00 / ROCKER CLUB

AFTERPARTY.

15.11.12 / godz. 09.00-13.00 / UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI

HISTORIA-POLITYKA-FILM. Pokaz filmu i dyskusja.

Paczki solidarności 45' dokumentalny, Niemcy/Polska 2011, oryginalna wersja językowa: PL/DE, polski lektor.

rezyseria: Lew Hohmann, zdjęcia: Christian Huck, Andreas Bergmann.

W schyłkowym okresie Polski Ludowej w sklepach brakowało wszystkiego: począwszy od papieru toaletowego, na butach skończywszy. Dokument “Paczki solidarności” opowiada o spontanicznym ruchu wsparcia Polaków przez Niemców z Republiki Federalnej Niemiec. W lutym 1982 r., po tym, jak Bundestag zwolnił z opłat pocztowych paczki z pomocą dla Polaków, rekord przesyłek z artykułami codziennego użytku i służącymi do konspiracji wynosił 70 tys. dziennie. W filmie zobaczymy bohaterów tamtej historii: zarówno tych, których twarze i nazwiska prawie lub w ogóle nie są znane, jak i postacie z podręczników historii.

  1   2   3   4


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna