21 września światowy dzień dziecięcego orderu uśmiechu order UśmiechuPobieranie 43.7 Kb.
Data05.05.2016
Rozmiar43.7 Kb.

21 WRZEŚNIA
ŚWIATOWY DZIEŃ DZIECIĘCEGO
ORDERU UŚMIECHU


Order Uśmiechu to honorowe odznaczenie nadawane od 1968 za działalność na rzecz dzieci, przyznawane na ich wniosek przez Kapitułę Orderu Uśmiechu. W 1979 roku, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim  nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę i patronat objął nad nim UNICEF. Dzieci uhonorowały tym niezwykłym odznaczeniem prawie 700 osób z ponad 30 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak: Ojciec Święty Jan Paweł II i zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Janson - twórczyni Muminków i Astrid Lindgren –autorka Pipi Langstrum, królowa Szwecji Sylwia, była prezydentowa RP Jolanta Kwaśniewska, pisarka Ewa Szelburg – Zarembina, piosenkarki Majka Jeżowska i Eleni, Pan Yapa, Marek  Kotański - twórca Monaru i Markotu, Andrzej Kieruzalski - twórca i kierownik Zespołu „Gawęda”,  a także  J.K. Rowling, autorka „Harry’ego Pottera” .

Źródło: http://portalwiedzy.onet.pl

Tak to się zaczęło…

Na początku lat sześćdziesiątych jedna z najpopularniejszych wówczas autorek książek dla dzieci - Wanda Chotomska - spotkała się z chorymi dziećmi w  szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie  pod  Warszawą. W trakcie rozmowy jeden z chłopców przyznał, że chętnie wręczyłby jakiś medal albo order Jacusiowi – stworzonemu przez Chotomską bohaterowi audycji telewizyjnej pt. „Jacek i Agatka”. Kiedy kilka lat później Wanda  Chotomska, udzielając wywiadu dla „Kuriera Polskiego” z okazji  5 rocznicy ukazywania się w telewizji programu "Jacek i Agatka", wspomniała o propozycji chłopca, zainteresowała się nią jedna z dziennikarek – Zofia Zdanowska. Powiedziała o niej kierownikowi działu łączności z czytelnikami - Włodzimierzowi Karwanowi,  a on wpadł na pomysł, aby stworzyć odznaczenie, którym dzieci wyróżniałyby dorosłych. Dziennikarze „Kuriera Polskiego” szybko zaaprobowali tę inicjatywę, ale w związku z tym, że miało to być odznaczenie dziecięce, postanowili zapytać samych zainteresowanych, co o nim myślą.

Kilka dni później redakcja została zasypana olbrzymią ilością listów,  w których dzieci popierały pomysł utworzenia Orderu Uśmiechu i proponowały, jak powinien wyglądać. Jury, któremu przewodniczył wybitny rysownik Szymon Kobyliński, wybrało projekt 9 - letniej Ewy Chrobak z Głuchołaz, przedstawiający uśmiechnięte słoneczko. Wkrótce zaczęły napływać wnioski, w których dzieci zgłaszały swych kandydatów do Orderu Uśmiechu. Aby rozpatrzyć wszystkie wnioski, powołano Kapitułę Orderu Uśmiechu, na czele której stanęła pisarka Ewa Szelburg - Zarembina.

Pierwsi odznaczeni

Pierwsze posiedzenie Kapituły odbyło się jesienią 1968 roku. Kawalerem


z  legitymacją  numer 1 został 
prof. dr Wiktor Dega, ortopeda z  Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczały zdrowie, a często i życie. Podczas uroczystości dekoracji Orderem Uśmiechu profesor został pasowany czerwoną różą, musiał wypić puchar soku z cytryny, a na koniec uśmiechnąć się. Taka sama ceremonia obowiązuje Kawalerów do dnia dzisiejszego.

Kolejnych Kawalerów Orderu wybierano dwa razy w roku: w  pierwszym dniu wiosny i w ostatnim dniu lata. Informacje z posiedzeń Kapituły regularnie ukazywały się w „Kurierze Polskim”, którego redaktor naczelny - Cezary  Leżeński – był najpierw wiceprzewodniczącym, a od 1976 roku przewodniczącym Kapituły.Lata chude…

W 1979 roku, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim po wystąpieniu Cezarego Leżeńskiego przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę.

W 1980 roku zwołano pierwsze posiedzenie już Międzynarodowej Kapituły, na które przyjechali do Warszawy m.in. aktor Peter Ustinow, armatorka Niki Goulandris, artysta Teatru Lalek z ZSRR Sergiusz Obrazcow i obrończyni praw dzieci z Ghany Efua T. Suntherland. Niestety, rok później, w związku ze stanem wojennym, Leżeński został  usunięty ze stanowiska redaktora naczelnego „Kuriera Polskiego” oraz z Kapituły. Jego następcą został Radosław Ostrowicz, który również  dbał o to, by dzieci nadal mogły przyznawać swój order. Kiedy jednak także jego odwołano ze stanowiska, kolejny redaktor naczelny „Kuriera” w styczniu 1991 roku zawiesił działalność Kapituły.

i tłuste

W 1992 roku kilka osób z dawnej Kapituły postanowiło utworzyć samodzielne Stowarzyszenie Kapituła Orderu Uśmiechu. Powołano je do życia decyzją sądu z dnia 16 listopada 1992 roku. Na czele nowej Kapituły stanął ponownie Cezary Leżeński. Kapituła odzyskała swój międzynarodowy charakter. W jej gronie znajduje się obecnie około 60 osób, przedstawicieli Anglii, Australii, Białorusi, Belgii, Francji, Izraela, Kanady, Niemiec, Rosji, Tunezji, Ukrainy, USA, Węgier, Włoch, Rumunii, Litwy, Czech, Gruzji, Armenii, Japonii, Bułgarii, Serbii i Polski. Szczyci się tym, że ma w swoim składzie księdza katolickiego, pastora ewangelickiego, rabina, mułłę islamskiego, księdza prawosławnego i lamę buddyjskiego. Za tolerancję, wyrozumiałość i życzliwość Fundacja ekumeniczna „Tolerancja” wyróżniła ją w 2001 roku Medalem Za Zasługi dla Tolerancji.Dzień dzisiejszy Kapituły

Po śmierci w 2006 roku długoletniego Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Cezarego Leżeńskiego jego następcą został najmłodszy w historii Kawaler Orderu Uśmiechu - Marek Michalak, który w chwili nadania mu Orderu miał 23 lata. 23 lipca tego roku Sejm RP powołał go na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka.


Do tej pory dzieci nagrodziły swoim orderem niemal 900 osób z ponad 40 krajów świata. Są wśród nich takie osobistości jak Ojciec Święty Jan Paweł II, zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, ks. kardynał Franciszek Macharski, ks. kardynał Ignacy Jeż, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, królowa Szwecji Sylwia, księżna Yorku Sarah Ferguson, księżna Maria Sapieha, Nelson Mandela, Kurt Waldheim, Irena Sendlerowa i Jolanta Kwaśniewska. Licznie reprezentowani są także literaci; wśród nagrodzonych znaleźli się już m.in. autorka Muminków - Tove Janson, a także Astrid Lindgren, Ewa Szelburg – Zarembina, Joanne Rowling, Alina i Czesław Centkiewiczowie, Wanda Chotomska, Irena Jurgielewiczowa, Ludwik Jerzy Kern, Maria Kownacka, Cezary Leżeński, Małgorzata Musierowicz, Edmund Niziurski, Hanna Ożogowska, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Janusz Przymanowski, Alfred Szklarski, ks. Jan Twardowski i Wojciech Żukrowski. Kawalerami Orderu są także: twórca i kierownik harcerskiego zespołu „Gawęda” Andrzej Kieruzalski, działacze społeczni i pedagodzy Jacek Kuroń, prof. Maria Łopatkowa, ks. Arkadiusz Nowak i Janina Ochojska, piosenkarki Majka Jeżowska i Eleni, aktorki Ewa Błaszczyk, Anna Dymna, Alina Janowska, Krystyna Feldman, Ryszarda Hanin i Irena Kwiatkowska oraz Steven Spielberg, Peter Ustinov i Oprah Winfrey. W 1996 roku odbył się pierwszy z trzech dotychczasowych Światowych Zlotów Kawalerów Orderu Uśmiechu.  Na miejsce spotkania wybrano Rabkę, uzdrowisko dziecięce, któremu przyznano tytuł „Miasto Dzieci Świata”. Posiedzenia Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu odbywają się w Warszawie. Tylko raz uczyniono wyjątek od tej zasady - w 2003 roku  Kapituła spotkała się w Świdnicy na Dolnym Śląsku - miejscu, gdzie powstaje Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej.
W tym samym roku Świdnicy nadano tytuł „Stolicy Dziecięcych Marzeń”, a 21 września ustanowiono Światowym Dniem Dziecięcego Orderu Uśmiechu.

Najsłynniejsi kawalerowie Orderu Uśmiechu

Jan Paweł II – Międzynarodowa Kapituła przyznała polskiemu papieżowi odznaczenie w 1981 roku. Ceremonia wręczenia Orderu odbyła się 28 marca 1984 w Watykanie. Jak nakazuje tradycja, w trakcie uroczystości Jan Paweł II wypił sok z cytryny.

Dalajlama XIV Tenzin Gjatso – duchowemu i politycznemu przywódcy Tybetańczyków Order przyznano z inicjatywy podstawowej szkoły społecznej nr 11 w Warszawie w 1998 roku. Uroczystość, zakończona wypiciem cytrynowego soku, odbyła się w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego w trakcie drugiej wizyty Dalajlamy w naszym kraju.

Abdullah bin Abdulaziz Al Saud - król Arabii Saudyjskiej został uhonorowany w 2005 roku za ufundowanie arcytrudnej operacji rozdzielenia bliźniaczek syjamskich z Janikowa w województwie kujawsko – pomorskim. Zabieg odbył się w Arabii Saudyjskiej i zakończył się sukcesem. Order Uśmiechu przyznano królowi 18 marca 2005 roku, a uroczysta ceremonia odbyła się 26 czerwca 2007 roku w Belwederze w Warszawie.

Matka Teresa z Kalkuty – słynna opiekunka trędowatych została Kawalerem Orderu w 1996 roku. O przyznanie tego zaszczytnego odznaczenia wnioskowały dzieci z Włoch.

Nelson Mandela – wieloletni więzień polityczny apartheidu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla otrzymał Order Uśmiechu 26 października 200 roku. Z wnioskiem przyznania wyróżnienia wystąpiły do Kapituły dzieci z RPA.

Kurt Josef Waldheim – sekretarz generalny ONZ (od 1972 do 1981 roku) otrzymał odznaczenie w 1979 roku podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Austriackiego polityka uhonorowano za nadanie polskiemu Orderowi Uśmiechu rangi międzynarodowej.

Irena Sendler – Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, Kawaler Orderu Orła Białego otrzymała „uśmiechnięty medal” w 2007 roku. Wniosek o uhonorowanie kobiety, która uratowała w czasie wojny tysiące żydowskich dzieci, zgłosił do Międzynarodowej Kapituły Orderu 15-latek z Zielonej Góry. Irena Sendlerowa jest najstarszą osobą, która otrzymała to odznaczenie.

Steven Spielberg – słynny hollywoodzki reżyser został uhonorowany filmy, których adresatami są najmłodsi widzowie („ET”, „Park Jurajski”). Ceremonia odbyła się w studio Telewizji Polskiej w Krakowie w 1993 roku.

J. K. Rowling – pisarka, autorka słynnej serii powieści o Harrym Potterze otrzymała Order w 2004 roku w uznaniu zasług na polu literatury dla dzieci i młodzieży.

Jacek Kuroń – z inicjatywą przyznania Orderu słynnemu politykowi i społecznikowi wystąpiło Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce". Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbyła się 4 kwietnia 2001 roku. 

Prof. Zbigniew Religa został wyróżniony za „wielkie i gorące serce, otwarte również na wszystkie dzieci świata”. Słynny kardiochirurg jest obecnie jednym z członków Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Tove Jansson –  fińskiej pisarce, autorce słynnej serii książek o Muminkach, przyznano Order w 1975 roku. Uroczysta ceremonia odbyła się 2 grudnia 1976 roku w polskiej ambasadzie w Helsinkach.

Astrid Lindgren - szwedzka autorka literatury dziecięcej otrzymała Order Uśmiechu niejako w podzięce za napisanie książek dla najmłodszych czytelników, które czytało już kilka pokoleń (m.in.: „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Pończoszanka”, „Karlsson z dachu”).

Irena Kwiatkowska – znana polska aktorka otrzymała Order w 1998 roku.

Zygmunt Kęstowicz – popularny aktor został uhonorowany Orderem Uśmiechu za cykl programów telewizyjnych dla dzieci, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków („Pora na Telesfora”, „Piątek z Pankracym”). Był członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu.

Stefan Stuligrosz został uhonorowany za stworzenie Chóru Chłopięco-Męskiego "Poznańskie Słowiki" oraz za pracę pedagogiczną z najmłodszymi śpiewakami.

Jan Twardowski – ksiądz – poeta otrzymał Order w 1996 roku.

Hanna i Antoni Gucwińscy zostali kawalerami Orderu Uśmiechu w 2003 roku w dowód uznania za popularyzowanie wiedzy przyrodniczej wśród dzieci (poprzez m.in. słynny program telewizyjny „Z kamerą wśród zwierząt”).
Autorzy:
Jerzy Piątek

Adrianna Buniewicz
Najsłynniejsi kawalerowie Orderu UśmiechuDalajlama XIV Tenzin Gjatso Jan Paweł II

Błogosławiona Irena Sendlerowa
Matka Teresa z KalkutyAlina Janowska Hanna i Antoni Gucwińscy
Anna Dymna Ks. Jan Twardowski


Jolanta Kwaśniewska Eleni Tzoka


Agata Młynarska Sara Ferguson, Księżna Yorku

Jacek Kuroń Irena Kwiatkowska


J.K. Rowling Steven Spielberg

Astryd Lindgren Tove JanssonZygmunt Kęstowicz Zbigniew Religa


Janina Ochojska Ks. Arkadiusz Nowak


Wanda Chotomskia Majka Jeżowska
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna