A jakie są najbardziej filmowe miejsca na Mazowszu? Jest ich kilkadziesiąt. Oto niektóre z nichPobieranie 15.52 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar15.52 Kb.
A jakie są najbardziej filmowe miejsca na Mazowszu? Jest ich kilkadziesiąt. Oto niektóre z nich:

 

Czerwińsk nad Wisłą

 

Czerwińsk nad Wisłą zachwycił filmowców nie tylko swoimi walorami krajobrazowymi, ale też urokliwą drewnianą zabudową. Miasteczko z „Cwału” Krzysztofa Zanussiego to widoki z Czerwińska – ulice, przedwojenne domostwa, kościół i rynek, na którym odbywa się scena kupna klaczy przez ciotkę Idalię, graną przez Maję Komorowską. W filmie „Szamanka” główna bohaterka zwana „Włoszką”, (w tej roli Iwona Petry) przyjeżdża do małego miasteczka, żeby odwiedzić rodziców – te sceny również kręcone były w Czerwińsku. 

Glinianka

 

Drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca, pochodzący z XVIII wieku, jest parafią tytułowego ojca Mateusza z serialu „Ojciec Mateusz”. Wnętrza kościoła i jego otoczenie są miejscem zdjęć do wszystkich scen kościelnych filmu. Kościół w Gliniance oraz rozległy plac przed nim „grają” w serialu „Plebania” serialową parafię o nazwie Stara Wiosna. 

Jabłonna – XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie.

 

Piękne pałacowe wnętrza grają siedzibę biskupa w serialu „Ojciec Mateusz”, udają też siedzibę Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie w serialu „Ranczo”. Pałac jest miejscem, gdzie Napoleon odwiedza panią Walewską w filmie „Marysia i Napoleon”. W Sali Pompejańskiej rozgrywa się kilka scen będącego właśnie w produkcji filmu „Hans Kloss – Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi. 

Jeruzal

 

W serialu „Ranczo” oraz filmie fabularnym „Ranczo Wilkowyje” wykorzystano naturalne plenery i wnętrza w miejscowości Jeruzal. Obok zabytkowego osiemnastowiecznego kościoła i dzwonnicy w serialuzagrało wiele innych obiektów: sklep spożywczy, przed którym bohaterowie spożywają słynne wino Mamrot, autentyczna plebania oraz salka parafialna, czyli organistówka, w której Lucy przeprowadzała lekcje języka angielskiego; szkoła, przystanek PKS, ośrodek zdrowia, domy Więcławskich i miejscowego nauczyciela Tomasza Witebskiego. Dom Hadziuka stoi przy drodze wylotowej do Mińska Mazowieckiego, na niewielkim wzniesieniu po prawej stronie. W Jeruzalu położony jest także dziewiętnastowieczny spichlerz oraz jeziorko, które zagrały część tytułowego rancza odziedziczonego przez Lucy. 

Nowa Sucha – Skansen Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego.

 

Dzięki położeniu w naturalnym środowisku – pośród bujnej przyrody, drzew, łąk i stawów – obszar skansenu posłużył jako plan filmowy dla licznych produkcji. Część z nich – chociażby „Pornografia” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego czy „Śluby Panieńskie” Filipa Bajona – w większości powstały na terenie skansenu. W superprodukcji Jerzego Hoffmana – „1920. Bitwa Warszawska” – na terenie skansenu powstawały sceny potyczki polskiego oddziału z Armią Czerwoną. Tutaj także stacjonowali Czerwonoarmiści i powstały sceny sądu polowego nad polskimi żołnierzami. W scenach tych wystąpili m.in. Borys Szyc oraz Adam Ferency. 

 

Nowy Dwór Mazowiecki

 

Twierdza Modlin, unikalny w Polsce zespół dziewiętnastowiecznych fortyfikacji leżący w malowniczym krajobrazowo miejscu: u zbiegu Wisły i Narwi. W dawnym wojskowym spichlerzu Andrzej Wajda nakręcił ważne sceny „Pana Tadeusza”. To tutaj mieścił się filmowy Zamek Horeszków pilnowany tak skrupulatnie przez Gerwazego (w tej roli Daniel Olbychski). We wnętrzu twierdzy zaaranżowano z kolei paryskie mieszkanie Adama Mickiewicza. W słynnej komedii „Kiler”, twierdza udawała więzienie: powstała tutaj scena obiadu w więzieniu. Na terenie modlińskich fortyfikacji nakręcono także większość zdjęć do kultowej komedii Janusza Majewskiego „CK Dezerterzy”. Najbardziej znanym obiektem zdjęciowym w Modlinie jest Brama Księcia Józefa Poniatowskiego. Widać ją w finałowej scenie „CK Dezerterów” – to z niej wybiegają bohaterowie na wieść o zakończeniu wojny i to przed nią przemawia do żołnierzy marszałek Piłsudski (Daniel Olbrychski) w filmie „1920. Bitwa Warszawska”. 

 

Płock

 

Na ulicach Płocka (m.in. Rybaki, Mostowa, Misjonarska, Tumska) rozgrywały się sceny w kilku odcinkach „Stawki większej niż życie”, a przez most drogowo-kolejowy im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego Kloss jechał samochodem w odcinku Ściśle tajne. Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. na Starym Rynku, Placu Narutowicza, na ulicach: Synagogalnej, Sienkiewicza, Jerozolimskiej, czy Sienkiewicza. Mało kto wie natomiast, że w zakładach Petrochemii (dzisiaj należących do Orlenu) kręcono kosmiczne sceny do filmu „Pan Kleks w kosmosie”. 

Podkowa Leśna

 

W Podkowie Leśnej wiele obiektów zachwyciło filmowców i było miejscem realizacji licznych produkcji filmowych. W zabytkowej willi „Renata” z 1934 roku (ul. 11 Listopada 1/3) od 13 lat kręcony jest„Klan”. Willa gra serialowy dom na Sadybie, czyli rodzinne gniazdo Lubiczów. 

Radziejowice

 

W historycznych wnętrzach pałacu, Jerzy Hoffman do filmu „Znachor” nakręcił sceny z młodym hrabią Czyńskim i jego rodzicami. 

Sierpc – Skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej

 

Doskonale zachowane obiekty skansenu filmowcy wykorzystują w charakterze naturalnego pleneru. Osiemnastowieczna  karczma Pohulanka zamieniła się w filmową karczmę Jankiela na planie filmu„Pan Tadeusz”. Aż 19 dni zdjęciowych spędziła w skansenie ekipa filmowa Jerzego Hoffmana utrwalająca tutaj sceny do superprodukcji „Ogniem i Mieczem”. Tutaj filmowano scenę opustoszałej wsi ukraińskiej i przejazd konny Bohuna. 

Zalew Zegrzyński

 

To właśnie na zalewie nagrano słynną scenę rozmowy Maklakiewicza i Himilsbacha o polskim kinie: ,,A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda... Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana... Dialogi niedobre... Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje.” Nocą parostatek z filmu „Rejs” cumował nad brzegiem Zalewu w porcie Pilawa w Nieporęcie.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna