Adam bielan chrzan, chybaPobieranie 24.1 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar24.1 Kb.
Z JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ „Kwadrans po ósmej” witam Państwa i witam naszych gości, a są nimi eurodeputowani i kandydaci na eurodeputowanych: Jacek Protasiewicz, Platforma Obywatelska, Adam Bielan, Prawo Sprawiedliwość oraz Artur Zawisza, Libertas Polska. Panie pośle, domyśla się Pan co to jest?
ADAM BIELAN Chrzan, chyba.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ To są takie podstawowe produkty, żeby zrobić terrinę chrzanową, która dzisiaj będzie serwowana przywódcom europejskim , którzy zjeżdżają tutaj na kongres europejskiej Partii Ludowej, EPP. Dlaczego Was ten jadłospis tak oburza?
ADAM BIELAN Nas nie oburza jadłospis, nas oburza łamanie polskiego prawa. Zgodnie z polskim prawem polskie partie nie mogą ć finansowane przez podmioty zagraniczne. W przypadku tego kongresu ten przepis ewidentnie został złamany, ponieważ cała impreza jest finansowana za środków zagranicznych właśnie. To jest bardzo poważne naruszenie przepisów prawa, ponieważ gdyby tego prawa nie stosować, to wkrótce polska scena polityczna mogła być finansowana na przykład przez Gazprom i konsekwencje tego byłyby pożałowani godne. Drugi przepis, który jest łamany to fakt, że zgodnie z orzeczeniem Państwowej Komisji Wzorczej każda działalność polityczna polskich partii politycznych po 10 marca 2009 roku musi być finansowana przez komitet wyborczy poszczególnych partii. W Tm wypadku tak nie jest i naszym zdaniem PO naraża się na odrzucenie jej sprawozdania finansowego.
JACEK PROTASIEWICZ To jest oczywista nieprawda. My się nie obawiamy tego finału, którym straszy pan poseł Bielan, ponieważ to nie jest kongres PO, tylko Europejskiej Partii Ludowej. PO, podobnie jak wiele innych dużych najważniejszych partii w Europie uczestniczy w tym spotkaniu na prawach delegata. Nawet Państwo nie zobaczycie prawdopodobnie ani jednego symbolu PO podczas obrad, ponieważ jest to impreza zorganizowana, opłacona, wymyślona przez przywódców EPP.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Trochę PO sama się wystawiła na te zarzuty, bo pamiętam kilka miesięcy temu i kilka tygodni temu politycy PO mówili, że jest to początek kampanii. Mówił tak wicepremier Grzegorz Schetyna, mówił tez tak Tomasz Misiak, który był wtedy koordynatorem kampanii PO do Europarlamentu.
JACEK PROTASIEWICZ Raczej chodziło o pewnego rodzaju metaforę. Przecież o nie jest formalne rozpoczęcie kampanii wyborczej, tam nie będą zaprezentowani ani kandydaci, ani program PO. Rzeczywiście przez zbieżność terminów kongresu i wyborów Polacy będą mogli zobaczyć, i tylko tyle, że jesteśmy partią, która jest szanowana, z którą się liczy cała poważna Europa.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Czyli jednak kampania?
JACEK PROTASIEWICZ To są fakty. To nie jest kampania, bo my nie organizujemy tego przedsięwzięcia w związku z tym, że zbliżają się wybory do Europarlamentu, my uczestniczymy w tym poważnym gronie, najważniejszym w Unii Europejskiej polityków prawicowych, chrześcijańsko-demokratycznych od wielu, wielu lat. I jeden z kongresów EPP, które odbywają się cyklicznie właśnie ma miejsce w Warszawie.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Widzi Pan jakiś zgrzyt tutaj?
ARTUR ZAWISZA Nie miałbym pretensji do PO o ten kongres, gdyby jego efektem były dobre ustalenia. Na przykład uelastycznienie podatku VAT w skali Unii Europejskiej po to, by można go było obniżyć w Polsce, gdyby przekonać niemieckich i austriackich chadeków do otworzenia rynków pracy w tych krajach dla naszych pracowników, gdyby spowodować, iżby europejski nadzór finansowy zapobiegał wyprowadzaniu pieniędzy z polskiego systemu bankowego przez spółki-matki z tamtych krajów, gdyby wreszcie PO umiała przeforsować swoich kandydatów na ważne stanowiska europejskie: Jerzego Buzka w parlamencie, czy Włodzimierza Cimoszewicza w Radzie Europy. Ale pod tym względem skuteczności PO nie widać. I przyznam, że to mnie najbardziej martwi.
JACEK PROTASIEWICZ Ale po owocach ich poznacie. Niech Pan poczeka na rezultaty naszych działań w tej rodzinie chrześcijańsko-demokratycznej w Europie.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Jerzy Buzek ma szansę?
JACEK PROTASIEWICZ Oczywiście, że ma.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Bo wczoraj premier Berlusconi nie dał się przekonać.
JACEK PROTASIEWICZ Ale premier Berlusconi nie jest ostatecznym decydentem w tej sprawie
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Kontrkandydatem Jerzego Buska jest Włoch.
ADAM BIELAN Pan poseł Protasiewicz ma bardzo trudne zadanie, bo musi wmówić Polakom coś, czego nie dał wmówić swoim kolegom partyjnym, bo ci koledzy właśnie od wielu miesięcy zapowiadali, że to będzie oficjalna inauguracja kampanii PO. Mało tego, PO sama na swoich stronach internetowych jeszcze kilka dni temu w ten sposób zachęcała do działu w tych obradach. Dzisiaj po orzeczeniu Państwowej Komisji Wyborczej politycy PO wpadli w popłoch, tylko że już za późno. Jeśli chodzi o kandydaturę pana premiera Buzka, to ja obawiam się, że będzie, niestety, tak jak z panem Radosławem Sikorskim: czyli bardzo dużo szumu, a brak jakichkolwiek efektów i bark przede wszystkim skuteczności.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ A PiS popiera tę kandydaturę?
ADAM BIELAN My będziemy głosować zawsze za kandydaturą z Polski. Przypomnę, że 5 lat emu, gdy kandydował pan profesor Geremek przeciwko hiszpańskiemu socjaliście Borrellowi, to delegacja polska już kilka tygodni wcześniej podjęła decyzję, że będziemy popierać pan profesora Geremka, przez wiele tygodni namawialiśmy do tego samego polityków PO, którzy dopiero ostatniego dnia, pod wpływem polskich mediów zmienili zdanie i poparli Polaka. Będziemy w tej sprawie konsekwentni, natomiast martwi mnie fakt, że pan Mario Mauro, włoski kandydat jest już oficjalnie zgłoszony o biegania się o funkcje przewodniczącego PE, natomiast pan premier Buzek mnie został zgłoszony. Obawiam się, z będzie tak, jak w przypadku Radka Sikorskiego: bardzo dużo szumu, bardzo dużo konferencji prasowych u nas w kraju, a kandydatura nie została oficjalnie zgłoszona.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Dlaczego nie został zgłoszony?
JACEK PROTASIEWICZ To mnie dziwi, nie chcę® powiedzieć, że śmieszy, ta argumentacja. Jak może być zgłoszony ktoś, kto nie został jeszcze wybrany na druga kadencję?
ADAM BIELAN To dlaczego szefowie delegacji, w tym Pana szef Jacek Saryusz-Wolski dostał oficjalne zgłoszenie pana Mario Mauro.
JACEK PROTASIEWICZ Dlaczego? My dzisiaj nie wybieramy przewodniczącego PE.
ADAM BIELAN Pan doskonale wie, że kampania już się rozpoczęła.
JACEK PROTASIEWICZ Co innego jest kampania, co innego jest oficjalne zgłoszenie.
ADAM BIELAN Dlatego szefowie delegacji narodowych w EPP już otrzymali zgłoszenie pana Mario Mauro, natomiast nie otrzymali zgłoszenia pan Jerzego Buzka.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Wczoraj słyszałam Jacka Kurskiego, który zapowiadał jakieś uderzenie medialne na ten kongres, co to będzie?
ADAM BIELAN Jacek Kurski zapewne mówił o naszym najnowszym spocie pod roboczym tytułem „Silna Polska Europie”, w którym będziemy porównywać to, co udało się osiągnąć za czasów naszych rządów, za rządów Jarosława Kaczyńskiego z tym, czego nie udało się osiągnąć za rządów Donalda Tuska . Krótko przypomnę: przegraliśmy sprawę Expo, przegraliśmy sprawę Europejskiego Instytutu Technologicznego, co z cała pewnością najbardziej boli pana posła Protasiewicza, bo instytut miał być umiejscowiony we Wrocławiu, Polska nie została członkiem bardzo prestiżowej grup[y G-20, przegraliśmy dyskusje na temat tak zwanego pakietu klimatycznego i tak dalej.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Jeszcze mówił o jakimś happening. Będziecie tu gdzieś pikietować?
ADAM BIELAN Ja przynajmniej nie zamierzam.
ARTUR ZAWISZA Abstrahując od personalnego i to co nieco zgranego już sporu między PiS a PO, raz jeszcze wrócę do kwestii tak palącej w tych dniach jak rynki pracy w Niemczech i Austrii dla polskich pracowników. 1 maja mija 5 lat obecności Polski w Unii Europejskiej, od tego momentu cudzoziemcy w Polsce będą mogli bez żadnych limitów3 kupować nieruchomości, domy i grunty, Polska już swoje pięcioletnie zastrzeżenie wyczerpała, a tymczasem ani rząd Polski oficjalnie, ani PO w kontaktach międzypartyjnych w ogóle nie podniosła nawet kwestii tego, że Niemcy i Austriacy mogli po 1 maja otworzyć swoje rynki pracy dla naszych pracowników. Bo ostanie 2 lata to była dowolna decyzja rządów tych krajów. Nie było żadnego nacisku ze strony Polski i ie słychać, aby taki nacisk był na kongresie. Przyznam, że takie sprawy nie martwią, bo jeżeli wierzmy w swobody unijne, przepływu osób, kapitału, towarów, pracowników, to realizujmy je konsekwentnie.
ADAM BIELAN Pan poseł Zawisza podnosi bardzo ważne kwestie. Ne zresztą udowadniają, że pozycja PO we frakcji w PE, EPP jest bardzo słaba. PO wielokrotnie była przegłosowana tak, jak w przypadku dyrektywy usługowej, którą własna frakcja PO wypatroszyła całkowicie.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ A głos PiS w PE?
ADAM BIELAN My byliśmy w EPP, wystąpiliśmy na początku tej kadencji ze względów moralnych, etycznych. Mym nie możemy być, jak to powiedział pan poseł Protasiewicz, w jednej rodzinie politycznej z Eriką Steinach, osobą, która jeszcze niedawno kwestionowała zachodnie granice Polski i wysyłała nad Warszawę bombowce.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale niektórzy politolodzy twierdzą, że przez to nie mamy siły w Europarlamencie. Gdyby PO i PiS zwarły szeregi głos Polski byłby silniejszy.
JACEK PROTASIEWICZ Jest takie staropolskie przysłowie: Gość w dom, Bóg w dom. To, co pokazuje PiS, te awanturę wokół tego kongresu, po raz pierwszy do Polski zjeżdża się kilkunastu przywódców europejskich - głowy pastw, premierzy. A PiS urządza swoja walkę, kampanię nienawiści
ADAM BIELAN To uważa Pan, że polskie prawo nie obowiązuje?
JACEK PROTASIEWICZ Polskie prawo obowiązuje, proszę się tym nie martwić. Jeśli ktoś ma kłopoty z interpretacją wyroków sądów, to raczej prezes Kaczyński i PiS,
ADAM BIELAN Polskie prawo zakazuje przyjmowania pieniędzy z zagranicy, a Wy to właśnie robicie.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Czy PiS zgłosił tę sprawę do PKW?
ADAM BIELAN Zgłosiliśmy do PKW, orzeczenie PKW jest bardzo czytelne: każda aktywność partii politycznej po 10 marca musi przechodzić przez komitet wyborczy. PO tego nie czyni i w ewidentny sposób łamie prawo.
JACEK PROTASIEWICZ Niech idą do sadu. Jak Kargulowi: ”Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”. Próbujcie, macie do tego prawo i po Az kolejny się ośmieszycie, tak jak z Waszym spotem. Wystawiacie Polskę na pośmiewisko i myślę, że Polacy t ocenią w wyborach.
ADAM BIELAN Dwa zarzuty z Waszych czterech sąd odrzucił. Warto by było, żeby politycy PO, szczególnie w 20 rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Europie Środkowo-Wschodniej, która mamy świętować pod Stocznią Gdańską zadbali o to, żeby polskie stocznie nie upadały. Tak, jak nie upadają stocznie w Niemczech.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Jak obserwuję kampanię wyborczą w Polsce , to nikt nie mówi o Europie, nikt już z tego nic nie rozumie i obawiam się, że ta kampania będzie do końca tak wyglądać. Bohaterem najnowszego spotu PiS został Janusz Palikot. Dlazego on, który nie startuje w eurowyborach?
ADAM BIELAN Bo PO jest partią Janusza Palikota. Według badań opinii publicznej jest drugim najbardziej popularnym politykiem po Donaldzie Tusku. Mało tego, według anonimowych tajnych badań w klubie PO Janusz Palikot jest faworytem w wyścigu o fotel prezesa PO po odejściu Donalda Tuska w przyszłym roku. Chcieliśmy przypomnieć jaka partia jest PO w momencie, gdy w kampanii wyborczej Janusz Palikot stał się główną twarzą. Zgoda, nie kandyduje on w wyborach do PE, ale jest go wszędzie pełno, organizuje niemal codziennie konferencje prasowe, bądź happeningi, PO nic z tym nie robi.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Podobają się Panu happeningi Janusza Palikota?
JACEK PROTASIEWICZ Moim zdaniem PiS jest na poziomie Janusza Palikota, tak bym powiedział. Największym problemem w Polsce, który dostrzega PiS zwłaszcza w przededniu wyborów do PE jest Janusz Palikot.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Czyli odesłałby Pan Janusza Palikota do PiS?
ADAM BIELAN Pan się tu odcina od Pańskiego lidera.
JACEK PROTASIEWICZ Pan tu mówi takie oczywiste nieprawdy. Palikot kandydował na członka zarząd krajowego i przegrał te wybory. I to jest najważniejsze. Najlepiej by PiS ze swoimi liderami spotkali się w sądzie z Januszem Palikotem, to jest dokładnie ten poziom. PO jest większa, Palikot jest jej częścią, a dla Pis Palikot jest najważniejszą osobą w kraju.
ARTUR ZAWISZA Z obawa słucham tego sporu om pietruszkę, bo wygląda, że dwie największe partie parlamentarne umówiły się, ze będą eksploatować temat Janusza Palikota. Tymczasem obawiam się, ze wart Pac pałaca, a pałac Paca. PO oczywiście, że nadmiernie eksponuje ten postać i pozwala mu hasać bez ładu i składu. Z kolei PiS zamiast chwytać prawdziwego byka za rogi, Donalda Tuska, czy jego program antykryzysowy, czy rzeczywiście powstrzyma zwalnianie pracowników z firm, czy zwiększy przepływy finansowe na rynku, czy pozwoli tworzyć nowe miejsca pracy – o to PiS nie pyta PO, tylko widzi, że hasa Palikot, to łapie tego Palikota i sprowadza debatę publiczną na najniższy możliwy poziom, że w końcu dochodzimy do takich awantur w studiu. Naprawdę szkoda, można by się zajmować poważnymi tematami. W naszej kampanii staramy się to robić. Mówimy o podatku VAT, o cenach usług bankowych, o rynkach pracy dla naszych pracowników. Będziemy się starali to konsekwentnie robić do 7 czerwca.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Nadzieja umiera ostatnia, może w kampanii europejskiej coś o Europie usłyszymy. Dziękuję Panom za spotkanie.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna