Alexandre perigot dom wariatów Od 25 kwietnia 2012 do 27 maja 2012Pobieranie 10.51 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar10.51 Kb.
ALEXANDRE PERIGOT - Dom wariatów

Od 25 kwietnia 2012 do 27 maja 2012

Otwarcie godz.: 18:00

Kurator: Monika Szewczyk

Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok,wejście od ul. Świętojańskiej


Spotkanie promujące wystawę Dom Wariatów

24 kwietnia 2012, Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

Przedpremierowa wystawa najnowszej pracy Alexandre Perigot; oficjalna premiera dzieła odbędzie na inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury w Marsylii w styczniu 2013.

La Maison duFada czerpie inspiracje bezpośrednio z architektury budynku 'CitéRadieuse' Le Corbusiera w Marsylii. Tytuł pracy został zaczerpnięty z potocznej nazwy, jaką budynkowi nadali mieszkańcy Marsylii (w wolnym tłumaczeniu znaczy ona „Dom Wariatów”). Projekt w tym wypadku zakłada stworzenie modelu budynku w skali 1:15 – 9 metrów długości, 1,6 metra szerokości i 3,7 metra wysokości – zbudowanego w formie matrycy architektonicznej. Korzystając z oprogramowania Archicad, artysta skonstruował szkielet budynku będący fizyczną kopią modelu wygenerowanego w przestrzeni wirtualnej. Powyższa metoda została użyta w poprzednim projekcie La Maison d'Elvis zrealizowanym w 'La Friche La belle de Mai' w Marsylii. W międzyczasie La Maison duFada będzie spełniała funkcję podobną do jednego z ostatnich projektów Perigot, Funkypipe: serii rurowych asamblaży, których ruch generowany przez silniki elektryczne wywołują złudzenie optyczne. La Maison duFada zachowa formę kinetycznej, rurowej struktury, w której każdy poziom przypomina ogromną, długą półkę. Równocześnie falujący ruch ma za zadanie wywołać u widza wrażenie, iż konstrukcja tańczy.


La Maison duFada – Czy współczesna architektura może doprowadzić kogoś do szaleństwa? W trakcie powstawania projektu, jak również podczas prac konstrukcyjnych przy kompleksie 'CitéRadieuse' w Marsylii, krytycy prac le Corbusiera zlecili przeprowadzenie testów psychologicznych, które miały udowodnić, że przyszli mieszkańcy budynku w końcu by oszaleli.

Nazwa La Maison duFada została zaczerpnięta z tych badań. 'Fada' to osoba, która rzekomo została 'opętana przez złośliwe duszki', a w rzeczywistości cierpiąca na zaburzenia psychiczne, takie jak zespół Aspergera, schizofrenię, paranoję, zaburzenia narcystyczne itp.

Ostatnimi czasy postać 'fada' przeniknęła do telewizji. Zgodnie tradycją wywodzącą się bezpośrednio z przemysłu filmowego, wydaje się, że fabuła nowych seriali telewizyjnych nie może obejść się bez 'fada'. Dzięki wielu możliwym i zróżnicowanym symptomom bohaterowie mogą cierpieć na różnorodne schorzenia: od zaburzeń behawioralnych do psychopatycznej kulminacji; od socjopatii do schizofrenii; od halucynacji do kleptomanii; od zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych do dwubiegunowych; depresję, różnorodne formy uzależnień i anoreksję. Bohaterowie współczesnych seriali telewizyjnych są coraz bardziej podatni i coraz częściej cierpią na schorzenia psychologiczne.

O ile z pewnością nie można powiedzieć, że tego typu bohaterowie nie byli obecni w serialach telewizyjnych w poprzednich dekadach, o tyle pojawienie się fali antybohaterów w początkach XXI wieku jest niezaprzeczalne. Rosnąca skłonność scenarzystów do tworzenia bohaterów o ambiwalentnej naturze jeszcze bardziej wzmacnia ten trend. Obecnie bohaterowie seriali coraz bardziej przypominają postacie dotknięte przypadłościami 'fada'.


Praca La Maison duFada składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest kinetyczna reprezentacja 'CitéRadieuse' w skali 1:15. Metalowa struktura o konstrukcji rurowej znajduje swoje dalsze rozwinięcie w ciągłym, wzrastającym ruchu. Ruch konstrukcji jest zespojony z drugą częścią pracy: projekcji wideo składającej się z portretów postaci 'fada' znanych z kina i telewizji. Projekcja wideo to pokaz slajdów, na który składa się ponad 100 portretów aktorów grających „szalonych” bohaterów. Projekcja ta będzie znajdować się na pierwszym poziomie konstrukcji i będzie z niej wyświetlana na ścianach przestrzeni wystawowej.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Partner wystawy: Patron medialny:

Instytut Francuski w PolscePartnerzy projektu:

AEM Marseille 2013 European Capital of Culture
Sextant et Plus Marseille
DAHER
Solang Production Paris/Bruxelles
Produkcja: Kotniz


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna