Analiza Rynku Turystycznego wyspy kanaryjskiePobieranie 412.64 Kb.
Strona1/3
Data07.05.2016
Rozmiar412.64 Kb.
  1   2   3


Analiza Rynku Turystycznego WYSPY KANARYJSKIE

ALICJA KOŚCIUSZKO

HOT (dz.)

I.INFORMACJE OGÓLNE


WYSPY KANARYJSKIE- jednostka administracyjna należąca do Hiszpanii, oficjalna nazwa Comunidad Autónoma de Canarias.


 • POŁOŻENIE

Wyspy Kanaryjskie leżą na Oceanie Atlantyckim, na północny zachód od wybrzeży Afryki, oddalone są prawie o1000km od Hiszpanii. Złożone z archipelagu górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego, które tworzą dwie prowincje: Las Palmas de Gran Canaria, i Santa Cruz de Tenerife.

Archipelag składa się z 13 wysp, siedmiu głównych i szceściu mniejszych.

Główne wyspy to: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarot, La Palma, La Gomera i El Hierro.

Mniejsze to: Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste. Większość mniejszych wysp jest niezamieszkana, lub zamieszkana tylko okresowo.


Powierzchnia ogółem: 7,447 km², co stanowi 1,5 % powierzchni Hiszpanii

Długość linii brzegowej: 1,114 km, 257 km stnowi plaża


 • NAJWAŻNIEJSZE MIASTA

Las Palmas de Gran Canaria (377 600 mieszkańców, stan z roku 2003) Jest stolicą prowincji Las Palmas i stolicą Autonomii Kanaryjskiej, największym miastem Wysp Kanaryjskich (siódmym w Hiszpanii). Położone na północnym wschodzie wyspy Gran Canaria.
Santa Cruz de Tenerife (220 000 mieszkańców) Jest drugim co do liczby mieszkańców miastem Wysp Kanaryjskich i zarazem największym miastem Teneryfy. Stolica lokalnej autonomii.


 • OFICJALNY JĘZYK hiszpański

odbiega on trochę od kastylijskiego używanego w Hiszpanii kontynentalnej. Jest to pewnego rodzaju dialekt, który nazywany jest "habla canaria".WALUTA Euro


Liczba mieszkańców: 2 mln 25 tys (2007 r.), co stanowi 4,48 % populacji Hiszpanii

Teneryfie 806 tys. mieszkańców,

Gran Canarii 730 tys,

Lanzarote – 97 tys,

El Hiero 10 tys.
Średnia gęstość zaludnienia: 272 os/ km 2

80% ludności zamieszkuje Gran Canarię i Teneryfę.

Największa liczba emigrantów:: Kolumbia, Kuba, Wenezuela, Argentyna, Maroko

FLAGA WYSP HERB WYSP


 • KLIMAT

zwrotnikowy o cechach morskich, wyjątkowo łagodny i przyjazny. wahania() Następstwo pór roku właściwie się zaciera, średnia dobowa temperatura wynosi 18zimą i 24 latem Opady są niewielkie, rzadko przekraczają 250 mm rocznie, z wyjątkiem wybrzeży północnych, gdzie osiągają nawet 750 mm i występują głównie w północnych rejonach bardziej górzystych wysp.

 • ZARYS HISTORYCZNY

Całkowity podbój wysp trwał prawie sto lat i zakończył się w 1496 roku. 1982 został zaaprobowany Statut Autonomii Kanaryjskiej i na wyspach ustanowiono Kanaryjską Wspólnotę Autonomiczną. Od tego czasu mają one lokalny parlament, rząd i wymiar sprawiedliwości, których siedziby dzielone są pomiędzy miastami Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria.


 • GOSPODARKA

Główną gałęzią gospodarki jest przemysł turystyczny (stanowi 74 % udziału).

Początek rozwoju tej gałęzi przypada na lata 60 XX wieku. Pomysł na stworzenie na Wyspach Kanaryjskich „raju turystycznego” pochodzi od gen. Franco, który w ten sposób chciał zaradzić nędzy panującej na wyspach.

Jako pierwsi turyści z Europy wyspy zaczęli odwiedzać Skandynawowie, następnie Niemcy i Anglicy. Szczególnie popularną porą roku dla odwiedzających jest zima.
Inne gałęzie gospodarki to

Przemysł naftowy- największa hiszpańska Rafineria znajduje się w Santa Cruz na Teneryfie.

Rolnictwo- obecnie uprawiane jest około 10% powierzchni wysp. Dominuje uprawa tytoniu, bananów i pomidorów.
Na wyspach stosuje się specjalne ulgi dla inwestorów oraz niskie stawki podatków pośrednich (VAT w wysokości 5%). Niskimi podatkami akcyzowymi objęte są paliwa, alkohol i wyroby tytoniowe (aktualnie (lipiec 2007) cena benzyny bezołowiowej na Wyspach wynosi 0,85€, gdy w Polsce oscyluje wokół 4,5 złotego).


 • WARUNKI ROZWOJU TURYSTYKI

Turystyka koncentruje się i rozwija na siedmiu głównych Wyspach Kanarów. Każda z nich ma swój specyficzny charakter, w zależności od ukształtowania, położenia i możliwości

turyści mogą korzystać z różnych atrakcji. Głównym hasłem promującym Wyspy jest „ Siete islas, siete mundos!” czyli „Siedem wysp, siedem światów!”Teneryfa


jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą archipelagu. Stolicą wyspy jest Santa Cruz de Tenerife, największe miasto regionu i ważny port handlowy. Atrakcją miasta są wielowiekowe domy kolonialne, Auditorio de Tenerife (sala koncertowa, zaprojektowana przez architekta inżyniera Santiago Calatrave, która oferuje stały bogaty program muzyki i tańca wszystkich stylów i różnego pochodzenia),

Muzeum Sztuki, liczne parki, główny deptak to Calle del Casttillo.
Jedną z głównych atrakcji wyspy jest Park Narodowy "Teide", otaczający szczyt o tej samej nazwie, który jest najwyższym szczytem w całej Hiszpanii (3718 m.) i trzecim co do wielkości wulkanem na świecie.

Loro Parque- ogród zoologiczny z kilkoma tysiącami papug i ryb, a także delfinami, fokami, pingwinami i innymi. Dodatkową atrakcją parku są miedzy innymi pokazy zwinności delfinów.

Inne ważne miasta:

La Laguna pierwsza historyczna stolica, której starówka wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Orotava – zabytkowa miejscowość z licznymi zabytkami z okresu kolonizacji

Puerto de la Cruz – miejscowość turystyczna

Los Cristianos – miejscowość turystyczna

Playa de las Americas - miejscowość turystyczna

Costa Adeje - miejscowość turystyczna

Gran Canaria


jest znana jako "kontynent w miniaturze", z powodu różnorodności krajobrazów i mikroklimatów. Na południu wyspy znajduje się ekosystem wydmowy.

Stolicą wyspy jest Las Palmas de Gran Canaria, największe i najstarsze miasto wyspy, gdzie znajduje się m.in. Katedra św.Anny, Museo Canario (archeologiczne), Casa de Colon, czyli Dom Kolumba.

Pod względem klimatu wyspa dzieli się na dwie strefy: chłodniejszy i wilgotniejszy obszar północnego wschodu - El Noreste, nazywany też Neocanaria, oraz słoneczny i suchy południowy zachód – Suroeste, zwany Tamaran, gdzie dominuje turystyka typu plażowego.

W centrum wyspy rozciąga się pasmo górskie z najwyższym szczytem – Pico de las Nieves (1949 m n.p.m.).

Zabytki z czasów przedkolonialnych: Malowana Jaskinia Gáldar, Klasztor Valerón w Santa María de Guía.

Inne ważne miasta:

Maspalomas- ekosystemem wydmowym, którego przetrwanie jest zagrożone poprzez rozwój urbanistyczny przeszkadzający odtwarzaniu się wydm.

Puerto Rico- sztuczna plaża z lat 60tych

Puerto de Mogán i Meloneras- są obecnie strefą największej ekspansji turystycznej.


Fuerteventura
jest najstarszą spośród wysp, najbliższą Afryce (ok. 100 km.) i jednocześnie najszybciej rozwijająca się spośród wysp archipelagu kanaryjskiego. Znana jako Spokojna Wyspa. Jej stolicą jest Puerto del Rosario.

Szczególnie atrakcyjne na wyspie są plaże, popularny jest windsurfing.

Głowne kurorty: Morro Jable, Costa Calma

Inne atrakcje

Montaña Tindaya mityczna góra posiadająca magiczna moc według tubylców

13 obszarów chronionych.

Wspaniałe warunki do uprawiania surfingu, czego przykładem są rozgrywane tu Mistrzostwa Świata.
Lanzarote


jest wyspą najdalej wysuniętą na wschód. Stolicą wyspy jest Arrecife. Wyspa, wpisana w 1993 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stała się światowym odnośnikiem architektury naturalnej.

Główne atrakcje wyspy to:

Park Narodowy "Timanfaya" z krajobrazem wulkanicznym Fundacion Cesar Manrique- muzeum sztuki nowoczesnej,

Jardin de Cactus- ogród kaktusów (prawie 1,5 tyś. gatunków)

Jameos del Agua- zawiły labirynt naturalnych pieczar uformowanych w lawie

Archipelag Chinijo- wyjatkowy park naturalny utworzony przez wyspy: La Graciosa, Alegranza, Montaña Clara tuz obok Los Roques del Este y del Oeste.

Popularne sporty to wędkarstwo, golf, surfing czy windsurfing, nurkowanie.
El Hierro


jest wyspą najbardziej wysuniętą w kierunku zachodnim. Jest najmniejsza i najmniej zaludniona (ok. 10 tys. mieszkańców). Jej stolicą jest Valverde.

Las tysiącletnich jałowców,

Latarnia morska w Orchilla,

Jaskinia Don Justo w la Restinga

Centrum Hodowli Jaszczurki Olbrzymiej, w Guinea, endemicznego gatunku znajdującego się pod ochrona

Dobre warunki do uprawiania speleologii, paralotniarstwa, turystyki pieszej, rowerowej.


La Palma


to kolejna z wysp zachodnich. Stolicą jest Santa Cruz de La Palma Wyspa jest najzimniejsza i najbardziej deszczowa spośród całego archipelagu. W roku 1971 miała miejsce erupcja wulkanu Teneguía.

Na wyspie znajduje się Park Narodowy "Caldera de Taburiente",

Los Tilos- rezerwat biosfery objęty ochroną UNESCO ( od 2002 r.)

Jardín de las Aves czy Maroparque- ogrody tematyczne, poświęcone faunie I florze

Obserwatorium astrofizyczne- jedno z najważniejszych na świecie, położone Na szczycie el Roque de los Muchachos, na wysokosci ponad 2420 metrów.
La Gomera


wyspa górzysta i o zróżnicowanym klimacie. Stolicą jest San Sebastián de la Gomera z kolonialną architekturą, m.in. dom Krzysztofa Kolumba.

Atrakcje wyspy:

Park Narodowy "Garajonay", wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który jest najlepszym okazem, prastarego lasu "laurisilva" (najstarszego na świecie, który szacuje się na 20 milionów lat).

Inną atrakcją są czarne plaże- kamieniste lub piaszczyste.

Wieża La Torre del Conde.


DOSTĘPNA INFRASTRUKTURA I ORGANIZACJE UMOŻLIWIAJĄCE UPRAWIANIE RÓŻNYCH FORM TURYSTYKI NA WYSPACH KANARYJSKICH:    • Ośrodki SPA

    • Centra rozrywki (Aquaparki, Oceanaria, Kasyna, Parki tematyczne m.in. Safari Park, Sioux Park, Camel Park, Crocodilo Park, Ocean Park, Ogrody Botaniczne, Podwodne Safari, Centra etnograficzne)

    • Kolejki linowe- widokowe

    • Muzea, ekomuzea

    • Pola golfowe

    • Sale konferencyjne, Hotele kongresowe

    • Stowarzyszenia sportów przygodowych i ekstremalnych (speleologia, treking, wspinaczka, nurkowanie, jazda konna, skoki na spadochronie, paralotniarstwo, turystyka rowerowa, i inne)

    • Stowarzyszenia żeglarskie • DOSTĘPNOŚĆ KOMUNIKACYJNA


Wewnętrzna:

Dominuje transport drogowy- między miejscowościami położonymi na każdej z wysp działa komunikacja autobusowa. Nie ma pociągów, a jedynie na Teneryfie jest sieć tramwajów.

Gran Canaria i Teneryfa mają najlepiej rozwiniętą sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Komunikacja między wyspami odbywa się za pomocą samolotów i statków (promy, wodoloty i poduszkowce).


Zewnętrzna:

Komunikację z lądem stałym jest zapewniona przede wszystkim przez transport lotniczy. Na wsypach istnieje 8 lotnisk, obsługiwanych przez linie krajowe i zagraniczne.


Jest jedno połączenie promowe z Portem Puerto de la Bahía de Cádiz (Kadyks, Hiszpania), przejazdy odbywają się raz w tygodniu.
Import i eksport towarów odbywa się droga morską.

http://estadisticas.aena.es/csee/ccurl/Anual_2007.pdf         • ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO
 • RYNEK RECEPJI TURYSTYCZNEJ


WIELKOŚĆ PRZYJAZDÓW turystów (2006, 2007)


 

Styczeń- Grudzień
2006
2007
RÓŻNICA
%

NIEMCY

2 657 786
2 574 765
-83 021
-3,12%

AUSTRIA

121 466
108 449
-13 017
-10,72%

BELGICA

242 203
245 575
3 372
1,39%

DANIA

271 433
277 282
5 849
2,15%

ROSJA

39 906
42 420
2 514
6,30%

FINLANDIA

248 393
234 029
-14 364
-5,78%

FRANCIA

109 267
100 388
-8 879
-8,13%

WLK BRYTANIA

3 642 893
3 476 319
-166 574
-4,57%

HOLANDA

439 692
411 665
-28 027
-6,37%

IRLANDA

415 742
473 398
57 656
13,87%

ITALIA

233 852
218 624
-15 228
-6,51%

NORUEGA

324 449
329 954
5 505
1,70%

CZECHY

47 770
45 494
-2 276
-4,76%

POLSKA

22 978
40 699
17 721
77,12%

SZWECJA

333 802
356 949
23 147
6,93%

SZWAJCARIA

119 180
149 927
30 747
25,80%

inne państwa

259 227
242 609
-16 618
-6,41%

OGÓŁEM

9 530 039
9 328 546
-201 493
-2,11%PRZYJAZDY TURYSTÓW ZAGRANICZNYCH W LATACH 2000- 2008

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

Ogółem

9,975977

10,137202

9,778512

9,836785

9,427265

9,276963

9,530039

9,326116

2,742560

Wielka

Brytania

3,713980

3,943306

3,958135

4,060434

3,878666

3,631587

3,642893

3,476181

914261

Niemcy

2,920164

2,906576

2,692920

2,743993

2,537342

2,583950

2,657786

2,574759

719569

Holandia

516394

511515

492046

480829

440923

428605

439692

411665

101030

Szwecja

535528

506394

458519

357650

351321

349933

333802

356949

185995

Francja

164103

145766

139925

143198

118312

118211

109267

100388

27892

Pozostałe

kraje

2,125808

2,123645

2,036967

2,050681

2,100701

2,164677

2,346599

2,406174

793813PRZYJAZDY W 2007 r.- PROCENTOWY UDZIAŁ KRAJÓW

Najliczniejsza grupę wśród turystów odwiedzających Kanary stanowią podróżni z Wielkiej Brytanii. W roku 2003 Wyspy odwiedziło ponad 4 mln Brytyjczyków. Od tego czasu liczba turystów zmniejsza, w 2007 roku było ich 3,4 mln. Kolejną bardzo liczną grupę stanowią turyści z Niemiec, Obecnie około 2,5 mln z nich odwiedza Wyspy, tu również obserwujemy jednak spadek w porównaniu do lat 2000, 2001, gdzie liczba turystów sięgała prawie 3 mln. Przyjazdy turystów z innych krajów kształtują się na poziomie około 0,5 mln (Holandia) poprzez około 0,3 mln (Irlandia, Szwecja , Norwegia)
PRZYJAZDY OBCOKRAJOWCÓW WG ODWIEDZANYCH WYSP:

Dane w mln:

Przyjazdy obcokrajowców, wg wysp w mln
1999

2000

2001

2002

2003

ogółem

9,855

9,975

10,137

9,778

9,836

Teneryfa

3,591

3,675

3,811

3,659

3,582

Gran Canaria

3,136

3,109

3,058

2,886

2,865

Lanzarote

1,719

1,75

1,791

1,718

1,853

Fuerteventura

1,272

1,305

1,341

1,332

1,414

La Palma

0,135

0,135

0,133

0,118

0,121
  1   2   3


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna