Data03.05.2016
Rozmiar6.97 Kb.
AZS Politechnika – AZS UAM

12.11.07. Hala CSP.

Mecz z aktualnym wicemistrzem Wielkopolski w koszykówce miał być dla nas kolejnym sprawdzianem, czy personalnie jesteśmy tak dobrani, żeby stanowić w bieżącym roku akademickim zagrożenie dla najlepszych akademickich ekip z Poznania (UAM i AWF). Reprezentacja UAM to bardzo silna drużyna, która każdego roku posiada w swoim składzie zawodników regularnie występujących na, przynajmniej pierwszoligowych parkietach. W b/r akademickim Uczelnię tę reprezentują: Metelski Adam, Niesobski Rafał, Mielczarek Artur, Skonieczny Krystian (wszyscy I – ligowa GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne), Gołdziński Paweł (II – ligowy AZS Politechnika Big-Plus). Zważywszy na to, że Metelski i Skonieczny to zawodnicy o wzroście 205 cm (u nas nie ma takiego odpowiednika), a Metelski jest obecnie najlepiej zbierającym I ligi, mamy od razu obraz koszykarskiej siły UAM.

Mecz z UAM miał również dać nam odpowiedź na jeszcze jedno pytanie – czy udział w rozgrywkach II ligi podnosi nasze umiejętności koszykarskie.

Obie ekipy przystąpiły do meczu w osłabieniu: UAM nie mógł skorzystać ze swojego weterana Tomasza Szelangiewicza, a my z kontuzjowanego Michała Szydłowskiego.

Mecz rozpoczął się od celnego rzutu za 3 pkt. Pawła Stankiewicza. Kolejne akcje to twarda gra zawodników podkoszowych, do których często dogrywane były piłki od zawodników obwodowych. Takiej taktyki, przy przewadze wzrostu UAM mogliśmy się spodziewać. Dobra postawa naszych wysokich (Szymona Budnikowskiego i Marka Sobkowiaka) oraz współpraca zawodników obwodu pozwoliła wygrywać nam tę rywalizację i w ciągu 4 minut to tylko my zdobywaliśmy punkty i odskoczyliśmy rywalowi na osiem punktów (12:4). Trener UAM poprosił wobec takiego rozwoju wypadków, o przerwę na żądanie. Zmiana taktyki gry po tej przerwie zaskoczyła nas na chwilę. UAM przeniósł ciężar zdobywania punktów na obwód i to z dobrym skutkiem. Po celnych trójkach Gołdzińskiego i Mielczanka oraz skutecznie wyegzekwowanych rzutach wolnych Niesobskiego w 7 minucie UAM doprowadził do remisu 12:12. Do końca I kwarty trwała już wyrównana walka i zakończyła się ona wynikiem 17:15.

Nasza gra na początku II kwarty zaskoczyła na pewno z kolei zawodników UAM. Przez pierwsze pięć minut wygrywaliśmy 12:0. Przez resztę tej części gry UAM nie mógł odzyskać prawidłowego rytmu gry, przez co nasi zawodnicy niepodzielnie panowali na boisku, wygrywając tę kwartę 27:10.

Koszykówka jest taką grą, w której przewaga 20 punktów do przerwy nie przesądza niczego, a oznacza tylko tyle, że w I połowie jedna z drużyn grała lepiej, a druga gorzej i ta, która wypadła słabiej ma lepszą motywację do gry w II połowie.

Z taką świadomością musieliśmy przystąpić do gry w III kwarcie, żeby nie roztrwonić 19 – to punktowej przewagi z pierwszej połowy.

Gra po przerwie bardzo się wyrównała. Na każdy, zdobyty kosz przez naszych, goście odpowiadali tym samym. Co prawda powiększyliśmy nieznacznie naszą przewagę (do 14 pkt. w 9 minucie), ale na zakończenie kwarty 6 punktów z rzędu zdobył UAM i wygrał tę część gry 17:18.

W tym meczu każdą kwartę celnym rzutem za 3 pkt. otwierał, odzyskujący formę, Paweł Stankiewicz. Tak było i tym razem i po jego celnych rzutach wyszliśmy na 21 puktowe prowadzenie 66:45. Nasi goście nie składali jednak broni i chwilę później Rafał Niesobski dwoma celnymi trójkami zmniejszył naszą przewagę do 15 pkt. (68:53). Z naszej strony uaktywnili się jednak Szymon Budnikowski i Piotr Gacek, którzy w dwójkę, przez 6 minut, zdobyli 12 punktów dla naszego zespołu, a niezwykle dynamiczny wsad Gacka, w ostatniej minucie IV kwarty, odebrał naszym gościom chęć do gry.

Ostatecznie AZS Politechnika pokonała UAM 82:61, dając jasny sygnał, że udział w rozgrywkach II ligi przynosi korzystny efekt i daje nadzieję w tym roku na walkę o najwyższe laury. Po zwycięstwie nad UAM zostaliśmy samodzielnym liderem w naszej grupie.

AZS Politechnika – AZS UAM 82:61 (17:15, 27:10, 17:18, 21:18)

Punkty dla AZS Politechnika Poznań zdobywali:

Piotr Gacek 26 (1x3), Paweł Stankiewicz 15 (3x3), Szymon Budnikowski 11, Tomasz Głowacki 9, Paweł Kaczor 8, Marek Sobkowiak 7, Grzegorz Giczewski 4, Łukasz Stróżyk 2, Filip Guilherme 0, Filip Kowalewski 0