Babeczki z serialu „Przepis na życiePobieranie 63.92 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar63.92 Kb.
Babeczki z serialu
„Przepis na życie”
Składniki, które będą potrzebne do przygotowania babeczek:


150 g mąki
1/2 łyżki proszku do pieczenia
1 jajko
40 g cukru
110 ml mleka
50 g rozpuszczonego masła klasycznego
2 łyżeczki kakao
2 łyżeczki startej czekolady,
czekolada,
wanilia: odrobina pestek ze środka i kawałek drobno posiekanej laski (ewentualnie można zastąpić aromatem lub ekstraktem waniliowym)
Najpierw musicie przesiać mąkę, kakao, czekoladę i proszek do pieczenia. W oddzielnej misce mieszamy jajko, cukier, mleko, roztopione masło i aromat waniliowy.

Następnie ponownie przesiewamy mąkę, dodając ją do mokrych składników. Szybko, lecz delikatnie mieszamy całość, dodając kawałki czekolady. Wlewamy masę do papierowych foremek i pieczemy przez 20-30 min. w 200 st. C. Upieczone babeczki posypujecie cukrem pudrem. Gotowe!

Źródło: WWW.przepisnazycie.tvn.pl


gazetka szkolna Gimnazjum im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie

2 (52) grudzień 2011


 • Święto Szkoły

 • Andrzejkowe siedem życzeń

 • Felietony

 • Coś dla wielbicieli „Minecrafta”

 • Cykl: zespoły, które zmieniły świat

 • Projekty edukacyjne (Caffe Mickiewicz)

 • Co było? Co będzie?

 • Gotuj z „Zapytnikiem”

 • Horoskop

 • GRH

 • Egzaminy próbne
24 listopada 1899 roku urodził się Jan Adam Maklakiewicz. 112 lat później obchodziliśmy w naszym Gimnazjum rocznicę tego wydarzenia. Jak co roku jest ono nieodłącznym elementem Święta Szkoły. Tym razem obchodom tym towarzyszyło wspomnienie o życiu i twórczości Czesława Miłosza. 2011 jest bowiem Rokiem Miłosza.

Uczniowie pod opieką Pani Bogusławy Jabłońskiej przybliżyli nam postacie kompozytora i poety. Podczas prezentacji biografii Jana Adama Maklakiewicza mogliśmy usłyszeć skomponowany przez niego utwór. Życiorys Miłosza poznaliśmy dzięki Robertowi Kuranowi, który wcielił się w jego rolę.

Wspomnieniom towarzyszyły występy wokalne utalentowanych uczennic naszej szkoły oraz recytacja wierszy Czesława Miłosza.

red.

-Dobry wieczór państwu! Dziękujemy za państwa telefony i sugestie. Zapewniamy, że będziemy interweniować w każdej potwierdzonej sprawie. Po emisji ostatniego naszego programu wielu z państwa dzwoniło, by pomóc Świętemu Mikołajowi. Pan Wojciech z Katowic obiecał, że wykona takie same sanie jak te, które skradziono Mikołajowi. A stadnina koni „Cwał” ofiaruje dwa kare rumaki, które co prawda reniferami nigdy nie będą, ale na pewno powiozą, gdzie trzeba. W imieniu Świętego Mikołaja dziękujemy naszym widzom. A co w dzisiejszym programie? Od dawien dawna, z dziada pradziada dla podtrzymania tradycji świętuje się w uroczy sposób wigilię św. Andrzeja. My postanowiliśmy przybliżyć naszym wiernym widzom sylwetkę św. Andrzeja i jak to z tymi wróżbami andrzejkowymi się dzieje. Za chwilę połączę się z naszą reporterką, która postara się wyjaśnić pochodzenie tradycji wróżenia w przeddzień św. Andrzeja. Karolina Chylińska odwiedzi razem z państwem miejsca, które nam wszystkim kojarzą się z magią, czarami i … może trochę wiedźmami… Halo, Karolina?

To nie żart ani fragment znanego programu publicystycznego. W taki sposób rozpoczęła się bowiem niezwykła uroczystość – Wieczór Andrzejkowy. Miało to miejsce 25 listopada 2011r. Organizacja Andrzejek jako środowiskowej imprezy integracyjnej dla rodziców, uczniów i nauczycieli należy do tradycji mszczonowskiego Gimnazjum. W tym roku szczególnie licznie zaszczycili nas swoją obecnością rodzice oraz absolwenci.

Młodzież pod kierunkiem p. Elżbiety Banaszkiewicz przygotowała na tę okoliczność program artystyczny. Scenariusz opracowała p. Aneta Dropińska, natomiast pracę dekoratorów nadzorowała p. Anna Penczonek. Goście mogli nie tylko przypomnieć sobie pochodzenie tradycji wróżenia, ale również poznać swoją przyszłość dzięki rozmaitym wróżbom. Mieli także niezwykłą okazję, by posłuchać, jakim językiem porozumiewają się wróżki i wiedźmy oraz jakie właściwości mają ich miotły. Atmosferę podgrzewały występy Agathy – Be (Agaty Baumel) i Mileniji (Mileny Koperskiej) oraz tancerek i kocic z grupy tanecznej p. Katarzyny Wójcik.

Wieczór uprzyjemnił wszystkim występ zespołu muzycznego Apologize w składzie: Kamil Bechcicki, Mateusz Urbaniak (nasi absolwenci). Sprzęt nagłaśniający udostępniła nam p. dyrektor Mszczonowskiego Ośrodka Kultury Grażyna Pływaczewska. Dla gospodarzy i gości przygotowany został także słodki poczęstunek.

Zabawa trwała do godziny 20.30. Cieszymy się, że odwiedziło nas tak wielu rodziców i byłych uczniów. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy wszystkim obecnym wielu niezapomnianych wrażeń i zachęciliśmy do przybycia za rok.

red.W listopadowe popołudnie rozpoczęło się świętowanie andrzejkowe w naszej klasie. Wszystkie wróżki i wróżbici zjawili się, by spędzić ten czas w radosnym gronie panien i kawalerów. Były wróżby karciane, lanie wosku przez klucz oraz przebijania serca w poszukiwaniu imiona tej/tego wybranej/ego. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło czegoś na ząb i muzyki, która rwała do tańca zarówno dziewczęta jak i chłopców. Zaraz po nich udaliśmy się na andrzejkowe świętowanie naszego gimnazjum. W programie artystycznym klas III pojawiły się nasze tańczące dziewczęta – kocice, ale całkiem nie groźne.

klasa Ia z wychowawczynią – p. Katarzyną Wójcik

wróżby andrzejkowe klasy I a

25 listopada nie był w naszej szkole zwyczajnym dniem. Tłumy tych obecnych uczniów Gimnazjum jak i przedstawicieli absolwentów zebrały się w szkolnej auli, by wziąć udział w andrzejkowym widowisku przygotowanym przez uczniów i nauczycieli – Panie: A. Dropińską, E. Banaszkiewicz, A. Penczonek i K. Wójcik.

Ku zaskoczeniu wszystkich gości w Gimnazjum nagrywano właśnie odcinek programu „Uwaga”. Znany z niego prezenter Piotr Dziża i jego redakcyjna koleżanka Karolina Chylińska, zgłębiali tajemnice andrzejkowych wróżb. W powietrzu unosiła się magia, a to za sprawą obecności cyganki Tośki, perfekcyjnie wyuczonej Hermiony i Zębowej Wróżki. W przerwach na reklamy prezentowali się uczestnicy finału „X Factor”. Według naszych nieoficjalnych danych dochód z wysłanych SMS-ów zasilił konta Miłośników Taborów Cygańskich, Szkoły Magii i Czarownictwa w Hogwarcie, a także Propagatorów Wyrywania Zębów Mlecznych. Nie mogło zabraknąć czarnych kotów! Pokazały swoją zwinność podczas piosenki „Siedem życzeń” zespołu Wanda i Banda. Wandy, niestety, nie było, ale znalazła się zastępczyni. Banda za to pojawiła się w okrojonym (dwuosobowym) składzie.
Był to program na żywo i przyniósł wspaniałą niespodziankę. Dwójce prezenterów wywróżono, że są sobie przeznaczeni i wszyscy mogliśmy świętować ich iście magiczne swatanie.

Po uczcie dla umysłu, przyszedł czas na tę tradycyjną. W salach lekcyjnych czekały bowiem napoje, ciasta i słodycze. Doskonałą okazją do spalenia kalorii była dyskoteka, która rozpoczęła się niedługo potem. Po tak udanej zabawie pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku moc też nas nie zawiedzie 


Klaudia Mogielnicka


Jest tylko teraz. Jutro jeszcze nie nadeszło i jest zakryte. To co było, już zniknęło. Została tylko pamięć. Często słyszymy o tym, aby nie odwracać się za siebie i nie spoglądać w przeszłość. Należy żyć chwilą obecną i zajmować się przede wszystkim sprawami doczesnymi. Jednak czy czasem nie warto się zatrzymać i odwrócić za siebie? Przecież nie wolno odizolować się od przeszłości. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach należy przywoływać na światło dzienne wydarzenia, które przez lata kształtowały naszą mentalność.
Kilkanaście miesięcy temu na terenie Mszczonowa pojawiła się nowa organizacja. Niewielu wiedziało, czym ona się zajmuje i jaki jest cel jej działalności. Ten cichy początek zwiastował efektowny i spektakularny rozkwit Grupy Rekonstrukcji Historycznej 31 pułku Strzelców Kaniowskich, współpracującej z Izbą Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Mszczonowska Grupa, biorąc udział w wielu rekonstrukcjach, przywołuje wydarzenia oraz losy polskich żołnierzy i ludności cywilnej podczas II wojny światowej. W krótkim czasie organizacji udało się zgromadzić niezbędne sprzęty, pełne umundurowanie oraz stroje dla cywilów, oddające niepowtarzalną atmosferę września 1939. Mieszkańcy Mszczonowa przekonali się o sile GRH podczas obchodów upamiętniających Bitwę Mszczonowską. Naloty samolotów na ludność cywilną, heroiczne potyczki polskich żołnierzy z oddziałami hitlerowców, mrożące krew w żyłach egzekucje. Krzyk, krew (oczywiście ta powstająca w wyniku połączenia buraków z mąką ziemniaczaną) i wybuchy pirotechniczne to elementy wzbogacające wspominane wydarzenia.

Jesień okazała się dla rekonstruktorów niezwykle pracowita. Udział w paradzie w Skierniewicach, rekonstrukcja z okazji obchodów dotyczących Święta Oddziałów Polski Podziemnej w Toruniu, przemarsz szlakiem 31 pułku Strzelców Kaniowskich w Kozienicach, udział w Święcie Szkoły w Radziejowicach, uświetnienie obchodów Święta Odzyskania Niepodległości w Mszczonowie i w Żyrardowie sprowadzały w szeregi organizacji kolejnych miłośników historii. Grupa cywili opierająca się głównie na młodzieży z Radziejowic i Mszczonowa (Damian Siwiec, Milena Koperska, Natalia Woszczyk, Paulina Stan, Natalia Baka) wytrwale dotrzymywała kroku żołnierzom. Pobudki o 3 rano i inne trudności w jednej chwili rekompensowała biało-czerwona opaska na prawym ramieniu.

Wspominanie jakże bolesnych dla naszego kraju wydarzeń ma na celu ocalenie od zapomnienia ofiary złożonej przez polskich żołnierzy i zwykłych, szarych ludzi, którzy polegli w walkach o naszą ojczyznę. Rekonstrukcje historyczne są niezapomnianą i najdokładniejszą lekcją historii, jaką można otrzymać. Utożsamiając się z bohaterami września '39 doceniamy ich poświęcenie i dążymy do tego, aby zrozumieć ich rzeczywistość. Wspominamy wbrew pozorom niezwykle piękne czasy. Czasy, w których wartości takie jak życie i śmierć dzieliła cienka granica. Kiedy wszystko było czarne albo białe. Bo w tym tkwił ich cały urok...

Natalia Woszczyk, ucz. klasy IIIe Gim., GRH

Rok temu zmierzyliśmy się z reformą oświaty zakładającą m. in., że każdy uczeń ma wziąć udział w co najmniej jednym projekcie edukacyjnym.

Przedstawiciele rocznika 1996, którzy tradycyjnie są już pionierami nowych reform, musieli zmierzyć się z nimi jako pierwsi. Długa lista propozycji tematów ściągała uwagę ówczesnych drugoklasistów. Po skompletowaniu zespołu musieliśmy bowiem oddać się w ręce nauczyciela prowadzącego projekt i współpracować z nim np. przez najbliższy rok. Tematyka i technika wykonania były niezwykle różnorodne. Projekty dotyczyły m.in. uzależnień, budowy komputera, organizacji wydarzeń sportowych czy prowadzenia niezwykle popularnej gazetki szkolnej „Zapytnik”. Zróżnicowanie było tak duże, że każdy bez wątpienia znalazł coś dla siebie. Jednak wybór tematu stanowił dopiero początek długiej drogi, u której kresu czekała publiczna prezentacja efektów pracy grupy.

Projekty przyniosły wiele korzyści. Praca zespołowa z podziałem zadań, spotkania, podczas których realizowaliśmy krok po kroku nasze zamiary, wniosły dużo radości oraz udoskonaliły naszą pomysłowość i kreatywność, a prezentacja przed kolegami z klasy i szkoły ograniczyła w pewnym stopniu strach przed wystąpieniami publicznymi.
Jako trzecioklasistka życzę młodszemu rocznikowi powodzenia w realizowaniu projektów, wielu pomysłów i motywacji do pracy.

Natalia Woszczyk, kl. III e Gim.
PROJEKT EDUKACYJNY KLAS INTERGRACYJNYCH

Dnia 15 listopada 2011 roku uczniowie klas integracyjnych w Gimnazjum im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie przenieśli zaproszonych gości w epokę romantyzmu, do kawiarenki Caffe Mickiewicz, a wszystko za sprawą realizowanego projektu edukacyjnego. Przybyli goście mieli okazję wysłuchać wybranych utworów Adama Mickiewicza w interpretacji: Damiana Piaścika, Anety Bolek, Dominiki Kępińskiej, Moniki Włodarskiej, Aleksandry Bolek, Anny Sątowicz, Natalii Witeckiej, Patrycji Słowińskiej, Cezarego Głusińskiego i Adama Millera.

Oprócz uczty dla ducha uczniowie przygotowali również ucztę dla ciała w postaci słodkich wypieków. Nad wystrojem sali oraz dobrym samopoczuciem i obsługą gości czuwali: Tomasz Jóźwiak, Dawid Bielecki, Kamil Frączak, Kamil Klimkowski, Natalia Stelmasiak, Adrian Góralski

Autorkami projektu były nauczycielki wspomagające w klasie integracyjnej – panie Sylwia Gręda, Agnieszka Niewiadomska.


recytatorzy z Caffe Mickiewicz
Każdy uczeń gimnazjum zdaje sobie sprawę, że zakończenie szkoły wiąże się z egzaminem. Było tak zawsze, będzie i w tym roku. Trzecioklasistów nie czeka jednak wersja testu, z jaką spotykały się poprzednie roczniki. Wprowadzono zmiany, a w tym roku są one testowane. Te najbardziej zauważalne to: • Podział części humanistycznej (na historię + WOS i język polski), matematycznej: (przedmioty przyrodnicze i matematyka), językowej (podstawa i rozszerzenie).

 • Przerwa pomiędzy częściami testu.

 • Sprawdzenie naszej wiedzy z każdego przedmiotu. To znaczy, że niegdyś na egzaminie mogło się zdarzyć więcej geografii, a mniej biologii. Teraz wiedza z każdej z tych dziedzin jest weryfikowana na podobnym poziomie.

Ostatni próbny egzamin był okazją do tego, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Jak wypełnić matrycę, kartę odpowiedzi, jak przebiega test i w jaki sposób formułowane są pytania. Uczyli się uczniowie, ale i nauczyciele. Jeśli chodzi o stopień trudności, większość piszących uznała za łatwiejsza była część humanistyczna. Jak wygląda to u każdego z osobna? Tego dowiecie się niebawem, bo grono pedagogiczne już rozpoczęło sprawdzanie.

Klaudia M.Co myślicie o nowej formie? Podoba wam się pomysł przerwy między częściami? Piszcie! Skrzynka „Zapytnika” znajduje się na świetlicy szkolnej. (to ta z napisem Poczta )


Co było?


 • Wszystkich Świętych

 • zebranie z rodzicami

 • Narodowy Dzień Niepodległości

 • Święto Szkoły

 • zawody sportowe

 • Andrzejkowe SHOW

 • egzaminy próbne


Co będzie?


 • Boże Narodzenie

 • Sylwester i Nowy Rok

 • Zakończenie Semestru

 • Ferie zimowe


Redakcja: Antonina Szulczyk, Klaudia Mogielnicka, Natalia Woszczyk, Piotr Badowski, Patrycja Ścisłowska

Opieka, korekta: Emilia Mirocha Wydawca: Gimnazjum im. J.A. Maklakiewicza w Mszczonowie.Baran

Znajdziesz swoją oryginalną ścieżkę życia. Pod wpływem nowych pozytywnych zdarzeń, ulegnie większemu sprecyzowaniu cel, do którego dążysz. Działaj aktywnie!Byk

Wymagany jest spokój i umiar. Powoli wejdziesz w nową sferę kosmicznych oddziaływań! Porozumiesz się z osobami o aktywnym podejściu do życia. Możesz realizować swoje zamierzenia poprzez spokój!Bliźnięta

To, co zostało zdobyte, może zostać poddane próbie, z której wyjdziesz zwycięsko. Jeśli nie ulegniesz złudzeniom, ustabilizujesz swoje życie. Lepiej zrozumiesz zasady gry w sferze materii.Lew

Wzmocnisz się. Lepiej poznasz swoje potrzeby i znajdziesz środki do ich realizacji. Podświadomość podpowie ci znakomite rozwiązania. Znajdziesz łączność pomiędzy przeszłością i tym, co dzieje się obecnie.Rak

Warto bywać w świecie, ale znajdź też czas na regenerację. Ćwiczenia dodadzą ci energii. Nie obawiaj się ograniczenia swojej wolności. Więcej dyplomacji sprawi, iż atmosfera na początku trudna, przemieni się w znaczący przepływ energii.


Skorpion

Dobry czas dla ugruntowania i stabilizacji. Porzucisz schematy z przeszłości. Znajdziesz sposób na lepszą autoprezentację! Jeśli ktoś nie umie się zdecydować, możesz śmiało przedstawić własne argumenty.Strzelec

Otrzymasz ważne informacje, które zachęcą cię do realizacji dużych przedsięwzięć. Nawet ludzie doświadczeni szukać będą u ciebie rady. Nie poddawaj się zniechęceniu. Pozytywnie efekty twej pracy zaskoczą cię już wkrótce!


Koziorożec

O kontakty z ważnymi osobami warto zadbać bardziej niż zwykle. Szansa na wymyślenie interesującego projektu, ale musisz zneutralizować coś, co jest już nieaktualne i co przeszkadza ci w rozwoju. Sprzyja spokój!


Wodnik

Wzrośnie twoja siła, a wraz z nią skuteczność twoich czynów. Uwolnisz się z więzów, a twój duch znajdzie oparcie w realnym świecie. Znajdziesz drogę do wyższej równowagi. Ożywi cię fala odnowy!


Ryby

Zreformujesz te elementy swego życia, które tworzą podstawy egzystencji na planie materii. Znajdziesz pomocników. Korzystne zmiany natchną cię do robienia czegoś oryginalnego.


Waga

Czas rozwoju wewnętrznego! Patrz na świat ze spokojem! Być może trzeba będzie uwzględnić wiele sprzecznych idei i koncepcji. Dzięki opanowaniu dojdziesz do celu! Nie forsuj swego organizmu!


Panna

Porządkowanie pozwoli ci odnaleźć to, czego szukasz. Dzielenie się swymi pomysłami z najbliższym otoczeniem może przynieść ci zyski.


Minecraft to gra typu Sandbox, za której stworzenie odpowiedzialny jest jeden programista – Markus Persson na co dzień zamieszkujący Szwecję. Wykonał on pomysł, na jaki wielu wpadło przed nim, jednak nie potrafił go należycie zrealizować: „dać graczom grę bez granic, grę, w jakiej ograniczać cię będzie tylko twoja wyobraźnia”.
Gra Minecraft w niczym nie przypomina takich hitów jak Crysis, Call of Duty: Modern Warfare czy Mass Effect 2, a mimo to na zakup gry Perssona skusiło się już ponad 1,5 miliona graczy. Co więc przyciąga ludzi do gry, która grafiką przypomina tytuły serwowane nam naście lat temu? Przede wszystkim wspomniany wcześniej bezgraniczny świat, możliwość robienia wszystkiego, na co tylko ma się ochotę oraz wielka grywalność.

Po utworzeniu pierwszej gry nasz bohater zostaje rzucony na plażę kanciastego świata składającego się z kwadratowych bloków – w grafice trójwymiarowej zwanych Voxelami. Naszym pierwszym zadaniem jest ścięcie drzewa składającego się z voxeli i wyprodukowanie narzędzi pozwalających na pozyskiwanie innych klocków. Po stworzeniu pierwszej łopaty oraz kilofa możemy wziąć się za kopanie kopalni lub wykonanie pierwszego schronienia, bezpiecznego przyczółku, w którym przeczekamy nadchodzącą noc. Wraz z zachodem słońca na świat wychodzą nasi przeciwnicy: pająki, szkielety, zombie oraz creepery. Świat gry jest nieskończony, oznacza to dla nas, że możemy go eksplorować, eksplorować i jeszcze raz eksplorować, a i tak za horyzontem czeka na nas coś nowego, niezbadanego. Jedynym ograniczeniem wielkości naszego świata jest liczba wolnych GB dostępnych na dysku twardym naszego kompa. Przy czym standardowy save świata pojedynczego gracza to jakieś 5-20 MB.

Jeżeli udało się wam przeżyć pierwszą noc, to Minecraft odkryje przed wami swoje kolejne tajemnice. Z pozyskanych w wyniku wydobycia klocków możesz zacząć budować domy, a nawet całe miasta. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zajął się uprawą roślin, na stałe zamieszkał w sieci jaskiń lub utworzył podmorskie miasto. Budować, wydobywać i zwiedzać możesz w nieskończoność – w Minecraftcie świat nie ma końca, generator na bieżąco dodaje nowe tereny oraz surowce na nowo odkrytych częściach mapy.

Minecraft może poszczycić się pochlebnymi recenzjami, dobrymi ocenami i wieloma nagrodami – w tym za najlepszą niezależną grę roku 2010. Mimo że gra wciąż jest w fazie testów, sprzedaje się w liczbie 7-10 tysięcy egzemplarzy dziennie po cenie 15 euro za sztukę. Oznacza to, że Markus Persson zarabia dziennie w przybliżeniu 100.000 euro. Pozwoliło mu to na założenie własnego studia tworzącego gry – Mojang.


Ja osobiście ściągnąłem grę z jargames. Link: mine.jargam.es Od pół roku gram na serwerze i mi się nie nudzi. Zresztą, wiele osób to po mnie widzi, bo ciągle o tym rozmawiam. Polecam wszystkim, którzy nie mają co robić z wolnym czasem, ale ostrzegam, że bardzo wciąga i się nie da od tego oderwać. Serwer jest na 1.8.1, więc wystarczy ściągnąć jeszcze version changera i zmienić z wersji 1.0 (pełna wersja z wszystkimi dodatkami) na 1.8.1 (nie jest dokończona, ale serwer tylko na tej działa).
Piotrek

pietras (Minecraft)
Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne ( www. Wikipedia.pl )

Ksenofobia (stgr. ξένος ksenós - obcy, stgr. φόβος phóbos - strach, czyli strach przed obcymi) - niechęć, wrogość, lęk wobec obcych, przesadne wyrażanie niechęci wobec cudzoziemców.

Żydzi i czarnoskórzy to dwie najbardziej znane ofiary tego świństwa, jakim jest rasizm. W samej Polsce dyskryminowane są mniejszości narodowe, seksualne, religijne i kulturalne. Na murach czytamy „ zabić kolorową migrację, która niszczy białą Europę” czy „white power”. Do rasizmu nikt się nie przyznaje, a jednak jest wśród nas ktoś, kto ma odwagę pisać takie hasła.

Jednak mnie najbardziej bolą stereotypy, które nami rządzą. To znaczy: widzimy Afroamerykanina i pierwsze, o czym myślimy, to „czarny”, na mulatów reagujemy ze strachem, bo to pewnie muzułmanin, a muzułmanin to zły człowiek, innowierca, pewnie ma bombę pod pachą! Na żyda reagujemy, wiadomo jak, w końcu „żyd to żyd” nawet mówimy „ ty żydzie”.

Nie lubimy innowierców, chociaż to my jesteśmy innowiercami dla nich, czarnych, chociaż my dla nich jesteśmy tak samo biali jak oni dla nas czarni, gejów chociaż to my jesteśmy dla nich inni.

Rasizm jest w niektórych, ale nietolerancja w każdym z nas, zarówno w czarnym jak i w białym, w chrześcijaninie i w żydzie, w homo i w hetero.

Walczmy przeciw rasizmowi i bądźmy tolerancyjni, ale nie zaszczuwajmy rasistów, by nie wpaść w pułapkę nienawiści, to zaklęty krąg, z którego trudno wyjść. Stańmy się ludźmi i nie dzielmy się na podgatunki. Uczmy tego siebie i swoje dzieci. Uczmy tolerancji, bo każdy z nas jest inny i każdy z nas może być ofiarą rasizmu.

Według mnie najbardziej nietolerancyjni są:


 • chrześcijanie w stosunku do innowierców

 • biali w stosunku do czarnoskórych

 • muzułmanie w stosunku do chrześcijan

 • dewotki w stosunku do ateistów

 • heteroseksualni mężczyźni w stosunku do homoseksualnych mężczyzn

(An) Tosia

ZESPOŁY, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT

CHŁOPCY Z LIVERPOOLU
Kariera, fanki, pieniądze, fanki, sława, fanki i jeszcze raz fanki, no i po raz wtóry pieniądze. Nosiciele choroby lat 60’ beatelmanii, na którą chorowały kobiety w wieku od 12 do 30 lat. Objawiała się zakochaniem w jednym z członków The Beatles : Johnie Lennonie, Ringo Starr, Paulu McCartney’u lub Georgu Harrisonie, ale przede wszystkim w Lennonie; stawianiem ołtarzyków ku czci jednego z wyżej wymienionych, piskliwe okrzyki na widok zespołu i mania na punkcie ich muzyki (bardziej na ich punkcie) .

Początki


Zespół powstał wiosną 1960 roku i dosyć szybko się rozpadł, bo zaledwie dziesięć lat później. W jego składzie byli : John Lennon, Ringo Starr, Georg Harrison i Paul McCartney. Początkowo wyglądali jak inni młodzi ludzie w tamtych czasach, lecz chęć popularności wymusiła na nich zmianę skórzanych kurtek na spodnie w kant i nienaganne fryzurki. Podpisany kontrakt z wytwórnią EMI dał im najlepszego menagera – Briana Epsteina.

Beatlesi są popularniejsi od Jezusa” ( John Lennon – 1966 rok)

Beatlesi grali rocka, rocka psychodelicznego, pop i coś wymieszanego, co nazwałabym po prostu „ Beatlesrock”( jeszcze nie ma takiego pojęcia, ale mam cichą nadzieję, że się przyjmie). Nieważne, co grali, ważne, że „wygrali sobie” miano najpopularniejszego zespołu wszech czasów. W końcu każdy zna chociaż jeden ich kawałek. Sprzedali najwięcej płyt w historii światowego przemysłu muzycznego, co dało im status najbardziej dochodowych gwiazd tamtych lat.

Łatwo przyszło, łatwo poszło

Beatlesi rozpadali się, odkąd poznali ten „cudowny” wynalazek, jakim są używki. W świat narkotyków wprowadził ich Bob Dylan (o którym już w lutym!). Od tej pory co wieczór odwiedzał ich Mr. Brownstone (w potocznym amerykańskim heroina). Zespół „wyginął” w 1970 roku, bo wtedy odszedł McCartney (marząc o wspaniałej karierze solowej), a bez niego to już nie to samo. Śmiało można powiedzieć, że wszystko przez Dylana . Zespół do końca zniszczyło zabójstwo Johna Lennona.CIEKAWOSTKI

 • piosenki The Beatles to prawdopodobnie najczęściej coverowane utwory.

 • Decca Records do tej pory żałuje, że nie podpisało z nimi kontraktu i do dziś są wyśmiewani za popełnienie takiego błędu, jednego z największych w historii fonografii.

 • Żaden muzyk nie pobił ich rekordu- zajęcia pięciu miejsc w pierwszej dziesiątce kultowej listy Billboard.

 • Po necie krąży plotka, że Paul McCartnej nie żyje już od 1966 roku i zastępuje go doskonały sobowtór, ale można to porównać do tekstu niejakiej Joli R. : „ Michael Jackson żyje na wyspach Bergamutach” .

 • Najlepsze kawałki: oczywiście Yesterday, Please, Please Me i

I Want to Hold Your Hand

polecam : Płytę Help! i biografię Paula McCartneja dostępną w dobrych sklepach. (An)Tosia

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcemy złożyć najserdeczniejsze życzenia Szanownej Dyrekcji, Uczniom, Nauczycielom oraz Pracownikom naszej szkoły. Drodzy uczniowie, pragniemy, żeby wspaniałej, świątecznej atmosfery nie popsuła Wam myśl o wystawianiu ocen, barszcz nie był zbyt kwaśny, a wymarzone prezenty zrekompensowały tęsknotę za szkołą. Nauczycielom życzymy dużo ciepła i rodzinnej atmosfery; spełniania tylu dobrych uczynków , ile bombek jest na choince oraz wymarzonych prezentów. Pracownikom naszej szkoły dużo karpia na stole, udanych zjazdów na saneczkach i odpoczynku od uczniowskich wybryków. Wszystkim też życzymy hucznego Sylwestra obfitującego w szampana – oczywiście bezalkoholowego i udanego wyskoku do 2012 roku!

Redakcja©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna