Behind enemy linesPobieranie 37.42 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar37.42 Kb.


ZA LINIĄ WROGA
BEHIND ENEMY LINES

PORUCZNIK CHRIS BURNETT .................................... OWEN WILSON

ADMIRAŁ LESLIE REIGART ...................................... GENE HACKMAN

JEREMY STACKHOUSE ............................................. GABRIEL MACHT

RODWAY ................................................. CHARLES MALIK WHITFIELD

ADMIRAŁ JUAN-MIGUEL PIQUET .................. JOAQUIM DE ALMEIDA

O'MALLEY ........................................................................... DAVID KEITH

LOKAR ................................................................................ OLEK KRUPA

TRACKER .............................................................. VLADIMIR MASHKOV

BAZDA ........................................................................... MARKO IGONDA

PODOFICER KENNEDY .................................................. EYAL PODELL

ADMIRAŁ DONNELLY ................................................. GEOFF PIERSON

AERNOUT VAN LYNDEN ............................. AERNOUT VAN LYNDEN

REŻYSERIA ....................................................................... JOHN MOORE

SCENARIUSZ ..................................................................... DAVID VELOZ

ZAK PENN


NOWELA FILMOWA ..................................................... JAMES THOMAS

& JOHN THOMAS

ZDJĘCIA ..................................................................... BRENDAN GALVIN

MONTAŻ ............................................................... PAUL MARTIN SMITH

SCENOGRAFIA ........................................................ NATHAN CRAWLEY

KOSTIUMY ............................................................... GEORGE L. LITTLE

MUZYKA ................................................................................. DON DAVIS

KIEROWNICTWO PRODUKCJI ............................. STEPHANIE AUSTIN

WYCK GODFREY

PRODUCENT ....................................................................... JOHN DAVIS

Produkcja: Davis Entertainment Company,

Twentieth Century Fox, 2001


Barwny (Deluxe color), szerokoekranowy (Panavision)

Dozwolony od lat: 15Czas projekcji: 106 min.


O FILMIE
Stacjonujący na Bałkanach porucznik Chris Burnett (Owen Wilson - "Poznaj mojego tatę", "Nawiedzony"), pilot amerykańskiej marynarki wojennej, nie może znieść przedłużającej się bezczynności. Składa rezygnację na ręce swego dowódcy, admirała Reigarta (Gene Hackman - "Francuski łącznik", "Bez przebaczenia"), który uważa, że Burnett nie dojrzał do walki...

Podczas rutynowej misji rozpoznawczej samolot Burnetta zostaje zestrzelony nad terytorium wroga. Burnett cudem uchodzi z życiem i zmuszony jest walczyć o przetrwanie, a jego śladem ruszają okrutny oficer tajnej policji, bezwzględny tropiciel i żołnierze nieprzyjaciela. Admirał Reigart zdaje sobie sprawę, że liczy się każda sekunda, lekceważy więc rozkazy przełożonych i stawiając pod znakiem zapytania swoją przyszłość organizuje misję ratunkową, która rusza z odsieczą Burnettowi...
REALIZACJA

Producent John Davis postanowił, że "Za linią wroga" będzie spektakularnym filmem wojennym łączącym elementy kina akcji, przygody i sensacji: Chcieliśmy wprowadzić kino akcji w XXI wiek realizując film, który w pełni ukaże skomplikowany charakter współczesnych działań wojennych - mówi.

Akcja "Za linią wroga" toczy się na Bałkanach, w bliżej nieokreślonym czasie ("Pojutrze" - jak mówią twórcy). Bohater filmu, porucznik Chris Burnett (Owen Wilson) nie może znieść bezczynności. "Przyglądamy się, zamiast walczyć" - mówi swemu przełożonemu, admirałowi Reigartowi (Gene Hackman), składając rezygnację. Burnett stracił wiarę w siebie i sens swojej misji - mówi kierownik produkcji Wyck Godfrey.

Postępowanie Burnetta spotyka się z dezaprobatą admirała Reigarta. Reigart to twardy, staroświecki facet, który wierzy w to, co robi. Burnett uważa go za relikt minionej epoki - mówi reżyser John Moore. Wyck Godfrey dodaje: Wojsko jest dla Reigarta całym życiem. Nie może uwierzyć, że spotkał na swej drodze kogoś, kto nie widzi sensu dalszej służby.

Zdaniem scenarzysty Zaka Penna Burnett nie przypomina "pilota-supermana" z filmów typu "Top Gun", ale ma cechy zwykłego człowieka - "everymana". Jak mówi: Nasz bohater wyłamuje się z hollywoodzkiej tradycji, bo "Za linią wroga" nie jest kolejnym filmem o podniebnych wyczynach asów pilotażu. Burnett to zwykły człowiek, któremu przyszło działać w niezwykłych okolicznościach.

Rolę Burnetta powierzono Owenowi Wilsonowi, którego znamy przede wszystkich z ról komediowych, w filmach takich jak "Poznaj mojego tatę" czy "Kowboj z Szanghaju". John Davis mówi: Chcieliśmy, by naszego bohatera zagrał aktor, którego nie zwykło się kojarzyć z kinem akcji. Owen ma wielką charyzmę i wspaniałe poczucie humoru i świetnie wywiązał się z zadania, które mu powierzyliśmy. Widzowie będą się z nim utożsamiać tak, jak niegdyś utożsamiali się z Jamesem Stewartem, Gary Cooperem czy Steve'em McQueenem.

Owen Wilson z radością przyjął rolę niekonwencjonalnego bohatera: Grałem już astronautę (w "Armageddonie") i kowboja (w "Kowboju z Szanghaju"), w końcu przyszedł więc czas na lotnika. Cieszę się, że dane mi było wystąpić u boku Gene'a Hackmana, bo wychowałem się na filmach z jego udziałem - mówi. Jakby tego było mało, wkrótce po zakończeniu zdjęć do "Za linią wroga" Wilson i Hackman spotkali się na planie kolejnego filmu - komedii "The Royal Tenenbaums".


Przed rozpoczęciem zdjęć Wilson przeszedł szkolenie wojskowe, brał lekcje pilotażu i poznawał sekrety odrzutowca F/A-18 w jednej z baz amerykańskiej marynarki wojennej. Radą służył mu także filmowy partner Gene Hackman, niegdyś radiotelegrafista armii Stanów Zjednoczonych. Jego doświadczenia bardzo się przydały, bo przez większą część filmu Burnett i Reigart porozumiewają się wyłącznie przez radio.

Konsultant ekipy, kapitan David Kennedy z amerykańskiej marynarki wojennej, mówi: Gene zaimponował nam wszystkim. Jest urodzonym dowódcą, przejmuje się bowiem losem swoich żołnierzy.Gene Hackman przywiązywał wielką rolę do autentyzmu. Jak mówi: Reigart nade wszystko stawia sobie dobro swoich ludzi. Wierzy w słuszność swoich racji i gotów jest na wszystko, by ratować Burnetta, mimo iż w ten sposób naraża na szwank swoją karierę wojskową. Dzięki temu nasz film to coś więcej niż zwykłe kino akcji - to opowieść o sile ludzkiego ducha.

Reżyserię "Za linią wroga" powierzono debiutantowi Johnowi Moore, który zyskał uznanie spotem reklamującym grę video SEGA. Spot nie był zwykłą reklamą, ale małym filmem fabularnym, w którym podziwiać można było zapierającą dech w piersiach pogoń z helikopterami, motocyklami i spektakularnymi popisami kaskaderskimi. John Davis mówi: Oglądając ten 2-3 minutowy spot, wyemitowany w trakcie MTV Music Video Awards 1999, zdałem sobie sprawę, że mam do czynienia z oryginalnym młodym reżyserem, który łamie wszelkie konwencje. Kogoś takiego szukałem...Owen Wilson mówi: John Moore pokazuje widzom rzeczywistość, jakiej nigdy dotąd nie oglądali. Zabiera nas do piekła, tam bowiem trafia Burnett przedzierając się przez linie wroga.

Jak się okazało Moore z zainteresowaniem śledzi rozwój konfliktu w Bośni i wie wszystko na temat samolotów wojskowych, helikopterów, lotniskowców i broni. Wiedza ta przydała mu się na planie "Za linią wroga". Przykładem może być scena, w której Burnett katapultuje się z zestrzelonego przez wroga odrzutowca. Reżyser mówi: W trakcie katapultowania w czasie 1,2 sekundy uruchamiają się 164 różne mechanizmy. Zależało nam, by widzowie zdali sobie z tego sprawę, bo nie chcieliśmy niczego upraszczać. Robiliśmy, co w naszej mocy, by nie powielać wzorów znanych z setek innych filmów. Efekty nie były przy tym celem samym w sobie, bo każdemu z nich przypisaliśmy istotną rolę dramatyczną.

Dużą wagę reżyser przypisywał także do elementów humorystycznych, które jego zdaniem potęgują wrażenie autentyzmu. I tak w jednej ze scen ścigany przez wrogów Burnett zatrzymuje samochód i odkrywa, że podróżuje nim kilku ekscentryków, w tym sobowtór Elvisa Presleya i kilkunastoletni fan rappera Ice'a Cube'a ubrany w koszulkę z jego podobizną.

Zdjęcia do filmu kręcono w plenerach podkarpackich okolic Bratysławy. Fikcyjne miasteczko Hac zbudowano od podstaw pod okiem scenografa Nathana Crowleya. Ekipa Crowleya skonstruowała także sztuczne jezioro na specjalnej platformie, którą pomalowano fosforyzującą farbą i pokryto woskiem imitującym lód.

Wiele sekwencji - w tym scenę ataku na Hac - nakręcono w konwencji filmu dokumentalnego, by dać widzom wrażenie współuczestnictwa w pokazywanych wydarzeniach.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie mroźnej zimy, podczas gdy w Bratysławie panowała iście wiosenna pogoda. Twórcy nie mieli więc innego wyjścia, jak ciężarówkami sprowadzić z Londynu sztuczny śnieg.

Wnętrza lotniskowca U.S.S. Carl Vinson zrekonstruowano w bratysławskim studio w Kolibie. Wnętrza były skomplikowaną plątaniną korytarzy, w której gubili się członkowie ekipy. Scenografowie przygotowali więc dla nich specjalne mapy, które ułatwiały im orientację na planie.

W poszukiwaniu elementów wystroju wnętrz - wyłączników, radarów, paneli, tablic itp. - Crowley udał się do zachodniej Irlandii, gdzie zakupił starego Boeinga 707, którego rozebrał następnie na części pierwsze wykorzystując je potem do budowy dekoracji.

Po sześciu miesiącach planowania i negocjacji przedstawiciele amerykańskiego departamentu obrony wyrazili zgodę, by okrojona do niezbędnego minimum ekipa odwiedziła z kamerą dwa lotniskowce. Przez pięć dni ekipa kręciła ujęcia przedstawiające startujące i lądujące samoloty na pokładzie U.S.S. Consitution, po czym wyruszyła w morze na U.S.S. Carl Vinson. John Davis mówi: John Moore chciał zaskoczyć widza. Często ryzykował życie, by uzyskać efekt najlepszy z możliwych.

John Moore mówi: Cieszę się, że mogłem kręcić na prawdziwym lotniskowcu, muszę jednak przyznać, że w życiu nie pracowałem w równie trudnych warunkach. Hałas i upał były wprost nie do zniesienia. Chwilami czułem się, jakby zamknięto mnie w koszu na śmierci, który ktoś okładał z zewnątrz kijem baseballowym. Znaleźliśmy się jednak wśród ludzi, dla których służba jest chlebem powszednim: pilotów, mechaników, techników. Bez ich pomocy nasz film na pewno by nie powstał.

REALIZATORZY
JOHN MOORE

urodził się i wychował w Irlandii. Karierę rozpoczynał jako asystent operatora na planie filmów Neila Jordana i Jima Sheridana. Uznanie przyniosły mu filmy reklamowe i spoty telewizyjne. "Za linią wroga" jest jego debiutem fabularnym.ZAK PENN

był autorem scenariusza, konsultantem lub producentem przy m.in. następujących filmach: "Bohater ostatniej akcji", "PCU", "Faceci w czerni", "Maska Zorro", "Wielki Joe", "Mrówka Z", "Inspektor Gadżet", "Aniołki Charliego", "Gruby i chudszy II: The Klumps", "Osmosis Jones" i "X-Men II".

DAVID VELOZ

był współautorem scenariusza "Urodzonych morderców" Olivera Stone'a, na podstawie własnego scenariusza wyreżyserował "Permanent Midnight".


JIM THOMAS & JOHN THOMAS

są braćmi, współpracują ze sobą od 15 lat. Są autorami scenariuszy do filmów "Predator", "Predator 2", "The Rescue", "Misja na Marsa", odcinków seriali TV "Hard Time on Planet Earth" (pilot) i "Opowieści z krypty" oraz noweli, która stała się podstawą scenariusza filmu "Bardzo Dziki Zachód".


BRENDAN GALVIN

debiutuje jako autor zdjęć filmem "Za linią wroga". Był asystentem operatora na planie "The Commitments" (video) i "Za horyzontem". Ma w dorobku liczne filmy reklamowe, zrealizowane przez m.in. Johna Moore'a.PAUL MARTIN SMITH

wychowywał się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Współpracował z teatrem w Nantucket w stanie Massachusetts, studiował fotografię w Corcoran School of Art w Waszyngtonie. Karierę filmową rozpoczynał jako asystent operatora filmów dokumentalnych realizowanych na zlecenie USIA. W roku 1971 wyprodukował film dokumentalny "The Animals Are Crying", który przyniósł mu szereg nagród. Od roku 1973 pracuje w Londynie, Ameryce i Europie, zmontował przeszło 70 godzin materiałów nakręconych na potrzeby filmów obyczajowych, komediowych, dokumentalnych, reklamowych i teledysków. Ma w dorobku m.in. następujące filmy kinowe: "Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo", "Titan - Nowa Ziemia", "Born American" i "The Matchmaker", telewizyjne - "The Canterville Ghost" i "Unforgivable", serial "Kroniki młodego Indiany Jonesa" i "Ziemia 2" oraz dokumenty "Gunfight U.S.A." i "Cold Spring New Dawn".


NATHAN CROWLEY

był kierownikiem artystycznym na planie m.in. "Mission: Impossible 2", "Zabójców" i "Walecznego Serca - Braveheart". Współpracował przy m.in. "Mystery Men" (video: "Super bohaterowie"), "Zdradzie", "Ucieczce z Los Angeles", "Maverick" i "Hook". Samodzielnie projektował scenografię do "An Everlasting Piece" (video: "Co za tupet!"), "Za linią wroga" i "Insomnia".


DON DAVIS

jest autorem muzyki do m.in. następujących filmów: "Matrix", "Bound" (video: "Brudny szmal", TVP: "Więź"), "Valentine" (video: "Walentynki"), "Konspiracja.com", "House on Haunted Hill", "Wirtualni wojownicy", "Route 9", "The Lesser Evil", "Session Man", "Blackout", "Long Time Dead" i "The Unsaid" oraz m.in. serialu TV "Piękna i Bestia". Aranżował muzykę do m.in.: "Dawno temu w trawie", "Titanica", "Okupu", "Zagubionych w kosmosie", "Szalonej odwagi", "Toy Story", "Apollo 13", "Wichrów namiętności", "Stanu zagrożenia", "Raportu Pelikana", "Bohatera ostatniej akcji", "Ze śmiercią jej do twarzy", "Robin Hooda: księcia złodziei" i "Szklanej pułapki 2".


AKTORZY
OWEN WILSON

wystąpił m.in. w filmach: "The Royal Tenenbaums", "I Spy", "Zoolander", "Kowboj z Szanghaju", "Śniadanie mistrzów", "Bottle Rocket" (debiut, wydany u nas na kasetach video), "Nawiedzony", "Armageddon", "Telemaniak", "Anakonda", "Permanent Midnight", "The Minus Man" i "Poznaj mojego tatę". Pełnił funkcję współproducenta na planie "Lepiej być nie może" Jamesa L. Brooksa, był współautorem scenariusza i kierownikiem produkcji "Rushmore" (video: "Rushmore").


GENE HACKMAN


jeden z najwybitniejszych aktorów światowego kina, dwukrotny laureat Oscara, za rolę pierwszoplanową we ”Francuskim łączniku” i drugoplanową w ”Bez przebaczenia”. Wystąpił m.in. w następujących filmach: ”Lilith” (debiut), ”Hawaii” (TVP: "Hawaje"), ”Cyrk straceńców”, ”Downhill Racer”, ”Marooned” (TVP: ”Alarm w kosmosie”), ”Missisipi w ogniu” (nominacja do Oscara), ”I Never Sang For My Father” (TVP: "Nigdy nie śpiewałem dla mojego ojca", nominacja do Oscara), ”Bonnie and Clyde” (TVP, video: ”Bonnie i Clyde”, nominacja do Oscara za rolę drugoplanową), ”Rozmowa”, ”Strach na wróble”, ”Młody Frankenstein”, "Wróg publiczny", "Podejrzany", "Heist", "The Royal Tenenbaums", ”Heartbreakers”, "Półmrok", ”Władza absolutna”, ”Krytyczna terapia”, ”Komora”, ”Dorwać małego”, ”Szybcy i martwi”, ”Firma”, ”Class Action” (video, TVP: ”Precedensowa sprawa”), ”Geronimo” (video, TVP: ”Geronimo”), ”Wyatt Earp”, ”Under Fire” (TVP, video: ”Pod ostrzałem”), ”Uncommon Valor” (video: ”Niepospolita dzielność”), ”Mistrzowski rzut”, ”Another Woman” (video: ”Inna kobieta”, TVP: ”Ta druga kobieta”), ”The Package” (video, TVP: ”Przesyłka”), ”Pocztówki znad krawędzi”, ”The Narrow Margin” (video: ”Niewygodny świadek”), ”Bez wyjścia”, ”BAT 21” (video, TVP: ”BAT 21”), ”Reds” (TVP: ”Czerwoni”), ”Tragedia >Posejdona<”, ”Karmazynowy przypływ”, ”Superman” (TVP: ”Superman”), ”Superman II” (TVP: ”Superman II”), ”Superman IV” oraz ”All Night Long”. Ma na koncie znaczące role teatralne. Jego hobby to malarstwo, pilotaż, wyścigi samochodowe i kolekcjonowanie filmów.

JOAQUIM DE ALMEIDA


aktor teatralny i filmowy portugalskiego pochodzenia. Wystąpił m.in. u boku Harrisona Forda w "Stanie zagrożenia", w romantycznej komedii "Tylko ty" u boku Marisy Tomei oraz w "Desperado" i "Masce Zorro" z Antonio Banderasem. Wystąpił także w kilku filmach zrealizowanych w Europie, w których były: "Good Morning, Babylon", dwukrotnie wyświetlony przez naszą telewizję, "Portrait De Famille", "Beyond the Limit" oraz "The Soldier". Jest ponadto znanym aktorem teatralnym, występował na scenach Nowego Jorku, Lizbony, Paryża i Wiednia.
OLEK KRUPA

zadebiutował w "9 1/2 tygodnia", następnie wystąpił m.in. w filmach: "13 dni", "Diamentowa afera", "Alex - sam w domu", "Egzekutor", "Czysta gra", "Call Me", "Ścieżka strachu", "Men of Respect" (video, TVP), "Mac", "Naked in New York" (video, TVP: "Nagi w Nowym Jorku"), "Undercover Blues" (video: "Blues tajniaków"), "The Find", "Black Rainbow" (video, TVP: "Czarna tęcza"), "Kicked in the Head", "O.K. Garage" oraz "Stardust". Olek Krupa urodził się w Polsce, aktorstwo studiował w warszawskiej PWST. Po pierwszej podróży do USA w 1975 powrócił do Polski, gdzie związał się z Teatrem Stu. Do USA wyjechał na stałe w 1981. Tam występował w teatrze pod kierunkiem Joe Pappa, w: "My Uncle Sam", "A Bright Room Called Day", "American Notes" i "The Ballad of Soapy Smith". Wśród jego dalszych ról teatralnych są m.in.: "Król Ubu", "Kariera Arturo Ui" i "Król Edyp" na scenach nowojorskich. Jest laureatem prestiżowej nagrody Drama-Logue za rolę hrabiego Almavivy w "Figaro Gets A Divorce". Wystąpił także m.in. w serialach TV "Law & Order" oraz "Policjanci z Miami".

ZA LINIĄ WROGA

Behind Enemy Lines

Syrena Entertainment Group

www.syrena.com
©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna