Biskupiec zaprasza… 16 maja 2012r., od godz. 10. 30 na „Marsz Godności”Pobieranie 36.37 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar36.37 Kb.
Obchody Dnia Godności w Polsce

Aktualne informacje: www.psouu.org.pl


BISKUPIEC zaprasza… 16 maja 2012r., od godz. 10.30 na „Marsz Godności” połączony z: happeningiem na rynku miejskim, częścią artystyczną w Biskupieckim Domu Kultury oraz piknikiem w parku przylegającym do Domu Kultury. Start Marszu – spod siedziby Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu (ul. Gdańska 1). Uczestnicy Marszu (m.in. przedstawiciele władz i mieszkańcy Powiatu, Miasta i Gminy Biskupiec, goście z sąsiednich powiatów, dzieci i młodzież z biskupieckich szkół), przejdą na Plac Wolności (rynek miejski) gdzie wystąpią: Pracownia Tańca i Ognia Transfuzja z Zespołu Szkół w Węgoju oraz uczestnicy warsztatów bębniarskich z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Biskupcu a następnie udadzą się do Domu Kultury (ul. Matejki 5), na którego scenie wystąpią: Koło Teatralno – Dramowe Kłobuczki ze spektaklem pt. „Po drugiej stronie lustra”, Koło Teatralne „Chochliki” z przestawieniem „Teatr Dziur” oraz zespół muzyczny „Dobre Nutki”, który zaśpiewa piosenki inscenizowane gestami Makatonu. W trakcie „Marszu Godności” pod siedzibą Koła PSOUU w Biskupcu, tamtejszym Urzędem Miasta i wejściem do Domu Kultury młodzież z Koła Teatralno – Dramowego Kłobuczki będzie przedstawiać scenki pantomimiczno – dramowe. Na gości pikniku pod Biskupieckim Domem Kultury czekają atrakcje w postaci m.in.: kiermaszu prac artystycznych wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, warsztaty bębniarskie, zabawy ruchowe i gry sportowe oraz kawiarenka ze słodkościami. „Marsz Godności” jest jedynym z elementów obchodów jubileuszu XX-lecia Koła PSOUU w Biskupcu. Obchodom tym towarzyszy również wystawa fotograficzna dokumentująca działalność Biskupieckiego Koła. Organizator: Koło PSOUU w Biskupcu. Wstęp na imprezy – wolny!
GŁOGÓW zaprasza… 9 maja 2012r.o godz. 9.00, na Mszę Świętą w Kościele NMP Królowej Polski (przy Placu Kardynała Wyszyńskiego 1), a potem przemarsz do siedziby Koła terenowego PSOUU przy ul. Perseusza 9, gdzie o godz. 10.30 rozpocznie się Piknik Integracyjny oraz Dzień Otwarty Warsztatów Terapii Zajęciowej „Arka”. W programie: zwiedzanie WTZ „Arka”, występy artystyczne (m.in. przedszkolaków, młodzieży z gimnazjum z oddziałami integracyjnymi, uczestników WTZ „Arka” i szkół życia), pokaz ratowniczy udzielania pierwszej pomocy, zabawy sportowe, ogródek rozrywki (a w nim m.in.: trampolina, balonowe ZOO, dmuchany zamek) oraz wspólne biesiadowanie przy grochówce, daniach z grilla, ciastkach i napojach.

11 maja 2012 r. - o godz. 16.30, do Galerii Edukacji Twórczej Miejskiego Ośrodka Kultury (MOK – Plac Konstytucji 3 Maja 2) na wernisaż wystawy pt. „Mój świat w sercu i dłoniach” z pracami uczestników WTZ „Arka”, a o godz. 17.00, do sali widowiskowej MOK na występy artystyczne różnych grup z placówek oświatowych, integracyjnych i pomocowych. Wystawa będzie dostępna w MOK do 31 maja 2012r.

Wstęp na obie imprezy – wolny! Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Głogowie i Warsztaty Terapii Zajęciowej „Arka”. Patroni Honorowi: Starosta Głogowski i Prezydent Miasta Głogowa. Sponsorzy: Gmina Miejska Głogów i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
KOSZALIN zaprasza … 23 maja 2012r., w godz. od 12.00 do 17.00, na Rynek Staromiejski 6 w Koszalinie, na plenerowy festyn integracyjny pt. „Niepełnosprawni dla Koszalina” organizowany z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w ramach obchodów Dni Koszalina. W programie festynu: występy grup tanecznych i wokalnych ze Szkoły Muzycznej, Pałacu Młodzieży, Centrum CK 105 w Koszalinie oraz zespołów artystycznych z placówek edukacyjnych i rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu województwa zachodniopomorskiego, pokazy mody: - kolekcji wiosna – jesień „Wełną malowane” wykonana przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej nr 1 w Koszalinie (w strojach wystąpią panie z Rady Miasta Koszalina oraz Stowarzyszeń: KIWANIS i ERA KOBIET) oraz kolekcji firmy C&A (w wykonaniu podopiecznych placówek Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie), pokazy: baniek mydlanych, akrobatyczne i ratownictwa medycznego, kiermasz wyrobów artystycznych wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną (m.in. stoiska interaktywne o profilu: wikliniarskim, plastycznym, ceramicznym i rękodzieła artystycznego, stoisko degustacyjne gospodarstwa domowego „Czym chata bogata”, stoisko kosmetyczne Oriflame, punkt malowania twarzy). Atrakcje dla dzieci to m.in. wspólne gry i zabawy (także sportowe), konkursy i tańce. Festynowi towarzyszyć będzie konkurs na najpiękniejszą aranżację stoiska kiermaszowego oraz wystawa fotograficzna pt. „Razem możemy więcej” pokazująca osoby z niepełnosprawnością intelektualną w różnych sytuacjach społecznych. Uczestnicy zabawy wspólnie wykonają duży, wiklinowy kosz, w którym zasadzą kwiaty i pozostawią pod ratuszem miejskim jako dar „Niepełnosprawni dla Koszalina”. Wszyscy goście będą mogli się posilić i napić w festynowej kawiarence. Organizator: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie. Współorganizatorzy: Politechnika Koszalińska, Centrum Kultury CK 105 w Koszalinie, Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Koszalinie, Pałac Młodzieży w Koszalinie. Wstęp na festyn wolny!
KROSNO zaprasza… - 7 maja 2012r., o godz. 11.00 , do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41), na otwarcie wystawy prac plastycznych pt. „Wiosna wokół nas” połączonej z prezentacją pomocy służących do komunikacji alternatywnej i wspomagającej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną;

- 18 maja 2012 r.; w godz. 11.00 – 15.00, do Ogródka Jordanowskiego przy ul. Grodzkiej w Krośnie na imprezę integracyjną połączoną z prezentacją dorobku artystycznego osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wyrobów artystycznych wykonanych w ramach terapii zajęciowej w placówkach prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie. Podczas imprezy integracyjnej wystąpią m.in. grupy teatralne i wokalne działające przy placówkach Koła PSOUU w Krośnie oraz teatr lalek. Imprezie towarzyszyć będą: kiermasze (m.in. stoiska – ceramiczne, wplatania warkoczyków oraz zdrową żywnością przygotowaną przez uczniów Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Krośnie), konkursy, gry i zabawy ruchowe. W imprezie wezmą udział m.in. przedstawiciele lokalnego samorządu (Starosta Powiatu Krośnieńskiego, Prezydent Miasta Krosna) i lokalnych organizacji pozarządowych. Organizator: Koło PSOUU w Krośnie. Współorganizator: Krośnieńska Biblioteka Publiczna. Wstęp na imprezy wolny!
KUTNO zaprasza… 6 maja 2012 r., w godz. 11.00 - 16.00, do Parku Miejskiego im. Romualda Traugutta przy ul. Żółkiewskiego w Kutnie, na uroczyste obchody „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną”.

Program:

11.00 – uroczyste otwarcie i powitanie gości;

11.30 – występy zespołów artystycznych z udziałem osób niepełnosprawnych:

- Warsztaty Terapii Zajęciowej z Żychlina, ze Zgierza, Łęczycy, Konstantynowa Łódzkiego, Urzecza, Kutna;

- Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy „Niezabudka” z Kutna,

- Dom Pomocy Społecznej z Kutna;

- Środowiskowy Dom Samopomocy z Kutna,

- Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy z Kutna.

12.45 – rozdanie upominków zespołom biorącym udział w obchodach

13.00 – występy muzycznych gwiazd estrady:

13.00 - Patrycja Malinowska

13.30 – Ivan Komarenko

14.00 – Bogdan Trojanek & Terno Roma

14.30 – Zespół De Mono

15.00 – Zespół Moja Rodzina

16.00 – zakończenie uroczystości, słodki poczęstunek i ciepły posiłek dla gości.


Patronem Honorowym obchodów „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną” w Kutnie jest: Prezydent Miasta Kutna Zbigniew Burzyński. Patroni medialni: Kutnowskie Centrum Informacyjne, TV Kutno, portal Kutno.com.pl. Uroczystości wspierają finansowo: Prezydent Miasta Kutna Zbigniew Burzyński, Przewodniczący Rady Miasta Kutna Jacek Sikora, Starosta Powiatu Kutnowskiego Mirosława Gal – Grabowska, Wójt Gminy Kutno Jerzy Bryła, Społeczna Fundacja Miasta Kutna, członkowie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło nr 1 w Kutnie oraz sponsorzy prywatni: Przedsiębiorstwo Budowlano – Inżynieryjne „Mavex”, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „Chalzen”, Zakład Produkcyjno – Handlowy „CUKRO-CZEK”, Hurtownia Wędlin i Mięsa „PANDA”, Kutnowskie Zakłady Drobiarskie „EXDROB S.A.”, Zakłady Przemysłu Mięsnego „Zbyszko”, HOOP Polska, Zakład Cukierniczy – Iwona Wasiak, Prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Jacek Urbaniak, Autoryzowany Serwis Samochodowy JRJ Zachorscy, Dariusz Lenarczyk – „Galeria Zdrowia”. Nad bezpieczeństwem gości obchodów czuwać będą: TOP SEKRET Firma Ochroniarska, Policja i Straż Miejska w Kutnie, Polski Czerwony Krzyż. Organizator: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło nr 1 w Kutnie. Wstęp na imprezę wolny!

MYŚLENICE zapraszają… 8 maja 2012r., o godz. 10.00, do Hali Widowiskowo – Sportowej w Myślenicach – Zarabie (ul. Zdrojowa 9), na III Spartakiadę Sportową połączoną z obchodami „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną”. W imprezie poprowadzonej przez red. Stanisława Cichonia z „Gazety Myślenickiej” wezmą udział m.in.: uczniowie szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Myślenice oraz władze – m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski, Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomala oraz Wicestarosta ds. edukacji Tomasz Struś. Uczestnicy Spartakiady otrzymają dyplomy, medale i nagrody. Organizator: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Myślenicach. Współorganizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Myślenice oraz Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Wstęp na imprezę wolny!
LESZNO zaprasza… 11 maja 2012 r., na godz. 17.00, do Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie (ul. Bolesława Chrobrego 3a), na koncert „SERCE NA DŁONI, GODNOŚĆ W SERCU”. Organizator: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Lesznie przy współpracy wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego im. „Piotrusia Pana” Koła PSOUU w Lesznie i ich rodziców, pracowników ww. OREW oraz uczniów obecnych i byłych z gimnazjum nr 1 w Lesznie. Podczas koncertu będzie można usłyszeć takie piosenki jak: “What a wonderful world”, “From a distance”, “Cudownych rodziców mam”, “Colors of The Wind”, “Pokonaj siebie”, “Have I Told You Lately, That I Love You”, “Can You Feel The Love Tonight”, “Mandy”, “One Moment in Time”, “ Heal the world” w wykonaniu uczniów z gimnazjum oraz „Hymn Piotrusia Pana” zaprezentowany przez wychowanków OREW. Z przedstawieniem Pt. „Muzeum” wystąpi „Teatr Piotrusia Pana”. Koncertowi towarzyszyć będą prezentacje multimedialne złożone ze zdjęć i filmów dokumentujących życie wychowanków OREW w Lesznie oraz wystawa i kiermasz wykonanych przez nich prac - m.in. plastycznych, glinianych, szklanych. Wstęp na koncert wolny!
OSTRÓDA zaprasza … 31 maja 2012r., w godz. od 10.00 do 13.30, do Sali Reprezentacyjnej Zamku Ostródzkiego (ul. Mickiewicza 22), na konferencję pt. „Niezależność i samostanowienie osób z niepełnosprawnością intelektualną w życiu społecznym – mit czy rzeczywistość”. Podczas konferencji wystąpią: Mieczysław Kowalczyk, Przewodniczący Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Ostródzie, dr Monika Zima – Parjaszewska (z odczytem: „Godne warunki życia osób z niepełnosprawnością intelektualną w świetle Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ) oraz dr hab. Agnieszka Żyta (z odczytem: „Samostanowienie osób z niepełnosprawnością intelektualną – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”), a także zostaną zaprezentowane krótkie filmy z cyklu „Nasza samodzielność” obrazujące życie codzienne osób z niepełnosprawnością intelektualną wraz z komentarzami (na żywo) Self Adwokatów z Ostródy. Organizator: Koło PSOUU w Ostródzie. Współorganizatorzy: Centrum Kultury w Ostródzie oraz Katedra Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.
PABIANICE zapraszają… 15 maja 2012 r., o godz. 13.00, do Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach, przy ul. Kościuszki 14, na przedstawienie pt. „Wędrówka Małego Księcia” (na podstawie książki Antoine’ de Saint-Exupery’ego – „Mały Książę”) w wykonaniu uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Pabianicach. Wstęp wolny! Organizatorzy: PSOUU Koło w Pabianicach i Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach.
PRZEMYŚL zaprasza… 8 maja 2012r., od godz. 10.00 , na Rynek w Przemyślu (przed Urzędem Miasta) a następnie przed budynek Muzeum Historii Miasta w Przemyślu na happening pt. „Efekt motyla”. Tytuł nawiązuje do anegdoty mówiącej o tym, że trzepot skrzydeł motyla np. w Ohio (USA), może po trzech dniach wywołać w Teksasie (USA) burzę piaskową. „Zjawisko nieprzewidywalne meteorologiczne chcemy porównać do ważnych wydarzeń, które są udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie – wyjaśniają organizatorzy. – Udział naszych podopiecznych w obchodach Dnia Godności nastawiony jest na wspólne podejmowanie aktywności artystyczno-plastycznej wraz ze społecznością ludzi rządzących, ludzi dobrej woli, przyjaciół i sympatyków. Może po trzech dniach efekt integracyjnej aktywności społecznej naszych podopiecznych wraz ze społecznością lokalną wywoła burzliwą reakcję nadziei, dobroci, radości… Może ci, którzy na co dzień nie uaktywniają się w sposób widoczny, będą zauważeni w sercach i umysłach tych, którzy nie widzą, nie pamiętają, nie czują problemów osób niepełnosprawnych? Jesteśmy pełni nadziei, zapraszając wszystkich zainteresowanych do wspólnych obchodów, do wspólnego malowania motyli, śpiewania i biesiadowania. Niech trzepot naszych rzęs sprawi, że spojrzycie na nas bez litości – lecz ze zrozumieniem.” Obchody Dnia Godności w Przemyślu uświetnią także występy zespołu młodzieży działającego przy Przemyskim Centrum Kultury i Nauki oraz zespołu przy Klubie Garnizonowym 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Organizator: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Przemyślu. Współorganizatorzy: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Przemyślu, Warsztaty Terapii Zajęciowej START w Przemyślu. Wstęp wolny!
SUWAŁKI zapraszają… 14 maja 2012r., w godz. od 10.00 do 14.00, do sali wystawowej w zabytkowej części Centrum Handlowo – Rozrywkowego Plaza Suwałki (ul. Generała Józefa Dwernickiego 15) na obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną pt. „Niezależne życie osoby z niepełnosprawnością intelektualną”. W programie m.in.: występ uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sejnach w przedstawieniem „Jak zdobywałem kobietę”, wystąpienia dr Moniki Zimy – Parjaszewskiej z Zarządu Głównego PSOUU, Tomasza Sawickiego ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Edukacji, Kultury i Przedsiębiorczości, Liliany Zielińskiej - prezesa Okręgowego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Suwałkach, Natalii Górskiej – prezesa Stowarzyszenia „Zamiast” w Suwałkach, uczestnika mieszkania chronionego PSOUU Warszawa, a także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Niepełnosprawni są wśród nas”, możliwość pomiaru ciśnienia tętniczego oraz obejrzenia pokazów udzielania pierwszej pomocy i atrakcje dla dzieci. Organizator: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Suwałkach. Wstęp wolny!
TARNÓW zaprasza… 12 maja 2012 r., w godz. 14.00 – 18.00, do Stadniny Koni WRTC FURIOSO (Stare Żukowice 1) na V PIKNIK MAJOWY”. Wśród piknikowych atrakcji przewidziano: poczęstunek z grilla, przejażdżki konne i zaprzęgiem, ogródek zabaw a w nim m.in. zjeżdżalnię, trampolinę, pokazy wozów: strażackiego i policyjnego oraz motocykli, a także konkursy, gry i zabawy z nagrodami, malowanie i rysowanie w plenerze. Piknik poprowadzą profesjonalni animatorzy zabawy z firmy „Balmistrz” z Tarnowa. Impreza została zorganizowana wspólnymi siłami podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tarnowie, jego członków, pracowników i przyjaciół, a także osób wspierających działalność Koła, podopiecznych z tarnowskich placówek, wolontariuszy – uczniów z tarnowskich szkół oraz sponsorów: firm z Tarnowa i okolic. Patronat Honorowy nad piknikiem objął Starostwa Tarnowski Zbigniew Kras. Organizatorzy: PSOUU Koło w Tarnowie przy współpracy Stadniny Koni WRTC FURIOSO. Wstęp na piknik wolny!


Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną opieką medialną objęła©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna