Biuletyn wewnętrznyPobieranie 16.95 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar16.95 Kb.

BIULETYN WEWNĘTRZNY
Związek Nauczycielstwa Polskiego
Przygotowano dnia:

12 lutego 2009


Przegląd wiadomości 12.2.2009
Związek Nauczycielstwa Polskiego
12.2.2009

Powiat nic nie może 3

12.2.2009 Gazeta Pomorska str. 16 Inowrocław, Mogilno, Żnin Związek Nauczycielstwa PolskiegoAGNIESZKA NAWROCKA

Straż odskoczyła 3

12.2.2009 Gazeta Pomorska str. 23 Związek Nauczycielstwa Polskiego(AACH)

Nauczyciele poczekają na świadczenia kompensacyjne 4

12.2.2009 Gazeta Prawna str. 9 Praca Związek Nauczycielstwa PolskiegoBOŻENA WIKTOROWSKA

Związek Nauczycielstwa Polskiego
12.2.2009

Powiat nic nie może12.2.2009 Gazeta Pomorska str. 16 Inowrocław, Mogilno, Żnin

AGNIESZKA NAWROCKA Związek Nauczycielstwa Polskiego

EDUKACJA. W tym roku nie będzie nowego gimnazjum?


Starosta Tomasz Barczak przyznaje, że w tym roku nie uda się już powołać klasy gimnazjum przy liceum.

Na razie jednak nie wiadomo czy powiat w ogóle ponowi próby utworzenia szkoły.

- My nie możemy powołać gimnazjum, bez utworzenia przez gminę obwodu szkolnego. Taką szkołę bez zgody samorządu może utworzyć tylko jakiś prywatny podmiot. Ale to byłoby ze szkodą i dla gminy i dla powiatu - mówi starosta Tomasz Barczak.
Za dużo padło gorzkich słów

Przypomnijmy, przed tygodniem radni strzeleńscy głosowali nad uchwałą o powierzeniu powiatowi założenia i prowadzenia gimnazjum przy liceum. Głosy rozłożyły się dokładnie po połowie i uchwały nie przyjęto. Dodajmy, że głosowanie poprzedziły kilkutygodniowe burzliwe dyskusje. Jak mówi Irena Pułkownik szefowa komisji oświaty i strzeleńskiego ZNP, ale i nauczycielka zarówno gimnazjum jak i liceum źle się stało, że w czasie dyskusji padło wiele gorzkich słów, a nauczyciele się poróżnili.

- Osoby trzecie podjęły próbę oceny wyników nauczania (chodzi o wyniki egzaminów w gimnazjum strzeleńskim - przyp. red.), była manipulacja wynikami. Taka atmosfera nie służy dobru dziecka. Czas na naprawę i nawiązanie współpracy nauczycieli gimnazjum i Zespołu Szkół Licealnych - dodaje radna Pułkownik.
Żenujący ciąg pomówień?

Tymczasem Dariusz Chudziński jeszcze przed głosowaniem nad uchwałą mówił, że już sama intencja o zamiarze przekazania powiatowi uprawnień do prowadzenia gimnazjum: - Wywołała ciąg nieracjonalnych ocen, burzę pomówień. I to jest żenujące, że do tego poziomu sprowadzono racjonalny zamiar.

Jak mówił radny pojawiły się głosy o zabieraniu sukcesów gimnazjów, skłócili się dyrektorzy, zaczęto analizować wyniki egzaminów: - A wszystko dlatego, że ktoś wysunął alternatywę dla dzieci.

Z kolei Piotr Pieszak, podkreśla, że wydawało się, iż uchwała dopiero rozpocznie merytoryczną dyskusję.

- Nie przedstawiono żadnych argumentów. Zapomniano o tym co było na początku, że jest uniwersytet, który chce pomóc w kształceniu. Pewne zachowania były za to histeryczne. I już na początku odcinamy się od dyskusji.

Dyskusja o szkołach na razie może ucichnie. Ale z pewnością wróci za kilka miesięcy kiedy będzie nabór do szkół ponadgimnazjalnych.

Kiedy do liceum w Strzelnie przyjdzie mało osób, wróci kwestia jak uratować szkołę przed degradacją. Na szczęście i zwolennicy, i przeciwnicy otworzenia gimnazjum są zgodni, że liceum nie może przestać istnieć.
Foto podpis| Aby była jasność kto jest za powstaniem gimnazjum, głosowanie było imienne


Straż odskoczyła12.2.2009 Gazeta Pomorska str. 23 Toruń, Brodnica, Golub-Dobrzyń, Chełmża, Nowe Miasto Lubawskie, Rypin

(AACH) Związek Nauczycielstwa Polskiego

PIŁKA NOŻNA. Po 10. kolejce ligi amatorów


W hali SP 3 w Rypinie rozegrano 10. kolejkę spotkań ligi organizowanej przez MOSiR.

Na czele jest ekipa Straży. Prowadzi z trzypunktową przewagą nad nauczycielską ekipą ZNP Mentor.

WYNIKI: Gmina Rypin - Rotr 7:6, Rafał Klatt, Paweł Betlejewski, Piotr Trędewicz po 2 - Przemysław Lewandowski, Mariusz Orzechowski po 3; ZNP Mentor - Energohandel 4:4, Sławomir Stefański 3, Łukasz Kulikowski - Bartosz Błasik 2, Piotr Pniewski, Piotr Mroczyński; Marczak - Rejs/Protech 7:7, Jacek Dzwonkowski 3, Marek Witkowski, Miłosz Brunkał po 2 - Marcin Pyszora 4, Łukasz Anuszewski 2, Przemysław Więcławski; Straż - Tartak Cetki 7:4, Mateusz Rogacki 5, Rafał Raczkowski 2 - Paweł Markowski 2, Jarosław Sugalski, Daniel Szwaczkowski; Gaspol - Multika 6:6, Adrian Drozdowski, Przemysław Taźbierski po 2, Jarosław Śliwiński, Łukasz Malinowski - Adam Klimek 4, Marcin Bońkowski, Rafał Wilczyński.

Kolejność: 1. Straż - 23 pkt, 2. ZNP Mentor - 20, 3. Rotr - 19, 4. Gaspol - 19, 5. Rejs/Protech - 17, 6. Multika - 14, 7. Energohandel - 13, 8. Tartak Cetki - 9, 9. Gmina Rypin - 7, 10. Marczak - 2.

W tabeli strzelców prowadzi Kamil Lewandowski z Rotru mający na swoim koncie 26 goli. Jedenasta kolejka zostanie rozegrana w najbliższą sobotę, 14 lutego. Początek o 15.00.


Nauczyciele poczekają na świadczenia kompensacyjne12.2.2009 Gazeta Prawna str. 9 Praca

BOŻENA WIKTOROWSKA Związek Nauczycielstwa Polskiego

ZUS * Wcześniejsze emerytury


O kolejny tydzień odłożono rozpoczęcie prac nad specjalnymi świadczeniami dla nauczycieli pracujących w szkołach i przedszkolach.

- Nauczyciele z niecierpliwością oczekują na uchwalenie przez Sejm rozwiązań umożliwiających skorzystanie ze świadczeń kompensacyjnych - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Wczoraj posłowie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny mieli rozpocząć prace nad poselskim projektem świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli. Tak się jednak nie stało. Specjalnie powołane w tym celu posiedzenie podkomisji zostało odwołane.

- Powodem odwołania posiedzenia był brak stanowiska rządu. Mamy obietnicę strony rządowej, że taki dokument zostanie dostarczony do końca tego tygodnia. To pozwoli na rozpoczęcie prac w przyszłą środę -wyjaśnia Teresa Piotrowska, przewodnicząca podkomisji.

Nadal jednak nie wiadomo, czy nauczyciele będą mogli korzystać z nowych świadczeń od 1 stycznia 2009 r., czyli z datą wsteczną.

- W tej sprawie także musimy poznać stanowisko rządu - dodaje Teresa Piotrowska.

Nauczyciele są zaniepokojeni przedłużaniem prac nad uchwaleniem ustawy. Obawiają się bowiem, że w okresie kryzysu rząd może się wycofać z wcześniej obietnicy.

- Oczekujemy szybkiego wyjaśnienia sprawy przez ministra pracy i polityki społecznej. Nie można prawie 100 tysięcy nauczycieli utrzymać nadal w niepewności - zauważa Sławomir Broniarz.Poselski projekt ustawy o świadczeniach kompensacyjnych zakłada, że w 2009 roku mają je otrzymać nauczyciele bez względu na płeć w wieku 55 lat. Natomiast od 2010 roku wiek emerytalny kobiet będzie wydłużany co rok o kwartał, a mężczyzn co rok o sześć miesięcy aż do wygaśnięcia uprawnień.
Pisaliśmy o tym * Związki domagają się wyższych... - GP nr 28/2009 www.gazetaprawna.pl/archiwum©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna