Blanka a. Rosenstiel – laureatka nagrody Pride of PoloniaPobieranie 10.22 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar10.22 Kb.
BLANKA A. ROSENSTIEL – laureatka nagrody Pride of Polonia

W dniu 26 sierpnia 2007 roku, w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA odbędą się doroczne uroczystości ku czci Pani Jasnogórskiej – patronki Polski i Polonii Zagranicznej. Wezmą w niej udział przedstawiciele Polonii z całych Stanów Zjednoczonych.


Zgodnie z tradycją, podczas sierpniowych obchodów Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, przyznawana jest nagroda „Pride of Polonia” dla osoby, która wyróżnia się wiarą, promowaniem kultury polskiej i działalnością charytatywną. Przewodniczący Polskiego Apostolatu w Ameryce, ks. prał. Antoni Czarnecki poinformował, że Kardynał Adam Maida, odpowiedzialny za Polski Apostolat z ramienia Episkopatu USA, wybrał Panią Blankę A. Rosenstiel, Honorową Konsul Rzeczpospolitej Polskiej jako laureatkę tegorocznej edycji nagrody „Pride of Polonia”.

Blanka Rosenstiel urodziła się w Warszawie, skąd w czasie drugiej wojny światowej została wraz rodziną wywieziona do Niemiec. Po wojnie zamieszkała w Brukselii, gdzie studiowała sztukę. Następnie, w 1956 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych i tam się osiedliła. Jej mąż, Lewis S. Rosenstiel, był przewodniczącym Schenley Industries i wielkim filantropem.

Jej miłość do sztuki, zaangażowanie w promowanie dziedzictwa kultury polskiej w Ameryce i niesienie pomocy młodym artystom, doprowadziły w 1972 roku do utworzenia przez nią Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami, na Florydzie. Pani Blanka jest założycielką i prezesem Instytutu, który poprzez swoją działalność umożliwia amerykańskiemu społeczeństwu zapoznanie się z bogactwem kulturowym Polski. Instytut jest również centrum edukacyjnym, które posiada materiały i środki umożliwiające promowanie osiągnięć naukowych i artystycznych Amerykanów polskiego pochodzenia.


Amerykański Instytut Kultury Polskiej, znany jest z organizacji wielu imprez artystycznych, wystaw, spotkań i odczytów. Dzięki inicjatywie Pani Rosenstiel, Instytut organizuje koncerty, wykłady, seminaria naukowe, programy edukacyjne i współpracuje z przodującymi uniwersytetami w USA i na świecie. Dzięki jej pomocy, współcześni polscy reżyserzy filmowi mogą pokazywać swoje filmy na corocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Miami. W 2004 roku Amerykanski Instytut Kultury Polskiej wydał film dokumentalny o Powstaniu Warszawskim, zatytułowany „Honor Miasta”. Film ten w ilosci ponad 2500 egzemplarzy do tej pory, został rozprowadzony darmowo do szkół, uniwersytetów, bibliotek, organizacji i osób indywidualnych.
Z ramienia Instytutu, Pani Rosenstiel administruje stypendiami im. Harriet Irsay przyznawanymi corocznie utalentowanym Amerykanom polskiego pochodzenia. Stypendia z dziedziny dziennikarstwa, edukacji, filmu, historii czy mediów pomagają tym, którzy w przyszłości będą propagować Polskę i jej kulturę w Stanach Zjednoczonych.
Na przestrzeni lat, Amerykański Instytut Kultury Polskiej z inicjtywy Pani Blanki wydał wiele książek traktujących o historii Polski i słynnych Polakach, a coroczna publikacja, Good News cieszy się powszechnym uznaniem członków i sympatyków. Pani Rosenstiel wraz z Amerykańskim Instytutem Kultury Polskiej owocnie przekazuje wiedzę o Polsce. Dzisiaj Instytut organizuje wiele programów, wystaw, wydawnictw, imprez artystycznych i edukacyjnych prowadzonych samodzielnie i we współpracy z uniwersytetami. Corocznie organizuje ona słynny Międzynarodowy Bal Polonez, na który zjeżdzaja się goście z całego świata. Przewodzi też tradycyjnym przyjęciom na Boże Narodzenie i Wielkanoc, oraz wieczorom poezji i muzyki.
W 1998 roku dzięki inicjatywie Blanki Rosenstiel i zaangażowaniu wielu ludzi, powstała na Uniwersytecie w Wirginii Polska Katedra im. Tadeusza Kościuszki, która obecnie jest na etapie relokacji do innej wyższej uczelni.
W 1977 roku Blanka Rosenstiel założyła Amerykańską Fundację Chopinowską, organizację mającą na celu pomoc młodym amerykańskim muzykom, oraz popularyzowanie muzyki Chopina poprzez koncerty, programy telewizyjne i wydawaną publikację Polonaise, a także miedzynarodową wymianę muzyków i muzykologów. Fundacja posiada swoje filie, które aktywnie działają w Miami, Nowym Jorku i San Francisco. Co pięć lat Fundacja organizuje dla amerykańskich pianistów Ogólnoamerykanski Konkurs Chopinowski w Miami. Czterej zwycięzcy są wysyłani na koszt Fundacji do Warszawy, na prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, gdzie oficjalnie reprezentują Stany Zjednoczone.
W 1984 roku na Krajowej Konwencji polonijnej, w Waszyngtonie, Blanka Rosenstiel, została wybrana Prezesem Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej, krajowej organizacji zrzeszającej czterdzieści organizacji polonijnych. Podczas jej dwuletniej kadencji, zainicjowała między innymi, utworzenie Amerykańskiego Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie

W 1998 roku na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Polsce, została mianowana Konsulem Honorowym. Tym samym została pierwszym Konsulem Honorowym Rzeczpospolitej Polskiej na Florydzie.


Blanca Rosenstiel jest laureatką wielu odznaczeń i wyróżnień, których kolekcja powiększy się o jeszcze jedno prestiżowe wyróżnienie, nagrodę Pride of Polonia. Wręczy ją Jego Eminencja Kardynał Adam Maida, Arcybiskup Detroit, który jest reprezentantem Polskiego Apostolatu przy Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych. W gronie laureatów nagrody Pride of Polonia znajdują się: Kardynał Jan Król, Bp Alfred Abramowicz, Kardynał Adam Maida, Ks. Prał. Stanisław Milewski, Ks. Prał. Józef Mariańczyk, Mira Lenard, Walter Zachariasiewicz, Wirginia Sikora, Chester Sawko, Ks. Kan. Antoni Uwić, Edward Ochylski.
Ojciec Święty nazwał Jasną Górę w Polsce „wieczernikiem narodu polskiego”. Dla polskiej emigracji w Ameryce duchową stolica jest sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Komitet Polskiego Apostolatu, który działa pod egidą Wydziału Pastoralnego Konferencji Episkopatu USA, każdego roku patronuje pielgrzymce Polonii do Doylestown. Co roku kilkutysięczna reprezentacja ponad 11 milionowej rzeszy katolików polskiego pochodzenia w USA jednoczy się w modlitwie za pośrednictwem Maryi, która jest szczególną patronką Polski i Polonii Zagranicznej.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna