Blues union (LT/PL)Pobieranie 20.52 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar20.52 Kb.
BLUES UNION (LT/PL) 


Blues Union wykonujący akustyczny folk blues to projekt stworzony specjalnie z myślą o Suwałki Blues Festival 2010. Kilkuletnia współpraca między muzykami z Suwałk i z Wilna skłoniła ich do powołania wspólnego bluesowego projektu. To trzej bardzo doświadczeni muzycy, którzy prezentują swoje kompozycje i standardy bluesowe we własnej interpretacji i interesującym poczuciem bluesowej frazy.

Skład zespołu:


Virgilijus Jutas – vocal, acoustic guitar, harp
Aleksandr Belkin - vocal, harp, percussion
Bogdan Topolski - acoustic guitar

Virgius Jutas – jeden z najlepszych gitarzystów i wokalistów na Litwie. Lider formacji Blues Makers, która działa od ponad 15 lat i wydał sześć płyt CD. Jest stałym gościem największych festiwali na Litwie. Razem z zespołem Blues Makers i w duecie z Aleksandrem Belkinem (liderem zespołu The Road Band) koncertował również w Polsce (Olsztyńskie Noce Bluesowe 2002, Galicja Blues Festival 2006, Toruń Blues Meeting 2003), w Niemczech, Rosji, Turcji i Szwecji. Współpracował z amerykańskimi wokalistami blues-rockowymi jak Jimmy Lawsonem i Gary Lowellem oraz z wirtuozem harmonijki ustnej – Dov Hammerem (USA). Ostatnio otwierał koncerty na Litwie takich wykonawców jak John Mayall, Candy Dufler czy Chris Botti.

Aleksandr Belkin – gitarzysta, wokalista i harmionijkarz, lider formacji The Road Band. Grał w pierwszym litewskim zespole bluesowym Hilda Blues Band. Z tym zespołem odbył tournée po wielu krajach Europy. Niezależnie od jego gry w The Road Band, Aleksandr Belkin bierze udział w wielu projektach muzycznych razem z muzykami z Litwy i zagranicy. Napisał i wydał książkę „Krótka historia Jazzu”. W 2003 roku otrzymał nagrodę „Złoty Ciąg” – nagrodę festiwalu „Bliuzo Naktys”. W 2003 i 2008 na festiwalu „Country Saloon” w Wilnie zdobyła Grand Prix. Jest członkiem stowarzyszenia najlepszych harmonijkarzy ustnych na świecie „The World Resophonic Association”.


Bogdan Topolski - gitara, udziela się w wielu projektach muzycznych (blues, rock, folk), współpracuje z muzykami z USA, Norwegii i Litwy, ostatnio w ramach projektu Flesh Creep. Działa w ramach European Blues Union (www.bluesyou.com), od czterech lat jest dyrektorem artystycznym Suwałki Blues Festival, nagrał kilka płyt , ostatnio wraz zespołem Wniebowcięci wydał CD "Chwila pojednania" i zagrał jako gość na płycie Sławek Wierzcholski + Jan Błędowski i Nocna Zmiana Bluesa pt. "Koncert w Suwałkach".ACOUSTIC TRAVELLERS (USA/PL)

Acoustic Travellers to wyjątkowy projekt Leszka Cichońskiego grającego na gitarze akustycznej z amerykańskim bluesmanem Mike`m Greene i kontrabasistą Davidem Price. W programie składającym się z bluesowych standardów i własnych kompozycji artystów.Mike Greene - urodził sie w Brooklyn NY. Pierwszym bluesem jaki usłyszał był "St. Louis Blues" grany przez jego matkę na domowym pianinie. Grał w wielu zespołach a także koncerty solowe. Ogromne wraże nie zrobiła w polsce jego formacja Bulldog Gravy - to postindustrialny jug band grający country bluesa XXI wieku. Ich muzyka udowadnia, że bluesa można ciągle grać w sposób odkrywczy i ekscytujący
Wszystkie  projekty Greene’a bazują na ‘american roots’: folk, blues, country, rock. Mike Greene gra świetnie na gitarze, mandolinie, banjo i akordeonie a jego mocny i ciepły głos jest owacyjnie przyjmowany przez najbardziej wyrafinowaną publiczność.

Leszek Cichoński – gitarzysta (kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów).Jego grupa „Guitar Workshop” powstała w 1991roku promując wydanie szkoły dla gitarzystów „ Blues – Rock Guitar Workshop”. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest „Thanks Jimi Festival” oraz Gitarowy Rekord Guinessa.

David Price – pochodzi z Californi. Grał w wielu formacjach bluesowych m.in. z John „Broadway” Tucker Band. Grał z takimi muzykami jak Johnny Rivers, Joan Baez oraz Leszkiem Cichońskim i Wojtkiem Karolakiem. Jest również aktorem gra w polskich serialach i filmach m.in. nagradzanym wielokrotnie „Essential Kipling” Jerzego Skolimowskiego.

SHRIMP CITY SLIM (aka Gary Erwin, b. 1953 Chicago) is a keyboard player/singer/songwriter based in CharlSHRIMP CITY SLIM (USA) Shrimp City Slim , whose real name is Gary Erwin , was born in Chicago, IL, in 1953.

Shrimp City Slim (prawdziwe nazwisko Gary Erwin) urodził się w Chicago w 1953 roku. He learned to play piano as a teenager, and soon found himself drawn to the blues. Nauczył się grać na pianinie jako nastolatek szybko kierując swoją uwagę na bluesa. He played in several blues combos in the Chicago region before moving to Charleston, SC, in 1983, where he set up his own record label, Erwin Music. Grał w kilku zespołach w Chicago i okolicy, zanim przeniósł się do Charleston w Karolinie Południowej, w 1983 roku, gdzie założył własną wytwórnię płytową Erwin Music. He has released seven albums of what he calls "lowcountry blues" -- a mix of Carolina coast blues, soul, and R&B -- on Erwin, including Gone with the Wind (1992), Blues on the Beach (1994), Blue Palmetto (1996), I Work Nights (2000), Ancestor Worship (2000), and Highway 17 (2003).

Do tej pory wydał siedem albumów, z muzyką określaną przez siebie jako "lowcountry blues " będącą mieszanką Carolina coast blues, soul, and R&B - Gone with the Wind (1992), Blues on the Beach (1994), Blue Palmetto (1996), I Work Nights (2000), Ancestor Worship (2000), Highway 17 (2003), Dark Road Piano (2005).

Shrimp City Slim gra ok. 150 koncertów rocznie występując solo jak również z własnym zespołem. W ciągu swojej długoletniej kariery odbył wiele tras koncertowych w USA, Europie i Azji z takimi muzykami jak: Walter "Bug Lightnin '" Rodos, Big Boy Henry, Chicago Bob Nelson, Drink Małe, Beverly Guitar Watkins, Neal "Big Daddy" Pattman, Wanda Johnson , John Lee Ziegler.

Występując na licznych prestiżowych festiwalach Shrimp City Slim dzielił scenę z takimi gigantami bluesa jak: BB King, Bobby Blue Bland , Jimmy Rogers, Junior Wells, Koko Taylor, Johnny Winter, Buddy Guy, Little Milton, James Cotton, Mick Taylor (z The Rolling Stones) i wieloma innymi.

Shrimp City Slim to także prawdziwy promotor bluesa. Od 1986 roku, z jego inicjatywy realizowane są coroczne festiwale bluesowe (m.in. Lowcountry Blues Bash, Carolina Downhome Blues Fest, Greenwood Blues Cruise, Blues By the Sea).

W ostatnich latach pracował również jako prezenter radiowy i telewizyjny w programach specjalizujących się w bluesie.

If you love blues and blues-based original songs brimming with vitality, real commitment, and a sense of humor, welcome to the world of SHRIMP CITY SLIM.Jeśli lubisz bluesa pełnego witalności, zaangażowania, i … poczucie humoru, witamy w świecie SHRIMP CITY SLIM!


YELLOW CAB (PL)
Grupa powstała z inicjatywy Wojtka Hamkało, gitarzysty i wokalisty działającego aktywnie na polskiej scenie bluesowej od początku lat 90-tych oraz znanego toruńskiego harmonijkarza Tomasza Kalemby, którzy od roku 1995 występowali jako duet HAMKAŁO – KALEMBA. Muzycy mają na swoim koncie udział w takich festiwalach bluesowych jak: TORUŃ BLUES MEETING, BYDGOSZCZ HARMONICA MEETING, BLUES NA KUJAWACH, BYDGOSKI FESTIVAL BLUESOWY, MUZYCZNY CAMPING w Brodnicy czy JESIEŃ Z BLUESEM. Pod koniec roku 2009 z zespołem zaczął współpracować z grającym na perkusji Tomasz Karkoszka, który wniósł do grupy dużo energii i sporo muzycznej zabawy. Na repertuar grupy składają się przede wszystkim kompozycje Wojtka z humorystycznymi tekstami śpiewane po polsku, a także własne oryginalne wersje mniej znanych tematów bluesowych. Największym atutem grupy jest niepowtarzalne brzmienie wynikające ze świadomego wyboru instrumentów akustycznych, a tym samym powrót do źródeł bluesa oraz nieskrywana radość ze wspólnego grania poparta śpiewem wszystkich muzyków. Po koncertach YELLOW CAB nie da się ukryć, że blues akustyczny jest ciągle żywy i od zawsze autentyczny.

Wojtek Hamkało - śpiew i gitary (akustyczna,dobro)


Jarosław Szajerski - bas
Tomasz Karkoszka - instr.perkusyjne

STRATUS (PL)
Zespół Stratus złożony w roku 2010 przez perkusistę Michała Falendera z Nakla i basistę Andrzeja Krupińskiego z Włocławka, którzy po długiej przerwie wznowili współpracę. Wszyscy członkowie zespołu prezentują bardzo wysoki poziom muzyczny. Pięcioosobowy skład gra ambitne standardy jazzowo/bluesowe plus własne utwory. Muzycy  koncentrują się obecnie na nagraniu pełnej płyty i koncertach live.

Skład zespołu:


Joanna Jendrzejewska - wokal
Adam Gwizdała - gitara
Wojtek Marciniak - klawisze
Andrzej Krupiński- bas
Michal Falender – perkusjaTERAPEUTYKA (PL)
Początki zespołu datowane są na 2006 r. kiedy to Kojot (wokal), Emil (gitara), Hecio (bas) i Kowal (perkusja) zaczęli działać w muzycznym ”podziemiu”. W 2008 r. juz bez Emila i Hecia powstała nowa formacja - Terapia Eksperyment, do której dołączył Staś (gitara) Radzio (bas) i Manek (klawisze). Wtedy to pierwszy raz chłopaki zagrali w Szubinie. Emil dołącza do grupy ponownie. Manek opuszcza Terapię. Następnym, który ją zaczął był Seba (klawisze). W tym oto składzie zespół pod nazwą Terapeutyka nagrał płytę pt „Zamykam Oczy”. Płyta nie została nigdzie opublikowana, jednak miała duży wpływ na rozwój kapeli. Z Terapii zrezygnował Kowal i pojawił się nowy perkusista Paweł. Za chwilę z terapii zrezygnował Seba. W tym składzie zespół gra po dziś dzień i ma sie dobrze. Po wszystkich perturbacjach zespół przestał się ograniczać do jednego stylu muzycznego, tworząc przestrzeń muzyczną każdemu z członków.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna