Bogdan SobieszekPobieranie 11.39 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar11.39 Kb.

Się kręci


Bogdan Sobieszek
Czy Łódź filmowa nadal istnieje? Jak najbardziej. Świadczą o tym liczne produkcje, które albo już się rozpoczęły, albo rozpoczną niedługo.

Łódzkie studio Opus Film będzie głównym producentem nowego, pełnometrażowego obrazu słynnych reżyserów braci Quay (bliźniaków Stephena i Timothy’ego) zajmujących się animacją. Projekt oparty jest na „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza. Będzie się składał w 30 proc. z animacji, którą w całości reżyserzy zrealizują w swoim studiu w Londynie. Pozostała część filmu, tzw. żywy plan, powstanie w Łodzi, z polską obsadą i po polsku. Dekoracje staną w hali zdjęciowej Opusu przy Łąkowej. – „Sanatorium pod Klepsydrą” braci Quay powstaje w koprodukcji polsko-francusko-niemieckiej i będzie uzupełnieniem dzieła Wojciecha Jerzego Hasa – mówi Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film. – Mam nadzieję, że produkcja ruszy pod koniec tego roku.

Będzie to chyba największe wydarzenie nadchodzących miesięcy w Łodzi filmowej. Opus Film jest najprężniej działającą firmą producencką na naszym terenie i to głównie za sprawą projektów rozwijanych w Opusie Łódź nie wypada z branży. Po premierach „Zera” Pawła Borowskiego i „Mojej krwi” Marcina Wrony studio właśnie kończy prace nad kolejnym filmem fabularnym „Kitka” (wcześniejszy tytuł „Dwa światy zaświaty”) w reżyserii Ryszarda Brylskiego. Scenariusz napisała Agata Nowak, łodzianka mieszkająca w Pradze. – Urzekło mnie to, że projekt był taki „czeski”, inny niż wszystkie nasze scenariuszemówi Piotr Dzięcioł, szef studia Opus Film. – Ryszard Brylski z Wojtkiem Lepianką, rozwijając scenariusz, zachowali ten „czeski” rys. Powstało bardzo fajne kino, może nawet komercyjne, ale w dobrym znaczeniu.

Bohaterką jest młoda dziewczyna wchodząca w życie. Osiemnastoletnia Kitka ma niezwykły dar – potrafi kontaktować się z duchem zmarłej matki. Matka odwiedza ją, bo nie chce, by dziewczyna przegapiła prawdziwą miłość – do chłopaka, który mieszka i pracuje tuż obok niej. W głównych rolach: Helena Sujecka, Cezary Łukaszewicz, Marcin Łuczak. Na ekranie pojawią się także: Katarzyna Figura, Jerzy Trela, Bronisław Wrocławski, małżeństwo Basińskich z kabaretu Mumio, Antoni Pawlicki, Marek Kasprzyk.

Opus przygotowuje również, w koprodukcji polsko-niemiecko-francuskiej, nowy obraz Ariego Folmana (autora „Walca z Bashirem”). „Kongres futurologiczny” jest luźno oparty na powieści Stanisława Lema. Główną rolę zagra Robin Wright Penn. Film opowiada o aktorce, która zawarła nietypową umowę z wielkim studiem filmowym. Jej wizerunek ma być zeskanowany, by w kolejnych produkcjach była wciąż młoda i piękna. Co najmniej tydzień zdjęć zaplanowano w Łodzi. Ich autorem będzie polski operator Paweł Edelman. Początek prac w przyszłym roku. Część animowaną wykona firma z południa Polski.

„Siostra miłosierdzia” to nowy film Pawła Pawlikowskiego („Lato miłości”). Opus jest jego producentem wiodącym. Historia rozgrywa się we Wrocławiu, ale część zdjęć prawdopodobnie zostanie zrobiona w Łodzi. Scenariusz napisali Cezary Harasymowicz i Paweł Pawlikowski. To rzecz o zakonnicy, która dowiaduje się, że jest Żydówką.

Na etapie rozwijania scenariusza w Opusie jest kolejny film Sławomira Fabickiego pt. „Jingo”. Zdjęcia zaplanowano na 2011 rok. Jeden z głównych bohaterów to szympans, który jest przewożony na sympozjum do Warszawy. Pod drodze wagon ze zwierzęciem zostaje odłączony od składu przez złodziei, którzy myśleli, że w środku są telewizory. Szympansa nie chcą. Zabiera go więc do domu mały Marek, który razem z kolegami pomagał przestępcom. Chłopiec i małpa zaprzyjaźniają się.

Opus ma w planach także koprodukowany z Norwegami serial kryminalny. Duża część tej historii dzieje się w Łodzi – film pokazuje miasto czarne, złe, podziemne. Inny projekt jest oparty na powieści Marii Nurowskiej „Listy miłości”. Do Opus Film zgłosili się też Włosi z propozycją zrobienia filmu na podstawie dramatycznych wydarzeń związanych z przetrzymywaniem polskich pracowników na farmach włoskich.

Łódź Film Commission, która zajmuje się wspieraniem lokalnego przemysłu filmowego, pracuje nad ściąganiem do Łodzi kolejnych produkcji. W marcu realizowano zdjęcia do nowego filmu w reżyserii Agnieszki Holland „Ukryci” (koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska). Akcja rozgrywa się podczas okupacji hitlerowskiej. Drobny złodziej zmienia się w bohatera – ukrywa grupę Żydów z lwowskiego getta. Zdjęcia kręcono przez osiem dni w łódzkich kanałach, przy ul. Wojska Polskiego, Włókienniczej i Nowomiejskiej oraz na terenie Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.

W pofabrycznych obiektach przy ul. Siewnej w Łodzi trwa produkcja filmu „Projekt Chopin” realizowana przez firmę Breakthru Films (producent oscarowego „Piotrusia i Wilka”). Obraz powstaje w technice stereoskopowej 3D jako połączenie zdjęć aktorskich z animacją lalkową. Jest reżyserowany przez Martina Clappa, Marka Skrobeckiego (kreacja, scenografia), Adama Wyrwasa (animacja). Autorem zdjęć jest Krzysztof Ptak, muzykę wykonuje słynny Lang Lang.W Se-ma-forze również powstaje animowany obraz poświęcony Chopinowi – autorski projekt Balbiny Bruszewskiej. Premiera – jesienią 2011 roku.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna