Bratysława – wiedeń – budapeszt 24 29. 10. 2010 SŁowacjaPobieranie 21.13 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar21.13 Kb.
BRATYSŁAWA – WIEDEŃ – BUDAPESZT

24 - 29.10.2010
SŁOWACJA

Wyobraź sobie krainę pełną gór, jaskiń, średniowiecznych twierdz i zamków. Kraj, gdzie możesz aktywnie i ciekawie spędzić wolny czas z przyjaciółmi i rodziną: wędrować po malowniczych szlakach górskich, odbywać wyprawy rowerowe, zwiedzać zabytkowe  miasteczka, a potem wygrzewać się w wodach termalnych…To idealny kraj na wymarzone wakacje!

Słowacja to kraj w samym sercu Europy. Graniczy z pięcioma krajami: Czechami, Węgrami, Austrią, Ukrainą i oczywiście Polską. Z powierzchnią niecałych 50 tys km² (49 035) jest jednym z mniejszych państw Europy. Stolicą Słowacji jest leżąca nad Dunajem Bratysława (położona przy granicy z Austrią i Węgrami, zaledwie 60 km od Wiednia).
BratysławaTętniąca życiem stolica Słowacji, Bratysława (Bratislava), ma dwa oblicza: zabytkowe, z bogatą architekturą wiedeńskiego baroku, i współczesne z zabudową typową dla wielkich miast Europy Środkowej. Bratysława leży na brzegach Dunaju, który przepływa przez centrum z zachodu na wschód, by następnie gwałtownie skręcić na południe. Oprócz rzeki najlepszym punktem orientacyjnym jest zamek oraz Nowy Most o śmiałej konstrukcji zwieńczonej czymś na kształt kosmicznego spodka.
Centrum jest na lewym brzegu rzeki, między Starym a Novym mostem. Starówka rozciąga się u wschodniego podnóża zamku, na tyłach katedry, między ruchliwymi ulicami Staromestską i Šturovą oraz Dunajem i podłużnym Nam. SNP. Na północ od starówki znajduje się dzielnica rządowa, a na wschód to, co pozostało z secesyjnego Preszburga początku XX w. Życie współczesnej Bratysławy skupia się wokół placów Kamennego, SNP i Kollarovego. Na prawym brzegu rzeki jest park Janka Kraľa oraz tereny wystawowe INCHEBA vis-a-vis zamku, a dalej – betonowa dżungla dzielnicy Petržalka.
Bratysława, znana pod taką nazwą dopiero od 1918 r., jest stolicą Republiki Słowackiej od 1993 r. Jej historia zaczyna się w epoce kamiennej, z której pochodzą pozostałości pierwszych osad w okolicy. W II w. p.n.e. na wzgórzu nad Dunajem Celtowie założyli gród.
WĘGRY

To kraj śródlądowy sąsiadujący z wieloma państwami − Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Serbią, Chorwacją, Słowenią i Austrią. Jest to kraj w przeważającej części równinny, na północy lekko górzysty. Szczególnie popularne wśród turystów Jezioro Balaton jest największym jeziorem w Europie Środkowej.

Węgry zwane bywają krainą słońca i wina. Tu można skorzystać z unikatowych na świecie leczniczych wód termalnych. Położone wśród malowniczych wzgórz największe w Europie Środkowej jezioro Balaton zachęca do wypoczynku, a tętniący życiem przepiękny Budapeszt dostarczy nawet najwybredniejszym gościom wiele niezapomnianych wrażeń.
Wszystkim atrakcjom zaś doda pikanterii wspaniała węgierska kuchnia. Chociaż w atrakcyjności turystycznej Węgier nie bez znaczenia są walory przyrodnicze, swoją pozycję w turystyce międzynarodowej zawdzięczają one jednak przede wszystkim specyficznym cechom kultury narodowej (odrębność etniczna, kultywowane tradycje historyczne) oraz szerokim możliwościom lecznictwa uzdrowiskowego.

Budapeszt


Pozostaje jedną z najchętniej odwiedzanych przez Polaków stolic europejskich. Zapewne nie bez powodu, gdyż właśnie to miasto uważane jest za jedno najpiękniejszych na naszym kontynencie. Składając w nim wizytę warto wpierw zapoznać się z podstawowymi informacjami na jego temat, których znajomość pozwoli nam w pełni docenić niezwykły urok tego miejsca i jego niepowtarzalną atmosferę, by móc w pełni cieszyć się wyjazdem i by na zawsze pozostawił on niezatarty ślad w naszej pamięci.

Wzgórza w prawobrzeżnym mieście wznoszą się stromo nad idealną równiną miasta lewobrzeżnego, a industrialne dzielnice po jednej stronie rzeki współistnieją z rezerwatami przyrody, lasami i jaskiniami na drugim brzegu. Stuletnie wille, współczesne pałacyki w ogrodach i szare blokowiska, nowoczesne centra handlowe i niewielkie sklepiki, luksusowe pasaże i stuletnie podwórka, zatłoczone ulice i rozległe kąpieliska ? wszystko to składa się na niepowtarzalną atmosferę Budapesztu. Efekt niepowtarzalności potęgują niezrozumiałe napisy i taki sam język rozbrzmiewający na ulicach.


Szeroki Dunaj i potężna sylwetka parlamentu to najbardziej charakterystyczne elementy węgierskiej stolicy. Motyw ten pojawia się często na planach miasta, okładkach książek, kartkach pocztowych i oczywiście pamiątkowych zdjęciach. Majestatyczna rzeka i monumentalny budynek na jej brzegu są symbolem być może najbardziej urokliwego ze wszystkich wielkich miast nad Dunajem. Parlament z łukami, kolumnami, bramami
i wieżyczkami, kopułami i szczytami jest świadectwem bezprzykładnej gorączki budowlanej końca XIX i początku XX w., której Budapeszt zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter

urbanistyczny. Płynący przez środek miasta Dunaj dzieli je na dwie nierówne części: pagórkowatą Budę i równinny Peszt.RAMOWY PROGRAM
24.10.2010 – niedziela

Wyjazd w godzinach rannych z Gdańska. Bezpośredni przejazd na nocleg do Bratysławy. Po drodze przerwa na obiad – we własnym zakresie.

Nocleg w Bratysławie w hotelu Sorea Regia 3*.
25.10.2010 – poniedziałek

Po śniadaniu spotkanie z polskojęzycznym pilotem, wyjazd na zwiedzanie Starego Miasta Bratysławy, m.in. zabytki historyczne, widok z zamku, wejście do Muzeum Miasta.

Po południu spotkanie z przedstawicielami słowackiej branży turystycznej. Wieczorem kolacja w restauracji poza hotelem.

Nocleg w Bratysławie w hotelu Sorea Regia 3*.


26.10.2010 – wtorek

Po śniadaniu wyjazd w dalszą drogę, bezpośrednio do Wiednia.

Zwiedzanie Wiednia z przewodnikiem: Katedry św. Stefana, Hofburga – od zewnątrz
i ratusza. Przejazd Ringiem, a w razie pogody na Kahlenberg. W godzinach popołudniowych wyjazd do Budapesztu na nocleg.

Zakwaterowanie i kolacja w hotelu HUNOR***.


27.10.2010 – środa

Śniadanie w hotelu.

9:00 – 15:00 zwiedzanie miasta z przewodnikiem - strona Budy: Wzgórze Gelerta, Wzgórze Zamkowe, Kościół Macieja, strona Pesztu: Plac Bohaterów, Bazylika
Św. Stefana, Parlament z zewnątrz, najdroższa ulica w Budapeszcie – Vaci Utca.

Kolacja w restauracji Hüvösvölgyi Vigado z folklorem.

Powrót do hotelu, nocleg.
28.10.2010 – piątek

Po śniadaniu wyjazd przez Zakole Dunaju. Po drodze zwiedzanie malowniczego miasteczka Szentendre, jeżeli czas pozwoli zwiedzanie zamku w Visegradzie lub Bazyliki w Esztergomie. Przekroczenie granicy w Esztergom-Parkany.

Powrót do Polski. Lunch po drodze we własnym zakresie.

Nocleg tranzytowy w Polsce w hotelu ADRIA 3* w Zakopanem.29.10.2010 – sobota

Po śniadaniu wyjazd do Gdańska.Cena : 1170 PLN / osoba w pokoju 2-os

Dopłata do pokoju 1-os. 140 PLN
Cena zawiera:

- przejazd autokarem wg programu

- ubezpieczenie Signal Iduna, NW, KL, bagaż – 10 000 EUR

- 2 noclegi ze śniadaniami w Bratysławie w hotelu Sorea Regia ***

- 2 kolacje w Bratysławie:


- wstęp do Muzeum Miasta w Bratysławie

- przewodnictwo: Bratysława, Wiedeń, Budapeszt

- 2 noclegi ze śniadaniami w Budapeszcie w hotelu HUNOR*** ( max. 2 przystanki metrem od centrum)

- 1 kolacja w Budapeszcie w hotelu

- 1 kolacja w restauracji z folklorem

- wstępy w Budapeszcie: Wzgórze Zamkowe, Bazylika Św. Stefana, Kościół Macieja- 1 nocleg ze śniadaniem i kolacją w Zakopanem w Pensjonacie Adria***


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna