Bruce wszechmogący bruc e wszechmog ą c yPobieranie 49.04 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar49.04 Kb.BRUCE WSZECHMOGĄCYB R U C E


W S Z E C H M O G Ą C Y
B R U C E W S Z E C H M O G Ą C Y

Obsada:


Jim Carrey

Bruce Nolan
Morgan Freeman

Bóg
Jennifer Aniston

Grace Connelly
Philip Baker Hall

Jack Keller
Catherine Bell

Susan Ortega
Lisa Ann Walter

Debbie
Steven Carell

Evan Baxter
Nora Dunn

Ally Loman
Eddie Jemison

Bobby (jako Eddie Jemison)
Paul Satterfield (II)

Dallas Coleman
Mark Kiely

Fred Donohue
Sally Kirkland

Anita Mann
Tony Bennett

Tony Bennett
Timothy Di Pri

Kamerzysta Bruce’a (jako Timothy Di Pri)
Brian Tahash

Dźwiękowiec Bruce’a


Reżyseria:

Tom Shadyac
Scenariusz:

Steve Koren, Mark O’Keefe, Steve Oedekerk

Produkcja:

Tom Shadyac, Jim Carrey, James D. Brubaker, Michael Bostick

Kostiumy:

Judy Ruskin Howell

Zdjęcia:

Dean Semler

Muzyka:

John Debney

Scenografia:

Linda deScennaTytuł oryginalny

Bruce Almighty

Dystrybucja

FORUM FILM

Premiera polska

14.08.2003

Premiera światowa

23.05.2003


O FILMIE
Dobrze jest mieć boską moc... Jeśli nie wierzysz, spytaj Bruce’a Nolana (Jim Carrey) – on coś wie na ten temat!
Bruce jest reporterem programu Eyewitness News w lokalnej telewizji w Buffalo i słynie z zabawnych, codziennych reportaży, które śmieszą wszystkich, tylko nie jego samego. On wolałby robić rzeczy bardziej wyrafinowane – np. przekazywać wiadomości wielkiej wagi. Jest niezadowolony ze wszystkiego i nie omija żadnej okazji, aby ponarzekać. Ma śliczną dziewczynę Grace (Jennifer Aniston), która pracuje jako przedszkolanka, jest szczęśliwa i kocha Bruce’a mimo wszystkich jego wad. Podczas gdy on marzy o tym, by stać się legendą telewizji na miarę Waltera Cronkite, ona stara się ulepszać świat małymi krokami.
Wyrzucony z pracy Bruce, w najgorszym dniu swojego życia, ośmiela się czynić wyrzuty samemu Stwórcy. Po serii dziwnych znaków i zdarzeń (z których większość ignoruje) dociera do tajemniczego miejsca o nazwie Omni Presens Inc. Tu spotyka Boga (Morgan Freeman) we własnej osobie.
Bóg usłyszał wołania zdesperowanego Bruce’a i postanowił spełnić jego żądania - proponuje mu więc pracę. Nolan na krótki czas obdarzony zostaje nadprzyrodzoną mocą. Bóg wysyła go, by sam spróbował ulepszać świat.
I kiedy Bruce wreszcie uwierzy, że to nie sen ani urojenie i że naprawdę może czynić cuda wykorzystując nadprzyrodzone moce dla własnej przyjemności, będzie miał trudny wybór: czy zostać największym frajerem we wszechświecie, czy odnaleźć we „wszechmogącym Bruce’ie” odrobinę ludzkiej dobroci.
Najnowszy film SPYGLASS ENTERTAINMENT „Bruce Wszechmogący” jest zwariowaną komedią o człowieku, który wyrusza na poszukiwanie samego Boga i... spotyka Go. Na planie filmu zetknęli się ponownie: dwukrotny zdobywca Złotego Globu Jim Carrey oraz reżyser i producent Tom Shadyac (który pracował z Carreyem przy megahitach „Ace Ventura: Psi Detektyw” i „Kłamca, kłamca”), a dołączyli do nich Jennifer Aniston (laureatka Złotego Globu i nagrody Emmy) oraz trzykrotnie nominowany do Oscara Morgan Freeman.

O AKTORACH

Jim Carrey (ur. 17.01.1962 w Ontario) jest jedną z najbardziej popularnych i wszechstronnych gwiazd kina. Od trzeciego roku życia wiedział, że show biznes ma we krwi. Mając 15 lat wyjechał do Toronto i zaczął występować jako komik w klubie Yuk Yuks. W wieku 19 lat przeniósł się do Los Angeles i wkrótce stał się gwiazdą seriali telewizyjnych, zagrał też epizody u Francisa Forda Coppoli i Clinta Eastwooda. Prawdziwy sukces i ogromną popularność przyniosła mu rola w serialu „In Living Color”, który utrzymywał się na antenie przez wiele sezonów. W 1994 roku zdobył rolę w filmie „Ace Ventura: Psi detektyw”. Od tego czasu Carrey wystąpił w wielu filmach komediowych i dramatycznych, takich jak „Maska” (przyniosła ponad 100 mln $ zysku na samym tylko rynku amerykańskim), „Głupi i głupszy”, „Batman forever”, „Telemaniak” (za rolę w tym filmie otrzymał gażę w wysokości 20 mln $ - najwyższą, jaką kiedykolwiek zaproponowano komikowi), „Kłamca, kłamca”, „Truman Show”, „Człowiek z księżyca”, „Ja, Irena i ja”, „Grinch: świąt nie będzie”.

Dwukrotnie zdobył nagrodę Złotego Globu – za rolę w filmie Peter’a Weira „Truman Show” i za brawurowy portret Andy’ego Kaufmana w filmie Milosa Formana „Człowiek

z księżyca”.

Z pierwszego małżeństwa ma kilkunastoletnią córkę Jane. Drugie małżeństwo, z Lauren Holly, nie przetrwało nawet roku. Głośny był jego romans z Renee Zellweger, z którą był zaręczony przez ponad rok.

Magazyn „People” uznał go w 1997 roku za jednego z 50 najprzystojniejszych mężczyzn świata.

Jennifer Aniston (ur. 11.02.1969 w Kalifornii) zdobyła sławę rolą Rachel Green w komediowym serialu „Przyjaciele”, który już 9. sezon bije rekordy popularności. Wystąpiła również w filmach fabularnych, m.in. „Mąż idealny”, „Moja Miłość”, „Jedna, jedyna”. Ostatnio zebrała wyśmienite recenzje za rolę w niezależnej produkcji Miguela Artety „The good girl”. Jest laureatką nagrody Emmy dla najlepszej aktorki komediowej i Złotego Globu dla najlepszej aktorki w serialu komediowym.

Aniston, wychowana w Nowym Jorku, ma greckie korzenie, choć w Grecji spędziła zaledwie rok. Występować zaczęła już jako dziecko, dzięki ojcu, Johnowi Anistonowi, aktorowi znanemu z serialu „Dni naszego życia”. Ojcem chrzestnym małej Jennifer był sam Kojak – Telly Savalas.

Zanim trafiła na duży ekran, Aniston zdobywała aktorskie szlify na deskach teatralnych. Zajmowała się też malarstwem – jedna z jej wczesnych prac trafiła nawet na wystawę w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Od 2000 roku Aniston jest żoną gwiazdora Brada Pitta. Wybrano ich najbardziej atrakcyjną parą gwiazd w głosowaniu telewizji Sky One (dostali dwa razy więcej głosów niż David i Victoria Beckhamowie) oraz okrzyknięto ich królem i królową Hollywood w internetowym plebiscycie na najpopularniejszą parę w świecie filmu.


Morgan Freeman (ur. 01.06.1937) to jeden z najwybitniejszych aktorów amerykańskich. Był nominowany do Oscara za role w filmach „Street Smart”, „Skazani na Shawshank” i „Wożąc Panią Daisy”. Ten ostatni film przyniósł mu także Złoty Glob i Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Lista filmów, w których wystąpił obejmuje wszystkie gatunki filmowe. Zagrał m.in. w „Bez przebaczenia”, „Amistad”, „Dzień zagłady”, „Kolekcjoner”, „Siedem”, „Siostra Betty” i „Suma wszystkich strachów”.

Ostatnio wystąpił w „Łowcy snów” Lawrence’a Kasdana na podstawie prozy Stevena Kinga i niezależnej produkcji „Levity” obok Billa Boba Thortona, Kirsten Dunst i Holly Hunter.

Karierę zaczynał w nowojorskich teatrach oraz w telewizji. Był wielokrotnie nagradzany, m.in na Festiwalu Szekspirowskim w Nowym Jorku.

Ma czworo dzieci, w tym jedno adoptowane.


REŻYSER
Tom Shadyac, urodzony w 1960 roku, poza filmami „Ace Ventura: Psi detektyw” i „Kłamca, kłamca” wyreżyserował również przebój kinowy „Gruby i chudszy” z Eddiem Murphym, nominowany do Złotego Globu, „Patch Adams” z Robinem Willamsem i „Znamię”. Był również producentem wykonawczym drugiej części filmu „Gruby i chudszy”.

Jako 23-latek zamieszkał w Los Angeles, gdzie został najmłodszym członkiem ekipy, piszącej teksty dla komika Boba Hope’a. Pracował też jako scenarzysta, producent i czasami aktor.


Rzadko spotyka się tak zgodne i twórcze pary jak Tom Shadyac i Jim Carrey. Ich pierwszy wspólny film uczynił Carreya gwiazdą, a Shadyaca bardzo obiecującym reżyserem debiutantem. Następny film, „Kłamca, kłamca” ugruntował ich pozycję jako gwiazd Hollywood.

Reżyser po raz pierwszy zobaczył Carreya w serialu „In Living Color” i od razu zapragnął z nim pracować. „Jim fascynował mnie, był dla mnie wyzwaniem i przerażał mnie śmiertelnie” – mówił później o swojej współpracy z Carreyem na planie „Ace Ventura”.


Aktorka Nora Dunn mówi o Tomie Shadyac’u: „Najlepsi reżyserzy, moim zdaniem, dają aktorowi przestrzeń, w której czuje się komfortowo. I Tom tak robi. Daje ci wolną rękę i zachęca do improwizacji. Wskazuje kierunek, ale lubi próbować różne rzeczy. To daje miłe, intymne uczucie, nawet przy tak dużej produkcji jak ta.”

Producent Michael Bostick dodaje: „Tom jest otwarty, hojny i zabawny. Stwarza niezwykłe miejsce do pracy. Jako filmowiec ma doskonałe wyczucie i podejście do ludzi a tego skutki widać w każdej jego produkcji.”

Komedie Shadyaca zawsze odnoszą ogromny sukces kasowy – on wie, jak rozśmieszyć ludzi i zarobić jednocześnie masę pieniędzy dla producentów.

EKIPA FILMOWA
W epizodach filmu pojawiają się takie gwiazdy amerykańskiego wielkiego i małego ekranu jak LISA ANN WALTER (znana z filmów telewizyjnych i „Nie wierzcie bliźniaczkom” Disneya) jako siostrzyczka Grace – Debbie; PHILIP BAKER HALL („Suma wszystkich strachów”, „Regulamin zabijania”, „Magnolia”, „Informator”) jako Jack Keller – antypatyczny szef stacji telewizyjnej; CATHERINE BELL (Major Sahar „Mac” Mac Kenzie w telewizyjnym serialu JAG) jako seksowna, kusząca tropicielka sensacji Susan Ortega; STEVE CARELL (znany z amerykańskiego programu Daily Show i Watching Ellie) jako rywal Bruce’a – Evan Baxter; NORA DUNN (Saturday Night Live, „Siostry”) jako niezniszczalny producent Bruce’a, Ally Loman; oraz zdobywczyni Złotego Globu SALLY KIRKLAND („Anna”, „Ed TV”, „JFK”) jako nieszczęśliwie zakochana kelnerka w lokalnym barze w Buffalo. W jednej ze scen dla bohaterów śpiewa sam TONY BENNETT, największy wykonawca jazzujących ballad i piosenek miłosnych, kiedyś wielki konkurent Franka Sinatry.
Prawie cała ekipa filmu „Bruce Wszechmogący” pracowała już wcześniej z Shadyac’iem. Producentami filmu są: Tom Shadyac, Jim Carrey, JAMES D. BRUBAKER i MICHAEL BOSTICK. Producentami wykonawczymi są ROGER BIRNBAUM i GARY BARBER. LINDA FIELDS-HILL i JANET WATTLES są współproducentami filmu. Autorami scenariusza są STEVE KOREN (Saturday Night Live, Seinfeld), MARK O’KEEFE (Newsradio) i stały współpracownik duetu Carrey/Shadyac STEVE OEDEKERK

– scenarzysta serialu „In Living Color”, który napisał scenariusz do filmu „Ace Ventura: zew natury” (którego był reżyserem), jak również do przebojów kinowych Shadyac’a „Gruby i chudszy” i „Patch Adams”.


Z PLANU FILMOWEGO
Reżyser Tom Shadyac mówi: „Pytanie, które stawiamy w tym filmie było zadawane przez mistyków, świętych, filozofów i zwykłych ludzi od zarania dziejów. I szczerze mówiąc, nie mamy odpowiedzi. Nie jesteśmy po to, aby stawiać dogmatyczne tezy, ale po to, żeby zadawać pytania i szukać odpowiedzi. Może to współczesna przypowieść... z poczuciem humoru.”
Magia, którą oglądamy na ekranie, niewiele różni się od magii, która wypełniała plan zdjęciowy. Chemia pomiędzy Jimem Carreyem i resztą ekipy przeszła do legendy. Połączenie geniuszu komediowego Carreya i doświadczenia Morgana Freemana stworzyło prawdziwą mieszankę wybuchową.
„Morgan ma za sobą życie pełne doświadczeń i z pogodnym uśmiechem przenosi to doświadczenie na plan filmowy”- mówi reżyser – „ Jim czasami pytał Morgana jak zagrać lub jak uchwycić dane emocje, a Morgan z całą cierpliwością opowiadał o swoim doświadczeniu i metodach pracy. Co ciekawe, Morgan pytał Jima o humor i instynkt komediowy. To wspaniałe patrzeć na dwóch profesjonalistów uczących się od siebie nawzajem.”

„Nie było żadnych wątpliwości” – dodaje Shadyac – że to Morgan Freeman musi zagrać Boga. Musiał być to ktoś, kto wniesie do tej roli godność, siłę, humor i inteligencję. Morgan nadaje wszystkim swoim rolom niebywałą wiarygodność”.


„Praca z Morganem Freemanem – wyznaje Jennifer Aniston – to spełnienie jednego z moich największych marzeń. On jest naprawdę jak Bóg. Z tą poważną miną, w białym fraku był naprawdę niesamowity.”
Aniston, której po 9 sezonach w serialu „Przyjaciele” nie można zarzucić braku talentu komediowego, mówi, że praca z Carrey’em była dla niej prawdziwym wyzwaniem. „To niezwykłe patrzeć jak przemawia przez niego aktorski geniusz”.
Mimo naprawdę ciężkiej pracy na planie przez całe cztery miesiące zdjęć, niektóre dni przypominały niekończącą się zabawę. Taki był też poranek po rozdaniu nagród Emmy, podczas którego Jim Carrey i Tom Shadyac zarządzili huczny aplauz dla Jennifer Aniston, zdobywczyni nagrody za rolę w serialu „Przyjaciele”. Takie były również dni, kiedy na planie pojawiały się gwiazdy i legendy kina, by wystąpić w epizodach.
Ulubioną sceną reżysera jest pojedynek na miny Jima Carreya i Steve’a Carrela. Carrey próbuje skompromitować występującego po raz pierwszy w roli prezentera programu informacyjnego kolegę. Swoimi nadprzyrodzonymi możliwościami sprawia, że rywalowi plącze się język.

Ta scena przejdzie niewątpliwie do historii amerykańskiego filmu komediowego.


Cała ekipa zgodnie przyznaje, że podczas zdjęć panowała niezwykła, radosna, wzniosła atmosfera. W końcu, w tym wszystkim chodzi o miłość. O miłość do kina, o miłość, o której mówi sam film, nie wspominając o miłości ludzi i ich Stwórcy. „Tom był wspaniałym kapitanem statku. – mówi Aniston – Czasami robienie filmu bywa nużące, ale on zawsze czyni pracę przyjemną i zabawną.”
„Przede wszystkich spotkaliśmy się, żeby robić komedię” – mówi producent Michael Bostick – „Ale oczywiście, choć zajmujemy się głównie rozrywką, dotykamy tematu Boga, modlitwy, wolnej woli. To właśnie te kwestie przyciągnęły Jima, Toma i mnie do tego projektu i to jest drugie dno, które zawsze można znaleźć w filmach Toma. On zdecydowanie mówi nam o kondycji człowieka. Mamy nadzieję, że ten film nie tylko rozśmieszy, ale i skłoni widza do refleksji o miejscu człowieka we wszechświecie, o jego wierze i sensie istnienia.

„Codziennie rano czytam Biblię” – mówi Tom Shadyac – „ale Bruce Wszechmogący jest dla mnie parabolą współczesności”.


„Ten film jest okazją do refleksji o duchowości” – dodaje aktorka Sally Kirkland – „Dusza istnieje w każdym człowieku bez względu na rasę, kolor skóry, czy warunki życia. Tyle samo człowieczeństwa i duchowości jest w każdym – trzeba to kochać i modlić się o to. Ten film na poziomie komediowym otwiera widza na tę problematykę”.
„Zawsze znajdzie się grupa ludzi, która będzie miała coś przeciwko temu, że poruszasz temat Boga” – podsumowuje Jennifer Aniston – „Bo jeśli mówisz inaczej niż oni, nie masz racji. Ale myślę, że ludzie będą się dobrze bawić na tym filmie, ponieważ mówi on o miłości!”
Ostatnie ujęcie filmu miało miejsce o 4:45 rano w mroźny grudniowy poranek w San Diego. Bruce Nolan wysiada ze swojego zdezelowanego samochodu i wyzywa Boga na pojedynek. Mówiąc do trzęsącej się z zimna, ale dumnej widowni obecnej na planie, Shadyac powiedział: „Jim i ja, obaj jesteśmy poszukiwaczami i wciąż pytamy „Gdzie jest Bóg?”. Mam nadzieję, że ten film mówi, że Bóg jest tu i teraz... w każdym z nas.”
Z PRASY ŚWIATOWEJ
„To cud – Jim Carrey jest śmieszny!”

Sukhdhev Sendku „The Daily Telegraph”


“Bruce Wszechmogący to radosna, nieskomplikowana (...), uczciwie zrobiona robota, co w dzisiejszych czasach jest rodzajem cudu w hollywoodzkich komediach”

Johnatan Romney, „The Independent”


„Bruce Wszechmogący okazał się największym od dawna sukcesem w pokazywaniu Boga (i Jima Carreya) – zarobił już ponad 200 mln $ w samych Stanach Zjednoczonych.”

John Bizou „The Guardian”


„Chemia między Jimem Carreyem i Jennifer Aniston, która gra jego udręczoną dziewczynę, jest wspaniała, być może dlatego, że Aniston jest znacznie lepszą aktorką, niż się powszechnie uważa.”

Angus Wolfe Murray „The Scotsman”


“Morgan Freeman (...) jest charyzmatyczny – nie powinno się narzekać, że czarnoskóry aktor gra Boga, bo jest w jego postaci coś zjawiskowego; Spike Lee nazwał to kiedyś w charaktyerystyczny dla siebie sposób: „magiczny, mistyczny Murzyn” (magical mystical negro)”.

Alastair Mckay „The Scotsman”


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna