Bydgoskie Lato Artystyczne bal 2009 lipiec: 07, środa 16. 00, Bydgoskie impresje muzycznePobieranie 73.1 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar73.1 Kb.
Bydgoskie Lato Artystyczne BAL 2009
lipiec:

1.07, środa

16.00, BYDGOSKIE IMPRESJE MUZYCZNE, Stary Rynek

Bydgoskie Impresje Muzyczne już 32 lata wzbogacają letnią ofertę naszego regionu. W tym roku odbywać się będą w Bydgoszczy oraz regionie od 29 czerwca do 4 lipca.


Z radością gościć będziemy ponad 600 młodych muzyków i tancerzy z 14 państw. Swoje umiejętności w konkursie zaprezentuje 20 zespołów m.in. z Grecji, Chin, Bułgarii, Białorusi, Gruzji, Łotwy, Turcji, Węgier, Czech a nawet po raz pierwszy na BIM-ie Singapuru i Indii.
19.00, Akademia w zabytkach Bydgoszczy - pedagodzy, studenci, goście AM w Bydgoszczy, Kościół pw. Św. Andrzeja Boboli

2.07, czwartek

16.00, BYDGOSKIE IMPRESJE MUZYCZNE, Stary Rynek


3.07, piątek

16.00 - BYDGOSKIE IMPRESJE MUZYCZNE, Stary Rynek


18.00, Rozstrzygnięcie konkursu im. Małgorzaty Szułczyńskiej, Węgliszek

W programie m.in.: Wykład -  o poezji M. Szułczyńskiej będzie mówić prof. dr Bożena Karwowska UBC Vancouver, Kanada; Recital "Wpisana w biel" Barbara Kalinowska, Rozstrzygnięcie konkursu i  wręczenie nagród.

Małgorzata Szułczyńska zmarła 12 grudnia 2003 roku w wieku 46 lat. Niemal do ostatnich dni brała czynny udział w życiu kulturalnym naszego miasta. Jako rodowita bydgoszczanka znała tutejsze środowisko jak mało kto. Wydała tomiki poezji: "Gra w kości" , "Rękojeść róży" , "Lustra" , "Według Abelarda", "Wpisani w biel" , "Rozmowy z Madonną" oraz "Aether". W Polsce stało się o niej głośno, gdy wydała biografię Haliny Poświatowskiej. Współredagowała Bydgoski Informator Kulturalny, od początku towarzyszyła powstaniu Instytutu Wydawniczego "Świadectwo", była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
4.07, sobota

20.00, Inauguracja Bydgoskiego Lata Artystycznego BAL 2009, koncert ZAKOPOWER, łączącego tradycyjne góralskie melodie z nowoczesną muzyką klubową, Stary Rynek

ZAKOPOWER to wyjątkowe połączenie góralskiej kultury z nowoczesnością. Utwory inspirowane góralską muzyką zaaranżowane w niezwykły, dla tego rodzaju twórczości, sposób zyskują zupełnie zaskakujące brzmienie. Gwara miesza się tu z energetycznymi melodiom, tradycyjne ludowe instrumenty ze współczesnymi. Historia ze współczesnością. I nie ma się czemu dziwić- trzon zespołu stanową muzycy grający tradycyjną, góralską muzykę. Utalentowani, cenieni na Podhalu, Sebastian Karpiel Bułecka, Bartek Kudasik, Wojtek Topa oraz Józek Chyc-Scepon grają razem od kilkunastu lat. Wygrywali główne nagrody na festiwalach folkloru w Żywcu, Nowym Targu i Kazimierzu, współpracowali m in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Vitoldem Rekiem, Wojciechem Waglewskim, Joachimem Menclem, Zbigniewem Praisnerem, Anną Tretter. Uczestniczyli w nagraniu takich płyt jak "Kayah i Bregović", "Kolędy Pospieszalskich". Zdobyli doświadczenie zarówno w kraju jak i za granicą.
5.07, niedziela

16.00, Teatr dla dzieci: „BLUM”, Stary Rynek

Nieinstytucjonalny, zawodowy teatr założony w 2003 roku przez Lucynę Winkel i Artura Szycha. W swoich działaniach kulturotwórczych łączy doświadczenia artystyczne (różnych dziedzin sztuki) i pedagogiczne. Adresuje swoje działania przede wszystkim do dzieci i młodzieży a ostatnio, jako jeden z pierwszych polskich teatrów, także do dzieci najmłodszych - tych do 3-go roku życia! Skupia wokół siebie liczne grono artystów związanych ze środowiskiem poznańskim (i nie tylko). Od roku 2007 do podstawowego zespołu dołączyła Katarzyna Pawłowska i Zofia Michalik. Studio Teatralne Blum (od 2004 roku) istnieje również na arenie międzynarodowej uczestnicząc w projektach teatralnych i artystycznych oraz festiwalach.
19.00, Polski Związek Chórów i Orkiestr o/Bydgoszcz - Orkiestra Dęta OSP w Kcyni - kapelmistrz Orlin Bebenow, Stary Rynek

6.07, poniedziałek

13.00 – 21.00, BYDGOSZCZ BUSKERS FESTIWAL, Stary Rynek – Mostowa – Gdańska

Pierwsza edycja Międzynarodowych Spotkań Artystów Ulicznych Bydgoszcz Buskers Festival odbyła się w lipcu zeszłego roku. Jej głównym organizatorem był Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy. Oryginalny charakter festiwalu, w którym uczestniczyli artyści uliczni z całego świata przykuwał uwagę nie tylko mieszkańców Bydgoszczy, ale także turystów. Zaproszeni przez WOK buskerzy zaprezentowali szeroki wachlarz działań artystycznych: spektakle, koncerty muzyków grających jednocześnie na kilku instrumentach, hipnotyzowanie publiczności, mistrzowskie wykonywanie rzeźb z długich balonów, popisy cyrkowców oraz wiele, wiele innych.

Tegoroczna edycja Bydgoszcz Buskers Festival planowana jest na 7-9 lipca. Podobnie jak w zeszłym roku, pojawią się na niej artyści z całego świata, m.in. z Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Kanady, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Czech. Kilkadziesiąt osób zabawiać będzie bydgoszczan muzyką, tańcem, akrobatyką, pokazami cyrkowymi oraz magią. Występy planowane są w centrum miasta: wokół Starego Rynku oraz ulic Mostowej i Gdańskiej. Nie wykluczamy też innych lokalizacji. Mamy nadzieję że wędrowni artyści uliczni dzięki ciągłemu pragnieniu przemieszczania się, będą widzialny i słyszalni nie tylko w centrum, ale i w całej Bydgoszczy.


19.00, Jazz na Rynku „PINK FREUD”, Stary Rynek

Pink Freud to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Mazolewski (b), Ziêtek (tr.) i Staruszkiewicz (dr) tworzą energetyczną, spontaniczną muzykę improwizowaną, bogatą formalnie, wielostrukturową, ewolucyjną, intrygującą brzmieniowo. Bogate formalnie kompozycje, nowoczesne elektroniczne brzmienia, nie odbieraja jednocześnie muzykom miejsca na indywidualizm i szalone, odważne improwizacje. Muzyka ta łączy w sobie ducha muzyki lat 60. i 70. z nowoczesnością,  eksplozję nowej wrażliwości z lekturą starych płyt. Preparowanie instrumentów, wykorzystanie elektronicznego asortymentu, konstruowanie bogatych narracji, stały się jednymi z cech wyróżniających muzykę formacji, a poczucie humoru i dystans do generowanych przez siebie dźwięków stały się składowymi rozpoznawalnego stylu Pink Freud. Zespół zasłynął także ze wspaniałych interpretacji tradycyjnych fraz - "Come As You Are" Nirvany i "My Man's Gone Now" G. Gershwina.

Zespół wydał już cztery płyty: "Zawijasy" (2000, Cpt. Sparky), "Live in Jazzgot", "Sorry music polska" (2003, Zen Posse) oraz "Jazz fajny jest" (premiera 15 lutego 2005 r.,  Rockers Publishing). Zagrał  kilkaset koncertów w kraju i za granicą ( m.in. na Ukrainie, Słowacji, w Niemczech, Francji, Portugalii, Czechach). W listopadzie 2004 zespół dał koncert w Studiu im. A. Osieckiej dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na 13 Yach Festiwalu Pink Freud nagrodzono Yachem w kategorii Inna Energia za teledysk do utworu pt; "Come As You Are" (reż. Maciej Szpica). Przedostatni album, "Sorry music polska", zyskał uznanie bardzo szerokiej rzeszy fanów i przy okazji krytyków. W podsumowaniach roku 2003 oraz 2004 zespół znalazł się w czołówce najlepszych polskich zespołów. Internetowe serwisy Diapazon, Serpent (wcześniej Terra), Independent oraz miesięczniki Jazz Forum, Gitara i Bas, Aktivist oraz Gazeta Wyborcza uznały Pink Freud oraz album "sorry music polska" za jedno z najciekawszych wydarzeń ostatnich lat.

7.07, wtorek

13.00 – 21.00, BYDGOSZCZ BUSKERS FESTIWAL, Stary Rynek – Mostowa – Gdańska


19.00, Bydgoski tygiel muzyczny: „THE ŚLUB”, Stary Rynek

Zespół "The Ślub" powstał właściwie z nudów, wraz z powstaniem klubu "Sanatorium" w Bydgoszczy w 1997 roku. Pojawił się wówczas problem by na scenie klubu prowadzić regularną działalność koncertową dbając przy tym o dobry poziom i dysponując tylko własnymi pieniędzmi. Mając na miejscu do dyspozycji silną grupę muzyków z jazzowym rodowodem, ale nie zawsze obecnych w mieście wytworzyła się substancja ludzka - muzyczna która przyjęła nazwę „The Ślub". Nazwa ta nie jest wynikiem żadnej ideologii a tym bardziej filozofii. Zespół dotychczas zarejestrował dwie płyty z czego jedną wydał ("The Ślub - pierwsza").

Głównymi osobistościami w zespole są: Wacek Węgrzyn, Tomasz Pacanowski, Dariusz Pliszka, Piotr Biskupski, Grzegorz Daroń, Jura Owsiannikow, Andrzej Przybielski, Wiesław Mekka, Bartek Gasiul. www.theslub.pl

8.07, środa

13.00 – 21.00, BYDGOSZCZ BUSKERS FESTIWAL, Stary Rynek – Mostowa – Gdańska


19.00, Blues na Rynku: LIVIN’ BLUES XPERIENCE (Holandia), Stary Rynek

W latach 60. Holandia była drugim po Anglii ośrodkiem bluesowym w Europie, a zespół Livin' Blues był wymieniany jednym tchem z Fleetwood Mac, The Animals, Pretty Things czy The Yardbirds. Ich koncerty w Polsce w latach 70. w znaczącym stopniu przyczyniły się do spopularyzowania bluesa w naszym kraju, ich ówczesna popularność w Polsce osiągnęła poziom tak wysoki, że w pewnym momencie ich polski fanklub liczył więcej członków niż holenderski, a w naszym kraju ukazały się ich dwie płyty analogowe.

Obchodzący w 2008 roku 40-lecie działalności zespół postanowił przypomnieć się fanom w Polsce. Na przestrzeni tylu lat w składzie grupy nastąpiły spore zmiany, dotyczące również samej nazwy, co spowodowało, że dzisiaj muzycy występują pod szyldem Livin' Blues Xperience. Podstawę obecnego składu stanowi założyciel zespołu, wokalista Nico Christiansen.
Zespół gra żywiołowego bluesa z lekką domieszką rocka, ale ten pierwszy wyraźnie dominuje repertuar i brzmienie grupy, opierające się przede wszystkim na specyficznym wokalu, porywającej gitarze, i ekspresyjnej grze harmonijki. Christiansen jest niepowtarzalnym wokalistą i frontmanem, a grający ekspresyjnie i z fantazją Loek van der Knaap jest uznawany za jednego z najbardziej wyrazistych gitarzystów Holandii. Ich koncerty to niezapomniane widowiska, podczas których publiczność nie tylko cieszy się wspaniałą muzyką, ale i ma okazję do świetnej zabawy.
Nico Christiansen - vocal, gitara i saksofon, Loek van der Knaap – gitara, Francois Spannenburg – harmonijka, Jeroen van Niele - gitara basowa, Kees Van Krugten – perkusja

9.07, czwartek

19.00, SINCOPA JAZZ BAND (Kolumbia) , dixieland, latino, salsa, Stary Rynek

Zespół Sincopa Jazz Band z Uniwersytetu Industrial de Santander -UIS w Kolumbii kierowany przez Janusza Kopytko powstał w 2004 r. w kolumbijskim mieście Bukaramanga. Założycielem był Janusz Kopytko. W krótkim czasie Sincopa Jazz Band uplasował się wśród najlepszych grup jazzowych tego kraju. Aktualny skład zespołu tworzą: Joel Santos - sax sopran, Javier Parada - trąbka, Johan Gómez -puzon , Cristian Camilo Carrascal - banjo i śpiew, Leonardo Parra - perkusja i Janusz Kopytko - kontrabas, bas i przygotowanie zespołu oraz wokalistki - Maria Angelica Gutierrez, Lina Kattiana Bautista i Claudia Patricia Correa.


Pomimo tak krótkiego okresu działalności Sincopa Jazz Band zagrał dotąd ponad 120 koncertów w Bukaramandze, i innych miastach Kolumbii. Sponsorowany przez Banco de la República zrealizował trzy tournee które objęły następujące miasta: Armenia, Barranquilla, Bogotá, Buenaventura, Cali, Cartagena, Montería, Pereira, Popayán, Santa Marta, Sincelejo , Valledupar oraz wielokrotnie zaprezentował się przed publicznością wyspy San Andrés (Karaiby).
Zaangażowanie z jakim muzycy Sincopa Jazz Band interpretują jazz tradycyjny sprawia, że każdy koncert zespołu odbija się szerokim echem wśród publiczności, bez znaczenia czy jest to w małej miejscowości czy też w elitarnej sali koncertowej stołecznego miasta Bogota.


10.07, piątek

19.00, TANIEC Z FLAGAMI grupa „SYMBOLIKA” (Genk - Belgia), Stary Rynek
11.07, sobota

19.00, Teatr uliczny: „Parada śmiesznych twarzy” TEATR PORYWACZY CIAŁ, Stary Rynek

Od pewnego czasu można odnieść wrażenie, że każdy zespół teatralny próbuje przedrzeźnić, wykpić, skopać, opluć współczesną rzeczywistość. Obedrzeć nas z habitusu już nie kultury, lecz popkultury - plastikowej, kosmetyczno-modnej powłoczki. Każdy próbuje, ale nie każdy może. Potrzeba do tego całkiem dużego zasobu wiedzy, dystansu do samego siebie, wypracowanego przez lata perfekcyjnego warsztatu aktorskiego. Potrzeba zdecydowanie świadomego zastosowania wyrafinowanych środków przekazu, umiejętności pobudzenia widza do samodzielnego myślenia, sprowokowania dialogu. Potrzeba do tego Teatru Porywacze Ciał. To stali bywalcy MALTY, na tegorocznym festiwalu w 2009 r. pokazali kolejną premierę.

Teatr Porywacze Ciał powstał w 1992 roku we Wrocławiu. Został założony przez ówczesnych studentów Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej: Katarzynę Pawłowską i Macieja Adamczyka.

Teatr Porywacze Ciał należy według zgodnego głosu krytyki i środowiska teatralnego do jednej z najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. W swoich autorskich spektaklach twórcy mierzą się z mitami pop kultury, kpią z nich, przedrzeźniają je, a jednocześnie pokazują jak dalece są przez nie ukształtowani. Z dużą swobodą poruszają się we współczesnej przestrzeni kulturowej, cytują, komentują, przetwarzają obrazy i wątki zaczerpnięte z innych dziedzin sztuki. Zespół od początku działalności podjął próbę czytania nowej rzeczywistości, a jego sposób funkcjonowania jest rezultatem świadomej decyzji o programowo indywidualnym, nie powtarzającym znanych wzorów charakterze twórczości. Teatr wykorzystuje możliwości poetyki teatru alternatywnego, nie podkreśla jednak swojego alternatywnego rodowodu. Tworzą go zawodowi aktorzy, którzy wybrali pracę w teatrze nieinstytucjonalnym. Sami tworzą scenariusze, robią scenografię, reżyserują, grają na scenie.


„Parada śmiesznych twarzy"

Spektakl oparty jest na działaniu dużymi maskami, nawiązującymi do różnych kultur, kolorów skóry i obyczajów. Opowiada historię dziecka zagubionego we współczesnym świecie, stwarzającego w swoich marzeniach krainę, w której wszyscy są sobie równi i przyjaźni, a bariera uprzedzeń rasowych i społecznych zostaje przełamana za pomocą zabawy i czarów. Spektakl wciągający widzów do akcji, jest przeznaczony dla wszystkich - dla dzieci, jak też ich rodziców.12.07, niedziela

16.00, Teatr dla dzieci „MALUTKI”, Stary Rynek

„Teatr Malutki” wywodzi się z łódzkiego Teatru Lalek „Arlekin”. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie na kameralne spektakle, które mogłyby dotrzeć bezpośrednio do widza: w żłobkach, przedszkolach, szkołach, domach kultury, teatrach, które nie mają własnego repertuaru adresowanego do najmłodszego widza, oraz wszędzie tam, gdzie istnieje na taki repertuar zapotrzebowanie.


Teatr ten zapraszany jest na liczne festiwale i przeglądy sztuki teatralnej dla dzieci w kraju i za granicą. Poza tym spektakle „Teatru Malutkiego” oglądać mogli widzowie w Wiedniu, Salzburgu, Ljubijanie a nawet na drugiej półkuli, gdzie grana po portugalsku „Bajka Samograjka” bawiła widzów w Brazylii.
Zespół „Teatru Malutkiego” stanowią dwie aktorki, obie z dużym doświadczeniem scenicznym a także w pracy z dziećmi.
16.00, Pałac w Ostromecku, „Tańcem przez świat”, wystąpi KWARTET PAŁACOWY w składzie: M. Dopytalska – skrzypce, M. Sójka - klarnet, K. Nowaczewska-Manthey-fortepian, R. Manthey – kontrabas; w programie: utwory W.A. Mozarta , B.Bartoka, W. Kilara, A. Piazzoli. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w MOK i przed koncertem.

„Szeroki repertuar Kwartetu (ponad 150 pozycji), obejmujący różne style i epoki, wprowadzi Państwa we „wspomnień czar" w klimacie najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej, tańców (walców, tang, foxtrotów itp.) i pereł muzyki filmowej. Niespotykane instrumentarium naszego zespołu (skrzypce, klarnet, fortepian, kontrabas) daje namiastkę brzmienia orkiestry. Nasza działalność (od 2004 r.) obejmuje współpracę z Pałacem Lubostroń, koncerty  i uświetnianie uroczystości na terenie całej Polski, a także nagrania dla TVP. Czerpiąc wielką satysfakcję ze wspólnego muzykowania dajemy tym samym Państwu niepowtarzalną atmosferę i niezapomniane wrażenia przy zabawie i odbiorze naszej muzyki”.19.00, Jazz na Rynku, RAFAŁ GORZYCKI QUARTET
Aleksander Kamiński sax, Kamil Pater gitara, Paweł Urowski kontrabas
, Stary Rynek

Rafał Gorzycki urodził się 29.03.1974 r. w Bydgoszczy. Muzyką zainteresował się w wieku 13 lat kiedy, w przerwach prób punkowego zespołu swojego brata próbował grać na perkusji. Niedługo potem jego starszy przyjaciel, włączył mu nagrania Milesa Davisa i Johna Scofielda. Zakochał się wtedy w jazzie i kupił swój pierwszy instrument.

Jego pierwszym nauczycielem był wybitny perkusista i pedagog - Piotr Biskupski. W wieku 16 lat rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Bydgoszczy w klasie perkusji u profesora: Mirosława Żyty (ojciec Łukasz Żyty). Jego pierwszy zespół to: "Material Jazz", koncertujący w klubie Loszek, w połowie lat `90.

W wieku 19 lat przeprowadził się do stolicy i jako wolny słuchacz uczył się na Wydziale Jazzowym w renomowanej Państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie przy ul Bednarskiej, gdzie grał w akustycznym swingowym trio: Spicy Trio (m.in. z Wojciechem Pulcynem i Przemkiem Raminakiem). Po roku wrócił do Bydgoszczy i kontynuował naukę u Piotra Biskupskiego. Równolegle poznał bezkompromisowych muzyków jazzowych związanych z kultowymi klubami: "Trytony " i "Mózg", z którymi (głównie z Tomaszem Gwincińskim) rozpoczął współpracę w zespole Maestro Trytony.

W 1998 r. powołał do życia swój autorski skład: "Ecstasy Project" ze Ś.P. Tomaszem Hesse "Świętym" i Łukaszem Górewiczem. Kolejny projekt to "Rafał Gorzycki - Trio Poems". Płyta zawiera muzykę skomponowaną do XX w poezji na głos męski, elektronikę i perkusję.

Rafał Gorzycki brał udział w ważnych wydarzeniach muzycznych w całej Europie: Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Gdynia Summer Jazz Days, Big Jazz Ear - Budapeszt, Construction in Process - Poland 2000, Rok Polski w Austrii, Francji, Niemczech, Tydzień Jazzu - Berlin 1999, Polski weekend w Patras (Grecja) i wiele innych
13.07, poniedziałek

19.00, ARCHANGIELSKI TEATR MŁODZIEŻOWY, spektakl: „Jeśli Ci się nie podoba – nie słuchaj”, Stary Rynek

Archangielski Teatr Młodzieżowy Spektakl plenerowy, Scenariusz: Stepan Pissakhov, Boris Cherguine, Reżyseria: Victor Panov

WYSTĘPUJĄ:

SENIA MALINA (Valery Gribanov)

MALINIKHA (Natalya Malevinskaya)

COMPERE (Evgueni Chkaev)

PAYSANTS (Iana Panova, Tatyana Pototskaya, Polina Tretyakova)

SKOMOROKHS (Ilya Glouchenko, Serguey Anoufriev, Victor Begounov, Stepan Polejaev, Nazar Onichouk)

Przedstawienia dla widzów w każdym wieku!

„Gramy nasze przedstawienia w gatunku komicznej opery, liryki, tragedii, absurdalnej farsy bufonerii, z towarzyszeniem chóru „babas&muzhiks”, popularnej

rosyjskiej orkiestry „Tge Three Strings”, z solistami nigdy nie śpiewającymi w Wielkich Operach: Moulin Rouge, Scala, Coventry Garden, małych i dużych teatrach…”14.07, wtorek

19.00, Blues na Rynku: ANDY EGERT TRIO (Szwajcaria – Polska), Stary Rynek

Andy Egert i jego bluesowy zespół jest jednym z najczęściej pojawiających się na żywo szwajcarskich grup, cieszących się wysokimi notowaniami wśród odbiorców w ostatniej dekadzie. Po trzech albumach studyjnych, zespół świętuje obecnie 10 rocznicę z mocnym i dynamicznym albumem, prezentującym blues w najlepszym wydaniu spod znaku Erica Claptona, Freddiego Kinga, Petera Greena, Alvina Lee, Johnny Wintera oraz Roberta Johnsona!

Trio uzupełniają: Łukasz Gorczyca - basista, kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Koncertował i nagrywał z takimi artystami jak Wheatbread Johnson, Griff Hamlin, Patsy Gamble, Keith Thompson, Rob Tognoni, Risto Toppola, Terry Man, Lester Kidson, Billy Hamilton, Alex Rossi, Wojciech Korda i wieloma innymi.
Nazim Alijew - perkusista z zamiłowania i wykształcenia. Z muzyką związany od urodzenia, wychowany w domu pianistki i dyrygenta Opery Lwowskiej. Nie obce mu są różne gatunki muzyczne takie jak: blues, rock, pop, heavy metal, ale także piosenka aktorska, kabaret oraz jazz. Współpracował z czołowymi solistami estrady polskiej, m.in.: Jacek Skubikowski, Andrzej Rybiński, Edyta Geppert, Ewa Śnieżanka, Lidia Stanisławska, Grzegorz Markowski, Krzysztof Cugowski, Tadeusz Nalepa, Hanka Bielicka, Janusz Zakrzeński, Maciej Damięcki, Robert Chojnacki i in. Był członkiem wielu formacji: TNT, KORPUS, TAXI, SYNDIA, LOOK OF LOVE, PARKWAY. Obecnie współpracuje z formacją LESTER KIDSON Power Trio.

15.07, środa

19.00, Popołudnie z muzyką kameralną: Orkiestra kameralna Marka Czekały, Stary Rynek

Orkiestra im. Johanna Straussa, występująca również jako Orkiestra Symfoników Bydgoskich Marka Czekały, powstała w 1995 r. Pierwszy oficjalny koncert odbył się w bydgoskiej muszli koncertowej w parku im. W. Witosa w dniu 13 sierpnia 1995 r. Początkowo był to zespół składający się z 16 muzyków a ich prowadzenia podjął się Henryk Wierzchoń. Chcąc zmienić oblicze zespołu, założyciel orkiestry Marek Czekała postanowił osobiście dyrygować grając jednocześnie na skrzypcach, jak niegdyś czynił to sam Johann Strauss. Po raz pierwszy uczynił to na koncercie 10 marca 1996 r. Od tego czasu widok grającego na skrzypcach i jednocześnie „tańczącego” dyrygenta stał się swoistą wizytówką zespołu.

16.07, czwartek

19.00, Bydgoski tygiel muzyczny: DUBSKA, Stary Rynek

Zespół Dubska powstał w Bydgoszczy w 1999 roku. Początkowo grupa grała szeroko pojętą muzykę dub. Dała się poznać jako kapela nieszablonowa i jedyna w swoim rodzaju, grająca w większości instrumentalne utwory, w których wiodącą rolę odgrywała rozbudowana sekcja dęta. Później stopniowo muzyka zespołu ewoluowała w stronę bardziej piosenkową, nie pozbawioną jednocześnie elementów dubu. W 2005 roku wytwórnia Mami Records wydała pierwszą oficjalną płytę grupy zatytułowaną po prostu "Dubska". Płyta zawierała 13 reggaeowych piosenek, z których największą popularność zdobyły takie utwory jak "Raj", "Subway", "Wiatr", czy "Reggae music". Od tej pory zespół zaczął regularnie koncertować. Wystąpił na większości festiwali reggae w Polsce.

"[...] Dubska słuchane na płycie sprawiają wrażenie archaicznej klasyki. Roztaczają urok orkiestry dętej, a następnie prowadzą eksperymenty brzmieniowe, poprzenoszone z różnych czasów w jedno miejsce. Dubska pokazuje reggae w sposób tradycyjnie znajomy i niestereotypowy, co sprawia, że można tego słuchać w kółko i na okrągło, lub zalupować sobie jakiś kawałek jako mechanizm osobistego mental-karaoke."
Sławomir Gołaszewski
("tata rege", autor książki "Reggae Rastafari"

17.07, piątek

19.00, Wieczór tanga argentyńskiego, koncert TANGO CANCION ARGENTINO, pokazy taneczne, wspólna zabawa, Szkoła „NEXUS”, Stary RynekTango argentyńskie – taniec ulicy miasta i rodzaj muzyki zapoczątkowany w Argentynie.
18.07, sobota

20.00, STRACHY NA LACHY – koncert, Stary Rynek

Grabaż i Strachy Na Lachy to nowa formacja powołana przez Grabaża i Kozaka założycieli Pidżamy Porno. Urodziny nowej kapeli sprowokował Artur Burszta, twórca Literackiego Portu Legnica, pewnym niefrasobliwym telefonem do Grabaża. Burszta układając program Portu postanowił zaprosić Grabaża, o którego solowych popisach słyszał wiele dobrego i złego zarazem... Grabaż po przyjęciu zaproszenia zaanonsował pojawienie się w Legnicy w rozszerzonym składzie.
Znudziło mi się już granie solówek - mówi Grabaż - To było mocno stresujące i zważywszy moje instrumentalne cieniactwo - artystycznie niezadowalające. Podczas nagrywania "Marchefki w butonierce", wieczorami, mieliśmy wiele wolnego czasu. Instrumenty były pod ręką... więc jamowaliśmy, czasami aż do rana. Kozakowi też to się spodobało. Jednocześnie proces wydawania z siebie rzeczy na kolejne płyty Pidżamy Porno, wyczerpał mnie jako twórcę, przecież prawie całego repertuaru tej kapeli. Czułem, że w tej kapeli na nowe rzeczy trzeba będzie po "Marchefce..." porządnie poczekać, wiele spraw przemyśleć, wpuścić sporo innego powietrza i generalnie nie wykonywać nerwowych ruchów. Obietnica, którą złożyłem Arturowi stawała się coraz bliższa, zadzwoniłem do Kozaka... Kozak przetelefonował do Longina Lo , basisty, człowieka, który jest w stanie na swym instrumencie zagrać wszystko. Longin gra w INRI ostrej punkowej załodze z Piły, grywa reagge, piosenkę poetycką z Miłką Malzahn...19.07, niedziela

16.00, Teatr dla dzieci: „CIRCUS CLOWN SHOW”, Stary Rynek

„Mamy przyjemność przedstawić Państwu wyjątkową ofertę całodziennych Super Atrakcji w wykonaniu  jednego z najlepszych w Europie duetu clownów cyrkowych Rupherta i Rico  - zdobywców wielu prestiżowych nagród na festiwalach sztuki cyrkowej, przeglądach teatrów 

ulicznych i konkursach cyrkowych. Ruphert i Rico przez niepowtarzalną zabawę”. 
19.00, Polski Związek Chórów i Orkiestr o/Bydgoszcz - Orkiestra Dęta im. S. Rozmarynowskiego - Janowiec Wielkopolski - kapelmistrz Wacław Cholewiński

20.00, Pałac w Ostromecku, Koncert pieśni tangowych w wykonaniu Marcina Naruszewicza – tenor z zespołem „Tango Cancion”, inf. o biletach: neksus@tango.bydgoszcz.pl, tel. 501 56 99 16.

20.07, poniedziałek

19.00, Jazz na Rynku LABORATORIUM, Stary Rynek

..Gdzieś poza zgiełkiem komercyjnej maszyny wciąż pracują ludzie, którzy szukają czegoś więcej w sobie i muzyce, którą tworzą. Można ich nazwać inżynierami dźwięku. Czasem z ich laboratoriów wychodzą rzeczy niezwykłe, czasem dziwne, ale nigdy NIJAKIE.


Krakowska formacja LABORATORIUM. Opinie i recenzje pokoncertowe: „zespół po raz kolejny udowodnił, że zjawisko upływu czasu szczęśliwie go omija: muzycy zagrali z młodzieńczą energią, świeżością i humorem. Laborka, wykonując starsze i nowe utwory, zgrabnie połączyła niegdysiejsze inspiracje (Weather Report, Zawinul, Shorter) z elementami muzyki etnicznej, elektroniką i rockiem (brawa dla Marka Radulego). Grupa składająca się z samych indywidualności, potrafiła zintegrować się w jeden perfekcyjnie działający organizm. Postacią pierwszoplanową był Marek Stryszowski, który grał na alcie i sopranie, śpiewał, oraz prowadził dowcipną konferansjerkę. Potężnie zabrzmiał bas Krzysztofa Ścierańskiego, podobnie jak perkusja Grzegorza Grzyba. Janusz Grzywacz, założyciel grupy, kompozytor i klawiszowiec używając nowszych i starszych instrumentów oraz vocodera, współtworzył niepowtarzalne brzmienie zespołu. Po występie członkowie Laborki długo odbierali gratulacje od fanów w różnym wieku i mówiących różnymi językami.”

20.00, Otwarcie wystawy Anny Mackiewicz – malarstwo, Węgliszek

Anna Mackiewicz urodziła się w 1978 roku w Bydgoszczy. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu. W 2003 roku uzyskała dyplom z zakresu malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Lecha Wolskiego. Jest członkiem ZPAP w Bydgoszczy. Na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy z osobami chorymi na schizofrenię. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i ceramiką. Artystka o swojej twórczości:


"Lubię przestrzeń. W malarstwie interesuje mnie przede wszystkim forma i kolor. Jest to moja interpretacja rzeczywistości, którą wyrażam w uproszczonych, zgeometryzowanych formach. Czasem wzbogacam ją ornamentem. Maluję odpowiednią formę - linią w przestrzeni. Czasem tę formę spłaszczam, czasem wzmacniam kolorem. Szukam linii i płaszczyzny, oraz odpowiedniego koloru, aby obraz zabrzmiał, wyrażał to, co chcę przekazać. Zawsze wiem, kiedy obraz jest skończony."
21.07, wtorek

19.00, Muzyczny tygiel: FREE – DOM, Stary Rynek

 Ideą projektu jest poszukiwanie porozumienia między artystą a odbiorcą. 


Nie jesteśmy zainteresowani wartością komercyjną, najważniejsze jest dla nas 
czy dźwięki i teksty trafiające do odbiorcy poruszą go i wywołają w nim emocje.

Odnajdę własny kąt

Zdobędę ziemie mą

Panować będę w nim

Nie zniszczy mnie już nikt

 

Warownie wzniosę byObronić własny lud

On kochał będzie mnie

To jest dopiero cud

 

Enigmaty za stygmatyPrawda

Śmierć to skłon

Wolność

Dom


22.07, środa

19.00, Wanda Johnson i Shrimp City Slim Blues Band (USA – Polska), Stary Rynek

Wanda Johnson


Urodziła się w 1963 roku w Południowej Karolinie w licznej rodzinie (ma osiem sióstr) o muzycznych tradycjach. Sama jednak śpiewać zaczęła dopiero w drugiej połowie lat 90., a debiutancką płytę "Call Me Miss Wanda" wydała dopiero w roku 2003.
Tak na dobre jej kariera zaczęła się rowijać gdy poznała pianistę, bandleadera i kompozytora Gary'ego Erwina, znanego też jako Shrimp City Slim, producenta jej obu płyt. Jej występ na Chicago Blues Festival'2007 duża część krytyków uznała za największe wydarzenie tej imprezy.
"Muzyka Wandy Johnson jest najświeższym brzmieniem, jakie można usłyszeć obecnie w tym światku. Zawiera wszystko: blues, R&B i soul. Jest też coś z nastroju przyjęć weselnych, czy bali maturalnych, ale każda nuta płynie prosto z serca i wzrusza. Jej występ ujawnił jej cudowny głos, kiedy śpiewała z towarzyszeniem pięcioosobowego zespołu, który gra też na jej ostatnim CD "Natural Resource". Jest wśród nich Shrimp Ciry Slim - jej manager, keaboardzista i kompozytor. Johnson natychmiast ujmuje swoją bezpretensjonalną osobowością, i przypomina młodą Irmę Thomas. Na pewno jest na drodze do zdobycia pozycji jednej z najlepszych wokalistek naszych czasów" [Tim Holek ]
”Głos Johnson ma unikalnie wytrawne brzmienie dzięki bogatemu wibrato i ciepło, które potrafi nadać swojemu śpiewowi. Jest to imponujący debiut płytowy utalentowanej i obdarzonej wyobraźnią wokalistki." [David Whiteis - Living Blues]

23.07, czwartek

19.00, Popołudnie z muzyką dixilendowo - swingową ASOCJACJA HAGAW, BLACK JAZZ WHITE, Stary Rynek

BLACK JAZZ WHITE, krakowsko-warszawski zespół jazzu tradycyjnego utworzony w 2008 z byłych muzyków znanych od lat na polskiej scenie jazzowej. Czarno-biały sekstet tworzą: Ryszard Kwaśniewski – cl, ss, viol, jeden z najbardziej doświadczonych muzyków dixielandowych, współzałożyciel krakowskiego Jazz Band Ball Orchestra, grał m.in. w Blues Fellows i Prowizorce, a teraz dzieli swój czas między Happy Play i Black Jazz White; Włodzimierz Szląskiewicz – as, cl, zaczynał w Paradoksie, terminował w Hagawie; Zbigniew Kmiciński – p, przez wiele lat związany był z warszawskim klubem studenckim Stodoła jako solista i akompaniator; Stanisław Piotrowski – cb, ma za sobą wieloletnie związki Hagawem, Blues Fellows i Prowizorką; Robert Barczyński – tara, perc, od połowy lat 70. niestrudzenie działa na rzecz popularyzacji tego gatunku jazzu jako muzyk, założyciel i lider tego zespołu, a także jako organizator koncertów jazzowych; Irena Gałązka – voc, z powodzeniem zamieniła niedawno repertuar popowo-rockowy na jazz tradycyjny.24.07, piątek

19.00, MUZYCZNY OGRÓD - „Busker Blues Project”, Stary Rynek


25.07, sobota

19.00 Teatr uliczny: „SEN DOROTKI” - TEATR CZTERY ŻYWIOŁY, Stary Rynek

Utworzony w 1994 roku z inicjatywy Eugeniusza Mikołajczyka Teatr Cztery Żywioły funkcjonuje jako teatr prywatny, niezależny. Programowo usytuowany w nurcie teatru ruchu i pantomimy, realizuje wyłącznie działania i spektakle plenerowe.

Tworzywem wykorzystywanym do konstrukcji widowisk są: podania, baśnie, legendy, motywy biblijne i mitologiczne oraz literatura science fiction. W swoich wypowiedziach artystycznych stosuje elementy pantomimy i tańca, elementy akrobatyki, techniki teatru masek, szczudła, działania z ogniem i efekty pirotechniczne. Uczestniczył w najważniejszych przeglądach i festiwalach teatrów ulicznych na terenie kraju.

"Sen Dorotki" - aktorzy na szczudłach, efekty pirotechniczne, kolorowe kostiumy - baśniowy świat, w którym dobro zawsze wygrywa. Spektakl przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych!

26.07, niedziela

16.00, Teatr dla dzieci „ARTE PUNKT”, Stary Rynek

ARTEpunkt to kontynuacja wieloletniego doświadczenia, znajomość struktur organizacyjnych i problematyki artystycznej. Jedną z form działania jest:

Teatr MER - powstał w 2001 roku z inicjatywy aktorów Teatru Lalek "Arlekin" z Łodzi: Ewy Mróz, Marcina Truszczyńskiego, Roberta Wojciechowskiego. W 2005 roku dołączył do zespołu aktor Maciej Piotrowski. Inspiracją do stworzenia Teatru MER była potrzeba samorealizacji aktorów, jako twórców. Chcieli oni bowiem mieć całkowity wpływ na kształt i charakter artystyczny spektaklu.  Prostymi środkami chcą stworzyć najbardziej kreatywny świat dla wyobraźni. Pobudzać wrażliwość, wywoływać uśmiech i poruszać ważne problemy.

16.00, „Popularne melodie neapolitańskie i inne” KONCERT TRZECH TENORÓW Piotr Trella, Wiesław Raczkowski, D. Różański, akompaniament - Z. Bardadyn Pałac w Ostromecku

19.00, Polski Związek Chórów i Orkiestr o/Bydgoszcz - Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mogilna - kapelmistrz Mariusz Mikołajczak, Stary Rynek

27.07, poniedziałek

19.00, Jazz na Rynku GRUBE RYBY (Śmietana – Karolak – Czerwiński, DJ Bzyk, DJ Guzik), Stary Rynek

Wszystko zaczęło się w 2004 roku od idei, by w zwartej, atrakcyjnej muzycznie formie opowiedzieć dzieje polskiego jazzu. Pomysłodawcą był gitarzysta jazzowy, Jarek Śmietana, który poza muzyką napisał też stosowny tekst. Jego interpretację powierzono dwóm wokalistom z grupy WU-HAE, Bzykowi i Guzikowi. Utwór „Story of Polish Jazz” przez 23 tygodnie utrzymywał się na „Liście Przebojów Trójki” Marka Niedźwieckiego.


W rok później nie mniejszym powodzeniem cieszyło się publiczne prawykonanie historii, w którym obok Bzyka, Guzika i Śmietany udział wzięli m.in.: Krzesimir Dębski, Wojciech Karolak, Henryk Majewski, Jerzy Matuszkiewcz, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Szukalski, Michał Urbaniak, Ptaszyn Wróblewski i wielu, wielu innych.
Płyta „Story of Polish Jazz” otrzymała „Oscara Jazzowego” i była nominowana do „Fryderyka 2004”. W nagraniu napisanego przez Śmietanę utworu „Co się stało z naszą Solidarnością?”, obok Grzegorza Markowskiego, wokalisty Perfectu, udział wzięli również wokaliści WU-HAE. Utwór wykorzystany został w telewizyjnej noweli wyreżyserowanej przez Ryszarda Bugajskiego („Przesłuchanie”), wykorzystanej w 13-częściowym filmie Andrzeja Wajdy „Solidarność, Solidarność”, który wyemitowano w TVP z okazji 15-rocznicy Porozumień Sierpniowych.
Wydawać by się mogło, że połączenie jazzu z nowoczesnym brzmieniem i ważnymi tekstami jest niemożliwe. Chęć wyrażenia niezadowolenia i niezgody na aktualny stan rzeczy zjednoczyła jednak twórców z różnych środowisk muzycznych. Okazuje się, że brak akceptacji dla tego, co dzieje się wokół nas, dotyczy ludzi każdego pokolenia. Teksty, napisane przez Bzyka i Guzika w reakcji na otaczającą rzeczywistość, były motorem do podjęcia współpracy ze starszymi kolegami jazzmanami. Pomysł okazał się na tyle nośny, że powstała płyta – w niemal ekspresowym tempie, z rewolucyjną w swej formie i treści zawartością. Nagrań dokonano w sposób eksperymentalny; sesje odbyły się w trzech miejscach: w Studio Radia Kraków, w Studio Jarka Śmietany oraz w laboratorium muzycznym zespołu WU–HAE w podziemiach nowohuckiego teatru ŁAŻNIA NOWA.


28.07, wtorek

19.00, Bydgoski muzyczny tygiel: Leonard Luther, Piotr Gąsiewski, (Bydgoszcz) „KUBRYK” (Ustka), Stary Rynek

Leonard Luther jest zaliczany do ścisłej czołówki pieśniarzy-bardów, których inicjatywa artystyczna sięga estrady studenckiej i którzy do dziś nie wyrośli z pięknej choroby, jaką jest zauroczenie poetyckim słowem i muzycznym liryzmem. Luther zdobył wiele nagród na studenckich przeglądach piosenki, a w 1989 r. otrzymał prywatną nagrodę Agnieszki Osieckiej na Krakowskim Festiwalu Piosenki Studenckiej. Ma także talent do komponowania przebojów

29.07, środa

19.00, „Świat operetki i musicali”: MONIKA DYNGOSZ (mezzosopran), WOJCIECH DYNGOSZ (baryton), Kwartet smyczkowy, Stary Rynek

19.00, Akademia w zabytkach Bydgoszczy, Katarzyna Bąkowska – skrzypce, Renata Ratajczak – wiolonczela, Katedra Bydgoska30.07, czwartek

19.00, GRUPA OPERACYJNA, hip-hop, Stary Rynek

Znani są z licznych przebojowych piosenek opisujących polską rzeczywistość z przymrużeniem oka.  Lider tego zespołu – Mieszko – zawsze budzi emocje. Jedno można o nich powiedzieć z pewnością: nie ma drugiego takiego zespołu jak Grupa Operacyjna.


Początki pomysłu pod nazwą „Grupa Operacyjna” sięgają 1996, kiedy to dzisiejszy producent duetu – Ziemowit - założył swój pierwszy zespół. Projekt szybko upadł, ale marzenia przetrwały. W 2000 roku Ziemowit poznał Mieszka, który nagrywał swoje solowe utwory pod pseudonimem Fox. W 2001 roku chłopaki postanowili stworzyć zespół i szukając nazwy sięgnęli po dawny pomysł Ziemowita.
Tak powstała dzisiejsza Grupa Operacyjna.
Debiutancki album pt. „Terapia szokowa” wydali w 2005 roku. Najbardziej znany utwór z tej płyty to piosenka pt. „III Wojna Światowa”. Jednak prawdziwy sukces i rozpoznawalność zapewniły duetowi piosenki z wydanego w 2007 roku albumu „Ostry dyżur”. Piosenki takie jak „Nie będzie niczego”, „Bądź sobą” i „Świr” stały się ogólnopolskimi przebojami.

31.07, piątek

19.00, MUZYCZNY OGRÓD „Zydeco Flow”, Stary RynekTo bardzo energetyczny, żywiołowy i zarazem taneczny rodzaj bluesa tworzony w latach 30- tych XX w. w Luizjanie, swoje charakterystyczne brzmienie zawdzięcza stosowaniu akordeonu. Najpopularniejsi przedstawiciele: C.J. Chenier (syn Cliftona Cheniera uznanego za twórcę stylu), Buckwheat Zydeco, Rockin' Sidney.
Formację
„ZYDECO FLOW” w styczniu 2008r założyli muzycy z Grudziądza oraz Świecia:
- Adrian ZASADA (vocal, gitara akustyczna)
- Leszek CZENKUSZ (akordeon, vocal)
- Wojciech „Fazi” RADTKE (gitary)
- Tomasz GUST (inst. klawiszowe)
- Tomasz HUPA (bass)
- Tomasz STANNY (perkusja).
Podobne zainteresowania, poszukiwania artystyczne, oraz podążanie w tych samych kierunkach muzycznych sprawiły, że członkowie tej grupy uzupełniają się tworząc (jak mówią) wspólny „flow” (mowa tu o niepowtarzalnym porozumieniu między muzykami) dzięki temu powstała nazwa zespołu i wiele autorskich kompozycji śpiewanych po polsku. Muzycy tej grupy niewątpliwie czerpią swoje inspiracje ze stylu jakim jest „Zydeco” ale łącząc ze sobą takie gatunki muzyczne jak blues, country, rock i dodając do tego szczyptę słowiańskiego temperamentu tworzą widowiskowe oraz pełne energii koncerty.

Organizatorzy BAL-u:

Miejski Ośrodek Kultury – koordynator, Wojewódzki Ośrodek Kultury, Pałac Młodzieży, Galeria Miejska bwa, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Akademia Muzyczna, Stowarzyszenie Mózg, Kubryk i in.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna