Certyfikaty Częstochowskiej Organizacji Turystycznej 2015 w kategorii: Produkt turystyczny Częstochowy i regionu częstochowskiegoPobieranie 22.19 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar22.19 Kb.
Certyfikaty Częstochowskiej Organizacji Turystycznej 2015 w kategorii:
Produkt turystyczny Częstochowy i regionu częstochowskiego
1.Skwer na Borowym w Olsztynie i ścieżka pieszo-rowerowa do Przymiłowic

Gmina Olsztyn, Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski


Celem realizacji projektu jest umocnienie wizerunku Olsztyna jak gminy otwartej na turystów z kraju i zagranicy, a także promowanie jej jako miejsca idealnego do wypoczynku, mieszkania i inwestowania.Prace przy kompleksowym zagospodarowaniu stawów na Borownym w Olsztynie oraz budowa ciągu pieszo-rowerowego do Przymiłowic zakończyły się w listopadzie 2014 r. Otoczenie stawów zyskało skwer z alejkami, wyposażony w oświetlenie solarne i ławeczki. Powstała tez siłownia zewnętrzna, szachownica, tor rowerowy, plażo-piaskownica, boisko do piłki plażowej oraz altanki z ławami i stołami. Zbudowany został także oświetlony ciąg pieszo-rowerowy o długości 1,7 km. Solarnie podświetlona trasa biegnie od Olsztyna wzdłuż drogi krajowej do granic z Przymiłowicami.

Skwer na Borownym stał się ulubionym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Olsztyna i odwiedzających okolicę turystów.


2. Święto Jabłka

Gmina Mstów, z-ca wójta gm. Mstów Adam Markowski


Święto Jabłka to już trzecia promocyjno-kulturalna impreza odbywająca się w Mstowie na rynku. Celem imprezy jest przede wszystkim promocja lokalnego produktu tj. jabłek i soku jabłkowego wytworzonego z jabłek pochodzących z mstowskich sadów. Na terenie gminy Mstów występuje duża liczba sadowników, producentów jabłek i soków jabłkowych. Chcąc docenić ich prace i możliwości promocyjne, Gmina od trzech lat organizuje we wrześniu Święto Jabłka. W trakcie imprezy rozstawione są na rynku namioty ze stoiskami przy których sadownicy reklamują swoje produkty zarówno swój sok jak i owoce pochodzące z lokalnych sadów. Gmina również w celu promocji wystawia własny namiot z logo "Owocowo w Mstowie" przy którym rozdawane są gadżety promocyjne z logo imprezy (koszulki, kubeczki, długopisy). Wystawcami na imprezie są również lokalni twórcy, przedsiębiorcy tacy jak wikliniarze czy właściciele szkółek drzew i krzewów ozdobnych. Stronę artystyczną imprezy zapewniają występy Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły muzyczne oraz biesiadne. Na imprezie odbywają się liczne konkursy dla dzieci, konkursy z wiedzy sadowniczej czy też "picie soku przez słomkę" oraz "na najdłuższą ostrużynę z jabłek" czy tez "z jabłka budowane". Podczas imprezy zapewnione są również inne dodatkowe atrakcje jak np. puszczanie kolorowych lampionów do nieba.
3. Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej

Gmina Lelów, Wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda


Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej powstał w marcu 2012 r. z inicjatywy Wójta Gminy. Tworzą go mieszkańcy gminy, pasjonaci i miłośnicy piosenki ludowej oraz tańca ludowego. Kierownikiem artystycznym i zarówno choreografem zespołu jest Piotr Hankus, były solista Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Zespół obecnie liczy 26 osób. Głównym celem działalności zespołu jest kultywowanie i promowanie pobliskich tradycji, języka gwarowego i zwyczajów poprzez muzykę taniec i śpiew ludowy, a w szczególności odkrywanie bogactwa, piękna i szlachetności przeszłości, integrację społeczności lokalnej wokół miejscowej kultury ludowej. Zespół jest już częściowo wyposażony w oryginalne stroje. Bierze udział w różnego rodzaju przeglądach folklorystycznych, konkursach regionalnych, festiwalach i spotkaniach o charakterze lokalnym, ponadlokalnym a także międzynarodowym.
4. Szlak atrakcji turystycznych - ścieżki spacerowo-rowerowe

Gmina Żarki, Burmistrz miasta i gminy Żarki Klemens Podlejski


Ścieżki spacerowo – rowerowe biegną przez trzy gminy Żarki, Janów i Niegowa. Inicjatorem przedsięwzięcia i liderem projektu unijnego była Gmina Żarki. W efekcie wspólnych działań w 2013 r. trzy jurajskie gminy wybudowały spójny system ścieżek pieszo-rowerowych. Powstały blisko 22 kilometry tras asfaltowych w bardzo urozmaiconym jurajskim krajobrazie. Sieć połączyła największe atrakcje północnej Jury – m.in zamki w Mirowie i Bobolicach, Ostrężniku, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Zabytkowy Zespół Stodół wraz z Żareckimi Jarmarkami, strażnicę w Przewodziszowicach, najstarszą pstrągarnie w Europie znajdującą się w Złotym Potoku, przepiękne wapienne ostańce, miejsca pamięci i wiele innych cennych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym zakątków. Nowa trasa może być wykorzystywana przez osoby o różnych wymaganiach. Budowano ją z myślą o rowerzystach, biegaczach, miłośnikach wędrówek z kijkami, spacerowiczach, lubiących jazdę na rolkach i deskorolkach, osobach niepełnosprawnych, rodzinach z małymi dziećmi.
5. Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach

Gmina Żarki, Burmistrz miasta i gminy Żarki Klemens Podlejski


Od 2 sierpnia 2015 roku jest oficjalnie czynne dla zwiedzających jedyne tego typu w Polsce multimedialne i interaktywne Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Muzeum zostało stworzone w konwencji parku technologicznego. Multimedia i eksponaty mają interaktywny charakter i pozwalają na aktywność w trakcie zwiedzania. Przygotowano dwie ścieżki do zwiedzania: dla dzieci do 8-go roku życia oraz dla starszych. W program zwiedzania wpisane są również zajęcia warsztatowe, podczas których zwiedzający samodzielnie mogą zmielić zboże najstarszą metodą i zabrać przygotowana w ten sposób mąkę we własnoręcznie zrobionych sakiewkach. Czas zwiedzania z przewodnikiem 60 minut. Obiekt może przyjąć jednorazowo ok. 45 osób. W trakcie zwiedzania goście poznają historię pięciu głównych rzemiosł, od wieków obecnych w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa.
6. "Questing-edukacyjnym sekretem turystycznym" – produkt turystyczny składający się z wytyczonych 20 tras questingowych.

Stowarzyszenie "Partnerstwo Północnej Jury", Prezes Zarządu Halina Palarz


"Questing - Edukacyjnym Sekretem Turystycznym" - to produkt turystyczny w postaci 20 wytyczonych tras questingowych, do których opracowano karty wypraw. Produkt turystyczny powstał na obszarze 20 gmin regionu częstochowskiego. Na 20 wytyczonych tras składają się:

 • Spacer po dnie jurajskiego morza w Złotym Potoku

 • Tajemnice Koziegłowskich zaułków

 • Lelów dwóch kultur

 • M jak Mstów: Śladami historii po grodzie Mstawa

 • W 80 minut dookoła Chudobki

 • Olsztyńska panorama Jury

 • Spacer kupiecki traktem przez Choroń

 • Quest o kueście

 • Żarki wczoraj i dziś – szlakiem pocięgla i drajfusa

 • Boronowskie Skarby

 • Śladami tkaczy w Kamienicy Polskiej

 • Śladami legendy Jana III Sobieskiego w Konopiskach

 • Po obu stronach Warty Poczesna, Nowa Wieś, Zawodzie

 • Wieś dwóch kościołów

 • Kamienne Dzieci przy Dąbrowskim Kościele

 • W Gnieździe Reszków

 • Kruszyna pod lupą – historia znana i nieznana

 • Z ułanem po polu bitwy

 • Śladami sławnych i świętych

 • Na wapiennym szlakuQuesting to metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Aby pokonać wybraną jedną z 20 tras należy zaopatrzyć się w opracowaną dla danej ścieżki kartę wyprawy. Karty zostały podzielone ze względu na tematykę: historyczne, przyrodnicze, tematyczne. Można je otrzymać bezpośrednio w biurze lokalnej grupy działania, punktach informacji turystycznej, gminnych ośrodkach kultury oraz pobrać ze strony internetowej partnerów zrealizowanego projektu.
7. Kompleks Hotelowo-Restauracyjny Złote Arkady

Marzanna Przerada Częstochowa
Pamiątka turystyczna Częstochowy i regionu Częstochowskiego
1. Porajski lizak

Urząd Gminy Poraj, Centrum Informacji Turystycznej, Wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera
Potrawa regionalna Częstochowy i regionu częstochowskiego
1. Kartoflanka – fifka

Restauracja pod Ratuszem, Krzysztof Cygan

2. Chleb Herbski

Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", Zygmunt Tabor

3. Pstrąg po mstowsku

Gmina Mstów, z-ca wójta gm. Mstów Adam Markowski

4. Tatarczok na przednówku – chleb ciemny, gryczano-razowy

Daniela Mońka

5. Oponki serowe z Olsztyna

Gmina Olsztyn, Gminne Koło Gospodyń wiejskich w Olsztynie, Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski i Bernadetta Niemczyk


Wyróżnienie "Za zasługi dla rozwoju turystyki regionu częstochowskiego"
1. Zbigniew Tarnowski – członek PTTK

Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie, Lech Tota Prezes Oddziału2. Henryk Srokosz, gospodarz szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Siedlcu

Gmina Janów, Wójt Gminy Janów Joanna Ścigaj


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna