Chór Filharmonii ŚląskiejPobieranie 12.42 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar12.42 Kb.
Chór Filharmonii Śląskiej

Jest jednym z najstarszych chórów filharmonicznych w Polsce. Powstał w 1974 roku z inicjatywy Karola Stryji. Przez 30 lat zespół prowadził jego twórca, znakomity chórmistrz, prof. Jan Wojtacha. W latach 2004-2009 kierował zespołem Waldemar Sutryk. Obecnie czyni to Jarosław Wolanin, do funkcji kierownika artystycznego i dyrygenta Chóru Filharmonii Śląskiej wyłoniony drogą konkursu w sierpniu 2009 roku.

Już w trzecim roku od powstania zespołu chórzyści Jana Wojtachy zostali zaproszeni na prestiżowy festiwal Wratislavia Cantans, na którym wraz z Filharmonikami Śląskimi wykonali War Requiem Benjamina Brittena. Wizytówką brzmienia i wokalnego kunsztu Chóru Filharmonii Śląskiej stały się kompozycje największych mistrzów wszystkich epok, od polifonii renesansu po muzykę XXI wieku. Do najsłynniejszych dokonań artyści Chóru Filharmonii Śląskiej mogą zaliczyć pierwsze w Polsce prezentacje Snu Geroncjusza Edvarda Elgara oraz Koncertu na chór a cappella Alfreda Schnittke’go, czy też pierwsze w kontekście liturgicznym wykonanie Missa pro pace W. Kilara.

W czasie 37 lat działalności zespół koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce oraz w Belgii, Francji, Grecji, Włoszech, Niemczech, Danii, Czechach, Szwajcarii i w Watykanie. Ponawianie zaproszeń na tak cenione festiwale jak Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Haendelfestspiele w Halle, Arena di Verona, Poznańska Wiosna, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Gliwickie Dni Muzyki Organowej, Festiwal im. K. Jamroz w Busku-Zdroju, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, czy krakowski Festiwal Muzyki Dawnej jest dla śpiewaków powodem do dumy. Cieszy fakt, że zespół jest ciągle zapraszany na kolejne festiwale. Tylko w 2011 roku chór wystąpił po raz pierwszy na HMG-Festival – I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej im. H. M. Góreckiego w Krakowie oraz po raz pierwszy zaproszony został na Dni Muzyki Wokalnej im. Adama Didura w Sanoku.

W swej długiej historii Chór Filharmonii Śląskiej koncertował z największymi mistrzami batuty, jak m.in.: Karol Stryja, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel, Jan Krenz, Antoni Wit, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Jerzy Swoboda, Krzysztof Penderecki, Michael Zilm, Massimiliano Caldi, Mykoła Dyadiura, Peter Tiboris, Paul McCreesh. Zespół współpracuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Repertuar chóru obejmuje kilkaset pozycji z towarzyszeniem orkiestry (msze, kantaty, oratoria) oraz setki utworów muzyki a cappella. Ta ostatnia zajmuje szczególne ważne miejsce w ostatnich latach działalności zespołu. W programach coraz liczniejszych koncertów a cappella znajduje się wiele muzyki polichóralnej oraz prawykonań najnowszej muzyki polskiej. W ostatnich latach do prowadzenia koncertów Chóru Filharmonii Śląskiej a cappella gościnnie zapraszani są najlepszych chórmistrzowie z Polski i Europy, m.in. prof. Czesław Freund czy prof. Matthias Geissler.

Chór Filharmonii Śląskiej dokonał wielu nagrań archiwalnych, na płytach utrwalił wszystkie wokalno-instrumentalne dzieła Karola Szymanowskiego i niektóre arcydzieła chóralne Henryka Mikołaja Góreckiego. Zespół filharmonicznych śpiewaków ceniony jest również w kinematografii; nagrywał utwory Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera do filmów Agnieszki Holland i Krzyszofa Kieślowskiego.

Chór Filharmonii Śląskiej

Kierownik Artystyczny Chóru Filharmonii Śląskiej

Jarosław Wolanin

korepetytor

Jolanta Błażełek

soprany

Dorota Dziełak-Szczepan

Magdalena Gawron

Edyta Gebauer

Anita Grzegorzak

Maria Huptyś-Zielińska

Mirosława Jasielska

Sabina Jaszczyk

Elzbieta Kolorz

Anna Koścień

Elżbieta Krusz

Elżbieta Kudala

Barbara Latawiec

Aniela Leśniczak

Natalia Łukaszewicz

Małgorzata Muszyńska

Teresa Sobczyk

Dominika Sowa

Zofia Szymańska

Irena Ziob

alty

Anna BilińskaKatarzyna Brol

Barbara Drabik

Magdalena Dynowska

Monika Gandyk

Monika Goławska

Aldona Kciuk-Herberg

Katarzyna Müller-Wantuła

Joanna Noster

Karina Paszek

Magdalena Pilarczyk

Martyna Rim

Barbara Rosłaniec-Kempka

Agnieszka Rozwadowska-Janeczko

Bożena Tamowska

Agnieszka Zawierucha

tenory


Dawid Bonk

Karol Bulanda

Roman Dziwisz

Piotr Gajos

Artur Harańczyk

Adrian Lewandowski

Dionizy Madoń

Maciej Madoń

Piotr Pawłowski

Adam Seiffert

Dariusz Szweda

Wiktor Wyglądacz

Michał Zawierucha

basy


Marek Dynowski

Janusz Fabisiak

Michał Góral

Andrzej Janczak

Krzysztof Kaganiec

Adam Kawa

Waldemar Kempka

Ryszard Młyńczak

Marcin Pollak

Sławomir Skomorowski

Michał Schoppa

Adam Trocha

inspektor chóru

Adam Kawabibliotekarz

Adam Seiffert


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna