Ciekawe sprawy dla ciekawych świataPobieranie 74.86 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar74.86 Kb.
Ciekawe sprawy dla ciekawych świata
Świat

1. Strony świata podstawowe kierunki wyznaczone przez cztery kardynalne punkty horyzontu [północ, południe, wschód, zachód].

2. Części świata: Eurazja, Afryka, Ameryka Płn., Ameryka Płd., Antarktyda i Południowa [nazywane tak w epoce wielkich odkryć geograficznych].

3. Stary jak świat - bardzo stary; istniejący od dawna. 4. Okno na świat to, co umożliwia kontakt ze światem, zwykle o porcie.

5. Pępek świata - ironicznie o kimś uważającym się za bardzo ważnego, o czymś uważanym za rzecz najważniejszą, centralną.
Sprawa
Sprawa - nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia:


 1. przedmiot czyjegoś zainteresowania,

 2. rzecz do załatwienia,

 3. wzniosły cel,

 4. postępowanie w sądzie.

Źródło: www.wikipedia.plWyspa Tiki-Taki

Na wyspę Tiki-Taki właśnie zawitał słoneczny poranek. Zwierzęta budzą się ze snu, małpka Dufink jak zwykle skacze po drzewach i zrywa banany. Hipopotam Kleo wyszedł na poszukiwanie roślin, by zjeść pyszne śniadanie. Ptaszek Duduś wyśpiewuje melodię kołysanki, by uśpić wszystkie zwierzęta, a gdy zasną, ukraść im żywność, a potem zawładnąć wyspą.

Dufink była na szczęście oddalona. Gdy wróciła, wszyscy spali. Małpka próbowała obudzić przyjaciół.

- Dudusiu, proszę, pomocy!

- A czemu nie śpisz?

- Dlaczego mnie o to pytasz? Wydaje mi się, że to Ty masz coś z tym wspólnego.

- Jak śmiesz tak mówić?!

Duduś zezłościł się, że małpka chce zniszczyć jego plan i poleciał do domu. "Dowiem się, co on kombinuje pomyślała Dufink i zniknęła w zaroślach."

- Lala, lalala - wyśpiewuje krasnal czarodziej, który wybrał się na spacer po lesie.

- Rany, co tu się stało? Dlaczego oni jeszcze śpią? - Zastanawiał się.

Małpka pomyślała, co zrobić by ocalić przyjaciół przed głodem. Podejrzewała Dudusia o to, że chce zagłodzić mieszkańców wyspy. Ubrała kapelusz, ciemne okulary i poszła obserwować podejrzanego. W tym czasie grał w golfa. Później objadał się owocami, leżąc na kanapie przez ananasowym telewizorem. Dufink wróciła więc do domu, usiadła na bananowej sofie. Gdy nastał zmrok, wzięła kamerę, by zamontować ją w domku przyjaciela. Gdy to zrobiła, schowała się za oknem i uważnie patrzyła na każdy ruch podejrzanego. Ptaszek wyciągnął plecak z marchewkowej szuflady.

- Ha,ha, nareszcie zabiorę im żywność, a gdy za tydzień nadejdzie zima, dam im warunek - Jeśli ja zostanę panem wyspy, oddam im jedzenie. - wyszeptał i pofrunął do lasu.

Małpka zabrała kamerę i udała się do czarodzieja. - Krasnalu, pomóż mi!

- Co się dzieje córeczko?

- Proszę Cię, znajdź zaklęcie, żeby zwierzęta obudziły się!

- Niech pomyślę... Wiesz, mam tu takie jedno w księdze czarów.

- Och, no tak! Jest! Demoteches tabulator dewelwe. Dobrze chodźmy uratować wyspę.

Wielki czarnoksiężnik wypowiedział zaklęcie i w mgnieniu oka wszystko wróciło do normy. Dufink dostała odznakę detektywa wyspy Tiki-Taki, ponieważ dzięki niej, jej przyjaciele żyją, a Duduś trafił do kaktusowego więzienia.


W.M.
Wizyta u babci
Kilka dni temu pojechaliśmy do babci, która mieszka w Pogwizdowie. Gdy dojechaliśmy na miejsce, to od razu pobiegłam się przywitać z moją kochaną rodziną.

Na powitanie babcia poczęstowała nas pysznymi babeczkami z jagodami. Po degustacji wybraliśmy się z kuzynem na spacer do lasu. Gdy doszliśmy na miejsce zobaczyliśmy pod dębem mała sarenkę, która na nasz widok przestraszyła się i uciekła. Kiedy weszliśmy głębiej do lasu zobaczyliśmy tam różne okazy ptaków. Zatrzymaliśmy się przy strumyku, gdzie zbudowaliśmy tamę. Niestety czas szybko płynął. Po powrocie do domu dowiedziałam się, że nadeszła już pora powrotu do Cieszyna. Podziękowałam swojej rodzinie za miłe przyjęcie i obiecałam, że niedługo ich znowu odwiedzę.

Po powrocie do Cieszyna opowiedziałam mojej kochanej mamie o ciekawej przygodzie u babci. Mama zapewniła mnie, że niedługo znowu wybierzemy się do Pogwizdowa. Nie mogę się doczekać na następną wizytę u babci.
D.M.

WYWIAD Z MOIM TATĄ O AUTACH

A: - Dzień dobry tato, czy mogę przeprowadzić z Tobą wywiad?

Tata: - Dobrze możesz.

A: - Najpierw chciałabym Cię zapytać, jaka jest twoja ulubiona marka samochodu?

Tata: - Ford.

A: - A powiedz mi czy lubisz jeździć samochodem?

Tata: - Tak lubię.

A: -Aha, no dobrze, jaka jest marka twojego samochodu?

Tata: - Ford

A: - Czy lubisz markę Toyota?

Tata: - Jest mi obojętna.

A: - Jakiej marki auta nie lubisz?

Tata: - Nie lubię marki Daewoo.

A: - Lubisz swoje auto?

Tata: - Tak, bardzo je lubię

A: - O jakim aucie marzysz?

Tata: - Marzę o Porsche.

A: - Czy ono jest drogie?

Tata: - Bardzo drogie.

A: - Ile kosztuje?

Tata: - 500.000 zł

A: - Bardzo drogie!!!

Tata: - Też tak sądzę, dlatego to tylko moje marzenie.

A: - Dziękuję ci za udzielenie wywiadu.A.M.

Co to są Walentynki?
Walentynki - coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Do Polski obchody walentynek trafiły w latach 90-tych XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich. Święto to konkuruje o miano tzw. Święta zakochanych - słowiańskiego zwyczaju zwanego potocznie Nocą Kupał lub Sobótką, obchodzonego w nocy z 21 na 22 czerwca.


Święty Walenty (zm. ok. 269) - biskup, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Żywot świętego

W Martyrologium rzymskim wymieniany jest dwukrotnie: jako kapłan rzymski, ścięty w czasie prześladowań za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego oraz biskup Terni koło Rzymu. Uważa się, że jest to ta sama osoba.

Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: "Od Twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

Źródło: www.wikipedia.pl

A to ciekawe!


 • Wpływ kolorów na zdrowie

Już dawno udowodniono wpływ kolorów na zdrowie i psychikę człowieka.


BIAŁY: Daje poczucie spokoju i swobody.
CZERWONY: Dodaje pewności siebie, wywołuje agresję.
ŻÓŁTY: Poprawia myślenie i pamięć.
ZIELONY: Działa odprężająco, regeneruje siły.
NIEBIESKI: Łagodzi ból, ułatwia zasypianie.
FIOLETOWY: Wycisza, tłumi napięcie psychiczne.


 • Wynalezienie piorunochronu

W 1752 roku amerykański uczony - Beniamin Franklin- wynalazł proste urządzenie „zbierające” wyładowania elektryczne. W czasie burzy puszczał latawiec wyposażony w żelazne ostrze. Kiedy uderzył piorun, ładunek elektryczny przepłynął z tego ostrza po mokrym sznurku do klucza przymocowanego na jego drugim końcu. Na szczęście uczony trzymał latawiec za jedwabną taśmę, która izolowała przepływ tego ładunku. Wykorzystując obserwacje poczynione podczas eksperymentu, w niedługim czasie po tym zdarzeniu wynalazł on piorunochron.

 • Zwiastuny zmian pogody

Informacji o zmianach pogody dostarczają nam zwierzęta i rośliny. Ich odpowiednie reakcje zależą od wysokości chmur deszczowych nad powierzchnią Ziemi. Jeśli jaskółki latają nisko albo żaby wieczorem długo rechoczą i wychodzą na ląd, to znaczy, że należy spodziewać się deszczu. Jeśli szyszki sosny albo świerka są rozchylone, będzie piękna pogoda, a jeśli się zmykają, niebo będzie zachmurzone i może padać deszcz. W dawnych czasach, kiedy nie było radia i telewizji, ludzie wiedzieli jak odczytywać informacje o pogodzie przekazywane przez samą przyrodę. • Najwyższy szczyt i najwyższa krawędź skalna

Najwyższy szczyt na kuli ziemskiej- Mount Everest (Czomolungma) w Himalajach (wysokość 8848 m n.p.m.; czytaj nad poziomem morza) – jest ponad trzy razy wyższy od najwyższego szczytu w Polsce – Rysów (o wysokości 2499 m.n.p.m.). Natomiast najwyższe na świecie urwisko nadbrzeżne (klif) znajduje się na Oceanie Spokojnym w archipelagu Hawaje. Wznosi się ono do 1010 m nad poziomem oceanu.

 • Fale morskie

W czasie sztormu fale mogą spowodować powódź. Najwyższą falę wywołaną huraganem zanotowano w 1933 roku. Jej wysokość była większa niż 10-piętrowy budynek – wynosiła 34 m. Obecnie fale morskie wykorzystuje się do wytwarzania energii elektrycznej.

 • Najdłuższa rzeka i największe jezioro

Najdłuższą rzeką świata jest Nil. Rzeka ta ma 6671 km długości i jest ponad 6 razy dłuższa od najdłuższej rzeki w Polsce – Wisły. Największe jezioro świata znajduje się w Azji. Jest tak wielkie, że przypomina morze, dlatego nazywa się Morzem Kaspijskim. Jego powierzchnia jest większa od powierzchni Polski.
 • Bobry – nadwodni architekci

Chronione w Polsce ssaki – bobry – z mułu, gałęzi, chrustu i innych materiałów budują swoje siedziby zwane żeremiami. W środku tego domu, w tak zwanej komorze mieszkalnej, jest sucho, ale wejście do niej znajduje się pod wodą. Często na rzece budują one tamy, co prowadzi do powstawania rozlewisk. Aby zdobyć budulec na tamę, nadpiłowują ostrymi zębami pnie drzew tak długo, aż te się przewrócą.

 • Badanie dna morza

Wielu przyrodników interesuje się nie tylko przyroda na lądzie, ale także przyrodą głębin oceanów. Do badań prowadzących na bardzo dużych głębokościach służą specjalne pojazdy podwodne zwane Batyskafami. Takim pojazdem można dotrzeć na głębokość nawet ponad 10 km.

 • Długość snu

Długość snu zwierząt bywa bardzo różna. Nietoperze są śpiochami sen zajmuje im 18 godzin w ciągu doby. Natomiast koniom i żyrafom wystarczy tylko 3- godziny snu. Zupełnie inaczej odpoczywają delfiny – w czasie pływania zapadają w kilkusekundowe drzemki, które zajmują im łącznie około 7 godzin w ciągu doby.
 • Dawne narzędzia do pisania

Bardzo dawno temu pisano pędzelkami z sierści zwierząt lub trzciną. Starożytni Grecy do pisania na drewnianych tabliczkach polewanych woskiem używali metalowego lub kościanego rylca. Później zaczęto wykorzystywać gęsie pióra, które odpowiednio ostrzono i nacinano wzdłuż jak stalówki. Zaostrzoną końcówkę trzeba było często maczać w kałamarzu z atramentem.

 • Rekordy w świecie zwierząt

Wśród ptaków najlepszym biegaczem jest struś. Dorosły osobnik może rozwinąć prędkość aż do 98 kilometrów na godzinę. Wśród ssaków najszybszym jest gepard, który osiąga prędkość ponad 100 kilometrów na godzinę. Spośród ssaków najlepiej wzwyż jest kangur pokonuje on wysokość 3 metrów. Natomiast długość jego skoku w dal wynosi 10 metrów. Ważne jest, że po jego wykonaniu zwierzę nie traci równowagi.

 • Największe sportowe święto niepełnosprawnych.

Wśród niepełnosprawnych jest wielu sportowców. Najlepsi z nich biorą udział w olimpiadach, które odbywają się w tych samych latach i w tych samych obiektach co igrzyska olimpijskie. W 2004 roku a Atenach polscy niepełnosprawni sportowcy wywalczyli 54 medale: 10 złotych, 25 srebrnych i 19 brązowych. Najwięcej medali, aż 12, zdobyli szermierze.
 • Można czytać dużo szybciej

Człowiek czyta przeciętnie od 200 do 300 słów na minutę. Tyle słów zawierają na przykład niektóre strony twojego podręcznika do przyrody. Jak zwiększyć szybkość czytania tekstu ze zrozumieniem? W Polsce są organizowane kursy szybkiego czytania. Wiele osób, które ukończyło takie kursy, potrafi z pełnym zrozumieniem czytać nawet 2000 słów na minutę, czyli na przykład 10 stron tego podręcznika.
 • Historia kompasu

Kompas wynaleziono w Chinach ponad 2 tys. lat temu. Dawne kompasy wyglądały całkiem inaczej niż używane obecnie. Początkowo były wykorzystywane do wyznaczania najkorzystniejszych miejsc pod budowę domów. Praktyczne zastosowanie kompasu do wyznaczania kierunków geograficznych przypada okres między wiekami X i XII. W Europie kompas pojawił się pod koniec XII wieku.

 • Pochodzenie słowa plan

Słowo plan pochodzi od łacińskiego słowa planum, co znaczy płaszczyzna. Pierwsze plany kreślili prawdopodobnie właściciele ziemscy już 7 tys. lat temu. Bardzo dokładne plany wielu miast polskich można znaleźć na stronach internetowych.

 • Najstarsze mapy

Najdawniejsze wiadomości o rysowaniu map pochodzą z Egiptu i Babilonu. Dotyczą one map sporządzonych 3.000 lat przed naszą erą, a więc ponad 5.000 lat temu.
Intensywny wypas owiec w górach często powoduje przesycenie gleby amoniakiem pochodzącym z moczu tych zwierząt. Wskutek tego ginie roślinność naturalna, a wyrastają rośliny dobrze znoszące taki rodzaj gleby. Są to głównie pokrzywy i koński szczaw. Podobne zjawisko można obserwować również tam, gdzie jest duże skupisko ludzi, a więc w pobliżu schronisk górskich i przy uczęszczanych szlakach.
 • Troskliwi rodzice

Ważną rolę w tworzeniu próchnicy odgrywają znane wszystkim żuki gnojowe – połyskujące, czarne lub ciemnogranatowe. Spotkać je można w pobliżu odchodów zwierzęcych. Żuki zakopują odchody w glebie i na nich składają jaja. W ten sposób przyszłe potomstwo żuków ma zapewnione odpowiednie warunki rozwoju, a zaraz po wykluciu – pokarm. Resztę odchodów rozkładają organizmy glebowe.

 • Sroka – złodziejka

Sroka wykazuje zainteresowanie błyszczącymi przedmiotami, które często chwyta w dziób i odlatuje. Stąd wzięło się powiedzenie sroka – złodziejka. Gniazda sroki należy szukać w koronach drzew. Jest nim duża kulista budowla z gałązek, osłonięta od góry różnym daszkiem.

 • Galasy

Na liściach dębu często można zobaczyć 1-2 – centymetrowe kulki. Są to narośla nazywane galasami. Wytwarza je owad – galasówka. Wewnątrz galasów rozwijają się larwy tego owada. Galasy mogą występować na wielu roślinach.

 • Cisy niegdyś popularne drzewa

Cis rośnie wolno, a drewno jest twarde. W średniowieczu drewno cisowe było używane do wyrobu kusz i łuków, później służyło do produkcji luksusowych mebli. Intensywna eksploatacja stała się przyczyną niemal całkowitego zniknięcia cisa z lasów. W Polsce cis jest pod ochroną. Najstarszy i największy rezerwat cisowy znajduje się w Borach Tucholskich. Rośnie w nim ok. 5500 cisów.


cis pospolity cis japoński


 • Szachownica kostkowata

Jedną z najpiękniejszych roślin naszych łąk jest szachownica kostkowata. Nazwa tej rośliny pochodzi od łatwego do zauważenia wzoru dwukolorowej „ szachownicy „ na płatkach jej kwiatów. Obecnie szachownica kostkowata występuje w Polsce w kilku miejscach, między innymi na podmokłych łąkach w pobliżu Tarnobrzega i Przemyśla. Choć roślina ta jest objęta całkowitą ochroną, można ją wyhodować w przydomowym ogrodzie z cebulki kupionej w sklepie ogrodniczym.
 • Mądrość papugi

Papuga kakadu jest bardzo pojętnym ptakiem. Można ją nauczyć nie tylko naśladowania dźwięków, ale także podawania „łapy” na powitanie. Papuga nauczona witania się zapamiętuje ten gest przez wiele lat i wykonuje nie tylko wobec ludzi, ale również wobec innych papug.

 • Puszystość śniegu

Świeży śnieg jest puszysty, sypki, ponieważ między jego płatkami jest dużo powietrza. Aby uzyskać kubek wody trzeba stopić około 12 kubków śniegu.
 • Dlaczego pasteryzacja?

Słowo pasteryzacja pochodzi od nazwiska francuskiego chemika i mikrobiologa, Ludwiga Pasteura (czytaj: Pastera) 1822-1895 roku, który opracował metodę zabezpieczania wina i innych produktów spożywczych przed zepsuciem. Był też autorem metody uodporniania organizmu za pomocą szczepień ochronnych.

 • Baterie słoneczne

Baterie (ogniwa) słoneczne, czyli specjalne płytki i zwierciadła, są wynalazkiem, który pozwala na magazynowanie energii słonecznej i przetwarzanie jej na energię cieplną lub elektryczną. W naszym kraju baterie słoneczne jeszcze nie są rozpowszechnione, ponieważ ich instalacja jest dość kosztowna. Poza tym pracują one efektywnie tylko wtedy, gdy świeci słońce. Późną jesienią, zimą i wczesną wiosną dni w Polsce są zbyt krótkie. Natomiast w krajach Europy południowej baterie słoneczne są instalowane na dachach wielu domów.

 • Skarbonka-świnka

Skarbonki często mają kształt świnki. Zwierzę to jest bowiem symbolem obfitości. Dawniej nawet w miastach hodowano świnie. W trudnych okresach, kiedy brakowało pożywienia, stanowiły one zabezpieczenie przed głodem dla całej rodziny.

 • Hodowla strusi

Ostatnio w Polsce popularna stała się hodowla strusi. Ptaki te osiągają 275 cm wzrostu są najwyższe wśród żyjących współcześnie ptaków. Struś może ważyć aż 160 kg, a jego jajo około 1,5 kg. Masa średniej wielkości jaja kurzego wynosi 60g, łatwo więc obliczyć, że jedno jajo strusie równoważy 25 jaj kurzych.

 • Najludniejsze miasto świata

Jednym z największych i najludniejszych miast na świecie jest Szanghaj w Chinach. Liczba jego mieszkańców w granicach administracyjnych wynosi ponad 13 milionów. Jest ono więc prawie osiem razy większe niż Warszawa. W stolicy Polski mieszka około 1 miliona 700 tysięcy mieszkańców.

 • Różne pory roku na kuli ziemskiej

Kiedy w Polsce panuje zima w Australii jest pełnia lata. Polskie dzieci jeżdżą na sankach, a dzieci w Australii kąpią się w ciepłym morzu.
Niedźwiedź polarny jest mieszkańcem najbardziej wysuniętym na północ obszarów kuli ziemskiej. Sierść niedźwiedzi polarnych ma barwę białą lub kremową, ale pojedyncze włosy są przezroczyste jak kropelki wody. Pod białą sierścią skóra niedźwiedzi jest czarna. To sprawia, że dobrze pochłania promienie słoneczne, które ogrzewają ciało. Futro jednocześnie hamuje przenikanie ciepła z organizmu do otoczenia. Niedźwiedzia przed zimnem chroni też około 10-centymetrowa warstwa tłuszczu. Dlatego te zwierzęta nie marzną.

 • Skutki opadu gradu

Grad może być bardzo groźny dla ludzi i zwierząt. Bryłki spadającego lodu mogą mieć rozmiary nawet kurzych jaj. Największa z zaobserwowanych gradzin ważyły ponad pół kilograma. Taki grad niszczy uprawy i samochody, a nawet uszkadza budynki.Źródło: podręcznik dla klasy 4 „Przyrodo witaj!”
Ciekawostki Marusi
CZY WIESZ, ŻE…….

1.

Twórcy Misia Yogi, animowanej postaci wytwórni Hanna-Barbera, zafascynowali sportem, nadali imię Yogiego Berry, czołowego baseballisty lat 50.


2.

A. A. Milne zainspirował się ulubioną zabawką swojego syna- pluszowym misiem. Bohatera książki –Kubusia Puchatka, nazwał jego imieniem.

3.

Inspiracją M. Pinseau do stworzenia Wielkiego Meczetu Hasana II w Casablance było zdanie z Koranu mówiące o świątyni, która powinna być zbudowana na wodzie.4.

Pierwowzorami rodzin z serialu animowanego „Flinstonowie” wytwórni Hanna- Barbera byli bohaterowie popularnego sitcomu znanego w Polsce pod tytułem „Miodowe lata”.

5.

Szczęśliwa dla Chińczyków liczba 8 natchnęła Skidomre, Owings&Merrill, projektantów Jin Mao w Szanghaju. Wieża ma 88 pięter, a wewnętrzny rdzeń jest ośmiobokiem.6.

Coco Chanel, zainspirowana wzorem swojej sofy zaprojektowała pikowaną torebkę-jeden z najbardziej znanych modeli na świecie.

7.

W windzie nowojorskiego budynku Brill Builiding, centrum rozrywki na Broadwayu, stało pianino. Inspirowało twórców do komponowania nawet w drodze do producenta.


Podróż
Podróż (z łaciny zwana peregrynacją, z francuskiego wojażem) – zmiana miejsca pobytu na odległe. Osoba podróżująca pieszo to wędrowiec, podróżujący środkiem komunikacji to podróżny lub wojażer. W odróżnieniu od nomadów – koczowników, członków grupy ludzi w związku ze zmianami pogody lub w poszukiwaniu żywności, wody, opałów albo pastwisk dla zwierząt hodowlanych, podróżnym był od zarania dziejów przedstawicieli cywilizacji osadniczej.
Podróże odbywano od dawna, zrazu dla praktycznego celu nauki, handlu, polityki (poselstwa). Podróżowano również do miejsc kultu religijnego: z chęci odpokutowania za grzechy, zjednania łask lub w podzięce za nie. Podróż odwiedzenia miejsc kultu religijnego nazywa się pielgrzymką, a osoba biorąca udział w pielgrzymce to pielgrzym lub pątnik.
Podróż wymagała odpowiedniego przygotowania. Podróżni brali ze sobą garderobę na różne pory roku, zastawę stołową, zapasy jedzenia, czasem namioty oraz, oczywiście, służbę. W ten sposób podróż stawała się wyprawą.
Starożytność
W starożytności, a następnie w dobie odrodzenia (XV-XVI wiek) podróżowano także dla przyjemności i poznania świata. Podróżnicy spisywali swoje przeżycia, opisywali przemierzane krainy i zwyczaje ludów je zamieszkujących. Te notatki i pamiętniki były często publikowane i stanowiły dla współczesnych cenne źródło wiedzy o świecie. Czasami te podróże były wymuszone koniecznością, jak, np. podróż Solona do Egiptu, na Cypr i do Lidii po objęciu władzy w Atenach przez Pizystrata. Jeszcze bardziej dramatyczne były przyczyny podróży Ksenofonta, który przebieg „Wyprawy 10 Tysięcy” opisał w swym dziele Anabaza. Pierwszymi jednak podróżnikami zmierzającymi do poznania i opisania świata byli logografowie jońscy z ich najwybitniejszym przedstawicielem, „ojcem historii” Herodotem. Nie sposób też nie wspomnieć Pauzaniasza, autora dzieła Periegesis też Hellados (Wędrówki po Helladzie), swoistego przewodnika po starożytnej Grecji.Średniowiecze

W dobie średniowiecze liczne podróże odkrywcze odbywali Arabowie i Maurowie, jak np. Muhammad Ibn Battuta, a także Europejczycy, z których najsłynniejszym był Marco Polo. Dopiero w dziewięć stuleci po wyprawach wikingów grenlandzkich do Winlandii dowiedział się o nich cywilizowany świat. Również w średniowieczu zaroiło się od wędrownych poetów i pieśniarzy zwanych we Francji trubadurami (jednym z nich był Francis Villon), truwerami i minstrelami, w Niemczech minnesingerami, zaś w krajach celtyckich bardami, ale zwyczaj wywodził się z Grecji starożytnej, po której wędrowali aojdowie, a najsłynniejszym z nich był twórca Iliady Odysei Homer.Epoka wielkich odkryć
W XV i XVI wieku nastąpiła epoka wielkich odkryć geograficznych, w ramach lub na skutek, których organizowano wyprawy zbrojne w odległe rejony świata zwane konkwistadorów był podbój i opanowanie nowych terytoriów. Takimi podróżnikami- konkwistadorami byli Krzysztof Kolumb, Casco da Gama, czy Ferdynand Magellan, by wymienić tylko największych.
Podróżowanie bez określonego celu to włóczęga. Włóczęga lub łazikiem nazywa się osoba, która się włóczy. Szczególnego rodzaju włóczęga był dawniej dziad, nie proszalny lecz obieżyświat, rodzaj ludowego barda który wędrował dla ciekawości świata i przez ludzi osiadłych witany chętnie jako źródło informacji i rozrywki, jako że zwykle niesamowite wydarzenia prezentował w postaci pieśni dziadowskiej. Przedstawicielem tego gatunku był XVIII-wieczny lirnik kozacki Wernyhora.
XX wiek
Pęd do poznawania świata stał się jednym z bodźców rozwoju komunikacji. Podróżny stał się pasażerem, a za bagaż z czasem zaczęła wystarczyć karta kredytowa.
Mniej majętnym, lub mającym mniej czasu musi wystarczyć wycieczka, czyli podróż krótkotrwała. Przypadkowy uczestnik wycieczki to wycieczkowicz. Podróżnik zamiłowany w wycieczkach krajoznawczych to turysta.
Podróżowanie dzięki uprzejmości przygodnych właścicieli aut to podróż autostopem, a taki podróżny to autostopowicz.


Podróżowanie, ponieważ nie ma dokąd powrócić, to tułaczka. Według legendy stale w drodze jest Żyd Wieczny Tułacz. Podróż w celu stałego lub czasowego osiedlenia się w innym kraju to emigracja.

Podróż w związku z wykonywaną pracą to podróż służbowa, potocznie delegacja. Podróżujący przedstawiciel handlowy to komiwojażer.

Okolicznościową odmianą podróży jest podróż poślubna.


Źródło informacji: wikepdia.pl

Źródło obrazów: www.google.pl©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna