Czarny rycerz black knightPobieranie 33.62 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar33.62 Kb.


CZARNY RYCERZ
BLACK KNIGHT
JAMAL WALKER .................................................... MARTIN LAWRENCE

VICTORIA ............................................................. MARSHA THOMASON

SIR KNOLTE ................................................................ TOM WILKINSON

SIR PERCIVAL ............................................................ VINCENT REGAN

STEVE ......................................................................... DARYL MITCHELL

ERNIE ...................................................................... MICHAEL BURGESS

PANI BOSTICK ............................................................... ISABELL MONK

RYCERZ ...................................................................... KEVIN STILLWELL

MŁODY CZŁOWIEK ....................................................... MICHAEL POST

KRÓL LEO ..................................................................... KEVIN CONWAY

KSIĘŻNICZKA REGINA ...................................... JEANNETTE WEEGAR

REŻYSERIA .......................................................................... GIL JUNGER

SCENARIUSZ ....................................................... DARRYL J. QUARLES

oraz PETER GAULKE & GERRY SWALLOW

ZDJĘCIA ............................................................................ UELI STEIGER

MONTAŻ ................................................................. MICHAEL R. MILLER

SCENOGRAFIA ................................................................ LESLIE DILLEY

KOSTIUMY ...................................................................... MARIE FRANCE

MUZYKA ...................................................................... RANDY EDELMAN

KIEROWNICTWO PRODUKCJI ............................ MARTIN LAWRENCE

JEFFREY KWATINETZ

PEACHES DAVIS

JACK BRODSKY

PRODUCENCI ............................................................. ARNON MILCHAN

DARRYL J. QUARLES

MICHAEL GREEN

PAUL SCHIFF
Produkcja: New Regency / Runteldat Entertainment / The Firm, Regency Enterprises i Twentieth Century Fox, 2001
Barwny (Deluxe color)

Dozwolony od lat: 15

Czas projekcji: 96 min.

O FILMIE
Średniowiecze, epoka bohaterów bez skazy i rycerzy, których imiona przekazywane są z pokolenia na pokolenie: Lancelot, Galahad, Gawain i... Jamal Walker?

Jamal Walker (Martin Lawrence - "Bad Boys", "Agent XXL") pracuje w jednym z amerykańskich parków rozrywki, który oferuje swym gościom wyprawę w świat średniowiecza. Pewnego dnia Jamal wpada do zamkowej fosy i ku swemu zdumieniu przekonuje się, że trafił do... czternastowiecznej Anglii. Na swej drodze spotka legendarnego rycerza i piękną damę, którym pomoże obalić okrutnego króla, a w zamian otrzyma coś więcej niż darmową lekcję historii...


REALIZACJA
Pisarzy i filmowców od dawna fascynuje motyw podróży w czasie i jego aspekty komediowe - wystarczy wspomnieć powieść Marka Twaina "Jankes na dworze króla Artura", której bohater - młody Amerykanin z XIX wieku - przeniesiony zostaje na zamek Camelot.

Scenarzysta Darryl J. Quarles przyznaje, że do napisania "Czarnego rycerza" zainspirowały go szkolne lekcje historii: Nauczyciel czytał nam opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu, a ja słuchałem go jak zaczarowany. Fascynowały mnie realia epoki średniowiecza i ludzie, którzy wtedy żyli. Wiele lat później postanowiłem więc napisać scenariusz o współczesnym czarnoskórym Amerykaninie, który przeniesiony zostaje do czternastowiecznej Anglii, wstrząsanej konfliktami społecznymi i politycznymi. Pomyślałem, że widzowie nieźle się ubawią zastanawiając się, czy poradzi sobie w tej sytuacji wiedząc wszystko to, co wiemy dziś o tamtych czasach.

Gotowy scenariusz zwrócił uwagę Martina Lawrence'a, który zdobył popularność rolami w "Bad Boys" i "Agencie XXL". Aktor mówi: "Czarny rycerz" rozbawił mnie do łez. Lubię historie o ludziach, którzy muszą zmagać się z przeciwnościami losu, a czyż można wyobrazić sobie większe wyzwanie niż to, przed którym staje grany przez mnie Jamal, współczesny Amerykanin przeniesiony do średniowiecznej Anglii?

Kluczowe dla rozwoju akcji relacje łączą Jamala z sir Knoltem, legendarnym niegdyś rycerzem, który popadł w zapomnienie. Jamal nie ma pojęcia, gdzie się znalazł i bierze Knolte'a za bezdomnego ekscentryka. Martin Lawrence mówi: Gdy Jamal spotyka Knolte'a, zadaje sobie pytania: "Co mam zrobić, żeby ten facet wytrzeźwiał? Gdzie jest najbliższe spotkanie anonimowych alkoholików?". Jamal może być krętaczem, ale ma dobre serce. Zdaje sobie sprawę, że Knolte potrzebuje pomocy i nie zamierza zostawić go własnemu losowi.

W roli Knolte'a reżyser Gil Junger ("Zakochana złośnica") obsadził wybitnego brytyjskiego aktora Toma Wilkinsona ("Goło i wesoło", "Zakochany Szekspir", "Rozważna i romantyczna"), nominowanego w bieżącym roku do Oscara za "In the Bedroom".

Producent Paul Schiff mówi: Tom Wilkinson i Martin Lawrence reprezentują zupełnie różne style aktorskie. Tom kultywuje tradycję brytyjskiego aktorstwa teatralnego, w którym liczy się przede wszystkim dyscyplina, podczas gdy Martin uwielbia improwizację i polega na wyczuciu. Podobnie jest zresztą z bohaterami, w których wcielają się w "Czarnym rycerzu"...Tom Wilkinson mówi: Nasi bohaterowie przechodzą znamienną przemianę - dzięki Jamalowi Knolte nabiera wiary w siebie, dzięki Knolte'owi Jamal poznaje, co to honor.

Jamal spotyka na swej drodze także Victorię, obdarzoną silną wolą piękną młodą kobietę, z którą połączy go "ponadczasowy" romans. Gil Junger mówi: Victoria wyprzedza swoją epokę. Gdyby żyła w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, byłaby wojującą feministką. Jamal nigdy nie spotkał kobiety równie silnej, co ona. Widząc jej wolę walki i bezinteresowność, zakochuje się w niej bez pamięci.

Grająca Victorię brytyjska aktorka Marsha Thomason ("Ksiądz") mówi: Victoria nie może uwierzyć własnym oczom. Jamal robi na niej wrażenie, bo opowiada jej o tym, jak traktuje się kobiety w jego czasach. Victorii bardzo się to podoba, bo czuje się skrępowana zwyczajami panującymi w XIV stuleciu.

Jamal pozyskuje nie tylko nowych sojuszników, ale i wrogów, wśród których jest Percival, rycerz-złoczyńca marzący o zdławieniu rebelii. Twórcom zależało, by Percival był postacią realną, wyłamująca się z tradycji komediowych czarnych charakterów. Percival nie musi wrzeszczeć. Wystarczy, że na ciebie spojrzy... - mówi Gil Junger.

Grający Percivala Vincent Regan ("Joanna d'Arc", "Czarny książę") mówi: Chciałem, by Percival był człowiekiem z krwi i kości. To czyni z niego jeszcze groźniejszego przeciwnika dla Jamala.

NA PLANIE
Średniowieczny zamek, w którym toczy się zasadnicza część akcji filmu, zbudowano na terenie... dawnego parkingu w Screen Gems Studios w Wilmington w Północnej Karolinie pod okiem scenografa Leslie Dilleya ("Gwiezdne wojny", "Poszukiwacze zaginionej arki", "Siła i honor"). Jak mówi: "Czarny rycerz" to wymarzony film dla scenografa. Jak często ma się możliwość zbudowania średniowiecznego zamku?

Przed przystąpieniem do budowy przygotowano szczegółowe plany i modele wioski oraz zamku. Musieliśmy zbudować własny zamek, bo znalezienie autentycznego zamku, który spełniałby wszystkie wymogi, było praktycznie niemożliwe - mówi Leslie Dilley.

Budowa zamku ze zwodzonym mostem i fosą oraz przylegającej do niego wioski zajęła Dilleyowi i jego stuosobowej ekipie ponad trzy miesiące. Okoliczne pola obsiano żytem. Dziedziniec miał szerokość 100 metrów, a ustawiono na nim zagrody z żywym inwentarzem, wozy ze słomą i stragany, na których filmowi wieśniacy sprzedawali mięso, jarzyny i artykuły pierwszej potrzeby.

Gil Junger przyznaje, że realizacja filmu była sporym wyzwaniem. Jak mówi: Gdy zjawiłem się na planie, wpadłem w lekką panikę. Dekoracje były tak wspaniałe, że zdałem sobie sprawę, iż muszę dać z siebie wszystko. Ekipa scenograficzna stworzyła mi niezwykłe pole do popisu...

Początkowo Jamal nosi zieloną sportową koszulkę, która zdecydowanie wyróżnia go na tle średniowiecznych wieśniaków, w końcu jednak zaczyna ubierać się w stroje "z epoki". Styl, który preferuje - oparty na połączeniu dżerseju z zamszem i skórą - projektantka kostiumów Marie France ("Stożkogłowi", "Buffy - pogromca wampirów") określa jako "średniowieczny hip-hop".

Dzięki Jamalowi rebelianci poznają współczesne techniki futbolowe i zapaśnicze, co pozwala im zyskać przewagę nad Percivalem i jego rycerzami. Martin Lawrence mówi: Dobrze, że mogłem sięgnąć do metod współczesnych, bo kiedy dali mi miecz, nie bardzo wiedziałem, co z nim zrobić...

W jednej ze scen Jamal uczy swych nowych przyjaciół tańca nowoczesnego. Choreografię na potrzeby tej sceny opracowała Paula Abdul, która mówi: "Czarny rycerz" to mój pierwszy średniowieczny "teledysk". Uwielbiam pracować z tymi, którzy dopiero uczą się tańczyć. Ich ruchy są takie niezręczne...Martin Lawrence przyznaje, że na planie "Czarnego rycerza" bawił się jak nigdy dotąd: tańczył, fechtował, jeździł konno i rozśmieszał wszystkich dookoła. Nie chciałby jednak żyć w średniowieczu: Nie odpowiada mi ówczesny poziom higieny - mówi. - Za papier toaletowy musiała wystarczyć garść słomy. Nie mógłbym tak żyć...

REALIZATORZY
GIL JUNGER

zadebiutował jako reżyser filmem "Zakochana złośnica". Od 22 lat pracuje dla telewizji, ma na koncie przeszło 600 odcinków seriali i programów, w tym m.in. "Ellen" (nominacja do nagrody Emmy za reżyserię), "Dharma i Greg", "Soap", "Benson", "The Golden Girls", "Empty Nest" i "Nurses". Jest ponadto fotografem, muzykiem (przez cztery lata grał w grupie rockowej Mid-Life Crisis) i zapalonym graczem w golfa.

DARRYL QUARLES

jest autorem scenariuszy do odcinków seriali TV "Amen", "Family Ties", "Growing Pains", "Cleghorne", "Bajer w Bel Air" i "The Parent Hood" oraz filmów "Soldier Boy" i "Agent XXL".


PETER GAULKE & GERRY SWALLOW

są autorami scenariuszy do filmów "Say It Isn't So" i "Frisco Pigeon Mambo". Karierę rozpoczynali jako komicy estradowi. Swallow pisał także scenariusze do programu TV "Saturday Night Live".


UELI STEIGER

był operatorem drugiej ekipy przy filmie "Con Air - Lot skazańców" oraz operatorem zdjęć dodatkowych przy "Dniu Niepodległości". Jest autorem zdjęć do m.in. następujących filmów: "Goście w Ameryce", "Rock Star" (video: "Rock Star"), "Austin Powers: Szpieg, który nie umiera nigdy", "Godzilla", "Wielka heca Bowfingera", "House Arrest" (video, TVP: "Areszt domowy"), "Koniec niewinności", "The Jerky Boys", "Chasers", "Hot Spot" (video: "Gorące miejsce", TVP: "Życie na gorąco"), "Singles" (video, TVP: "Samotnicy"), "A Good Kill", "Soapdish" (video, TVP: "Babka z zakalcem"), "Some Girls" oraz "Promised Land" (video, TVP: "Ziemia obiecana"). Pochodzi ze Szwajcarii, gdzie studiował literaturę angielską, lingwistykę i historię sztuki. Karierę rozpoczynał jako operator zdjęć filmów dokumentalnych w Londynie.MICHAEL R. MILLER

montował m.in. następujące filmy: "Raising Arizona" (video, TVP: "Arizona junior"), "Ścieżka strachu" i "Śmiertelnie proste" (montaż dźwięku) braci Coen, "Chłopaki na bok", "Orgazmo", "Stygmaty" i "Deuces Wild". Współpracował przy "Armageddonie", "Manhattanie", "Stardust Memories" (TVP: "Wspomnienia gwiezdnego pyłu") i "Raging Bull" (video, TVP: "Wściekły byk").
LESLIE DILLEY

jest laureatem Oscara za scenografię / dekorację wnętrz do "Gwiezdnych wojen" i "Poszukiwaczy zaginionej arki". Inne jego filmy to m.in.: "'Siła i honor", "Podaj dalej", "Inspektor Gadżet", "An American Werewolf in London", "Imperium kontratakuje", "Superman" (TVP: "Superman"), "Dzień zagłady", "Peacemaker", "Diabolique", "Skrawki życia", "Casper", "Małpi kłopot", "Kochanie, powiększyłem dzieciaka", "Fałszywy senator", "Czarna lista Hollywood", "What About Bob?" (video: "Co z Bobem?"), "Otchłań", "Legend" (video, TVP: "Legenda"), "Bad Medicine", "Never Say Never Again" (video: "Nigdy nie mów nigdy więcej") oraz "Obcy - decydujące starcie".
MARIE FRANCE

projektowała kostiumy do teledysków Prince'a, Natalie Cole, Tiny Turner i Roda Stewarta oraz m.in. następujących filmów: "Purple Rain" (video, TVP: "Purpurowy deszcz"), "Under the Cherry Moon" (TVP), "The Dangerous Lives of Altar Boys", "A Texas Funeral", "Pożyczalscy", "Bill and Ted's Bogus Journey" (video, TVP), "Gridlock'd" (video, TVP: "Klincz"), "Coneheads" (video: "Stożkogłowi"), "Buffy, The Vampire Slayer" (video: "Buffy - postrach wampirów"), "Encino Man" (video: "Jaskiniowiec z Kalifornii"), "That Darn Cat" (video) oraz pilotowego odcinka serialu TV "Beverly Hills 90210".RANDY EDELMAN

jako kompozytor współpracował m.in. z takimi gwiazdami jak Barry Manilow, Olivia Newton-John, Shirley Bassey oraz zespołem Carpenters. Jest autorem muzyki do m.in. następujących filmów: "Kowboj z Szanghaju", "Osmosis Jones" (video: "Osmosis Jones"), "Sekta", "The Gelfin", "Jak ugryźć dziesięć milionów", "EDtv", "Sześć dni, siedem nocy", "Anakonda", "Ostatni smok", "Tunel", "Diabolique", "Quest", "Pogromcy duchów 2", "Indian in the Cupboard" (video, TVP: "Indianin w kredensie"), "Maska", "Tall Tale" (video: "Niezwykła opowieść"), "Obywatel X" (TV), "Angels in the Outfield" (video: "Rezerwowy anioł stróż), "Bliźniacy", "Ja cię kocham, a ty śpisz", "Billy Madison" (video: "Billy Madison"), "Beethoven 2", "Gettysburg", "Smok: historia Bruce'a Lee", "Mój kuzyn Vinnie", "Gliniarz w przedszkolu", "Ostatni Mohikanin" oraz serialu "MacGyver".


AKTORZY
MARTIN LAWRENCE

jest aktorem, reżyserem, scenarzystą i producentem. Każdą z tych ról pełnił przy "A Thin Line Between Love and Hate" (video: "Nigdy nie mów >kocham<"). Zadebiutował w słynnym filmie Spike'a Lee "Do The Right Thing" (TVP: "Rób co należy"), potem wystąpił w "House Party 1,2" i "Bumerangu" obok Eddie Murphy'ego, ale prawdziwą popularność przyniósł mu sfilmowany koncert "You So Crazy", filmy "Bad Boys", "Nic do stracenia", "Diamentowa afera", "Life" (video: "Życie") z Eddie Murphym, "Agent XXL", "National Security" i "What the Worst That Could Happen?" oraz serial telewizyjny "Martin", za który otrzymał liczne nagrody.


TOM WILKINSON

był nominowany do Oscara za rolę w "In the Bedroom", wystąpił m.in. w filmach: "Patriota", "Zakochany Szekspir", "Godziny szczytu", "Goło i wesoło", "Przejażdżka z diabłem", "Shiny New Enemies", "Wilde", "The Governess" (video: "Guwernantka"), "Oscar & Lucinda" (video: "Oscar i Lucinda"), "W imię ojca", "Wetherby", "Smuga cienia" Andrzeja Wajdy (współprodukcja polsko-angielska), "Biały labirynt", "Duch i Mrok", "Ksiądz" i "Rozważna i romantyczna" (jako pan Dashwood). Ogromną popularność przyniosła mu rola Peckniffa w telewizyjnej adaptacji "Martina Chuzzlewita". Ma na koncie liczne spektakle teatralne, m.in.: "Wujaszek Wania", "Hamlet", "Henryk IV", "Upiory", "Wróg ludu", "Trzy siostry", "Henryk V", "Peer Gynt", "Król Lear" i "Czarownice z Salem".


MARSHA THOMASON

wystąpiła m.in. w filmach kinowych "Ksiądz" i "Long Time Dead" oraz filmach i serialach telewizyjnych: "Główny podejrzany", "Safe", "Where the Heart Is", "Pie in the Sky" i "Brazen Hussies".


VINCENT REGAN

wystąpił m.in. w filmach: "Point Men", "Joanna d'Arc", "Uczciwy przestępca", "B. Monkey", "Hard Men" i "Czarny książę". Na scenie wystąpił m.in. w "Ryszardzie II", "Królu Learze", "Wiele hałasu o nic", "Romeo i Julii", "Cymbelinie", "Makbecie", "Hamlecie" i "Doktorze Faustusie".


CZARNY RYCERZ

Black Knight

Syrena Entertainment Group

www.syrena.com
©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna