Czas zadumy i refleksji nad przemijaniem 1 listopada – Święto ZmarłychPobieranie 110.59 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar110.59 Kb.Gazetka Uczniowska Młodych Dziennikarzy


Czas zadumy i refleksji nad przemijaniem

1 listopada – Święto Zmarłych


1 listopada to rzymskokatolicka uroczystość obchodzona ku czci wszystkich zmarłych. W tym roku dzień Wszystkich Świętych wypadł wyjątkowo korzystnie 1 listopada 2012 roku w czwartek! Zaduszki przypadają na 2 listopada. W Polsce Dzień Zaduszny to nie tylko modlitwa za zmarłych – to także wiele koncertów, wystaw i spektakli przypominających o wielkich zmarłych artystach, poetach, aktorach. Dla większości jest to jednak okres, kiedy odwiedzamy groby naszych zmarłych bliskich i modlimy się za ich dusze. Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji. Gromadzimy się przy grobach naszych bliskich zmarłych, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty, wspominamy tych, którzy odeszli.

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,11978,swieto-zmarlych-czy-wszystkich-swietych.html

Niestety w tym roku pożegnaliśmy Panią Annę Godek – naszą kucharkę, która przez wiele lat gotowała nam ciepłe i pyszne obiadki. W dniu 10 października 2012 r. udaliśmy się procesją do kościoła, a następnie na cmentarz. Ten dzień był dla nas trudny, gdyż odeszła od nas bliska nam osoba, która na pewno zostanie w naszej pamięci. „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci i sercach żywych”.
Justyna Salamon
Wyjazd do Multikina

i TVP Rzeszów
Dnia 30 października 2012 roku uczniowie klas IV – VI SP oraz I – III gimnazjum wraz z opiekunami udali się do rzeszowskiego Multikina na film pt. „Na tropie Marsuphilami” oraz do TVP Rzeszów. Organizatorem wycieczki była nasza polonistka pani Anna Maraj. Celem wyjazdu było zwiedzenie budynku telewizji oraz zapoznanie się z tajnikami pracy dziennikarzy telewizyjnych. Udaliśmy się najpierw na film do kina, który dostarczył nam dużo rozrywki. Po zakończonym seansie przeszliśmy do gmachu TVP Rzeszów, który znajduje się nieopodal Millenium Holl. Kiedy znaleźliśmy się w środku, zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i oprowadzeni po budynku. Pokazane zostało nam archiwum, studio nagrań oraz pomieszczenie, gdzie pracują graficy i dźwiękowcy. Najwięcej emocji wśród uczestników wycieczki wzbudziło studio nagrań. Chłopcy zainteresowani byli kamerami, nawet mogli je uruchomić i nagrać kolegów. Dziewczyny dość dobrze czuły się w roli prezenterek. Kto wie, może kiedyś zobaczymy je w telewizji? Na koniec wyświetlono nam film o początkach TVP Rzeszów i przedstawiono jej rozwój.

Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i podekscytowani. Dziękujemy pani Annie Maraj za zorganizowanie tego wyjazdu, czekamy na następny. Tym razem do teatru i może Radia Rzeszów?


Martyna Żołyńska

W archiwum TVP Rzeszów.

Znajduje się w nim unikatowy materiał

z pielgrzymki Jana Pawła II do Rzeszowa.

Duże zainteresowanie wzbudzała wśród chłopców kamera. Kto wie, może

w przyszłości nasi koledzy będą

pracownikami TVP Rzeszów ?

W tym pomieszczeniu pracują osoby

odpowiedzialne za dźwięk i obraz.Klaudia jako prezenterka


Nasi opiekunowie
Zespół redakcji gazetki „Tu i teraz – bis”


Jaka będzie pogoda ? 


W sali obradW studio akustycznym


Przed budynkiem TVP RzeszówUczestnicy wycieczki
11 listopada – odzyskanie niepodległościWystęp szkolnego chóru


Baczność! Do hymnu państwowego!


9 listopada odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona 94 rocznicy odzyskania niepodległości. Pod czujnym okiem naszego historyka pana Krzysztofa uczniowie przedstawili losy Polski od XVIII wieku po dzień dzisiejszy. Wiersze prezentowały dzieje legionistów i ich walki w dobie I wojny światowej, piosenki urozmaiciły przygnębiające nieraz opowieści czy recytacje. Podkreślona została rola współczesnego patriotyzmu.

Red.

http://www.jastrzebiezdroj.zhp.pl/wordp/?p=366
Społeczność uczniowska
Próbne egzaminy

gimnazjalne 2012/2013
W dniach 13-16 listopada uczniowie kl. III gimnazjum pisali próbne egzaminy gimnazjalne.

W pierwszy dzień z przedmiotów humanistycznych: WOS-u, historii i języka polskiego.

W drugi dzień z matematyki, chemii, geografii, biologii i fizyki. W ostatnim dniu z j. angielskiego (poziom podstawowy i rozszerzony). Gimnazjaliści mają mieszane uczucia, uważają, że zadania były dość trudne. Zostało jeszcze trochę czasu na powtórzenie i uzupełnienie wiedzy.
Kolejne zmagania z próbnymi testami egzaminacyjnymi odbyły się w dniach 12 – 13 grudnia. Egzaminy zorganizowało wydawnictwo Operon. Nie wszyscy gimnazjaliści zadowoleni są z wyników. Jedno jest pewne – trzeba zabrać się do pracy!

Dominika Opielowska
Pan Krzysztof wyjaśnia zasady

kodowania testówW trakcie pisania…
Spotkanie z policjantką

13 listopada odwiedziła naszą szkołę pani Katarzyna Ciuba – pracownik Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie. Opowiadała nam o bezpieczeństwie w Internecie oraz przemocy psychicznej w szkole. Było to spotkanie, z którego można było dowiedzieć się, jak zachować bezpieczeństwo, by nie paść ofiarą kradzieży. Dowiedzieliśmy się, że nie należy umieszczać dokładanych informacji w sieci o naszym miejscu zamieszkania oraz nie podawać innych danych osobowych. Zaapelowała, aby zachować bezpieczeństwo na drodze, szczególnie porą zimową. Podczas spotkania nasz kolega Grzegorz był troszkę niegrzeczny, dlatego został chwilowo zakuty w kajdanki. Red.

http://tajgun.pl/jc-807-kajdanki-stalowe-oversize.html
Szkolny gangster – UJĘTY ! 
Uczestnicy spotkania
Książka czy film ?


W krainie lektur
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy drugiej kontynuują spotkania w Bibliotece Publicznej w Stępinie. Każdy uczeń jest już twórcą pierwszej książeczki „W Krainie Liter”.

W tym roku szkolnym wędrujemy do Krainy Lektur. Lektury przewidziane dla klasy drugiej czytane i omawiane będą w bibliotece. W zeszytach lektur pozostanie ślad naszej działalności: dla każdej lektury zostanie opracowana metryczka książki, ilustracje bohaterów, ich przygody, własne recenzje.

http://pl.123rf.com/photo_13269075_otwarta-ksiazka-z-pustej-strony-na-bialym-tle.html
Nad tym dylematem zastanawiali się najmłodsi w dniu 16 listopada br. Popularne bajki „Kopciuszek”, „Kot w Butach”, „Śpiąca Królewna” zna każde dziecko. Różne były drogi ich poznania. Ktoś z dorosłych opowiedział bajkę, mama, tata czytali je głośno na dobranoc. Zatroszczyli się o to również twórcy filmów animowanych, przenosząc na ekran popularne bajki i baśnie.

Uczniowie klas 0-III obejrzeli krótkie 23 minutowe popularne bajki. Czy łatwo wyprodukować taki film, najmłodsi widzowie przekonali się, wcielając się w rolę grafików filmowych. Po projekcji każdy uczestnik miał zilustrować wybraną scenę filmową. Wszyscy z entuzjazmem podjęli wyzwanie. Białe kartki papieru zamieniły się w piękne ilustracje. Komisja konkursowa miała nie lada zadanie: każda praca ciekawa, oryginalna, piękna. Postanowiono wyróżnić następujące rysunki:


Przedszkole

 • Krystian Sokołowski

 • Natalia Długosz

 • Wiktoria Danek


Klasa I

 • Dominika Olech

 • Bernadeta Budnik

 • Kacper Olesińki


Klasa II

 • Hubert Kudłacz

 • Mateusz Długosz

 • Dawid Jakieła


Klasa III

 • Łukasz Salamon

 • Wiktoria Giera

 • Kinga Lorenz

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu. Prace zostały wyeksponowane

i można je podziwiać. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.

Dorota Salamon
PS Wracając do pytania „Książka czy film”, odpowiedź jest chyba prosta: książka i film. Najlepiej w tej kolejności.

Udział w pokazachCiekawy wykład


Testowanie sprzętu 


16 listopada bieżącego roku dzięki inicjatywie pana Waldemara Błażejowskiego uczniowie naszego gimnazjum ( 28 osób ) wzięli udział

w pokazach z zakresu lotnictwa, mechaniki

i mechatroniki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Krośnie. Uczestniczącym udostępniono 19 sal, w których eksponowano możliwości edukacyjne szkoły

w oparciu o nowoczesne technologie powiązane z zakładami Doliny Lotniczej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z zawodami, które oferuje szkoła – zawody przyszłości ( technik mechatronik, lotnik, awiator, mechanik lotnik ) oraz nieznane naszym uczniom inne szkoły z terenu Krosna.Red.Szkoła z klasą 2.0”

Sprawozdanie z debaty szkolnej


Debata szkolna odbyła się 28 listopada na sali gimnastycznej ZS w Stępinie. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas 1 – VI, tj. delegaci i obserwatorzy. Delegaci, to uczniowie, którzy aktywnie uczestniczyli

w debacie, obserwatorzy to ci, którzy kibicowali swoim delegatom klasowym. Do debaty włączyli się nauczyciele, którzy podjęli się współpracy z blogującymi uczniami oraz wychowawcy poszczególnych klas. Podczas spotkania wspierającego otrzymali od koordynatora kopię materiałów z przewodnika po programie „Szkoła z klasą 2.0”, tj. problemy do rozstrzygnięcia – 7 punktów Kodeksu 2.0. Miały one być bazą do pracy nad istniejącym już kodeksem 2.0, do której dołączył również nauczyciel informatyki.

Debatę szkolną otworzył dyrektor szkoły – powitał serdecznie zebranych, wyraził zadowolenie ze wspólnego spotkania i życzył owocnej pracy. Następnie głos zabrała koordynatorka programu. Przypomniałam cel spotkania, odwołałam się do poprzedniej edycji, informując także o tym, co nowego w programie czeka nas w bieżącym roku szkolnym. Wyraziłam nadzieję, że hasło kolejnej edycji programu, tj. „Współpraca 2.0”, będzie nam towarzyszyło w bieżącym roku szkolnym i jeszcze dłużej. Następnie podałam porządek spotkania i oddałam głos naszym „Maluszkom”.

Uczniowie klas 1 – 3, z ogromnym wsparciem wychowawców, dowiedli, że zasady korzystania z nowoczesnych technologii muszą nie tylko być, ale

i funkcjonować. Debatowali oni na zajęciach, których „celem było poinformowanie o udziale szkoły w kolejnej edycji programu „Szkoła z klasą 2.0” oraz przypomnienie i utrwalenie zasad szkolnego kodeksu 2.0, jak również rozwijanie wyobraźni twórczej

i dalsze przemyślenia na temat zasad korzystania z nowoczesnych technologii” – poinformowała zebranych wychowawczyni klasy trzeciej. Zadaniem uczniów było przedstawienie w formie ilustracji zasad szkolnego kodeksu 2.0. Wychowawczynie klasy drugiej i trzeciej przeprowadziły pogadankę, w której uczniowie dowiedli, że znają bezpieczeństwo w sieci i możliwości, jakie daje TIK. Wychowawczyni klasy pierwszej wcieliła się w „obcego”, następnie oczekiwała i namawiała do właściwych reakcji, tj. jak się bronić, jak postępować, czego nie udostępniać, itp. Podczas debaty szkolnej, w 3 – 4 osobowych grupach, uczniowie przedstawili swoje „dzieła”, wytwory samodzielnej pracy. Każda grupa miała opisany swój punkt, tj. jedną z zasad kodeksu. Ułożyły się one w Kodeks 2.0. Najważniejsze myśli

i spostrzeżenia zostały spisane i przedstawione na forum.


Następnie argumenty w sprawie kodeksu 2.0 przedstawili uczniowie klasy czwartej, którzy

w przeddzień debaty klasowej otrzymali od wychowawczyni karteczki z linkiem strony, na której to w prosty i zabawny sposób opowiada się o tym, jakie zagrożenia czyhają w sieci, na co trzeba uważać

i jak korzystać z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii.
Zadaniem każdego ucznia było obejrzeć kreskówki z kimś dorosłym z rodziny i przygotować rady dla kolegów i koleżanek. Zadaniem było również przedyskutować ten temat w domu z rodzicami. Z głowami pełnymi informacji i przestróg uczniowie przyszli do szkoły. Każdy zabierał głos na temat bezpieczeństwa w sieci. Każdy miał coś do powiedzenia. Udowodnili to podczas debaty szkolnej, przedstawiając przestrogi w formie punktów, a także scenkę rodzajową pod tytułem „Internetowa miłość” (jedną z trzech wypracowanych po lekcjach). Pokazali właściwe zachowania, rozwiązania problemu i czerpali naukę płynącą ze scenek. Uczennica Kinga Danek napisała opowiadanie „Niebezpieczny znajomy”, które ku przestrodze wszystkim, zostało zamieszczone w naszej szkolnej gazetce.

Podczas debaty uczniowie przekazali zebranym wypowiedzi dorosłych, na temat kreskówek w sieci. Okazało się, że filmy oglądały trzy pokolenia: dzieci, rodzice, a także babcie. Gabrysia Czech – uczennica klasy IV SP zapisała wypowiedzi kilku rodziców i babć. Oto one:


Mama Patrycji mówi: „Ludzie oglądają głupie filmy, a te są ciekawe i pouczające”.
Mama Lidzi dodaje: „Te filmiki są naprawdę pouczające”.
Mama Gabrysi stwierdza, że: „Filmiki były bardzo ciekawe, a zarazem ostrzegają nas przed niebezpieczeństwami, na które możemy natknąć się w Internecie”.
Mój tato jest przekonany, że: „Humorystyczne filmiki lepiej wpływają na dzieci i młodzież”.
Moja mama też to potwierdza, mówiąc: „Czasami godzinne wypowiedzi nie pomagają, tak jak te filmiki, ponieważ dzieci widzą, jakie są niebezpieczne skutki”.
Babcia Patrycji stwierdza, że: „Te filmiki są bardzo fajne, lepsze niż seriale”.
Uczniowie: „Dobrze, że tworzą takie filmiki, jak „Owce w sieci”. Dzięki nim najmłodsi wiedzą, co zagraża w Internecie”.

Klasa piąta również przekonywała publiczność do właściwego korzystania

z TIK. Szczególny nacisk położyli na punkt 1 kodeksu „Ucz i ucz się z TIK” oraz na punkt 6 „Bądź bezpieczny w sieci”. Przygotowując się do debaty szkolnej, uczestniczyli w kilku spotkaniach, na których obejrzeli film pt. „Edukacja z Internetem TP” oraz wyszukiwali przydatne dzieciom strony w sytuacji zagrożenia w Internecie,

m. in. www.helpline.org.pl oraz www.sieciaki.pl. Wypracowali wnioski. Stwierdzili, że Internet to kompendium wiedzy, możliwość darmowego komunikowania się, wzajemnego dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, ale pod warunkiem, że zachowamy określone zasady bezpieczeństwa. Zasady te zostały przedstawione na planszy. Wychowawca klasy piątej podsumował debatę: „Zaobserwowałam obopólną korzyść, radość dzielenia się wiedzą

i radość poprawnego wykonywania zadań”.


Podczas debaty wnioski przedstawiła także klasa VI. Zaprezentowali wszystkie punkty kodeksu 2.0. Głównie skupili się na punkcie 4 „Komunikujmy się”. Zaznaczyli, że nie należy obrażać nikogo w sieci internetowej

i nie można pozwalać obrażać siebie.


Wzięli pod uwagę ten punkt kodeksu, gdyż próbowali rozwiązać problem, który pojawił się w ich klasie.

Na forum przestrzegali pozostałą społeczność szkolną, mówiąc o skutkach prawnych niewłaściwego zachowania w sieci.

Prezentację multimedialną, dowody, argumenty i porady do kodeksu 2.0, przedstawili „Młodzi Dziennikarze” z naszej szkoły. Pod czujnym okiem i wsparciem słownym opiekuna gazetki szkolnej Anny Maraj, odpowiedzieli na różne pytania postawione w prezentacji, m. in.: Jak korzystać z Internetu ? Jaką rolę pełni dla Ciebie Internet ? Jak opisywać źródło ? Pokazali kilka stron wydawanej gazetki szkolnej, omówili, jak pracują, jak tworzą i piszą artykuły. Zadeklarowali, że zasad, o których mówili, będą przestrzegać, do czego zachęcają również całą społeczność szkolną.

Wystąpienia uczniów podsumował nauczyciel historii, omawiając planszę dotyczącą zasad bezpieczeństwa w sieci, zagrożeń oraz nietykietę, tj. zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie. Debatę szkolną zakończyliśmy, oglądając kilka kreskówek „Owce w sieci” (wykorzystując Wi – Fi). Filmy te były uwieńczeniem wszystkiego tego,

co już zostało powiedziane podczas debaty szkolnej.

Kodeks będzie miał nadal formę punktów, które łatwo „wpadają w ucho” i nie kojarzą się tylko z zakazem. Jest przykładem dobrej praktyki.


Mam nadzieję, że wypracowane i dopracowane przez uczniów treści trafiły do wielu. Argumenty, które przedstawili, są właściwe, a teraz potrzebujemy czasu i chęci, aby je stosować. Do opisu szkolnej debaty pomocne okazały się sprawozdania przygotowane przez uczniów pod kierunkiem wychowawców.


M. Tabak-Godek
Niebezpieczny znajomy

coraz większy niepokój. Ola z obcym mężczyzną podeszła do samochodu i zajrzała przez szybę.
- Zaraz… ale tam nikogo nie ma! – krzyknęła, wskazując na samochód.
W tym samym momencie, mężczyzna złapał ją za ręce i próbował wsadzić do samochodu. Ola piszczała i krzyczała. Na szczęście jacyś dwaj ludzie, odciągnęli mężczyzn od Oli zadzwonili na policję. Robert podbiegł do Oli, a ona przytuliła się do niego. Cały czas płakała. W domu Robert poprosił siostrę, żeby z nim porozmawiała.
- Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale to spotkanie mogło skończyć się tragicznie – powiedział Robert.
- Wiem, nie powinnam była dawać mu swojego adresu i wszystkich danych. I nie powinnam mu we wszystko wierzyć – odparła Ola.
- Będziesz miała nauczkę na przyszłość. A najlepiej będzie, jeśli usuniesz konto z tego czatu – powiedział Robert.
Ola tak zrobiła i od tej pory już nigdy nie spotykała się z poznanymi w Internecie osobami.
Kinga Danek – kl. IV


http://www.sp21.lublin.pl/nowa/index.php?option=com_content&view=article&id=709&Itemid=346&limitstart=1
Artykuł jest przestrogą przed

niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci!

Pewnego ciepłego, jesiennego dnia Ola jeździła w parku na rowerze. Jednak po chwili zachmurzyło się niebo i zaczął padać deszcz. Ola wróciła do domu i postanowiła posiedzieć przed komputerem na czacie. Kilka dni temu poznała na nim Mateusza. Często ze sobą rozmawiali, jednak w rzeczywistości nigdy się nie widzieli. Ola nie wiedziała o nim zbyt wiele. On za to o wszystko dopytywał. Ola wszystko mu powiedziała. Podała mu swój adres, numer telefonu, imię i nazwisko, wiek i wszystkie dane. Znała tylko jego imię i wiek. Na czacie był akurat Mateusz. To on zaczął rozmowę:
M: Hej Olu !  Pada u Ciebie ?
O: Hej ! Tak i to dosyć mocno…
M: Tak sobie myślałem… Może się jutro spotkamy w parku ?
O: Jasne ! A o której ?
M: Może o 14:30.
O: Dobra 
Ola z radością pisała z Mateuszem. Była tak podekscytowana, że nie zauważyła, jak w drzwiach stanął jej starszy brat Robert. Nie odezwał się, tylko spojrzał na ekran i wyszedł z pokoju. Następnego dnia Ola przygotowywała się na spotkanie. Rodzicom powiedziała, że idzie do koleżanki. Robert wiedział jednak, że siostra kłamie, ale nie powiedział nic rodzicom. O 14:20 Ola wyszła z domu. Robert poczekał chwilę, a potem śledził ją. Ukrył się w krzakach i czekał, aż internetowy znajomy Oli zjawi się. Po kilku minutach z jednego samochodu wyszedł dorosły mężczyzna i ruszył w kierunku Oli. Podszedł do niej i powiedział: - „Witaj, jestem tatą Mateusza”. On czeka na ciebie w samochodzie. Poprosił mnie, żebym was zawiózł do kina.
- Dobrze, więc chodźmy – odparła z uśmiechem Ola i ruszyła z mężczyzną w stronę samochodu. Całe zdarzenie obserwował Robert, napełniał go

Dyskoteka szkolna

Szkolny Konkurs

Ortograficzny
12 grudnia 2012 r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas IV – VI SP oraz I – III gimnazjum. Organizatorem konkursu był dyrektor ZS w Stępinie oraz pani A. Maraj.

W wyniku eliminacji wyłoniono zwycięzców:


Niestety żaden z uczestników konkursu nie zdobył tytułu „Szkolnego Mistrza Ortografii”. Zwycięzcy otrzymali nagrodę ufundowaną przez dyrektora ZS w Stępinie – wieczne pióro. Gimnazjaliści zakwalifikowali się do II etapu gminnego konkursu ortograficznego. Będą 20 grudnia „walczyć” o tytuł „Gminnego Mistrza Ortografii”. Trzymamy za nich kciuki !

Red.Dnia 29 listopada 2012r. odbyła się szkolna dyskoteka andrzejkowa. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV – III g. Na imprezie zorganizowane były liczne wróżby. Najbardziej zaangażowana w wystrój i oprawę muzyczną była klasa III gimnazjum. Największą popularnością cieszyła się „chusteczka”, w której uczestniczyli wszyscy imprezowicze (łącznie z tymi, którzy „podpierali ściany”). W naszą przyszłość „zajrzeliśmy” dzięki pani Danucie Pająk, która przygotowała tradycyjne andrzejkowe wróżby. Można było zobaczyć między innymi, jaką przyszłość zgotowały nam „kubki”. Pod każdym

z nich była ukryta obrączka, różaniec, grosz lub liść, a każde z nich oznaczało coś innego. Każdemu z nas czas zleciał bardzo szybko i wydawało nam się, że dyskoteka trwała zaledwie

30 minut . Myślę, że była to bardzo fajna zabawa, i każdy będzie miło ją wspominał, także nauczyciele, którzy razem z nami brali udział w zabawie i rozgrzewali parkiet.

Anita Szynal

Warsztaty edukacyjne

Dnia 5 grudnia 2012r. odbyły się warsztaty edukacyjne, w ramach projektu „Eko Nauci Małych Gmin”, dla klas IV-VI Szkoły Podstawowej. Celem zajęć, które przeprowadziła pani ze stowarzyszenia „EKOSKOP’’, było zwiększanie świadomości ekologicznej oraz wspólna mobilizacja do ochrony środowiska.

Ciekawie przygotowana prezentacja multimedialna zachęciła nas do segregacji śmieci. Na zajęciach dowiedzieliśmy się różnych, ciekawych informacji, m. in., że na Oceanie Spokojnym istnieje wyspa składająca się ze śmieci

i odpadów, której nadano nazwę: Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Zaskoczyła nas również wiadomość, że przeciętny Polak produkuje 300 – 400 kg śmieci i odpadów rocznie. Następnie pani opowiedziała nam, w jaki sposób możemy kompostować, czyli przerabiać resztki jedzenia w naturalny nawóz. Ostrzegła nas również przed spaleniem jakichkolwiek odpadów i uświadomiła nam, jakie są skutki takiego zachowania.

Po zakończeniu zajęć chętnie podzieliliśmy się wrażeniami związanymi z tym, czego się przed chwilą dowiedzieliśmy. Serdecznie dziękujemy za zorganizowanie takich warsztatów, których treści z pewnością przydadzą się nam w życiu.


Aleksandra Danekhttps://www.edutuba.pl/dokument?id=16269Mikołajki


Mikołajki – obchodzone 6 grudnia w Polsce, na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. Obecność Świętego Mikołaja zapowiada nadejście świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu Święty Mikołaj przynosi dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze lub zabawki. Osoby dorosłe również obdarowują swoich bliskich.

W naszej szkole także pojawił się Mikołaj

i rozdał wszystkim grzecznym uczniom prezenty oraz słodycze. Mamy nadzieję, że odwiedzi nas również w przyszłym roku. 
Red.
Jest taki dzień…”
Tradycyjnie w naszej szkole można było odczuć miłą i świąteczną atmosferę.

Pojawiły się pięknie ubrane choinki, stroiki i tematyczne gazetki ścienne.

Odbyła się także szkolna wigilia, za którą odpowiedzialna była pani Beata Winiarska.

Uczniowie zaprezentowali kilka wierszy oraz zaśpiewali znane wszystkim kolędy.

Nasze mamy zadbały o pyszny barszcz z grzybami, który spożyliśmy z wychowawcami w klasach.

Wszyscy złożyli sobie gorące życzenia – zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń.


Red.


To już tradycja…
W tym roku dyrektor naszej szkoły, pełniący funkcję Komendanta Hufca ZHP w Strzyżowie, przywiózł z Rzeszowa wraz z Zespołem Ludowym „Twierdzanie” Betlejemskie Światełko Pokoju. Zawędrowało ono do mieszkańców gminy Frysztak,

Wiśniowa oraz do Strzyżowa.Red.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

życzymy panu Dyrektorowi, nauczycielom,

pracownikom naszej szkoły

oraz wszystkim uczniom

smacznych pierników,

pięknej, kolorowej choinki,

wielu cudownych prezentów,

a przede wszystkim ciepła rodzinnego.

życzy Zespół Redakcji

wraz z opiekunką
c
Chórzyści w Rzeszowie…14 grudnia (piątek) członkowie szkolnego chóru pod batutą Janusza Strzępka uczestniczyli

w przeglądzie chórów w ramach „Śpiewającej Polski”. Przegląd odbył się w budynku Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zgromadził on wiele chórów wykonujących kolędy

i pastorałki indywidualnie i grupowo. Atmosfera była zgoła już bożonarodzeniowa.

Red.


Gminny Konkurs

Ortograficzny
Dnia 12 grudnia 2012r. odbył się II etap konkursu ortograficznego na szczeblu gminnym. Naszą szkołę reprezentowali: Bożena Chmielowska, Mariola Gruszczyńska i Michał Święch. Uczniowie z gimnazjów w Lubli, Frysztaka, Gogołowa i Stępiny zmierzyli się z dyktandem ortograficznym, którego autorem była nasza pani Anna Maraj. Niestety nie wyłoniono Gminnego „Mistrza Ortografii”, gdyż mógł pozostać nim uczestnik, który bezbłędnie napisał całe dyktando, zarówno pod względem ortograficznym jak i interpunkcyjnym. Wyłoniono I, II i III miejsce oraz przyznano atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Wójta Gminy Frysztak (aparat cyfrowy), Dyrektorkę GBP we Frysztaku (Trylogię Tolkiena) oraz Dyrektora ZS w Stępinie (komplet wiecznych piór). Pozostali otrzymali pamiątkowe dyplomy, długopisy i antologię poezji prof. A. Żuchowskiego. Stopień trudności dyktanda piszący ocenili na wysoki. Główna nagroda – czytnik e-book czeka na mistrza w przyszłym roku.

Red.
Rozstrzygnięcie konkursu !Uczestnicy konkursu


Zwycięzca konkursu – Ola Danek

GRATULUJEMY !

***


Redakcja zastrzega sobie prawo do

modyfikacji artykułów. Zachęcamy WSZYSTKICH uczniów naszej szkoły do współpracy z redakcją. Czekamy na

ciekawe teksty i zdjęcia. Chętnie

opublikujemy dostarczone materiały!

***


Załączniki do głównej:

1. http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/gazetki017.php

2. http://pl.123rf.com/photo_4015106_christmas-ball-wiszace-na-swierku- galazka-biala-skopiowac-miejsca-argb.html

3.http://www.rotfl.com.pl/ta%F1cz%B1cy+ba%B3wan+++++,details,60444.htmlPrawidłowe odpowiedzi:


 1. Drgająca struna.

 2. Zaimkami.

 3. Dziobak.

 4. Kreza lub kryza.

 5. Do Portugalii.

 6. Glinę.

 7. Przede wszystkim przez ugryzienie.

 8. Ren.

 9. Maki.

 10. Fizyka.

Warunkiem przystąpienia do konkursu było dostarczenie redakcji prawidłowo rozwiązanego quizu. Wyłoniono zwycięzcę. Nagrodę w postaci 8 GB pamięci przenośnej otrzymała Aleksandra Danek. Zachęcamy do dalszej zabawy !Fundatorem nagród jest Spółdzielnia Uczniowska „Śnieżka” oraz dyrektor ZS w Stępinie.

Dziękujemy !Nowy konkurs !
Pytania konkursowe:


 1. Co nazywamy szeptem teatralnym?

 2. Jak zginęła królowa Maria Antonina?

 3. Kim była Marilyn Monroe?

 4. Jakim państwem władali carowie?

 5. Czym wieloryby karmią młode?

 6. Tora jest świętą księgą – jakiej religii?

 7. Czym były systemy: dorycki, joński,

koryncki?

 1. Jakie miasto jest stolicą Iraku?

 2. Czy mars ma księżyc?

 3. Co znajduje się pod lodem na biegunie

północnym?
Odpowiedzi prosimy kierować do A. Maraj

do dnia 28.01.2013r.

http://pp35.edupage.org/files/choinka.jpg

Galeria zdjęć


Umiesz pływać? - pyta Jasia instruktor na obozie.


- Oczywiście!
- A gdzie się nauczyłeś?
- W wodzie...

***


- Powiedz mi Jasiu, kto jest najgrzeczniejszy

w waszej klasie?


- Pan nauczyciel.

***


- Jaka jest liczba mnoga od słowa "niedziela"? - pyta nauczyciel.
- Wakacje.

***


Ojciec – nie jestem zadowolony z twoich

stopni.


Syn – ja mówiłem nauczycielowi, ale nie chciał poprawić.

***


Łobuziak w zatłoczonym autobusie trzyma się długiej brody współpasażera. Ten pyta:
- Czy możesz chłopcze puścić moją brodę?
- A co, już pan wysiada?


http://draculka.pinger.pl/m/11632482
http://demotywatorekfb.pl/20421-Szkola_


http://demotywatorekfb.pl/12968-Kazdego_dnia_w_szkole

http://demotywatory.pl/206999/On-nie-chodzil-do-szkoly


Nakład: 50

Opiekun: Anna Maraj

Redaktor naczelny: Michał Święch

Projekt graficzny: Natalia Raś, Eryk Surowiec, Mateusz Dziok, Mateusz Ziarnik

Dziennikarze: Justyna Salamon, Dominika Opielowska, Martyna Żołyńska, Dominika Dyka

Adres: Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie, Stępina 54
©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna