Czy róŻnorodnośĆ wzbogaca media? Spotkanie warsztatowe dla dziennikarzy 23-25 października 2105Pobieranie 15.07 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar15.07 Kb.
CZY RÓŻNORODNOŚĆ WZBOGACA MEDIA?
Spotkanie warsztatowe dla dziennikarzy

23-25 października 2105

Redakcja Krytyki Politycznej

Warszawa, ul. Foksal 16, II piętro
Media tworzą obraz świata. Tak samo, jak ważny jest dobór tematów, poruszanych w programach radiowych czy telewizyjnych oraz na łamach prasy czy w portalach internetowych, tak ważne jest to, kto zabiera głos
w danym temacie. Badania pokazują, że niestety media często kształtują debatę publiczną zapraszając do jej udziału regularnie te same osoby, dodatkowo grupa ta jest dość jednorodna.
Od pewnego czasu śledzimy dyskusję na temat tego, że polskie media to #MediaBezKobiet. Warto może zadbać w debacie publicznej o danie głosu większej liczbie pań. Ale jak to zrobić? Gdzie znaleźć ekspertki, które dobrze w tej debacie wypadną? Jak zachęcić je, do zabrania w niej głosu? Jak pogodzić „dedlajny”
z dbaniem o różnorodność?
Pytania o obecność kobiet w debacie medialnej nasuwają kolejne, o obecność mniejszości, przedstawicieli grup wykluczonych. Podczas trzydniowego spotkania postaramy się przekonać, że odpowiedź na pytanie: „Czy różnorodność wzbogaca media??” brzmi „Tak!”.
Zapraszamy dziennikarzy i dziennikarki, wydawczynie i wydawców z redakcji ogólnopolskich i lokalnych do udziału w weekendowych warsztatach dotyczących obecności, a w zasadzie nieobecności różnorodnych głosów w debacie medialnej.
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, organizator warsztatów, zapewnia nocleg w Warszawie oraz zwrot kosztów podróży.
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o kontakt mejlowy z Agnieszką Wiśniewską

adres: agnieszka.wisniewska@krytykapolityczna.pl
PROGRAM


23 października, piątek


19.00 Spotkanie przy kolacji z Elizą Michalik i rozmowa o tym, czy różnorodność głosów służy mediom.


24 października, sobota


11.00-12.30 Przegląd prasy z Agnieszką Lichnerowicz, czyli analiza obrazu, jaki kreują media.
12.30-13.30 Lunch
13.30-15.00 Warsztaty (część I) z pracy z początkującymi rozmówcami i rozmówczyniami, czyli jak stworzyć warunki ekspertce, żeby bezpiecznie czuła się przed kamerą, w rozmowie z dziennikarzem i żeby uzyskać od niej najlepszą możliwą wypowiedź.

Prowadząca: Katarzyna Dułak


15.00-15.15 Przerwa kawowa
15.15-17.00 Warsztaty (część II): Czy media równają do „średniej krajowej”? Zajęcia z kreowania różnorodnej i równościowej debaty publicznej.

Prowadząca: Katarzyna Dułak


19.00 Spotkanie przy kolacji z Joanną Piotrowską i prezentacja rozwiązań wspierających równość i promujących różnorodność, jakie stosowane są w mediach publicznych za granicą (m.in. przykład BBC).


25 października, niedziela


10.00-12.00 #MediaBezKobiet – Anna Dryjańska i Piotra Pacewicz (TBC) zaprezentują wyniki swoich badań oraz zaproszą do dyskusji o obecności kobiet w debacie publicznej.
---

Warsztaty są częścią kampanii dotyczącej obecności kobiet w mediach. Kampanię zaingerowały międzynarodowa 2-dniowa konferencja i premiera bazy Ekspertki.org. Partnerami i matronkami konferencji były zarówno organizacje kobiece działające lokalnie i ogólnopolsko (Stowarzyszenie Kobiet Konsola, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Fundacja Kobiet Nauki), jak i media (RDC, Dziennik Opinii, Wysokie Obcasy). Baza Ekspertki.org została zaprojektowana w taki sposób, że swoje profile dodać mogą do niej samodzielnie kobiety, które czują się na siłach, żeby wejść do debaty publicznej i zabrać w niej głos jako ekspertki. Inspiracjami dla twórców bazy były m.in. szwedzka „rattviseformedlingen”, duńskie Kvinfo www.kvinfo.dk.


O Ekspertki.org informował branżowy miesięcznik „Press”. „Powstała lista ekspertek medialnych. Ale dziennikarzom nie w głowach równouprawnienie.” pisała Iga Kołacz w tekście Specjalistka od zadań medialnych („Press”, 07-08/2015).


ORGANIZATORKI PROJEKTU:


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna