Czym jest biofeedback?Pobieranie 7.72 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar7.72 Kb.
CZYM JEST BIOFEEDBACK?

Metoda biofeedback (biologicznego sprzężenia zwrotnego) ma na celu poprawę funkcjonowania człowieka poprzez wytrenowanie jego wpływu na czynności autonowmicznego układu nerwowego (AUN). Autonomiczny system nerwowy to część układu nerwowego, która jest odpowiedzialna za automatyczną (nie dowolną) pracę organizmu, na przykład funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Powszechnie uważa się, że człowiek nie może świadomie, kontrolować tych czynności - sposobu, w jaki pracuje jego mózg, tempa,  w jakim bije jego serce, szybkości oddechu, czy potliwości. Otóż okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Warunkiem jest nauczenie się, jak odpowiednio rozpoznawać sygnały, które wysyła nam ciało i jak na nie reagować. To właśnie, dzięki wykorzystaniu nowoczesnej aparatury, umożliwia nam biofeedback.


Metoda ma różne formy. Najbardziej rozpowszechnioną jest EEG-biofeedback (zwany również neurofeedbackiem).

W tym wypadku trening polega na autoregulacji działania odpowiednich obszarów mózgowia, w rezultacie czego pracuje ono płynniej i wydajniej. Osoba, która wie jak komunikować się z własnym mózgiem, o wiele szybciej i łatwiej może wprowadzić się w stan koncentracji, relaksu lub zapanować nad stresem.


Inne formy biofeedbacku pozwalają na samoregulację innych procesów fizjologicznych:

  • stanu napięcia wybranych mięśni (EMG-biofeedback)

  • reakcji elektrotermalnej (pocenia się) skóry (SCL-biofeedback)

  • częstości oddechów i częstości skurczów serca (BVP-biofeedback).

W ten sposób biofeedback pozwala zrozumieć własne ciało  i nauczyć się wpływać na reakcje, które dotychczas uważaliśmy za niepodlegające świadomej kontroli.  

JAK WYGLĄDA TRENING MÓZGU

(EEG-biofeedback, neurofeedback)?

Niewielki sensor umieszczony na głowie pacjenta rejestruje informacje o funkcjonowaniu mózgu i przesyła je do komputera. Są one w czytelny sposób wyświetlane na ekranie monitora. Dzięki temu osoba badana może obserwować pracę własnego mózgu oraz świadomie na nią wpływać. Krótko mówiąc, pacjent otrzymuje na bieżąco informację zwrotną (-feedback) o pracy swoich półkul mózgowych (EEG-bio). Szybko uczy się co robić, by wprowadzić go w najbardziej pożądany stan.

Trening eeg-biofeedback, mimo że wymaga stałej koncentracji, jest przyjemny i naprawdę odprężający

W praktyce wygląda to następująco: 

       Dwie elektrody (1.), przyczepione do skóry głowy za pomocą niewielkiej ilości pasty przewodzącej oraz do ucha pacjenta, odczytują sygnał EEG. Następnie jest on przekazywany do urządzenia ProComp5 (2.), które wzmacnia zapis fal i przetwarza je na potrzeby komputera (3.). Oprogramowanie komputerowe pozwala terapeucie na wprowadzenie modyfikacji parametrów, a przez to dostosowanie terapii dla potrzeb i możliwości konkternej osoby. Po uwzględnieniu tych zmian komputer wyświetla sygnał EEG w postaci gry komputerowej na monitorze (4.). 


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna