ŁÓDŹ stolicą designuPobieranie 173.57 Kb.
Strona1/3
Data10.05.2016
Rozmiar173.57 Kb.
  1   2   3

ŁÓDŹ STOLICĄ DESIGNU
Trzeci Międzynarodowy Festiwal Designu w Łodzi potrwa od 15 do 31 października 2009 roku. Już po raz trzeci spotkają się czołowi polscy i zagraniczni designerzy. Ta edycja Festiwalu Łódź Design to więcej wystaw, więcej adresów w Łodzi otwartych na design, bogatszy program wydarzeń towarzyszących, wystaw, wykładów i konferencji. Widać wyraźnie, że zapotrzebowanie na sztukę projektowania stale rośnie. W tym roku oprócz trzech wystaw kuratorskich będziemy gościć wielu międzynarodowych projektantów i producentów. Jak zawsze celem Festiwalu jest przegląd światowych trendów, spotkanie środowisk projektowych i prezentacja szeroko rozumianego designu - począwszy od form użytkowych, poprzez grafikę, architekturę aż po modę. Mecenasem tegorocznej edycji festiwalu jest Paradyż Group.
PROGRAM GŁÓWNY MY WAY

Na program główny składają się trzy wystawy kuratorskie.

UPSTREAM // DESIGN TALES, kurator Agnieszka Jacobson-Cielecka. Wystawa prezentuje przedmioty narracyjne odwołujące się do marzeń i baśniowych skojarzeń. Przedmioty z pogranicza designu i sztuki, które „zapraszają na drugą stronę lustra”.

NON OBJECT IVE, kurator Marek Cecuła. Bardzo rzetelny przegląd kierunków rozwoju ceramiki artystycznej i użytkowej. Prastara materia w nowych funkcjach, znaczeniach i interpretacjach.

SURTIDO, kurator Tomek Rygalik. Wystawa hiszpańskiej grupy młodych projektantów działających pod opieką Luisa Eslavy. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, w których wezmą udział młodzi Hiszpanie i Polacy z prowadzonej przez Tomka Rygalika grupy PG13. Zadaniem projektantów będzie wykorzystanie odpadów z produkcji mebli.
KONKURS MAKE ME! - ważne wydarzenie Festiwalu ŁÓDŹ DESIGN 2009

Druga edycja konkursu Make Me! dla młodych projektantów (20-30 lat). Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych projektów i zaprezentowanie ich publiczności festiwalowej w formie plansz i prototypów na wystawie pokonkursowej. Nagrodę główną w konkursie wysokości 20 000 złotych funduje Narodowe Centrum Kultury oraz Łódź Art Center. Konkurs make me! ma na celu stworzenie platformy kontaktów środowiska projektantów, a także nawiązanie współpracy pomiędzy młodymi projektantami a producentami i mediami. Dodatkowo swoje nagrody przyznali RADO (Young Design Award) oraz Centre International de Recherche et d'Education Culturelle et Agricole. Na konkurs make me! 2009 wpłynęło 155 zgłoszeń: z Polski, Słowacji, Portugalii, Niemiec oraz Szwecji. Jury wybrało spośród nich na wystawę pokonkursową 17 prac, które zostaną zaprezentowane w Łódź Art Center. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas uroczystego otwarcia Festiwalu 15 października 2009 roku.
PRZEGLĄD SZKÓŁ PROJEKTOWYCH

Również po raz drugi odbędzie się przegląd polskich i zagranicznych szkół designu, w tym roku zobaczymy:

szkoły polskie:

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych


we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach; Politechnika Śląska, Wydział Architektury
w Gliwicach

szkoły zagraniczne:

Łotewska Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Sztuki i Projektowania w Karlsruhe (Niemcy), Szkoła Sztuki przy Uniwersytecie Północnego Illinois (USA), Szkoła Projektowania Nantes Atlantique (Francja), Akademia Sztuki i Projektowania im. Bezalela w Jerozolimie (Izrael), Akademia Sztuk Pięknych w Helsinkach (Finlandia), Szkoła Projektowania Modus w Mediolanie (Włochy)
PROGRAM WYSTAW i WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

W tym roku po raz pierwszy na czas festiwalu zostały stworzone specjalne strefy, w których będą prezentowane wystawy. Strefa Tymienieckiego oraz Strefa Śródmieście, w sumie 46 wystaw towarzyszących.


DANIEL LIBESKIND

Szczególną atrakcją festiwalu będzie w tym roku spotkanie z Danielem Libeskindem, które odbędzie w czasie drugiego tygodnia festiwalu. Ten światowej sławy architekt, jeden z twórców ruchu architektury dekonstrukcji, weźmie udział w dyskusji towarzyszącej przeglądowi filmów o architekturze ArchFilmFest, w ramach którego będzie można zapoznać się z jego realizacjami (film pt. Architekci dekonstrukcji, USA, 2001). Architekt przyjeżdża w ramach światowej kampanii „Podążaj za ideą” realizowanej przez firmę RHEINZINK.


PO RAZ PIERWSZY W TYM ROKU

  • organizatorzy Festiwalu zaprosili do Programu Głównego trzech kuratorów: Agnieszkę Jacobson-Cielecką, Marka Cecułę, Tomka Rygalika;

  • gościem specjalnym Festiwalu Łódź Design będzie Daniel Libeskind;

  • design rozprzestrzeni się na całą Łódź dzięki wyodrębnieniu dwóch aktywnych rejonów: Strefy Tymienieckiego i Strefy Śródmieście, w których eksponowane będą Wystawy Towarzyszące;

  • dla zwiedzających Festiwal dostępna będzie designerska kawiarnia - Portiernia Design Cafe, Łódź Art Center, ul. Tymienieckiego 3


JAK ZWYKLE

  • długi weekend festiwalowy (15-18 października) - otwarcia, imprezy i wydarzenia towarzyszące;

  • Łódź Art Center - główne Centrum Festiwalowe, najciekawsze wystawy i wydarzenia, kawiarnia festiwalowa, niezwykła atmosfera i wyjątkowi goście

  • wystawy w łódzkich galeriach i muzeach

  • Program Główny MY WAY, Przegląd Szkół, Wystawy towarzyszące, konkurs make me!, wykłady, warsztaty, spotkania i koncerty

ŁÓDŹ DESIGN — MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL DESIGNU zadebiutował w październiku 2007 roku.

W programie głównym pierwszej edycji znalazła się wystawa DOM POLSKI prezentująca dokonania architektury i designu polskiego ostatniej dekady, ze specjalnym uwzględnieniem produkcji przemysłowej. W programie towarzyszącym wystawa plakatu klubowego PARTY PRINT, wystawa WEŹ TO UŻYJ oraz panele dyskusyjne, pokazy filmowe, prezentacja dyplomów projektowych z rocznika 2006/2007. Pierwszą edycję Festiwalu, która cieszyła się również znacznym zainteresowaniem mediów odwiedziło ponad 5 000 osób.

Druga edycja odbyła się w połowie października 2008 roku w znacznie rozszerzonej formule. Powstały trzy centra festiwalowe, oprócz ŁAC w projekt zaangażowały się też C.H. MANUFAKTURA

i showroom ATAK DESIGN. W programie głównym Festiwalu znalazła się międzynarodowa wystawa PLAY&JOKE, oraz dwie wystawy zagraniczne. W programie towarzyszącym prócz licznych wystaw ulokowanych w ŁAC i rozsianych po mieście znalazły się także: MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD SZKÓŁ PROJEKTOWYCH, 25 wykładów i warsztatów na temat projektowania, trendów oraz zarządzania designem, które zgromadziły łącznie ok. 1 600 uczestników. Jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalowych był zainaugurowany konkurs MAKE ME! dla młodych projektantów, z nagrodą 20 000 złotych ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury.

Festiwal odwiedziło 18 000 osób, zostało zaprezentowanych ponad 100 projektantów, zaakredytowało się ponad 120 dziennikarzy, w tym także z prasy międzynarodowej.

PROGRAM GŁÓWNY MY WAY

Wystawy z Programu Głównego prezentowane będą Łódź Art Center, ul. Tymienieckiego 3


MOTTO TEGOROCZNEGO FESTIWALU

Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy. Droga w znaczeniu procesu, rozumiana jako przeszłość, przyszłość, ale również teraźniejszość. Jakie są nasze potrzeby i skąd się biorą?
Jakie są nasze oczekiwania? Jakie są ścieżki kreacji? Jakie są źródła inspiracji? Gdzie jest granica między designem a sztuką? Czy ta granica jest? Czy design jest sztuką? Design to rodzaj języka. Uniwersalnego i bardzo zindywidualizowanego. Czy design może szokować? Czy design może uczyć? Celem tegorocznego festiwalu jest pokazanie nowych dróg, kierunków w projektowaniu. Pokazanie jak różnymi drogami chodzi kreacja. Co mówią do nas artyści? Co na nich oddziałuje? Jakie są ich ścieżki rozwoju? Jakie są nasze szlaki? Tematyczna droga programu głównego
to podróż, w którą zabiorą nas kuratorzy, designerzy, wykładowcy.

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Kurator
Wystawa Upstream // Design Tales

Dorosłym ludziom nikt nie opowiada bajek. Nikt prócz przedmiotów.

Wystawa Upstream//Design Tales takie narracyjne przedmioty gromadzi. Obiekty wymykające się definicjom wzornictwa przemysłowego. Zaprezentowane projekty nie są w żadnym wypadku uniwersalne, nie troszczą się też o potrzeby masowego odbiorcy. Jeżeli są produkowane seryjnie to w bardzo krótkich seriach, a poszczególne przedmioty różnią się między sobą. Są osobiste, często dziwne.

Projektanci, których zaprosiłam do wystawy idą pod prąd masowej unifikacji. Idą własną drogą. Na projektowanych rzeczach odciskają piętno swojej osobowości i wrażliwości. Ich dzieła sprawiają czasem wrażenie, jakby żyły własnym życiem, wymknęły się z rąk swego twórcy. Przez emocje wkładane w przedmiot projektanci nawiązują dialog z odbiorcą i użytkownikiem. Przekazują swoją wizję świata. Często odwołują się do skojarzeń i kalek kulturowych, dziwią, bawią, złoszczą. Zmuszają do postawienia pytań o granicę między designem a sztuką, przedmiotem dekoracyjnym a użytkowym, seryjnym a unikatowym.

Ale przede wszystkim wciągają nas w swoją opowieść. Zapraszają do świata po tamtej stronie lustra.

Agnieszka Jacobson-Cielecka

kurator wystawy

ARTYŚCI
Agnieszka Bar (Polska), Agnieszka Lasota (Polska), Alessandro Dubini (Szwajcaria), BCXSY (Izrael), Bogdan Kosak (Polska), Elisa Strozyk (Niemcy), Hommin (Tajwan), Ibride (Francja), Ieva Laurina (Łotwa), Karina Marusińska (Polska), Lapolka (Polska), Maarten De Ceulaer (Belgia), Magdalena Trzcionka (Polska), MALAFOR (Polska), Monika Jarg (Estonia), Pieke Bergmans (Holandia), Pudelskern (Austria), Joanna Rusin / Agnieszka Czop (Polska), Smarin (Francja), Tom Price (Wielka Brytania), Weltevree (Holandia)

_______________________
Wystawa non object ive

non object ive jest wystawą współczesnej sztuki ceramicznej i stanowi integralną część Łódź Design 2009.
Na wystawie zaprezentowane zostanie szerokie spektrum najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztuki ceramicznej ukazujące postęp tego ceramicznego medium w obliczu niezwykłej ekspansji designu. Wystawa będzie koncentrowała się na sztuce ceramicznej, ukazującej płaszczyznę porozumienia pomiędzy sztuką a designem, pomiędzy interpretacją tradycyjnej ceramiki a współczesną estetyką przemysłową, pomiędzy użytkowaniem gotowego, przemysłowego produktu (ready-made) a unikatem powstałym przez manipulacje formy, dekoracji i materiału. Bogata historia i długa tradycja ceramiki na nowo jest definiowana, nabiera nowego kształtu, przybiera formę niezwykle nowoczesnego produktu, charakteryzującego się różnorodnością formy i pomysłowością. Jest oczywiste, że ceramika
stała się atrakcyjnym medium dla designerów, a monopol na produkcję wyrobów ceramicznych mają dzisiaj nie tylko wykwalifikowani ceramicy. Dzieje się tak dlatego, ze odrodziła się współpraca
z przemysłem ceramicznym, gdzie tworzenie krótkich serii produktów jest osiągalne i dość ekonomiczne a użycie rapid prototype- drukarek 3D daje możliwość szybkiego wykonania precyzyjnych modeli. Projekty, które powstają dzięki takiej współpracy, łączą tradycyjne metody tworzenia pojedynczych, unikalnych wyrobów z przemysłową technologia masowej produkcji.

Marek Cecuła

kurator wystawy

ARTYŚCI


Alon Meron (Izrael), Ami Drach & Dov Ganchrow (Izrael), Anna Olivia Kristiansen (Dania), Artcore Stepan Kuklik (Czechy), Bartek Mejor (Polska), Bogdan Kosak (Polska), Caroline Slotte (Finlandia), Chris Kabel (Holandia), CJ O’Neil (Wielka Brytania), Daniel G. Hulsbergen (Holandia), Edyta Cieloch (Polska), Emiko Oki (Japonia), Eleanora Orly Edlavitch (Izrael), FABRICA S.P.A., Finding Cheska (Tajwan), INDUSTREAL, Jewgeni Goranko (Niemcy), Jo Meesters (Holandia), Joanna Chomka (Polska), Jonathan Hopp (Izrael), Judith van den Boom (Holandia), KAHLA- Barbara Schmidt (Niemcy), Karina Marusińska (Polska), Kjell Rylander (Szwecja), Ksenia Shigaeva (Rosja), Magdalena Gazur (Polska), Marek Cecuła (Polska/USA), Markéta Nováková (Czechy), Martin Bu (Słowacja), Maya Vinitzky (Izrael), Michael Eden (Wielka Brytania), Miloš Nemec (Słowacja), Monika Patuszyńska (Polska), Noam Bar Yochai (Izrael), Paul Scott (Wielka Brytania), QUBUS DESIGN STUDIO, Rob Kesseler (Wielka Brytania), Robert Dawson (Wielka Brytania), Sahar Batsry, Maya Shapira, (Izrael), Simone van Bakel (Holandia), Studio Kahn (Izrael), Tavs Jørgensen (Dania), Thierry d’Istra, la tete au cube (Francja), Thomas Allen (Wielka Brytania), Vika Mitrichenka (Białoruś), Yuval Tal (Izrael)

_______________________
Wystawa Surtido

Tomek Rygalik i Luis Eslava prowadzą twórczą dyskusję od czasów, kiedy studiowali razem
na wydziale projektowania produktu (Design Products) londyńskiego Royal College of Art. Wspólne studio, podróże, mieszkanie oraz lata pracy w londyńskim środowisku artystycznym dały im szansę
na wymianę poglądów i doświadczeń kulturowych.


Obserwacja codzienności, ciężka praca, twarda gra, dobra zabawa i podobne cele życiowe
stały się źródłem ich krytycyzmu społecznego i kulturowego oraz zainteresowania koncepcyjną eksploracją granic designu.

Surtido to wystawa, która stanowi próbę przeniesienia tego dialogu o krok dalej. Wprowadzenie młodych, utalentowanych hiszpańskich projektantów na kształtującą się polską scenę designu
ma wywołać dyskusję, która wykroczy daleko poza kwestię związku między projektantem i branżą.


Tomek Rygalik

kurator wystawy

Wystawy/ Artyści

Surtido de Revolución; Surtido Invitational (Nadadora, Pepa Pedrol, Causas Externas, Sandra Bautista, Marc Morro, Marc Ligos, Com peix a l’aigua); Surtido de Mutaciones (Diego Ramos, Mar Llinés, Sandra Bautista, Marc Ligos)
Projekty indywidualne

Xavier Manosa (Hiszpania), Pedro Ochando (Hiszpania), Paco Caballer (Hiszpania), Obj (Hiszpania)PRZEGLĄD SZKÓŁ

Po Raz drugi integralną częścią festiwalu jest Przegląd Szkół Polskich i Zagranicznych. Prezentacja każdej ze szkół opiera się na przedstawieniu zarówno programu nauczania jak i wystawy prac najlepszych studentów.


szkoły polskie

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych


we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach; Politechnika Śląska, Wydział Architektury
w Gliwicach

szkoły zagraniczne

Łotewska Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Sztuki i Projektowania w Karlsruhe (Niemcy), Szkoła Sztuki przy Uniwersytecie Północnego Illinois (USA), Szkoła Projektowania Nantes Atlantique (Francja), Akademia Sztuki i Projektowania im. Bezalela w Jerozolimie (Izrael), Akademia Sztuk Pięknych w Helsinkach (Finlandia), Szkoła Projektowania Modus w Mediolanie (Włochy)

KONKURS make me!

Po raz kolejny organizatorzy zaprosili młodych projektantów do udziału w konkursie, którego celem jest wyłonienie najciekawszych projektów  i zaprezentowanie ich publiczności festiwalowej na specjalnej wystawie pokonkursowej.

Konkurs „make me!” ma na celu stworzenie platformy kontaktów środowiska projektantów, a także nawiązanie współpracy pomiędzy młodymi projektantami a producentami i mediami. Główna nagroda pieniężna w wysokości 20.000 zł ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury oraz Łódź Art Center ma stanowić zachętę do dalszych twórczych poszukiwań. Pozostałe nagrody w formie szkoleń i staży dadzą  ich laureatom szansę rozwoju artystycznego i nawiązania międzynarodowych kontaktów. Konkurs przeznaczony jest dla młodych projektantów w wieku od 20 do 30 lat.

W formule konkursu mieszczą się projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, w tym również


z projektowania tkanin, szkła lub ceramiki z wyjątkiem dzieł unikatowych.  Laureaci konkursu prezentują swoje prace podczas wystawy pokonkursowej w czasie trwania Łódź Design 2009. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 15.10.09 (około godziny 18:30) w Łódź Art Center.
Zakwalifikowani do wystawy make me! 2009

Agnieszka Bar, Aleksandra Teodorczyk, Anna Rosinke, Anna Łoskiewicz, Zofia Strumiłło-Sukiennik (beza projekt), Magdalena Czapiewska, Karol Murlak (designlab), Elżbieta Misztalewska, Jadwiga Husarska-Chmielarz, Jakub Sobiepanek, Jan Kochański, Karina Marusińska, Gabriela Kowalska, Krzysztof Filipczyk (KOFIKOLEKTIF), Krystian Kwieciński, Łukasz Wysoczyński, Małgorzata Mozolewska, Marta Niedbał, Paulina Lis, Tomasz Pydo


Laureatów konkursu wyłoniło jury w składzie

Agnieszka Jacobson-Cielecka – przewodnicząca, kurator Łódź Design; Dorota Stępniak – manager projektu Łódź Design; Joanna Szwajcowska – Narodowe Centrum Kultury; Gian Luca Amadei – Blue Print Magazine; Mathias Remmele – Vitra Design Museum; Sławomir Kluziak – Siebert Head / Klub Brand Design; Ewa Gołębiowska – Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie; Magda Frankowska – Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej; Grzegorz Piątek – architekt, krytyk; Michał Stefanowski – Stowarzyszenie Projektantów Form PrzemysłowychWYSTAWY TOWARZYSZĄCE

W tym roku w łódzkiej przestrzeni miejskiej wydzielone zostały dwa aktywne rejony: Strefa Tymienieckiego i Strefa Śródmieście. Na ich terenie odbędą się liczne wydarzenia współorganizowane przez galerie, muzea i kluby, dzięki którym design rozprzestrzeni się na całą Łódź.


STREFA ŚRÓDMIEŚCIE

Strefa Śródmieście to tkanka typowo miejska, tu zobaczymy architekturę, projekty uznanych designerów i artystów pozwalające odkrywać nam nowe obszary. To miejsca, do których dochodzimy szybko, by chwilę się w nich zatrzymać.


wystawy
ALIAS_ - ATAK DESIGN

ALIAS (by Michelangelo Pistoletto and Juan E. Sandoval)
Mezzoterra Mezzomare (2009)

materiały prasowe: ALIAS


Przy współudziale artysty Michelangelo Pistoletto stworzyli projekt, którego rezultatu nikt się nie spodziewał. Wzdłuż ustawione na kształt linii brzegowej krzesła Laleggera, do połowy w wodzie,
do połowy na lądzie, ręcznie pomalowane, różnokolorowe  siedziska, przedstawiają geo-kulturowe różnice. Kolory mają za zadanie dodatkowo podkreślać te różnice. Sześć mórz – Śródziemnomorskie, Bałtyckie, Karaibskie, Chińskie, Czarne i Czerwone – powiązane razem stanowią symbol integracji międzykulturowej. Alias to marka, która w niespełna 10 lat swojej działalności wpisała się w historię designu i znawcom tematu kojarzy się z dobrym Italian Made Products.

miejsce: Hotel Andel’s, ul. Ogrodowa 17_______________________
Tomek Rygalik

Genotyp; DuPont™ Corian®
Instalacja świetlna Genotyp.

Grupa obiektów świetlnych projektu Tomka Rygalika jest idealnym połączeniem produktu codziennego użytku i sztuki. Nawiązują do archetypu lampy; ich prostotę i oszczędność formy manifestuje materiał, którego dodatkowym, doskonale wyeksponowanym atutem jest przenikalność światła. Wszechstronność, elegancja i prostota linii przełamują stereotyp myślenia o tym materiale, który najczęściej wykorzystywany jest na powierzchnie blatów kuchennych.

Do produkcji przedmiotów wykorzystano najnowszą serię kolorów materiału DuPont™ Corian® Illumination.

miejsce: Hotel Andel’s, ul. Ogrodowa 17_______________________
MACIEJ GORCZYŃSKI

Woda (2008)

Uważam malarstwo współczesne za najbardziej wymagającą strukturę tworzącą dzisiejszy obszar sztuki. Przy obecnych, rozbudowanych środkach medialno – technicznych używanie płaszczyzny płótna, blachy, drewna i tworzenie z tego przedmiotu, obiektu, sprawia, że sięgam do źródeł natury, która działa w kosmosie bez błędu. Moje obserwacje, które przez lata praktyki i doświadczenia bycia malarzem staram się indywidualnie tworzyć bez poddawania się modom i trendom, zamieniam


w osobisty przekaz o współczesności. W dużym stopniu opiera się on na przypadku, materia sama
mi podpowiada, a ja dokonuję wyboru(…). ”

Maciej Gorczyński

miejsce: Galeria Wschodnia, ul. Wschodnia 29/3, Łódź

_______________________
MOOMOO ARCHITECTS

360 stopni (Jakub Majewski, Łukasz Pastuszka)


Moomoo architects zostało uznane przez Wallpaper Magazine za jedno z 30-stu najlepiej zapowiadąjących się biur architektonicznych na świecie. Po oficjalnej premierze w Rotterdamie nagrodzony projekt 360 stopni przyjedzie do Polski, gdzie w ramach odbywającego się festiwalu Łódź Design 2009 zaprezentowany zostanie Polskiej publiczności.

miejsce: Allmendinger Sp. z oo, ul. Łąkowa 11, Łódź_______________________
USM - ATAK DESIGN

USM – your WAY (2009)

materiały prasowe: ATAK DESIGN & USM
Wystawa USM – your WAY pokazuje ideę USM : forma podąża za funkcją. Wystawa nawiązuje
do japońskiej estetyki – estetki minimalistycznych detali. Magiczna kulka, łączący element w meblach USM, czysta, prosta konstrukcja – dają obraz mebla. Dziś uważany za klasyk designu USM został włączony do stałej kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

miejsce: Atak Design, ul. Kopernika 1/3, Łódź_______________________
Wystawa Fontainebleau

fotografia/design/malarstwo

artyści: Dorota Kozieradzka, Michał Szuszkiewicz

projektantki: Lapolka – Marta Białecka, Anna Piwowar


Projekt został zainspirowany starym albumem o Fontainebleau. Miejsce ma wyłącznie znaczenie alegoryczne. Stworzyliśmy własny świat przy pomocy współczesnych środków wyrazu. Jest to zapis współpracy na pograniczu sztuk, wynikającej ze wspólnej inspiracji. Kontekstem i podstawowym źródłem odniesień jest album. Różnorodność estetyczna, podobnie jak ukryta pod warstwą formalną wielość znaczeń, są elementami zapożyczonymi z jego estetyki. Oparta na nieoczywistych zestawieniach budowa publikacji determinuje całokształt projektu.

Przedmioty codziennego użytku stworzone dla projektu Fontainebleau są próbą odnalezienia się projektantów w świecie wyobrażonym, w przestrzeni sztuki. Są to obiekty wyważone do podwójnego istnienia, nierzeczywiste w warstwie treściowej, zawieszone pomiędzy klasycznym ujęciem designu


a utopią.

miejsce: Galeria Młodzi, ul. Gdańska 9, Łódź_______________________
Studio PGU – carpet & tapestry design

artyści: Anna Szydłowska, Maria Wiatrowska, Radosław Bakanow, Joanna Pasaj, Magdalena Zygmuntowska, Izabela Walczak, Aleksandra Kiszka, Magdalena Szyszka, Iwona Borkowska, Berenika Pietrek, Dominika Cedzyńska, Agnieszka Chowaniec, Zuzanna Zalewska, Anna Żehaluk, Paulina Żukowska, Agata Synowiec, Beata Stephan, Anna Dreszer


Studio PDG tworzy grupa studentów Pracowni Dywanu i Gobelinu, Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Młodzi projektanci koncentrują się na poszukiwaniu nowej niekonwencjonalnej formuły dywanu, obiektu artystycznego na ścianę i podłogę. Są zafascynowani strukturą, fakturą i reliefem. Wykorzystują nowe technologie, ale także odwołują się do tradycji, rękodzieła, technik autorskich, twórczego recyklingu.

miejsce: Galeria Biała Ściana; ASP, budynek główny – V piętro, ul. Wojska Polskiego 121, Łódź


  1   2   3


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna