Dariusz Dobroszczyk TrioPobieranie 35.42 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar35.42 Kb.
Dariusz Dobroszczyk Trio

16 maja, godz. 21.00, Jazz Club Hipnoza
Dariusz Dobroszczyk – fortepian, Jakub Mielcarek – kontrabas, Grzegorz Masłowski – perkusja
Studenci wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureaci Bielskiej Zadymki Jazzowej 2012 oraz licznych nagród jako indywidualni artyści. Poza grą we własnym Trio współpracują każdy z osobna z różnymi formacjami: Dariusz Dobroszczyk z poznańskim zespołem Yazzbot Mazut oraz kwintetem Piotra Damasiewicza, Jakub Mielcarek – w Kapeli Brodów w Niszy oraz z Adamem Strugiem, Grzegorz Masłowski m.in. – z Januszem Muniakiem, Inner Spaces Quintet, The Transgress, Jan Malecha Quartet.

Henryk Miśkiewicz FULL DRIVE 3

Feat. Michael 'Patches' Stewart

Koncert połączony z animacją muzyczną dla dzieci i młodzieży oraz plastyką dla dzieci

18 maja, godz. 16.00, ul. Mariacka
Michael „Patches” Stewart – trąbka, Henryk Miśkiewicz – saksofony, Marek Napiórkowski – gitary, Robert Kubiszyn – gitara basowa, Michał Miśkiewicz – perkusja
Kolejna po znakomicie przyjętych Full Drive i Full Drive 2 odsłona autorskiego projektu łączącego jazz, funky, swing i blues w wykonaniu czołówki polskich jazzmanów z gościnnym udziałem amerykańskiego trębacza MICHAELA „PATCHES” STEWARTA.

Urodzony w Nowym Orleanie trębacz Michael Peatches Stewart zadebiutował w w wieku zaledwie 16 lat w zespole Patti LaBelle. Ma na swoim koncie współpracę z największymi postaciami jazzu i muzyki rozrywkowej: Quincy Jonesem, Davidem Sanbornem, Georgem Dukiem, Whitney Houston czy Earth, Wind and Fire. Przez osiem lat należał do zespołu Ala Jarreau, przez prawie piętnaście lat stał u boku Marcusa Millera. Nagrał trzy solowe płyty („Blue Patches”, „Penetration” i „Blow”).www.patchesstewart.com

Andy Middleton, Big Band AM w Katowicach, Big Band AM w Krakowie oraz laureaci Jazz Juniors 2011: High Definition i PeGaPoFo.

18 maja, godz. 19.00, sala koncertowa AM
Andy Middleton reprezentuje wszystko co najlepsze w nowym pokoleniu muzyków jazzu

David Liebman
Wirtuoz saksofonu, kompozytor, muzyk obdarzony niezwykłą wrażliwością, talentem i możliwościami. Laureat pierwszej nagrody Best Soloist and Best Arrangement Awards w trzynastej edycji konkursu Europe Jazz Contest w 1991. Współpracował z takimi znakomitościami jazzu, jak Joey Calderazzo, Renee Rosnes, Dave Holland czy Kenny Wheeler. Jako członek eklektycznego zespołu The Fensters, nagrał 2 cieszące się uznaniem albumy; Jazz Music Vol. I dla Arta Records w 1991 i Jazz Music, Vol. X dla A- Records w 1996 roku. Odbył wiele tras koncertowych w Europie, występując na głównych festiwalach jazzowych i w klubach w prawie każdym europejskim kraju. Nowa książka Andy’ego, „Melodic Improvising” (Advance Music, 2005) jest przewodnikiem/ nagraniem typu play-along, które pozwala na różnorodne sposoby wypracowania w sobie silnego poczucia muzycznej inwencji. Jest wysoko cenionym na uniwersytetach i w szkołach średnik praktykiem, prowadzi warsztaty i występuje gościnnie jako artysta i dyrygent w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. www.andymiddleton.com
Big Band AM Katowice

Big Band Instytutu Jazzu powstał w 1972 roku na ówczesnym Wydziale Muzyki Rozrywkowej i prowadzony jest do dnia dzisiejszego przez prof Andrzeja Zubka. W swojej ponad 40 letniej działalności Big-Band uzyskał wiele nagród i wyróżnień na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych,brał udział w znaczących festiwalach Jazzowych w Polsce i Europie, współpracował z wybitnymi muzykami jazzowymi i liderami orkiestr jak prof Edward Anthony Partyka, prof. Francois Theberge, Maria Schneider ma także w swoim dorobku liczne nagrania radiowe telewizyjne i płytowe.


Big Band AM Kraków

Założony w 2004 r, Big Band AM jest głównym zespołem jazzowym niedawno utworzonej Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu w krakowskiej uczelni. Zespół prowadzi doświadczony bandleader, jazzowy pianista, aranżer, kompozytor i nauczyciel Wojciech. Groborz. Repertuar Big Bandu Akademii osadzony jest w samej osi tradycji jazzu, bez żadnych ukłonów w komercyjną stronę, co charakterystyczne jest dla tzw. szkolnych zespołów estradowych.


PeGaPoFo czyli Sławek Pezda- saksofon, Mateusz Gawęda- fortepian, Piotr Południak- kontrabas, Dawid Fortuna- perkusja, to zespół założony w 2009 roku, przez czterech studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Indywidualność każdego z nich w ciągu wspólnie spędzonych godzin przy tworzeniu muzyki rozwinęła się w dbałość o kolektywne współbrzmienia i nowatorskie pomysły. PeGaPoFo to zwycięzcy XXXV Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych JAZZ JUNIORS 2011, a Sławek Pezda i Mateusz Gawęda Duo to laureaci 3rd Tarnów International Jazz Contest 2010.
HIGH DEFINITION czyli pianista Piotr Orzechowski, saksofonista Mateusz Śliwa, kontrabasista Alan Wykpisz i perkusista Patryk Dobosz to kwartet złożony z młodych, ambitnych muzyków, studentów Akademii Muzycznej w Krakowie, otwartych zarówno na główny nurt jazzowy jak i korzystających z najnowszych zdobyczy muzyki klasycznej czy współczesnej awangardy. High Definition wykonuje własne, oryginalne kompozycje z pogranicza jazzu

i muzyki współczesnej oraz aranże standardów jazzowych. W 2011 r. kwartet zdobył Grand Prix na dwóch znanych Europejskich konkursach Jazz Hoeilaart w Belgii i Krokus Jazz w Jeleniej Górze.


BORIS URBANEK plus TUTU

18 maja, godz. 22.00, Jazz Club Hipnoza
Boris Urbanek – fortepian, Michal Zacek – saksofon sopranowy, Martin Gaspar – gitara basowa, kontrabas, Marcel Buntaj – perkusja
Boris Urbanek – pianista, kompozytor, aranżer. Poza własnym zespołem (TUTU) występował także z wieloma zespołami, bigbandami i wokalistami, koncertując w całej Europie. Nauczyciel w klasie pianina i improwizacji, kompozytor współpracujący także z czeskimi teatrami i telewizją. Od 2008r. dyrygent Ostrawskiej Orkiestry Radiowej.
TUTU – zespół założony w 1987r., uczestnik wielu festiwali jazzowych, zarówno słowackich („Bratislava’s Jazz Days”), jak i europejskich (Holandia, Niemcy, Polska, Słowacja).
Adam Makowicz - Grać pierwszy fortepian

19 maja, godz. 18.00, sala widowiskowa, Filharmonia Śląska, Katowice-Giszowiec
W programie koncertu artysta wykorzystał między innymi kompozycje wielkich twórców z pogranicza jazzu i muzyki rozrywkowej: G. Gershwina, C. Portera, J. Kerna, R. Rodgersa.
Adam Makowicz - mistrz improwizacji, wybitny pianista, legenda jazzu. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie. W 2004 wspólnie z Leszkiem Możdżerem wystąpił w Carnegie Hall. Nagranie koncertu zostało uhonorowane „Platynową Płytą”. Uhonorowany wieloma odznaczeniami cywilnymi, miedzy innymi Komandorskim Krzyżnem Zasługi. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor utworów na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych a także muzyki do krótkich filmów. Współtwórca, wraz z Tomaszem Stańką legendarnej „Jazz Darings” uważanej za pierwsze europejskie combo jazzowe. Jeszcze przed emigracją do USA współpracował z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Wojtkiem Młynarskim. Występując w USA dzielił scenę z największymi, miedzy innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem,Sarah Vaughan,Teddy Wilsonem, George Shearingiem, George Mrazem, Al Fosterem, Jack DeJohnette, Charlie Hadenem. Wielokrotny solista orkiestr i zespołów kameralnych: National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Filharmonii Narodowej w Warszawie i wielu innych. Poza utworami jazzowymi, ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którego czuje „po jazzowemu” jak nikt inny.

www.makowiczjazz.com


Po koncercie spotkanie z Adamem Makowiczem oraz Markiem Straszem, autorem książki Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem.
Koncert wykonany jest na fortepianie marki Blüthner dostarczonym przez firmę Bluthner Polska.

Leszek Kułakowski Ensemble Piccolo Code Numbers, Codarts Master Ensemble

19 maja, godz. 19.30, sala koncertowa AM
Leszek Kułakowski Ensemble Piccolo

Leszek Kułakowski – fortepian, Piotr Kułakowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja
Leszek Kułakowski –„wizjoner jazzu”, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych , laureat prestiżowych nagród i wyróżnień . Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie łączącym jazz z muzyką artystyczną tzw. „Third Stream”. W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem, serializmem, polimodalizmem ,politonalnością. Współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju, scenach Europy Zachodniej i USA. Płyta Code Numbers - najnowszy projekt artysty – w dorocznej ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii Płyta Roku 2010 uzyskała II miejsce. To premierowe utwory na jazzowe Ensemble piccolo z udziałem gwiazd polskiego jazzu. Naczelną ideą tej koncepcyjnej płyty Kułakowskiego są stosunki między dźwiękami. Poszczególne utwory są skonstruowane wg. kodów cyfrowych odwzorowujących muzyczne zdarzenia w utworach i takie też noszą tytuły, np.: 1212222, 44244, 66665.
Codarts Master Ensemble

Eef Acker – wokal, Kris Goessens – fortepian, Jose Goncalves Pereira – saksofon, Arnau Gaffoé Farràs – saksofon

Frederik Möhle – kontrabas, Peter Lenz – perkusja
Master Ensemble Codarts Rotterdam

Zespół złożony ze studentów Akademii Muzycznej w Rotterdamie i ich nauczyciela (Kris Goessens). Inaczej niż w przypadku klasycznie rozumianego Big Bandu, nauczyciel nie jest tu prowadzącym grupy, lecz zwykłym jej członkiem. Podobnie do pozostałych po prostu wyraża pomysły według swojej muzycznej intuicji i doświadczenia, jedynie sporadycznie naprowadza, delikatnie wskazuje drogę, jaką zespół powinien obrać. Takie podejście sprzyja kreatywności i stanowi podstawę do wypracowania przez Ensemble własnego brzmienia.Grzegorz Nagórski Quartet

19 maja, godz. 22.00, Jazz Club Hipnoza
Grzegorz Nagórski – puzon, Paweł Tomaszewski – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas, Łukasz Żyta – perkusja
Grzegorz Nagórski – puzonista, kompozytor, laureat Fryderyka 2009 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Począwszy od 1996 r. do dnia dzisiejszego wybierany jest najlepszym puzonistą jazzowym w ankiecie czytelników magazynu „Jazz Forum”. Doktor Zakładu Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miskiewiczem, Leszkiem Możdżerem oraz na scenie amerykańskiej z multi instrumentalistą Ira Sullivanem, Ray Charlsem, Tito Puente, Joe Hendersonem, Michaelem Breckerem, Marią Schneider, Phil Woodsem, Slide Hamptonem, Johnem Fedchockem, Red Rodneyem i wieloma innymi. W styczniu 2008 roku ukazała się pierwsza autorska płyta puzonisty- „DEDICATION” nagrana w kwartecie wraz z Łukaszem Żytą na perkusji, Pawłem Tomaszewskim na fortepianie i Andrzejem Święsem na kontrabasie. W maju 2011 roku ukazała się najnowsza płyta artysty – OVER AND OVER.

Interplay Jazz Duo

Koncert w ramach Nocy Muzeów 201219 maja, godz. 22.15, Galeria Centrum
Kamil Urbański – fortepian, Jędrzej Łaciak – kontrabas
Interplay Jazz Duo– laureaci l4. Bielskiej Zadymki Jazzowej 2012. Duet stworzony w 2010 r. przez przyjaciół, którzy poznali się podczas studiów w Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzyka zespołu charakteryzuje się nowoczesną harmonią, innowacyjną formą oraz dbałością o współbrzmienie instrumentów. Często nawiązuje do dokonań muzyki klasycznej oraz polifonii. Repertuar stanowią kompozycje własne członków, a także interpretacje standardów jazzowych.

Kurt Elling & Quartet

20 maja, godz. 19.00, sala koncertowa CKK
Kurt Elling – wokal, Laurence Hobgood – fortepian, John McLean – gitara, Clark Sommers – bass, Quincy Davis - perkusja
Od połowy lat 1990,żaden śpiewak jazzowy nie był tak szokujący, energiczny i oryginalny jak Kurt Elling. Z jego ożywiającym polotem wokalnym, prowokującymi tekstami i poczuciem czynienia misji w muzyce, stał się symbolem twórczego ducha w jazzie.

Washington Post
Kurt Elling jest jednym z najbardziej znanych jazzowych wokalistów na świecie. Głęboki baryton Ellinga rozciąga się w skali do 4 oktaw i łączy w sobie zarówno zdumiewający kunszt techniczny jak i emocjonalną głębię. Sześciokrotnie podczas ostatnich 10 lat tytułowany „Męskim Wokalistą Roku” przez Jazz Journalists Association. Laureat i wielokrotny nominowany Nagrody Grammy. Prowadzi w sondażach DownBeat Critics Poll.

Repertuar Ellinga obejmuje oryginalne kompozycje i współczesne interpretacje standardów, z których wszystkie są odskocznią do improwizowanej poezji spoken word czy scat. Jest artystą znanym ze stylu vocalese – opartym na pisaniu i wyśpiewywaniu słów do nagranych improwizowanych solówek jazzowych. Będąc naturalnym spadkobiercą takich pionierów jazzu jak Eddie Jeffersona, King Pleasure czy Jon Hendricks, Elling podkłada swoje teksty do improwizowanych solówek Wayna Shortera, Keitha Jarretta i Pata Methenego. Często w swojej twórczości łączy obrazy i odniesienia do takich pisarzy jak Rilke, Rumi, Neruda i Proust.Janek Pawlak Squad

20 maja, godz.21.30, Jazz Club Hipnoza
Janek Pawlak – wibrafon, Bartek Dworak – skrzypce, Andrzej Gondek – gitara, Kuba Dworak – kontrabas, Szymon Madej – perkusja
Janek Pawlak Squad – projekt realizujący program, z pogranicza jazzu i różnych gatunków muzyki rozrywkowej. Zespół często sięga po popularne utwory gwiazd muzyki POP, jak np. M. Jackson, S. Wonder, Ace of Base i przeciwstawia je ze standardami jazzowymi i kompozycjami własnymi, co stanowi jednak spójną i ciekawą dla słuchacza całość.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna