Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich w listopadzie 2015 Oferta Zamku Królewskiego na Wawelu Zwiedzanie wystawPobieranie 38.56 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar38.56 Kb.

informacja prasowa

Kraków, 26 października 2015 r.
Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich w listopadzie 2015
Oferta Zamku Królewskiego na Wawelu
Zwiedzanie wystaw
W listopadzie 2015 r. dla zwiedzających udostępnione będą bezpłatnie następujące wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony, PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława, Dama z gronostajem
Należy pobrać w kasie bilet bezpłatny, który upoważnia jedną osobę do wstępu na wybrany pakiet wystaw:

  • wybrana wystawa głównaReprezentacyjne Komnaty Królewskie lub Skarbiec Koronny
    i Zbrojownia


  • wybrana wystawa dodatkowa: Wawel Zaginiony, PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława i Dama z gronostajemWystawy zwiedza się indywidualnie. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 5 biletów.

Wystawy czynne:

  • wtorek-sobota, godz. 9.30–16.00

  • niedziela, godz. 10.00–16.00 (zwiedzanie wyłącznie dla turystów indywidualnych,
    bez możliwości rezerwacji; Skarbiec Koronny i Zbrojownia – nieczynne)

ostatnie wejście na wystawy o godz.15.00
wszystkie wystawy nieczynne w poniedziałki oraz 1 i 11 listopada
Ze względów konserwatorskich obowiązują dzienne limity wejść, po ich wyczerpaniu nie ma możliwości uzyskania wejściówki ani zakupienia biletu

Usługi przewodnickie oraz audioprzewodniki są płatne.


Grupy obowiązuje rezerwacja, przyjmowana i wydawana w Biurze Rezerwacji,
tel. 12 422-16-97, bot@wawel.org.pl
Kasa znajduje się w Centrum Promocji i Informacji, czynna:

  • wtorek – sobota, godz. 9.00–14.45

  • niedziela, godz. 9.30–14.45

kasa przy bramie Herbowej – nieczynna

WYSTAWY GŁÓWNE

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

Wystawa nawiązują do wyglądu wnętrz rezydencji królewskiej z w. XVI i początku XVII; obejmuje wielkie sale – Poselską (z rzeźbionymi głowami w stropie) i Senatorską. Można tu zobaczyć słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich od w. XV do XVII oraz renesansowe meble włoskie.

W tym roku specjalną atrakcję stanowi pokaz czasowy Arras herbowy Zygmunta Augusta ze zbiorów wileńskich eksponowany w sali Pod przeglądem wojsk.

Skarbiec Koronny i Zbrojownia

Wystawa zajmuje gotyckie i renesansowe pomieszczenia północno-wschodniego naroż­nika zamku, gdzie od w. XIV przechowywano polskie insygnia koronacyjne i klejnoty Rze­czypospolitej. Tu wyekspo-nowano przedmioty ocalone z pierwotnego skarbca, w tym miecz koronacyjny – Szczerbiec, pamiątki po polskich monarchach, dzieła złotnictwa polskiego, zachodnioeuropejskiego oraz różne rodzaje broni


i uzbrojenia od średniowie­cza po w. XVIII (m. in. paradne rzędy końskie).
WYSTAWY DODATKOWE

Wawel Zaginiony

Rezerwat archeologiczno-architektoniczny obejmuje: rotundę ŚŚ. Feliksa i Adaukta (NPMarii) z wieków X/XI, pozostałości stajni i wozowni z wieków XVI/XVII, relikty renesanso­wych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopa­liskowych. Dzieje zabudowy ilustrują plansze, a także model ukazujący układ przestrzen­ny wzgórza w w. XVIII. Można też obejrzeć wirtualną rekonstrukcję budowli z okresu wczesnoromańskiego i romańskiego. Bogaty zbiór renesansowych detali architektonicz­nych jest eksponowany w Lapidarium.


PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława 1765–1831
W 250. rocznicę powołania Orderu
Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Wystawa pokazuje barwną historię Orderu Świętego Stanisława, jednego z najstarszych i najwyższych polskich państwowych odznaczeń cywilnych – zaprezentowane są niemal wszystkie zachowane krzyże, haftowane i srebrne gwiazdy orderowe. Ozdobą ekspozycji są dwa niezwykle ważne obiekty: złoty miecz ceremonialny, służący jako insygnium Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego, jak i Orderu Świętego Stanisława, który na co dzień spoczywa w kaplicy Zamku Warszawskiego oraz dyplom monarchy zatwierdzający najstarszą ustawę orderową, wypożyczony z Biblioteki Książąt Czartoryskich. Wystawę dopełnia galeria portretów króla oraz kawalerów Orderu. Wśród tych ostatnich znalazły się podobizny najznamienitszych arystokratów oraz przedstawicieli średniej szlachty, głównych adresatów królewskiego wyróżnienia.

W okresie niespełna siedemdziesięcioletniej historii Orderu wygląd odznak, jak również zasady jego przyznawania, uległy pewnym modyfikacjom. Ewolucję tę można prześledzić na przykładzie zabytków związanych z tak ważnymi postaciami jak książę Józef Poniatowski, Tadeusz Czacki czy generał Józef Chłopicki. Na wystawie nie zabrakło także stroju orderowego, który odznaczeni zobowiązani byli nosić podczas największych świąt, zwłaszcza 8 maja, w dniu imienin Stanisława Augusta, ustanowionym jednocześnie świętem Orderu.
Leonardo Da Vinci Dama z gronostajem

Najcenniejszy w polskich zbiorach i jeden z cenniejszych obrazów w świecie gości w Zamku Kró-lewskim na Wawelu. Arcydzieło jest portretem Cecylii Gallerani, kochanki księcia Mediolanu Ludovica Sforzy, wykonanym na jego zlecenie około roku 1490. Ma wymowę alegoryczną, odnoszącą się do ich miłości. Gronostaj, w języku greckim galée, jest aluzją do nazwiska Cecylii, a także do osoby księcia, którego – po otrzymaniu Orderu Gronostaja od księcia Neapolu – nazywano „białym gronostajem”. Portret około roku 1800 nabył, zapewne we Włoszech, książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swej matce Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej, przygotowującej muzeum w Puławach.

Obraz jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich, pozostaje jako depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Na Wawelu będzie eksponowany zakończenia renowacji Muzeum XX Czartoryskich.
Edukacja „Kolekcje Królewskie”
Zapraszamy na bezpłatne lekcje muzealne realizowane w ramach wspólnego projektu edukacyjnego Czterech Rezydencji Królewskich. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia sąKolekcje Królewskie”.
W listopadzie uczniowie wszystkich typów szkół będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w lekcjach muzealnych. Szeroka oferta edukacyjna jest adresowana do wszystkich poziomów nauczania, a jej charakter jest dostosowany do realizowanego w szkołach programu. Przygotowane lekcje mają na celu zapoznanie uczniów z historią Zamku Królewskiego i Wzgórza Wawelskiego, losami dynastii Jagiellonów, królewską kolekcją dzieł sztuki, mecenatem artystycznym sprawowanym przez kolejnych władców, a także przybliżenie epoki renesansu i baroku. Ponadto w ofercie edukacyjnej Zamku znajdują się lekcje przybliżające postać i dokonania króla Jana III Sobieskiego, a także zajęcia dedykowane najmłodszym dzieciom, które poprzez uczestnictwo w warsztatach rozpoczną swoją przygodę z historią i sztuką.
Zapoznanie się z wybranymi obiektami, a przede wszystkim historią i atmosferą minionych epok artystycznych poszerzy znajomość historii i sztuki o nowe elementy i zachęci do samodzielnego zdobywania wiedzy w domu.
TEMATY LEKCJI MUZEALNYCH
Przedszkola:

Legendy wawelskie

Rycerze i damy
Szkoły podstawowe:

Legendy wawelskie

Wawel legendarny i historyczny

Królowie na Wawelu – życie codzienne w zamku

Królowie na Wawelu – ceremonie dworskie

Taniec i muzyka na królewskim dworze


Szkoły ponadpodstawowe (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, licea, technika):

Wawel – rezydencja władców Polski

Renesans

Barok


Pamiątki wawelskie po królu Janie III Sobieskim

Arrasy Zygmunta Augusta


wymagana jest wcześniejsza rezerwacja

tel.: 12 422 51 55, wew. 290, pon-pt, godz. 9.00-12.00 i 14.00-15.00
Inne bezpłatne propozycje edukacyjne
Wykłady dla dorosłych w ramach cyklu „Wawel znany i nieznany”

wykłady odbywają się w salach edukacyjnych budynku nr 7, bez konieczności rezerwacji


5 listopada 2015, godz. 17.00 – „Budowanie kolekcji i aranżacja wnętrz muzealnych”
Jerzy T. Petrus
17 listopada 2015, godz. 17.00 – „Darczyńcy i ofiarodawcy wawelscy” A. Petrus
19 listopada 2015, godz. 17.00 – „Wawel w pracach artystów XX-lecia międzywojennego” A. Janczyk

Wydarzenia towarzyszące wystawie czasowejPRAEMIANDO INCITAT. Order św. Stanisława 1765-1831. W 250. rocznicę powołania Orderu”
wykłady odbywają się w salach edukacyjnych budynku nr 7, bez konieczności rezerwacji

spotkania z kustoszem na wystawie – wymagana jest wcześniejsza rezerwacja

tel.: 12 422 51 55, wew. 290, pon-pt, godz. 9.00-12.00 i 14.00-15.00

15 listopada 2015, godz. 13.00 – Spotkanie z kustoszem na wystawie


20 listopada 2015, godz. 17.00 – Wykład „Zabytki związane Orderem Świętego Stanisława w zbiorach Lwowskiego Muzeum Historycznego” Irena Polańska
22 listopada 2015, godz. 12.00 – Spotkanie z kustoszem na wystawie
26 listopada 2015, godz. 17.00 – Wykład „Ordery na dawnych portretach” prof. dr hab. Jan Ostrowski

Spotkania dla seniorów

8 listopada 2015, godz. 11.00 – Wykład „Katedra Wawelska” Krzysztof J. Czyżewski (Zamek Królewski na Wawelu)


wykład w salach edukacyjnych budynku nr 7, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja: tel.: 12 422 51 55, wew. 290, pon-pt, godz. 9.00-12.00 i 14.00-15.00


Słuchowisko „Krótkie spięcie”
Zbigniew Zamachowski w roli Stefana Króla – reżysera reklamy kręconej na wawelskim zamku, pod czujnym okiem głów w sali Poselskiej i w otoczeniu postaci z wawelskich legend – tak spotyka się teraźniejszość z przeszłością w słuchowisku „Krótkie spięcie”.

Jedna z komnat zamkowych staje się sceną, na której bohaterowie kręconej przez Reżysera reklamy spotykają postacie z wawelskich legend – Smoka, Stańczyka i Głowę wawelską.

Magia sprawia, że do gburowatego Reżysera przemawia jedna z rzeźbionych głów i staje w obronie zwolnionych przez niego aktorów. Krótkie spięcie – i Reżyser przenosi się w czasie…

W słuchowisku „Krótkie spięcie” występują:

Reżyser – Zbigniew Zamachowski

Asystent – Tomasz Borkowski

Scenograf/smok – Wojciech Żołądkiewicz

Pani Kostiumograf – Halina Skoczyńska

Głowa – Szymon Kuśmider

Stańczyk – Łukasz Lewandowski

Basia – Julia Piechowicz

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Muzyka: Renata Baszun

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera


W ramach współpracy dotyczącej wspólnych projektów edukacyjnych cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie sfinansowały realizację czterech słuchowisk radiowych, skierowanych do uczniów w wieku 9 – 12 lat. Producentem wykonawczym projektu jest Zamek Królewski w Warszawie, a słuchowiska powstały we współpracy z Teatrem Polskiego Radia.

Autorem wszystkich scenariuszy jest Tomasz Maciej Trojanowski, reżyserem cyklu zaś – jeden z najwybitniejszych reżyserów Teatru Polskiego Radia, Waldemar Modestowicz. Muzykę skomponowała Renata Baszun, a realizacją akustyczną zajął się Maciej Kubera.


Motywem przewodnim słuchowisk jest podróż w czasie, którą odbywa młody słuchacz, odwiedzając kolejno poszczególne rezydencje.

Kontakt dla mediów: tel. 12 422 51 55 wew. 380, 341; e-mail: pr@wawel.org.pl

Sabina Potaczek-Jasionowicz, tel. 604 581 695 spotaczek@wawel.org.pl

Magdalena Młodawska, tel. 660 542 401 mmlodawska@wawel.org.pl

Renata Paszkowska-Kwiatek, tel. 694 450 146 rkwiatek@wawel.org.pl


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna