Dlaczego klej klei?Pobieranie 11.77 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar11.77 Kb.
DLACZEGO KLEJ KLEI?
Mimo ,że pytanie wydaje się proste , odpowiedź na nie już sprawia większy kłopot .Aby dowiedzieć się co za tym stoi najpierw trzeba dowiedzieć się co to jest klej : substancja, która prowadzona między powierzchnie przylegające dwóch przedmiotów, wykonanych z takich samych lub różnych materiałów, umożliwia trwałe ich połączenie w procesie klejenia.

Jeśli już wiemy co to jest klej możemy przejść dalej, a więc po co w ogóle nam jest potrzebny klej ?

Po to aby osiągnąć trwałe połączenie między dwoma materiałami , ale to nie wszystko . Patrząc na te ze strony fizycznej do osiągnięcia takiego połączenia klej musi posiadać dwie właściwości:


  1. Musi dobrze czepiać się powierzchni, czyli mieć siłę łączącą jaką jest adhezja. Przykładem występowania siły adhezji jest zetknięcie wilgotnej kartki papieru z szybą. Adhezja jest tym silniejsza, im dokładniejszy jest kontakt klejonych części i warstwy spoiwa ( w tym wypadku woda). Schemat tej siły przedstawia rysunek:


  1. Przy klejeniu klej jest prowadzony między powierzchnie przylegające dwóch przedmiotów. W ten sposób powstaje spoina, która ma być bardzo wytrzymała mechanicznie, czyli posiadać siłę kohezji.

Kohezja to molekularna, łącząca siła kleju. Większa kohezja oznacza silniejszy klej. Zwykle cieńsza warstwa kleju powoduje pełniejsze wykorzystanie siły kohezji.

Jeśli już wiemy jakie siły działają podczas klejenia, to teraz trzeba zadać sobie pytanie : Czemu nie ma kleju uniwersalnego ? dlaczego jest tak wiele ich odmian (do płytek , skóry, metalu, plastiku, szkła, betonu itd.)?

Najpierw musimy dowiedzieć się jak dzielą się kleje ze względu na skład:

kleje dzielimy na naturalne jak i syntetyczne, które dzielą się na:  • epoksydowe - do metali, ceramiki

  • aminowe - do drewna

  • ftalowe - do drewna, papieru itp.

  • poliuretanowe - do metali, tworzyw sztucznych, skóry

  • poliwinylowe - do drewna, skóry itp.

  • poliakrylowe - do metali, ceramiki, tworzyw sztucznych

  • silikonowe - odporne na temperatury ~50°C, specjalne odporne do temperatury ~800°C - do łączenia metali z kauczukiem, lub tworzywem silikonowym.

Zauważyć możemy, że główną różnicą tych klei jest ich skład, ale także gęstość, czas schnięcia itp.

Wywnioskować z tego można, że rodzaj substancji składających się na klej zależy od tego do jakiego materiału będzie użyty, bo np. klei używany do klejenia papieru będzie zbyt gęsty i za mało kleisty aby skleić metal , a klei do drewna będzie za rzadki i za wilgotny by skleić papier. Toteż kleju uniwersalnego nie ma.

Chodź w sklepach można spotkać wiele klei typu „kropelka” , nie nadają one się do klejenia ze względu na ich skład który nie jest wystarczający do trwałego połączenia materiałów. Najczęściej takie połączenie zostaje zerwane przy pierwszym użyciu, taki klei użyć można tylko w sytuacjach nagłych , ze względu na szybki czas schnięcia. Na dłuższy czas trzeba zaopatrzyć się w specjalny klei dopasowany do danego materiału.

Na przyszłość należy pamiętać o tym aby mądrze kierować się w doborze klei, i kupować tylko te do określonych materiałów.


Myślę, że tą pracą rozjaśniłem trochę temat klejenia jak i rodzajów klei.

Pracę wykonał: Maciej Czubaj kl.1 „a”


w pracy wykorzystano materiały ze stron:

www.wikipedia.org

www.uhu.com.pl

www.google.plwww.zlotekleje.pl


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna