Do Getyngi Maria Göppert Mayer przeniosła się z rodzicami w 1909 roku, gdzie na tamtejszym uniwersytecie jej ojciec objął stanowisko wykładowcy pediatriiPobieranie 4.47 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar4.47 Kb.
Do Getyngi Maria Göppert – Mayer przeniosła się z rodzicami w 1909 roku, gdzie na tamtejszym uniwersytecie jej ojciec objął stanowisko wykładowcy pediatrii. Getynga stała się miastem, w którym została ukształtowana jej osobowość, gdzie zdobyła wykształcenie i gdzie rozpoczęła się jej naukowa kariera. Jako że w Getyndze-mieście uniwersyteckim, podobnie zresztą jak w większości innych miast niemieckich, nie było w owym czasie żadnej publicznej średniej szkoły średniej, stąd po ukończeniu czterech klas szkoły ludowej została oddana w 1916 roku na naukę do prywatnej żeńskiej szkoły „półśredniej”, której uczennicami były głównie córki uniwersyteckiej kadry naukowej. Po przystąpieniu do eksternistycznego egzaminu maturalnego, który zdała, wstąpiła jako wolny słuchacz na wydział przyrodniczy uniwersytetu w Getyndze. Była wówczas jedną z nielicznych kobiet studiujących na tym wydziale. Na wybór kierunku studiów, obok stymulującego oddziaływania domu rodzinnego, wpływ miały wydarzenia rozgrywające się na uniwersytecie w Getyndze. Rozgrywały się one w jej dosłownym sąsiedztwie, z udziałem najbliższych znajomych rodziny Goeppertów. Sąsiadem „przez płot” i przyjacielem rodziny był David Hilbert (matematyk niemiecki). Częstym gościem w domu Goeppertów był Max Born (niemiecki matematyk i fizyk). Za namową Hilberta, Maria ostatecznie zdecydowała się na studiowanie matematyki. Studentką tego kierunku była w latach 1924-1927, podczas których miała okazję słuchać wykładów takich sław matematycznych, jak Richard Courant, Herman Weyl, Gustav Herglotz i Edmund Landau. Beztroski okres studencki w jej życiu przerwała śmierć ojca. W tych trudnych chwilach Marią zaopiekował się Max Born. Zaproponował jej udział w swoim seminarium z mechaniki kwantowej, na co po krótkim wahaniu przystała. Zaowocowało to zmianą kierunku studiów Marii na fizykę. W 1930 zrobiła doktorat z fizyki kwantowej. Jakie znaczenie miała wtedy Getynga świadczy fakt, że przy jej Rigorosum byli obecni trzej nobliści: jej promotor, Max Born, James Franck i Adolf Otto Reinhold Windaus.

Warto wspomnieć, że po latach w domu Goeppertów w Getyndze przy Herman-Foge-Weg numer 7 zostały umieszczone trzy tablice pamiątkowe: jedna upamiętniała filozofa Edmunda, który był poprzednim lokatorem domu, druga Friedricha Goepperta, a trzecia Marię Goeppert-Mayer; tablica poświęcona Marii jest trochę większa od tablicy jej ojca.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna