Dochody podatkowe z gier hazardowych w usa iwo Cyprian PogonowskiPobieranie 7.84 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar7.84 Kb.
Dochody podatkowe z gier hazardowych w USA
Iwo Cyprian Pogonowski

www.pogonowski.com
Duże dochody podatkowe z gier hazardowych w USA są przedmiotem sporów politycznych wśród Amerykanów, którzy starają się bronić moralności swego społeczeństwa, przed demoralizowaniem ludzi i robieniem z nich nałogowych hazardzistów. W latach 1970tych gangsterzy, głównie Żydzi, skutecznie propagowali gry hazardowe. Chcieli żeby we wszystkich stanach USA czerpać dużą część dochodów podatkowych podobnie jak to czyni stan Nevada, który ciągnie zyski z Las Vegas, „miasta grzechu na pustyni” („sin city in the desert”) oraz z loterii organizowanych przez poszczególne stany.
Obecnie 41 stanów ma dochody z loterii, a miejscowi politycy często robią majątek na załtwianiu pozwolenia na domu gry i udostępniania kontraktów na przeprowadzanie sprzedaży biletów na loterię. Zdobywanie takich kontraktów z władzami stanowymi było powodem wielu skandali, a zwłaszcza kontrakt firmy „Gtech,” który to kontrakt był kilkakrotnie na nowo oddawany do przetargu w Teksasie.
Z początku podatki z hazardu miały iść na szkolnictwo, a później na rehabilitację Indian cierpiących skrajną nędzę w rezerwatach. Następnie wymyślono, że zakaz gier hazadrowych nie dotyczy statków, więc przybrzeżne kasyna były źródłem dużej części podatków w delcie rzeki Mississippi, gdzie wiele z tych domów gry hazardowej zostało uszkodzonych przez huragan Katrina. Teraz w ramach odbudowy, właściciele domów gry, żądają pozwolenia na odbudowę tych przedsiębiorstw na lądzie.
Znanym aferzystą eksploatującym zabiegi o pozwolenia na domy gry przy rezerwatach Indian jest Żyd, Jack Abramff, prawnik z Hollywood’u, który „prał” nielegalnie zdobyte miliony dolarów w Izraelu. Był on aresztowany w Los Angeles. Zamieszany był on w oszustwa podatkowe i w sprawę mordestwa Konstantyna Boulis’a oraz w polityczne naduźycia na wyspie Guam jak też był on oskarżony o malwersację 85milionów dolarów z domów gry na rezerwatach Indian.
Teraz Bush zamianował na sędziego sądu najwyższego, swoją adwokatkę Harriet Miers, byłą szefową Texas Lottery Comission. Bush polecał ją jako osobę religijną. Urodziła się ona katoliczką, ale obecnie jest fundamentalistką protestancką. Jej postawa wobec przerywania ciąży ulegała zmianom. Harriet Miers nigdy nie była sędzią, ale miała powiązania z lobbyistą Barnes’em, działającym na rzecz firmy „Gtech,” który to lobbysta załatwił Geoge’owi W. Bush’owi, sinekurę w National Guard, co pozwoliło Bush’owi uniknąć służby wojskowej w Wietnamie.
Cały koncept przesuwania obciążania podatkami z ludzi bogatych na biednych, polega na tym że biedni masowo kupują bilety na loterie stanowe. W 1997 roku fakty te szczególowo opracował Sam’a Papenfuss, który udowodnił, że loterie stanowe pokrywają często dużą część wydatków na opiekę społeczną i służą jako mechanizm odciążający bogatych podatników.
Miesięcznik „Fortune” ogłosił opinię: „Mimo tego że metody zdobywania kontraktów na loterię są pod znakiem zapytania, firma „Gtech” przeprowadza organizacje loterii stanowych z nadzwyczajną wprawą („tremendous skill”), jak to zacytował Holman W. Jenkins Jr., 26go października, 2005, w The Wall Street Journal, w artykule pod tytułem: „Pożałowania godny skandal Ameryki: stanowe gry hazardowe” („America’s Pathetic Affair with State Gambling”).


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna