European Border Breakers Awards” – artyści europejscy grają przyszłościowoPobieranie 20.12 Kb.
Data05.05.2016
Rozmiar20.12 Kb.


IP/08/40

Bruksela, dnia 15 stycznia 2008 r.

European Border Breakers Awards” – artyści europejscy grają przyszłościowo

Komisarz Ján Figeľ wręczy nagrody dziesięciu zespołom muzycznym i wykonawcom indywidualnym w uznaniu dla ich sukcesów w sprzedaży płyt i koncertowaniu poza krajem pochodzenia. Uroczystość ta odbędzie się w Cannes 27 stycznia 2008 r., w dniu otwarcia międzynarodowych targów muzycznych MIDEM.

W tym roku gospodarzem piątej dorocznej ceremonii wręczenia nagród European Border Breakers Awards (EBBA) jest ponownie Cannes, francuski kurort nad Morzem Śródziemnym. Nagrodami EBBA wyróżniani są artyści, zespoły, firmy, kompozytorzy i autorzy tekstów piosenek, którym udaje się dotrzeć do publiczności poza ich własnym krajem.Tegorocznymi laureatami EBBA są:

Wykonawca

Album

Wytwórnia płytowa

Kraj

The Fratellis

Costello Music

Fallout/Island

Wielka Brytania

Cascada

Everytime We Touch

Zooland Records

Niemcy

Sunrise Avenue

On The Way To Wonderland

Honest Production, Division of Bonnier Amigo Music Group Finland / EMI Germany

Finlandia

Ayo

Joyful

Polydor/Universal

Francja

Dolores O’Riordan

Are you Listening?

Sanctuary

Irlandia

Basshunter

LOL

Extensive/Warner Music

Szwecja

Miguel Angel Muñoz

M.A.M.

M6 Interaction

Hiszpania

Reborn

Fools Rush In

ARS Entertainment/Universal Music Belgium

Belgia

Dúné

We Are In There, You Are Out Here

Iceberg Records

Dania

Hemp Gru

Klucz

Prosto

Polska

Nagrody EBBA przyznawane są na podstawie danych statystycznych dostarczanych przez Billboard Information Group, według następujących kryteriów:

  • oryginalny debiutancki album wykonawcy z państwa członkowskiego UE;

  • sprzedaż w państwach członkowskich UE poza krajem produkcji albumu;

  • zeszłoroczna sprzedaż (w okresie od 1 września 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r.);

  • doświadczenie w koncertowaniu poza krajem pochodzenia.

Pomysłodawcą nagród jest Komisja Europejska, ściśle współpracująca z branżą muzyczną. Ich celem jest uhonorowanie twórczego bogactwa i różnorodności we współczesnej muzyce europejskiej. Europejską branżę muzyczną reprezentują EMO, GESAC, ICMP/CIEM, IFPI, IMPALA, SACEM i Billboard Information Group.

Ján Figeľ, komisarz ds. kształcenia, szkolenia, kultury i młodzieży, powiedział: „Nagrody EBBA podkreślają znaczenie twórczości i otwartej postawy wobec różnorodności kulturowej w świecie ulegającym globalizacji. Przyznając nagrody EBBA zarówno zwycięskim wykonawcom, jak i ich wytwórniom płytowym i wydawcom, ukazujemy także powiązania charakterystyczne dla procesu powstawania muzyki oraz ich niezbędność dla odniesienia międzynarodowego sukcesu.

Sondaże wskazują na podstawowe znaczenie muzyki w życiu Europejczyków: ponad 60% obywateli Europy codziennie słucha muzyki. Jednocześnie z badań wynika, że wykonawcy usiłujący przebić się poza krajem pochodzenia borykają się z różnego rodzaju problemami.

Przy okazji uroczystości wręczenia nagród EBBA w Cannes odbędzie się m.in. nieformalne spotkanie ministrów kultury państw UE z przedstawicielami europejskiej branży muzycznej, poświęcone wyzwaniom stojącym przed tą branżą. Spotkanie to jest częścią europejskiej debaty nad polityką kulturalną, pobudzonej przez pierwszą strategię UE w zakresie kultury, przyjętą w maju 2007 r. (Europejska agenda kultury w dobie globalizacji świata: http://ec.europa.eu/culture/eac/communication/comm_en.html). Celem tego spotkania jest ściślejsze zaangażowanie w sprawy europejskie sektora kultury – od indywidualnych artystów i wykonawców do branż związanych z twórczością i kulturą.

Komisja Europejska będzie miała na MIDEM własne stoisko promujące muzykę europejską i jej różnorodność. W tym roku 10 niezależnych krajowych organizacji i firm z państw członkowskich UE, które nie posiadają krajowych stoisk na MIDEM i nie brały jeszcze udziału w tym wydarzeniu, otrzyma bezpłatną rejestrację na MIDEM oraz miejsce na stoisku Komisji.

Komisja Europejska wspiera także mobilność artystów i ich dzieł, na przykład w ramach programu Kultura 2007-2013 (http://ec.europa.eu/culture). Informacje o programie Kultura 2007-2013 oraz możliwościach wspierania europejskiej współpracy kulturalnej w ramach tego programu zostaną również udostępnione przedstawicielom branży muzycznej obecnym na MIDEM.Ponadto Abd Al Malik, jeden z ambasadorów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008, wręczy jedną z nagród oraz wystąpi podczas imprezy.

Więcej informacji: http://www.european-border-breakers.eu©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna