Festiwal Filmów AfrykańskichPobieranie 11.41 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar11.41 Kb.

AfryKameraFestiwal Filmów Afrykańskich

www.afrykamera.plKomunikat prasowy
Warszawa, 15 kwietnia 2008


3. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2008
Już po raz trzeci, ruszyła Afrykamera 2008. Po edycji krakowskiej (7-13 kwietnia), toruńskiej (11-17.04) i wrocławskiej (16-20.04), AfryKamera zawitała do Warszawy. W dniach 17 – 26.04 warszawiacy zobaczą łącznie blisko 20 filmów pełnometrażowych. W tym roku program Festiwalu prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Oprócz pokazów filmowych znajdą się w nim muzyka, literatura, spotakania z twórcami oraz wystawy.
Polska w kwietniu, to centrum wydarzeń związanych z afrykanską kulturą. W cyklu „Era Jazzu” w Sali Kongresowej 21 kwietnia wystąpi Angelique Kidjo zwana „ikoną afro – music“, zaraz po niej w Warszawie wystąpi Bonga, a na początku kwietnia ropoczęła się 3. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2008, prezentująca przegląd najnowszych produkcji kina afrykańskiego, a także wiele imprez towarzyszących – koncertów, spotkań i wystaw. Program projekcji filmowych obfituje w prawdziwe atrakcje, znajdą się w nim filmy najnowsze (np. debiut mozambijskiej reżyserki Teresy Praty z 2007 roku), jak również filmy starsze, nigdy w Polsce nie pokazywane. W ramach AfryKamery pokazana zostanie retrospektywa Ousmane Sembene, uważanego za ojca kina afrykańskiego, zmarłego w 2007 roku senegalskiego reżysera.

Cieszymy się, że już po raz kolejny możemy pokazywać prawdziwe wydarzenia kina afrykańskiego – mówi Przemysław Stępień, dyrektor festiwalu – większość filmów festiwalowych ma swoją polską premierę właśnie na AfryKamerze.

Spośród filmów długometrażowych publiczność festiwalowa wybierze najlepszy i przyzna mu nagrodę Złotej Zebry.

AfryKamera 2008 to nie tylko pokazy filmowe, ale również spotkania z twórcami zaproszonymi na Festiwal oraz wystawy. Wielką atrakcją tegorocznej edycji będzie, jedyny w Polsce, koncert legendy muzyki angolskiej – Bongi, który po raz pierwszy wystąpi w naszym kraju. Koncert odbędzie się w warszawskim Palladium na zakończenie Festiwalu.

Afrykańskie brzmienia na AfryKamerze 2008 zaprezentują także beat poeci z formacji Ajax z Johannesburga. Towarzyszyć im będą wizualizacje namibsko-południowoafrykańskiej VJ-ki the grrrl. Ajax wystąpi w kilku z festiwalowych miast.

Unikatową część festiwalu stanowić będą Afroczytanki – polscy artyści czytać będą fragmenty prozy i poezji laureatów Literackiej Nagrody Nobla: Wole Soyinka (1986), Naguib Mahfour (1988), Nadine Gordimer (1991), John M. Coetzee (2003) oraz Doris Lessing (2007).

Podobnie jak kino, literatura daje nam możliwość zrozumienia innych perspektyw na świat
i
ludzi, ale przede wszystkim pozwala zajrzeć do wnętrza osób mieszkających w zupełnie innym miejscu na świecie. Afryka, jako kontynent mało rozumiany i często błędnie postrzegany w Polsce, to chyba najciekawsza wyprawa naszych umysłów, gdyż umożliwia nam przełamanie własnych barier i porzucenie szkodliwych stereotypów – mówi Przemyslaw Stępień - Dlatego też, tegoroczne Afroczytanki będą poruszały kwestie naszych osobistych uprzedzeń i przybliżą różnorodność afrykańskiej literatury.
W tym roku zbiór cytatów dotyczy europejskich stereotypów na temat Afryki
i Afrykańczyków zamkniętych w czterech tematycznych spotkaniach: Afrykańska skóra; Afrykańska dusza; Afrykański ból oraz Afrykańska miłość.
Jedną z atrakcji festiwalu będzie wystawa zdjęć z Afryki, „Mój dziennik podróży“. Swoje zdjęcia zaprezentuke Jacques-Yves Gucia – francuski fotograf, specjalista fotografii afrykańskiej, współpracujący też z francuską edycją Vogue, magazynem Museart. Wernisaż jego wystawy odbędzie się 18 kwietnia 2008 o godz. 18.00 w Time Café przy ul. Smolnej 40.

Time Café będzie pełnić funkcję klubu festiwalowego.


Więcej informacji na www.afrykamera.pl
Kontakt:

Edyta Bach


Dyrektor PR

AfryKamera 2008


0514 95 66 66

e.bach@afrykamera.pl
Fundacja FilmGramm, Warszawa, ul. Marszałkowska 28

Tel. (22) 621 59 28; Fax: (22) 628 96 98; Email: filmgramm@spi.pl

©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna