Francja Profil Departamentu le Lot Midi-Pyrenees > Podstawowe dane o regionie Współpraca z województwem lubuskim > GaleriaPobieranie 72.14 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar72.14 Kb.
Francja

Profil Departamentu le Lot - Midi-Pyrenees


> Podstawowe dane o regionie


Współpraca z województwem lubuskim
> Galeria


> Strony internetowe
> Kontakty


Państwo

Francja

Flaga FrancjiNazwa

Departament le Lot

Data podpisania porozumienie o współpracy

17 października 2008 r.

Stolica

Cahors

Powierzchnia

5 217 km2

Ludność

172 796 mieszkańców

Język urzędowy

francuski

Jednostka monetarna

1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)

Kod telefoniczny kraju

+33

Strona internetowa partnera

http://www.lot.fr

POŁOŻENIE

Departament le Lot jest jednym z ośmiu departamentów wchodzących w skład Regionu Midi-Pyrenees, którego powierzchnia wynosi 45.348 km2 i zaludnienie ok. 3 milionów mieszkańców. Stolicą regionu jest miasto TULUZA (440 204 mieszkańców). Stolicą Departamentu le Lot jest miasto CAHORS (20.031mieszkańców). Administracyjnie w departamencie le Lot mamy trzy okręgi (odpowiedniki powiatów): Cahors, Figeac, Gourdon. 31 kantonów i 340 gmin z czego


9 ma powyżej 2000 mieszkańców.

Departament le Lot słynie we Francji z doskonałych win i serów. Jest to region typowo rolniczy o dość dużym zróżnicowaniu w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Na jego terenie działają silne zrzeszenia, organizacje rolnicze i grupy producentów. Produkty regionalne opatrzone są specjalnymi certyfikatami.KOMUNIKACJA DROGOWA:

 • Autostrada A20 (oś: Bruxelles - Paris - Toulouse - Barcelonę)

KOMUNIKACJA KLEJOWA:


 • Linia Toulouse - Paris (6 godzin) ok 10 bezpośrednich połączeń na dobę.

KOMUNIKACJA LOTNICZA:

 • Międzynarodowy port lotniczy w Tuluzie http://www.toulouse.aeroport.fr

 • Dwa krajowe porty lotnicze w: Rodez i Brive http://www.aeroport-rodez.fr http://www.aeroport- brive-vallee-dordogne.com

ROLNICTWO:

Ogólna powierzchnia terenów rolniczych to 522,5 tyś. ha. Powierzchnia zagospodarowana pod uprawy i hodowle wynosi ok 335.tyś ha. Do powierzchni rolnej wliczają się lasy, które stanowią ok. 213.tyś ha. Tereny rolne nieuprawne to ok. 41 .tyś ha i nieużytki to 36.tyś ha. Ilość gospodarstw rolnych: 5110 (dane z 2011 r.) Wartość produkcji rolnej w ujęciu rocznym (dane z 2011 r.) to ok. 400.milionów Euro. Produkcja zwierzęca reprezentuje ok. 54,2% czyli 216,2 miliony Euro. Wartość produkcji roślinnej wynosi 182,6 miliony Euro co stanowi 45,8%.

Głównymi produktami są cielęta (20% całkowitej produkcji), owoce i warzywa (14%), pasza (13%), zboża (10%), mleka (9%), drób (8%), wino (6%), owce (5%).

Lokalne produkty z silną marką (produkcja roczna) • Wina z apelacją „AOC - Cahors”: 180.000 hektolitrów. Powierzchnia winnic: 4500 hektarów.

 • Mleko kozie: 11,5 min litrów.

 • Szafran: uprawa na powierzchni 10 OOOm2

 • Melony „Coteaux du Ouercy” 10 000 ton.

 • Orzechy: uprawy na powierzchni 2200 ha.

 • Tytoń: 1200 ton.

 • Trufle: 2-3tony.RZEMIOSŁO:

W roku 2011 było w departamencie le Lot zarejestrowanych 4695 przedsiębiorstw rzemieślniczych co stanowi wzrost o 9% w porównaniu do roku 2004. Rzemiosło Departamentu le Lot reprezentuje 250 zawodów rozlokowanych w 4 głównych sektorach: budownictwo (44%), usługi (25%), żywność (16%), produkcja (15%). Ilość rzemieślników na 10.000 mieszkańców wynosi: 269 i współczynnik ten jest wyższy niż średnia regionalna i krajowa.

TURYSTYKA:

Wyjątkowe dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe sprawia, iż w departamencie le Lot mamy 420 chronionych zabytków i 20 muzeów. Sprzęt przeznaczony do odkryć przyrodniczych i kulturowych, szlaki turystyczne, stoki, rzeki, tereny jazdy konnej, tereny łowieckie, zarybione jeziora i rzeki, kempingi itp. Do obsługi turystów pozostaje do dyspozycji 41 departamentalnych biur i informacji turystycznych. W roku 2011 z bazy hotelowej Departamentu skorzystało ok 11 .milionów gości z czego 80% reprezentowali Francuzi a 20% obcokrajowcy - wydając na swój pobyt 328 milionów Euro.

W departamencie le Lot funkcjonują 132 hotele posiadające łącznie 2566 pokoi. W większości są to hotele dwu i trzy gwiazdkowe. Od dziesięciu lat liczba hoteli pozostaje na podobnym poziomie, ale standard świadczonych przez usług systematycznie wzrasta za sprawą coraz większych wymagań stawianych przez Departamentalną Izbę Turystyki. Na terenie Departamentu le Lot działa 101 kempingów o zdolności przyjęcia 6853 osób. Znaczącą bazę turystyczną w zakwaterowaniu i wyżywieniu turystów stanowią też, tak zwane „Chambres d’Hótes”. To nic innego jak prywatne kwatery położone w atrakcyjnych turystycznie miejscach, będące uzupełnienie oferty hotelowej zwłaszcza w wysokim sezonie turystycznym (lipiec - sierpień). Nad ich jakością przyjęcia gości czuwa również Departamentalna Izba Turystyczna przyznając im odpowiednie klasyfikacje jakościowe na wzór gwiazdek w hotelach.

Klientela zagraniczna, to przede wszystkim obywatele Holandii (73%), następnie Wielkiej Brytanii (11%) i na trzecim miejscu klasyfikują się Belgowie (9%). Z roku na rok departament le Lot staje się coraz bardziej „modny” zarówno w środowisku turystów krajowych, jak i zagranicznych. Dzieje się to za sprawą skutecznej polityki promocji Departamentu w mediach, na targach turystycznych i w formie dystrybuowanych wydawnictw reklamowych.

Nie bez znaczenia w promocji turystycznej pozostaje lokalna kuchnia, nazywana często „kuźnią smaku”. Jej bogactwo, wykwintność, stosunek ceny do jakości jest ogromnym atutem i stanowi doskonałą reklamę dla całego regionu.

Produkty regionalne stanowią również przysłowiowy „magnes” dla turystów docelowych, jak i tych przejeżdżających okazjonalnie przez departament le Lot.

Departament le Lot dba o poszanowanie dziedzictwa narodowego klasyfikując niektóre miasta i miasteczka do szczególnej ochrony urbanistycznej i pejzażowej (Rocamadour, St.Cirq Lapopie, Padirac).

Strona Departamentalnej Izby Turystycznej:

http://www.tourisme-lot.com/fr

Kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić (linki do stron www):
http://www.gouffre-de-padirac.com

http://www.grottes-de-lacave.fr

http://www.tourisme-cahors.fr
Pływanie turystycznymi barkami to we Francji bardzo popularny sposób odpoczynku w trakcie urlopu. Na takich jednostkach spędzają wakacje całe wielopokoleniowe rodziny. To coś pomiędzy żeglarstwem a plażowaniem. Turystyka rzeczna umożliwia zwiedzanie pięknych miejsc z perspektywy rzek i kanałów. Rejsy rzeczne, podczas których możliwe jest zwiedzanie ciekawych miasteczek oraz poznanie lokalnej historii i kultury, organizowane są na krótkich odcinkach rzecznych przy współpracy organizacji turystycznych oraz operatorów świadczących usługi w zakresie transportu rzecznego osób. http://www.lot-croisieres.com Ciekawym przedsięwzięciem jest również połączenie turystyki rzecznej z enoturystyką takie rozwiązanie zastosowała z powodzeniem Winnica ARMANDIERE http://www.armandiere.com, usytuowana nad rzeką Lot w miejscowości PARNAC.

PRZEMYSŁ:
Przemysł departamentu le Lot polaryzuje się wokół czterech głównych sektorów: elektronika, mechanika, przemysł lotniczy, przetwórstwo Agro-spożywcze. Sektory te od dawna wpisują się w bogactwo naturalne regionu i jego dynamikę przemysłową. Przemysł Departamentu le Lot, to ponad 1400 podmiotów produkcyjnych, w których zatrudnionych jest 10.000 osób, co stanowi 16% ogółu populacji aktywnej zawodowo. Obroty roczne przemysłu le Lot, to 1,5 miliarda Euro, co stanowi 30% ogółu obrotu wszystkich podmiotów będących płatnikami podatku VAT.

Roczna wartość eksportu produkcji przemysłowej wynosi 200.milonów Euro, co stanowi 75% całości eksportu Departamentu le Lot. Struktura zakładów produkcyjnych jest zróżnicowana, od małych zatrudniających kilkanaście osób, po duże przedsiębiorstwa zatrudniające kilkuset pracowników i posiadających swoje oddziały terenowe.

Branże przemysłowe, które dominują w departamencie le Lot, to:


 • Mechanika (obróbka metali, konstrukcje mechaniczne).

 • Aeronautyka.

 • Produkcja podzespołów elektrycznych i elektronicznych.

W tych trzech branżach umiejscawia się 40% lokalnych przedsiębiorstw co stanowi 70% ogółu zatrudnienia w sektorze przemysłowym.

Ważne miejsce w przemyśle departamentu le Lot zajmuje również branża przetwórcza ściśle powiązana z lokalnym rolnictwem.

WSPÓŁPRACA Z WOJEWÓDZTWEM LUBUSKIM

Współpraca Województwa Lubuskiego z francuskim Departamentem le Lot trwa od lat 90-tych XX wieku. W dniu 17 października 2008 r. Marszałek Województwa Lubuskiego podpisał porozumienie między naszym regionem a francuskim departamentem le Lot. Spotkanie było okazją do wręczenia Honorowej Odznaki "Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego" dla Pana Christiana Gasquet - Przewodniczącego Stowarzyszenia Francja - Polska, Lot - Lubuskie oraz dla Stowarzyszenia Francja - Polska, Lot - Lubuskie.


Porozumienie o współpracy międzyregionalnej zawarte między Województwem Lubuskim a Departamentem le Lot zacieśniło dotychczasowe przyjacielskie kontakty i wpłynęło na rozwój współpracy w dziedzinie nauki, kultury, gospodarki, rolnictwa i zagospodarowania zasobami naturalnymi oraz wzmocniło współpracę na poziomie samorządu regionalnego i samorządów lokalnych. Wzajemna kooperacja koncentrowała się na takich dziedzinach, jak: wymiana uczniów i kadry pedagogicznej, współpraca w zakresie rewitalizacji miasteczek atrakcyjnych turystycznie, promocja lokalnego dziedzictwa narodowego oraz współpraca między Izbami Rolniczymi obu regionów. Ponadto obie strony wyraziły ogromne zainteresowanie współpracą w zakresie stowarzyszeń winiarskich, żeglugi rzecznej, ochrony środowiska w tym energii odnawialnej oraz parków krajobrazowych.
Spotkania przedstawicieli władz obu regionów odbywały się od 1991 roku cyklicznie przynajmniej raz w roku i przemiennie, raz w Polsce, raz we Francji. Wzajemne kontakty miały charakter zarówno wizyt oficjalnych, jak i roboczych. Rezultatem tego spotkania było wdrażanie wypracowanych form współpracy oraz podnoszenie rangi dotychczasowych inicjatyw.
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego wspólnie ze stowarzyszeniem Francja - Polska, Lot - Lubuskie oraz Stowarzyszeniem Francja - Polska dla Europy zorganizował 11 kwietnia 2003 roku w Zielonej Górze debatę nt. „Doświadczenia francuskie a rozwój turystyki i agroturystyki województwa lubuskiego”. Debata miała również na celu ukazanie różnorodnych korzyści, jakie niesie ze sobą integracja europejska, a z drugiej strony rozwiązanie wątpliwości i obaw związanych z tym procesem. Debata odbyła się przed referendum ogólnokrajowym w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Generalnej Departamentu le Lot (Francja) Gerard Miquel w dniach 13-14 maja 2009 roku delegacja z Województwa Lubuskiego złożyła wizytę w Departamencie le Lot. Delegację z Województwa Lubuskiego, która składała się z przedsiębiorców i samorządowców przyjęła Danielle Deviers, Wiceprezydent rady generalnej Departamentu le Lot, odpowiedzialna za rozwój gospodarczy. W spotkaniu uczestniczyli również radni Departamentu le Lot Daniel Maury i Jean-Claude Calmejane. Dwudniowy pobyt w le Lot obejmował wizyty w zakładach (Arobis w Bretenoux, Anser w Montet-et-Bouxal) oraz poznanie le Lot’u i jego dziedzictwa kulturowego (Rocamadour, Padirac).
W kwietniu 2010 roku delegacja z francuskiego regionu partnerskiego złożyła wizytę w Województwie Lubuskim. Strona francuska wzięła udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego z okazji XX rocznicy nawiązania współpracy między Województwem Lubuskim a Departamentem le Lot.
Podczas Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego wybitne osiągnięcia w tym zakresie zostały docenione wręczeniem statuetek upamiętniających XX rocznicę współpracy między Województwem Lubuskim a Departamentem le Lot. Z rąk Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubuskiego statuetki otrzymali: Gerard Miquel - Senator, Prezydent Rady Generalnej Departamentu le Lot; Christian Gasquet - Przewodniczący Stowarzyszenia Francja - Polska, Lot - Lubuskie; Marcin Jabłoński - Marszałek Województwa Lubuskiego; Leszek Sidorowicz - Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Francja - Polska, Lot - Lubuskie.
W uznaniu zasług strony polskiej, Prezydent Rady Generalnej Departamentu le Lot Gerard Miquel wręczył Medale Departamentu le Lot dla: Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego oraz dwóch inicjatorów współpracy polsko-francuskiej, którzy od początku lat dziewięćdziesiątych angażowali się w jej rozwijanie: Radnego Województwa Lubuskiego Józefa Bartkowiaka i Marka Żeromskiego - Dyrektora Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi. Odznaczenie otrzymał również Sejmik Województwa Lubuskiego, w którego imieniu wystąpił przewodniczący Krzysztof Seweryn Szymański.
Medale wybite przez Parlament Republiki Francuskiej wręczył natomiast Jean Launay - Deputowany do Zgromadzenia Narodowego Francji z Departamentu le Lot, Wiceprzewodniczący Grupy Przyjaźni Francusko-Polskiej przy Zgromadzeniu Narodowym Francji. Uhonorowani nimi zostali Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego.
W dniach 7-9 czerwca 2010 roku Województwo Lubuskie oraz Departament le Lot reprezentowany przez Stowarzyszenie Francja - Polska, Lot - Lubuskie wzięło udział w Forum samorządów Polska - Francja w Poznaniu. W trakcie obrad okrągłego stołu poświęconego problemom oświatowym, socjalnym i zawodowym przedstawiona została współpraca między Województwem Lubuskim i Departamentu le Lot w zakresie kształcenia zawodowego i wspierania wymiany uczniów.

W związku z zaproszeniem Rady Generalnej Departamentu le Lot, w dniach 14-16.03.2012 r. delegacja lubuska złożyła oficjalną wizytę w Cahors we Francji. Wizyta była kolejnym krokiem do kontynuowania współpracy pomiędzy regionami oraz wymianą doświadczeń w dziedzinie żeglugi rzecznej, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Podczas wizyty przedstawiciele Województwa Lubuskiego spotkali się między innymi z Gerardem Miquelem, Prezydentem Rady Generalnej Departamentu le Lot oraz Jeanem Launayem - Deputowanym do Zgromadzenia Narodowego Francji z Departamentu LOT, Wiceprzewodniczącym


Grupy Przyjaźni Francusko - Polskiej przy Zgromadzeniu Narodowym Francji. Dodatkowo przez cały okres wizyty delegacji towarzyszył Konsul Generalny RP w Lyonie Wojciech Tyciński. Kolejna studyjna poświęcona żegludze rzecznej odbyła się w dniach 2-6 lipca 2012 r. w Departamencie le Lot. Celem wizyty była wymiana doświadczeń we wskazanej dziedzinie oraz podzielenie się doświadczeniem przez partnera francuskiego w zakresie rozwoju żeglugi, infrastruktury i turystyki na rzece Lot. Przedstawione zostały przez Radę Generalną Departamentu le Lot działania jakie podejmuje w zakresie wsparcia inicjatyw turystycznych i ekonomicznych w dziedzinie rzecznej turystyki śródlądowej ze szczególnym wykorzystaniem środków unijnych. W trakcie wizyty uczestnicy zapoznali się z uwarunkowaniami geograficznymi rzeki Cahors oraz poznali praktyczne zastosowanie infrastruktury technicznej na rzece i sprzęt pływający. Ponadto delegacja zainteresowana była zastosowanymi rozwiązaniami w obszarze promocji usług i produktów poprzez turystykę rzeczną. W wizycie studyjnej udział wzięli przedstawicieli samorządów oraz ekspertów - zarządców portów rzecznych z województwa lubuskiego.
Tradycje winiarskie i modernizacja infrastruktury sportowej - to główne tematy Lubuskiego Forum Miast i Regionów, które odbyło się 14 września 2012 roku w województwie lubuskim. Departament Lot przedstawił swój region winiarski słynący m.in. z wina Malbec. Danielle Devierse Wiceprzewodnicząca Rady Generalnej wygłosiła referat o formach wsparcia lokalnych winiarzy przez samorząd, w tym o promocji wina na lokalnym oraz zagranicznym runku. Bernard Bouyssou z kolei przybliżył słuchaczom wielkość areału winnic, rynki zbytu wina i plany rozwoju.

W dniach 29 września – 2 października 2013 roku w departamencie le Lot we Francji gościła delegacja z województwa lubuskiego. Celem tej studyjnej wizyty była wymiana doświadczeń w zakresie gospodarki komunalnej i odnawialnych źródeł energii. Sejmik Województwa Lubuskiego reprezentował radny Leszek Turczyniak. Pierwszy dzień wizyty poświęcony był oficjalnemu spotkaniu w Radzie Generalnej Departamentu le Lot oraz spotkaniom roboczym, natomiast podczas drugiego dnia lubuska delegacja poznała praktyczne rozwiązania zastosowane m.in. w gospodarce odpadami komunalnymi, w szczególności recyklingiem. W programie przewidziano także czas na zapoznanie się z działalnością centrali energetycznej opartej na wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych Valeco w Cahors, prezentacja polityki energetycznej departamentu i działań związanych z oszczędnością energii i jej ekologiczną produkcją, „Domu departamentu le Lot” – dom pasywny (instalacja gospodarstwa wykorzystuje do produkcji energii elektrycznej biomasę i biogazy w Gramat).

W dniu 23 kwietnia 2014 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego odbył się I Kongres Młodych Rolników. Zainteresowani mogli dowiedzieć się, jakie pieniądze trafią na wieś w nowej perspektywie finansowej. Poznali także wyróżniających się młodych lubuskich rolników, a także dobre praktyki płynące od francuskich farmerów. Sejmik Województwa Lubuskiego reprezentowali: Przewodniczący Tomasz Możejko oraz Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Zbigniew Kołodziej. Organizatorem kongresu byli: Stowarzyszenie Lubuski Młody Rolnik, Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Podczas tego spotkania podpisano umowę partnerską o współpracy między stowarzyszeniami młodych rolników z Polski oraz z Francji.

W dniach 2 - 5 czerwca 2014 roku Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, organizował wyjazd studyjny do Departamentu le LOT we Francji. Wyjazd przeznaczony był dla grup producentów rolnych naszego regionu. Wizyta miała na celu pośredniczenie w poszukiwaniu partnerów do realizacji projektów innowacyjnych a następnie ich rozpowszechnianie, wymianę doświadczeń miedzy uczestnikami wyjazdu, a zagranicznymi przedstawicielami stowarzyszeń oraz grup producentów rolnych z terenu zaprzyjaźnionego, francuskiego regionu, zapoznanie się z projektami realizowanymi na tamtejszych obszarach wiejskich w ramach programów unijnych oraz pogłębianie wiedzy dotyczącej polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Delegacja francuska brała udział w Dniach Województwa Lubuskiego w 2014 roku, w tym w Forum Regionów Partnerskich.

W dniach 30 sierpnia – 2 września 2015 r. lubuska delegacja na czele z marszałek Elżbietą Anną Polak uczestniczyła w wizycie studyjnej, poświęconej winiarstwu, w departamencie le Lot. W trakcie wyjazdu uczestnicy wyjazdu odwiedzili m.in. eksperymentalną winnicę samorządową oraz spotkali się z włodarzami regionu. Z możliwości wymiany doświadczeń korzystali też przedstawiciele lubuskich winiarzy (Winnica Kinga ze Starej Wsi i Stara Winna Góra w Górzykowie).
Ponadto od 1990 roku do chwili obecnej trwa wymiana młodzieży ze szkół zawodowych z Polski oraz z Francji, ogółem – 750 Polaków i 250 Francuzów, w tym 500 osób w ramach programów Leonardo da Vinci i Erasmus Plus. Są to praktyki i staże zawodowe z gastronomii i hotelarstwa oraz usług turystycznych (partnerem jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gubinie) a w latach wcześniejszych także staże z zakresu rolnictwa.
Warto zaznaczyć, że porozumienie zawarte między Województwem Lubuskim a Departamentem le Lot zakłada, że w celu osiągnięcia, jak najlepszego współdziałania i realizacji wspólnych przedsięwzięć, współpraca wspierana będzie przez Stowarzyszenie Francja - Polska, Lot - Lubuskie i ich stałych przedstawicieli na terenie Województwa Lubuskiego. Na terenie departamentu le Lot stałym przedstawicielem jest prezes stowarzyszenia Christian Gasquet, natomiast na terenie województwa lubuskiego stałym przedstawicielem jest wiceprezes stowarzyszenia Leszek Sidorowicz.

GALERIA


Apelacje winiarskie okolic Cahors


Słynny ser kozi z RocamadourGrota (typu cenota) Gouffre de Padirac /Masyw Centralny/ 103 m. głębokości
Turystyka rzeczna na rzece Le Lot jest bardzo popularna w okolicach Cahors


Miasteczko Rocamadour na szlaku pielgrzymkowym św. Jakuba


Etykieta wina z apelacją Cahors

Miasto Cahors w zakolu rzeki Le LotMost Valente w Cahors z pocz. XIV w.

Miasteczko Saint Cirque Lapopie
KONTAKTY

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Departament Rozwoju Regionalnego i Współpracy Zagranicznej
Wydział Współpracy Międzynarodowej

Małgorzata Rycielska

tel. +48 68 / 45 65 327


e-mail: m.rycielska@lubuskie.pl

pozostałe dane kontaktowe:

tel. +48 68 / 45 65 289, 393

fax +48 68 / 327 14 29

email: sekretariat.dr@lubuskie.pl

Biuro Informacyjne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Avenue Palmerston 3

B-1000 Brussels, Belgia

Tel./Fax: +32 2 234 68 56

GSM: +32 485 750 004

e-mail: bruksela@lubuski.plAmbasada RP we Francji
1, rue de Talleyrand,
75343 Paris Cedex 07
Tel.: +33 143173400
Tel. dyżurny: +33 680580220
Faks: +33 143173401
paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.paryz.msz.gov.pl

Pozostałe placówki dyplomatyczne RP we Francji
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/polskie_placowki/

Ambasada Francji w Polsce

ul. Piękna 1,

00-477 Warszawa

tel: +48 (22) 529 30 00faks: +48 (22) 529 30 01
presse@ambafrance-pl.org


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna