Fraternitas ita. Vol. XLV. NPobieranie 41.94 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar41.94 Kb.
FRATERNITAS

Ita. Vol. XLV. Nr. 188 - OFM Roma - Email: fraternitas@ofm.org - 01. 06. 2012


Z przemówienia, które Ojciec Św. miał wygłosić na Alwerni
Papieskie odwiedziny w Sanktuarium na Górze La Verna, 13 maja br. zostały odwołane ze względu na złe warunki atmosferyczne. Opublikowano jednak treść przemówienia, które Ojciec Św. miał wygłosić na Alwerni. Oto jego fragment: «Nieść miłość Chrystusa! Ilu Pielgrzymów przybywało i wciąż przybywa na tę Świętą Górę, aby kontemplować miłość Boga ukrzyżowanego i pozwolić się Mu porwać! Ilu Pielgrzymów przybyło tu w poszukiwaniu Boga, który jest najprawdziwszą racją istnienia Kościoła: wybudować most między Bogiem a człowiekiem! Tutaj spotykamy także Was, Drogie córki i synowie Św. Franciszka. Pamiętajcie, że życie konsekrowane według rad ewangelicznych polega na dawaniu świadectwa słowem i czynem, będąc jednocześnie porywającą przygodą miłości pomiędzy Bogiem i człowiekiem, która przerasta historię». Pełen tekst papieskiego przemówienia tutaj
Zakon Braci Mniejszych w liczbach
Na dzień 31 grudnia 2011 r. było 14067 Braci Mniejszych na całym świecie oraz 592 Postulantów, którzy nie są brani pod uwagę w niniejszej statystyce. Nowicjuszy było 365; Profesów czasowych, 1380 (w tym 982 kleryków i 162 Braci zakonnych; pozostałych 236); Profesów wieczystych 12322 (w tym 9618 kapłanów; 63 diakonów stałych; kleryków 451 oraz 2076 Braci zakonnych). 6 naszych Współbraci należy do Kolegium Kardynalskiego, a 108 jest Arcybiskupami i Biskupami. W ubiegłym roku zmarło 284 Braci.

Bracia Mniejsi obecni są w 110 krajach świata, z czego: 1088 w Afryce i na Bliskim Wschodzie; 3374 w Ameryce Łacińskiej; 1423 w Ameryce Północnej i Środkowej; 1374 w Azji i Oceanii; 4366 w Europie zachodniej i 2442 w krajach Europy Wschodniej.

Wspólnotę naszego Zakonu tworzy 99 Prowincji, 7 Kustodii Autonomicznych, 7 Jednostek zależnych od Ministra Generalnego. Istnieje 14 Konferencji Ministrów Prowincjalnych i 3 Unie Konferencji Ministrów Prowincjalnych (Azja i Oceania: FCAO; Ameryka Łacińska: UCLAF; Europa: UFME).

Niniejsza statystyka nie jest najważniejszym elementem oceny naszego życia; jest jednak okazją do zastanowienia się między innymi nad znaczeniem ewangelicznym naszego życia: czy jest ono rzeczywiście odzwierciedleniem Ewangelii według wzoru, jaki pozostawił nam Św. nasz O. Franciszek? Czy "przemawia" ono jeszcze do Współczesnego człowieka? Czy jest "widoczne", wymowne i wiarygodne? (J. R. Carballo, List do Młodych Braci „under ten”, 19, 08.05.2012 r.).


Portugalia, Fatima - Kongres Formacji z krajów Europy Zachodniej
W dniach 22-29.04. br. w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie (Portugalia) odbył się Kontynentalny Kongres Formacyjny dla Braci z krajów Europy Zachodniej i Ziemi Świętej, zorganizowany przez Sekretariat Generalny Formacji i Studiów oraz portugalską Prowincję Pierwszych Męczenników z Maroka. W spotkaniu wzięło udział blisko 50 Braci z europejskich Konferencji CONFRES, COMPI, COTAF i z Ziemi Świętej, odpowiedzialnych za formację początkową Braci po złożeniu profesji czasowej oraz duszpasterstwo powołaniowe i postulat.

Przedstawiono 4 tematy: Formacja a życie sakramentalne (Kard. C. Amigo ofm); Towarzyszenie franciszkańskie (Fr. A. Schmucki ofm); Formacja w kontekście rad ewangelicznych (Fr. E. Maggioni ofm). Czwarty temat - Podsumowanie zastosowania Ratio Formationis Franciscanae, został podzielony na 2 części: teoretyczną - Droga formacji w Zakonie aż do czasów współczesnych (Fr. Vidal Rodríguez ofm) i praktyczną: Przedstawienie odpowiedzi otrzymanych na postawie anonimowych kwestionariuszy rozprowadzonych wcześniej we wspomnianych Konferencjach i w Ziemi Świętej. Nad organizacją i przebiegiem Kongresu czuwała grupa Braci pod przewodnictwem Fr. Sergiusza Bałdygi i Fr. Moisesa Semedo. Więcej informacji na: www.ofm.org


Fundacja Rosja-Kazakstan w Ziemi Świętej
W dniach 13-14.04. br. 18 Braci należących do Fundacji Rosja-Kazakstan odbyło swe doroczne spotkanie w Jerozolimie. Tuż po spotkaniu, udali się z tygodniową pielgrzymką do miejsc świętych. W ten sposób uczcili 15-lecie istnienia Fundacji i pracy w tych dwóch krajach, które obejmują swą działalnością misyjną. We wspomnianym spotkaniu uczestniczył Minister Generalny, Definitor Konferencji, do której należy Fundacja - Fr. Ernest Siekierka, oraz Fr. Massimo Tedoldi - Sekretarz Generalny Ewangelizacji i Misji. Tematem przewodnim spotkania była rewizja projektu życia i podjętej misji. Mówiono także o sytuacji powołaniowej, ekonomicznej oraz o głównych aspektach działalności Braci (parafie, szkoły, dom pomocy dla ludzi starszych, pracę z niepełnosprawnymi, centrum dla dzieci z problemami, ambulatorium dla ubogich). Pielgrzymka do miejsc świętych z pewnością doda nowego zapału tej małej Rodzinie Braci Mniejszych w Rosji i Kazakstanie, którzy pragną zanieść charyzmat franciszkański wszędzie tam, gdzie żyją i pracują.
Nowy Prezes Franciscans International
Doug Clorey, Wice Minister Generalny OFS, został wybrany Prezesem Franciscans International (FI). FI reprezentuje Rodzinę Franciszkańską przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, a jej prezes pełni rolę rzecznika sprawiedliwości, użyczając głosu najbardziej ubogim i potrzebującym. Więcej informacji: http://www.franciscansinternational.org/
Ziemia Święta - Rekolekcje Definitorium Generalnego
Od 28.04. do 08.05. br. Zarząd Generalny naszego Zakonu przeżywał rekolekcje w Ziemi Świętej. Definitorium przemierzało pielgrzymie szlaki od Nazaretu, poprzez najważniejsze Sanktuaria Galilei i Judei, aż po Miasto Święte, Jerozolimę, celebrując Eucharystię w miejscach świętych i pogłębiając tematy z dziedziny biblijnej i z duchowości. Rekolekcje dla Zarządu Generalnego prowadził Fr. Frédéric Manns, profesor Wydziału Biblijnego w Jerozolimie. Więcej informacji: www.ofm.org; www.custodia.org
Watykan - ogłoszenie dekretów
W czwartek, 10 maja br. Ojciec Św. Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji J.E. Kard. Angelo Amato, Prefekta Kongregacji ds. Świętych i upoważnił wspomnianą Kongregację do ogłoszenia dekretów w sprawach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych prowadzonych m.in. przez Postulaturę naszego Zakonu:

- dekret dotyczący męczeństwa Sługi Bożego Federico Bachstein i XIII Towarzyszy, z Zakonu Braci Mniejszych, zamordowanych in odium fidei w Pradze, 15.02.1611 r.

- dekret dotyczący męczeństwa Sługi Bożego Odoardo Focherini, ojca rodziny, z Diecezji Carpi i członka Włoskiej Akcji Katolickiej, zamordowanego in odium fidei w Hersbruck (Niemcy), 27.12.1944 r.

- dekret dotyczący cherioczności cnót Sługi Bożego Raffaello delle Nocche, Biskupa Tricarico, Założyciela Instytutu Służebnic Jezusa Eucharystycznego, urodzonego w Marano (Neapol) 19.04.1877 r. i zmarłego w Tricarico 25.11.1960 r.


Polska - III Spotkanie Franciszkanów Europy
Trzecie Spotkanie Franciszkanów Europy odbędzie się w dniach 27-31.08.2012 r., w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Św. Anny w Górze Św. Anny w Polsce. W ramach spotkania Młodzi będą mieli możliwość odkrycia własnego „oblicza” poprzez Zwierciadło Miłości Bożej w Chrystusie - jak pisze Św. Klara do swej siostry Agnieszki - i doświadczenia, dla którego nie ma granic, a które budowane jest na Słowie Bożym i przykładzie życia Franciszka i Klary. Swój udział należy zgłosić do 30.06. br. pisząc na adres: euroframe2012@gmail.com

I Spotkanie Młodych odbyło się w Asyżu w 2007 r., a drugie miało miejsce w Santiago de Compostela w Hiszpanii w roku 2009.


II Kapituła Namiotów Rodziny Franciszkańskiej w Portugalii
Franciszkańska Rodzina w Portugalii, w kontekście Jubileuszu 800-lecia powołania Franciszka i Klary z Asyżu zgromadziła się w Coimbrze, 25.04. br. na "Kapitule Namiotów". Spotkanie zostało zorganizowane przez tamtejsze Centrum Franciszkańskie.

230 Braci ze wszystkich trzech gałęzi Zakonu Braci Mniejszych starało się przeżyć w rodzinnej wspólnocie chwile, które Franciszek z Asyżu i jego Bracia przeżywali w pierwszych latach istnienia Zakonu, kiedy przybywali do Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, aby się modlić, dzielić doświadczeniem życia i misji, a także wspólnie podejmować wyzwania, jakim wtedy musieli stawić czoła.


Franciszkańskie nowości wydawnicze • Un’esistenza unificata e pacificata in Dio. Sentieri di vita francescana oggi (Życie pełne pokoju i zjednoczone w Bogu. Aktualne drogi życia franciszkańskiego) Bini, Edizioni Biblioteca Francescana, Milano 2011, ss. 164.

Książka ta prezentuje wiele dotychczas niepublikowanych tekstów, które wyszły spod pióra Fr. Giacomo Biniego, gdy kierował zakonem, jako Minister Generalny w latach 1997-2003. Koncentrują się one istocie charyzmatu franciszkańskiego, ukazując aktualność tej formy życia objawionej przez Pana Franciszkowi.

W prostej formie niniejsze teksty prowadzą czytelnika do serca ludzkiej przygody wśród najbardziej porywających: spotkanie z Bogiem pragnącym podzielić się z człowiekiem, którego obdarza zaufaniem i w którego ręce i serce oddaje się bezgranicznie. Było to doświadczenie, które naznaczyło życie Franciszka z Asyżu i doświadczenie, które powinno przyświecać kobietom i mężczyznom, świeckim i konsekrowanym, którzy pragną upodobnić się do Franciszka dzisiaj. • I Francescani e i Maroniti (1233 – 1516) (Franciszkanie i Maronici 1233-1516), Halim Noujaim, Edizioni Terra Santa, 2012, ss. 166.

Książka ukazuje bardzo ważną rolę, jaką odegrał Zakon Franciszkański w kontaktach Maronitów z Monte Libano a Stolicą Świętą, od XIII w. aż do zdobycia Jerozolimy w 1516 r. Kościół Maronicki założony przez Św. Marone w V wieku, jest jedynym Kościołem Wschodnim, który zachowawszy własną liturgię i obrzędy, pozostał zawsze w łączności z Rzymem. Franciszkanie, obecni w Środkowym Wschodzie od XIII w. włożyli bardzo ważny wkład w utrzymanie tych cennych relacji. Dla tych, którzy interesują się tradycjami chrześcijańskimi na tych terenach, a w sposób szczególny historią Libanu, niniejsza książka jest bardzo cennym źródłem informacji.

 • Pilgerspuren der Jahrhunderte. Jerusalem - Santiago - Rom - Assisi - Köln (Śladami pielgrzymów na przestrzeni wieków. Jerozolima - Santiago di Compostela - Rzym - Asyż - Kolonia) Peter Fobes OFM, B. Kühlen Verlag, Mönchengladbach 2012, ss. 104.

Autor książki, Peter Fobes - Bart Mniejszy z klasztoru i sanktuarium w Neviges (blisko Düsseldorfu), oferuje interesujące informacje dla tych, którzy chcą odwiedzić najbardziej znane miejsca pielgrzymkowe jak: Jerozolima, Santiago di Compostela, Rzym, Asyż czy Kolonia, przytaczając historię pielgrzymowania do tych miejsc oraz opis życia Świętych z nimi związanych: Św. Jakuba Apostoła, Św. Franciszka, Św. Klary, Św. Urszuli.

 • They’re Burning the Churches (Podpalają kościoły), Patrick Noonan.

Autor książki, Franciszkanin z Prowincji południowoafrykańskiej, wprowadza czytelnika w atmosferę lat 80-tych. To czas apartheidu, przemocy ze strony policji, budynków w ogniu, podpalanych opon rozświetlających ciemności nocy… to czas zabójstw, wysiedleń, rzucanych kamieni... W tym czasie Franciszkanie żyli w miejskich gettach Południowej Afryki, razem z ludźmi i wśród ich problemów. Starali się być w tej rzeczywistości narzędziami pokoju. Wielu z nich, we współpracy z Chrześcijanami, przyczyniło się do wprowadzenia pokoju w tym afrykańskim "domu".

Niniejsza książka, napisana na podstawie dziennika Fr. Patricka, wnosi znaczący wkład w nową historię Południowej Afryki, podkreślając - oprócz wielu opowiedzianych wydarzeń w życiu Kościoła w czasach apartheidu - działalność wspólnoty Kościoła Katolickiego. • Orar con Santa Clara de Asís (Modlić się ze Św. Klarą z Asyżu), M. Victoria Triviño, Ed. Desclée de Brouver, Madrid 2012, ss. 224.

Ze stron tej książki jaśnieje łagodność Św. Klary, jej świętość, historia jej cierpienia, jej duchowe macierzyństwo wobec Sióstr, ale również pełne pracy ręce i jej ciało - nowa świątynia Pana i schronienie dla chorych i strapionych. Wszystko przełożone na poetycki język modlitwy, kontemplacji i aktów strzelistych.
Wiadomości w skrócie


 • W skład Nowego Komiteu Wykonawczego Sekretariatu Generalnego Misji i Ewangelizacji (SGME) weszli: Fr. Tom Cole (Prow. Najśw. Imienia Jezus w USA); Fr. Pascal Robert (Kustodia Św. Jana Chrzciciela nw Pakistanie); Fr. Luis Gallardo (Prow. Św. Franciszka z Quito w Ekwadorze); Fr. Gerardo Crespo (Prow. Św. Piotra i Pawła w Meksyku); Fr. Adriano Appollonio (Toskańska Prow. Stygmatów Św. Franciszka we Włoszech); Fr. Amaral Amaral Bernardo (Kustodia Św. Klary w Afryce) oraz Fr. Stefano Ottenbreit (Prow. Niepokalanego Poczęcia NMP w Brazylii).

 • W celu przygotowania subsydium Formacji Początkowej i ułatwienia poszczególnym jednostkom „odczytanie” na nowo V rozdziału Konstytucji Generalnych, mówiącego o misji i ewangelizacji w Zakonie, została utworzona Komisja, w składzie: Fr. Fernando Uribe, Prow. Św. Pawła Ap. w Kolumbii; Fr. Nilo Agostini, Prow. Niepokalanego Poczęcia NMP w Brazylii; Fr. Flavio Chavez, Prow. Św. Piotra i Pawła w Meksyku; Fr. Tecle Vetrali, Wenecka Prow. Św. Antoniego z Padwy we Włoszech; Fr. Giancarlo Rosati, Seraficka Prow. Św. Franciszka w Asyżu we Włoszech; Fr. Federico Cornacchini, Toskańska Prow. Stygmatów Św. Franciszka we Włoszech; Fr. Marcelo Cichinelli, z Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie-Izrael; Fr. Gianfrancesco Sisto, ze międzynarodowej wspólnoty w Brukseli i Fr. Jacopo Pozzerle, ze wspólnoty w Palestrinie.

 • Spotkanie Prezesów Konferencji OFM odbyło się w dniach 15-18.05. br. w siedzibie Kurii Generalnej Zakonu w Rzymie. W spotkaniu wzięło udział 14 Współbraci. Zobacz: www.ofm.org

 • Cantemus Domino - Kurs śpiewu gregoriańskiego w Porcjunkuli, Asyż 2-7.07.2012 r. Będzie to pierwszy rok z trzechletniego cyklu Kursu śpiewu gregoriańskiego w Porcjunkuli, nad którym patronat objął Papieski Instytut Muzyki Sakralnej. Otwarty dla animatorów liturgii, kapłanów, zakonników i Sióstr zakonnych, organistów, osób świeckich i wszystkich chętnych, oferuje możliwość połączenia formacji liturgicznej ze studium na podstawie aktualnych podręczników śpiewu, biorąc pod uwagę najnowsze aktualizacje naukowe i muzyczne, jak np. zastosowanie praktyczne śpiewu gregoriańskiego w liturgii według zaleceń Soboru Watykańskiego II. Więcej informcji o programie, pobycie, kosztach oraz zgłoszenia uczestnictwa można uzyskać na stronie www.porziuncola.org lub dzwoniąc na numer 0039.075.8051430 w dni powszednie, w godzianch: 9.00-12.30 i 15.00-18.00.

 • VII Staż archiwistyczny dla pracowników archiwów Rodziny Franciszkańskiej, zorganizowany przez Wyższą Szkołę Studiów Średniowiecznych i Franciszkańskich przy Papieskim Uniwersytecie Antonianum odbędzie się w siedzibie Szkoły w dniach 19-22.11. br. Zajęcia będą się odbywać w godzinach 8,30-12,15 oraz 15,25-18,50. W ramach kursu przewidziane są odwiedziny rzymskich archiwów i zakładów konserwacji artystycznej. Więcej informacji: antonianumsssmf@ofm.org

 • 22.06. br. odbędzie się w Fanna spotkanie upamiętniające P. Fedele da Fanna ofm, (z okazji 130. rocznicy śmierci) któremu P. Bernardino da Portogruaro powierzył wydanie krytyczne dzieł Św. Bonawentury, zakładając Kolegium Św. Bonawenturw w Quaracchi. Więcej informacji: sssmf@antonianum.eu

 • Kuria Generalna OFM - Mandaty misyjne: podczas uroczystej Mszy św. w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 20.05. br., Minister Generalny naszego Zakonu wręczył mandaty misyjne Braciom, którzy po odbyciu formacji udają się do pracy misyjnej, i tak: Fr. Zenon Duda, z Prowincji Matki Bożej Anielskiej w Polsce misjonarz w Maroku; Fr. Roberto Luis Dos Santos, z Kustodii Najśw. Serca w Brazylii, misjonarz w Maroku; Fr. Sostenes Torres Velasco, z Prowincji Św. Franciszka i Jakuba w Meksyku, misjonarz w Maroku; Fr. Jeffrey Haller, z Prowincji Najśw. Serca Jezusowego w USA, misjonarz w Tajlandii; Fr. Mauro Zannin, z Prowincji Św. Piotra i Pawła w Rzymie, misjonarz w Tajlandii.

 • Brazylia - Petrópolis (RJ): 5 maja br. odbył się tam XIII Ekologiczny Marsz Franciszkański. Stał się on już tradycją dla miłośników natury i czystego powietrza, a także dla promotorów sprawiedliwości i pokoju, integracji stworzenia oraz promocji życia. Wydarzenie to - pod patronatem Teologicznego Instytutu Franciszkańksiego, Parafii Najśw. Serca Jezusowego (Petropolis) i Parafii Matki Bożej z Conceicao (Paty do Alferes) - dzieli się w rzeczywistości na dwa marsze: piechurzy z Paty do Alferes i z Petrópolis, spotykają się na szczycie Riserva Biologica w Tinguá w paśmie Serra dos Órgãos.

 • I Kongres Europejski Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i Młodzieży Franciszkańskiej odbędzie się w Lisieux (Francja) od 9 do 15 lipca br. Młodzież Franciszkańska spotkała się już wcześniej na pięciu Kongresach w Europie (ostatni miał miejsce na Litwie w 2009 r.), to będzie to pierwszy Kongres, na którym MF spotka się wspólnie z Siostrami i Braćmi z narodowych wspólnot FZŚ z krajów europejskich. Więcej na ten temat: http://ciofs.org/

 • Argentyna - VIII Kongres latynoamerykański FZŚ-MF: odbył się w Pilar w dniach 22-27.05. br. Tematem Kongresu były słowa: Franciszkanie, Ameryka Łacińska nas wzywa... Odpowiemy? Podczas Kongresu starano się wziąć pod uwagę obecność i zaangażowanie Franciszkanów Świeckich na kontynencie latynoamerykańskim. Więcej informacji tutaj

 • Brazylia. Z okazji Jubileuszu 800-lecia charyzmatu Św. Klary, w dniach 9-11.08. br. odbędzie się Kongres poświęcony Św. Klarze «Św. Klara z Asyżu dzisiaj. Droga jedności». Więcej informacji tutaj.

 • Tydzień Franciszkanizmu 2012 - Sycylijska Prowincja Braci Mniejszych zaprasza Braci oraz wszystkich członków Rodziny Franciszkańskiej do udziału w Tygodniu Franciszkanizmu. Rozpoczyna się w tym roku cykl Tygodni, którym przyświecał będzie temat „Obraz Św. Franciszka w historii”, i który rozwinie się w najbliższym trzechleciu (2012-2014).

Pierwszy Tydzień, który odbędzie się w Baida-Palermo od 27.08. do 01.09. br., pod hasłem Obraz Św. Franciszka w historii. Franciszek mistrzów duchowości. Relatorami będą: Marco Bartoli i Annarita De Prosperis. Więcej informacji można uzyskać u Fr. Salvatore Ferro: salvoferro@libero.it

 • Program powyższego spotkania dostępny jest również na stronie: www.ofmsicilia.it

 • Hiszpania - 26o Zgromadzenia Generalne Hiszpańskiej Rodziny Franciszkańskiej zastanawiało się nad światem ludzi młodych. Animatorem spotkania był Salezjanin - Koldo Gutierrez. Redaktor czasopisma "Misja Młodych". On również wygłosił relację na temat: Co robimy z ludźmi młodymi? Jak troszczyć się o powołanie, które w sobie odkrywają? Odnosząc się do ważnego wydarzenia - Światowego Dnia Młodzieży, który odbył się w Hiszpanii w 2011 r., powiedział, że zarówno Kościół jak i Rodzinę Franciszkańską czeka trudne wyzwanie, które powinno być naznaczone pasją: towarzyszyć młodym w przejściu od świadomości własnego ja do ewangelicznej postawy "oto ja".

 • Bśnia-Herzegowina - Odwiedziny Braci w Eparchii serbsko-ortodoksyjnej

09.05. br. grupa Franciszkanów w Bośni-Hercegowinie odwiedziła Eparchię Zahumsko-Hercegovačka i Primorska. Serdecznie przyjęci przez ortodoksyjnych Biskupów Grigorije i Atanazije i licznych kapłanów i zakonników w kościele w Mostarze-Trebinje oraz w kalsztorach w Žitomislić, Tvrdoš i Trebinje.

Odwiedziny te są częścią programu formacji ciągłej na rok bieżący, któremu przyświeca myśl: "poznajmy sąsiadów".


Nowi Ministrowie Prowincjalni
Fr. Alan Tomasz Brzyski został wybrany Ministrem Prowincjalnym Prowincji Św. Jadwigi (Wrocław) w Polsce.

Fr. Juan María Martínez de Ilarduya został wybrany Ministrem Prowincjalnym Prowincji Arantzazu w Hiszpanii.
Kalendarz Ministra Generalnego

01-10 czerwca: Udział w Kapitule Namiotów Braci Under Ten (Guadalajara - Meksyk).

13 czerwca: Uroczystość ku czci Św. Antoniego (Afragola - Włochy).

14-16 czerwca: Odwiedziny w Prowincji Matki Bożej Anielskiej (Kraków - Polska).

23-25 czerwca: Odwiedziny w Prowincji Arantzazu (Hiszpania).

27-28 czerwca: Odwiedziny w Prowincji Najświętszego Serca Jezusowego (Neapol - Włochy).


FRATERNITAS - OFM – Roma

Redattore: Robert Bahčič

Internet: http://www.ofm.org/fraternitas; http://fraternitasofm.blogspot.it/ Email: rbahcic@ofm.org

­­­­­­­­­___________________________________________________________________________________________________

Regula et vita Minorum Fratrum haec est, scilicet Domini nostri Jesu Christi sanctum Evangelium observare (RB I,1)©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna