Frazeologizmy pochodzące z biblii zaczynać coś od Adama I EwyPobieranie 8.13 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar8.13 Kb.
FRAZEOLOGIZMY POCHODZĄCE Z BIBLII


 1. Zaczynać coś od Adama i Ewy – zaczynać coś (szczególnie opowieść) od początku, od spraw dobrze znanych (Ks. Rdz.)
 1. Owoc zakazanycoś niedozwolonego, a kuszącego (Ks. Rdz.)
 1. Jabłko Adama – chrząstka w krtani, szczególnie widoczna u szczupłych mężczyzn. Legenda głosi, że gdy Adam dał się namówić na skosztowanie zakazanego owocu, kawałek jabłka utkwił mu w gardle. (Ks. Rdz.)
 1. Kusić jak wąż – podstępnie, w złej intencji namawiać do czegoś. Tak wąż namawiał Ewę do zerwania owocu. (Ks. Rdz.)
 1. Kainowe znamię – piętno zbrodniarza. Kain z zazdrości o miłość Boga zabił swojego brata, Abla. Za to Bóg napiętnował go znamieniem. (Ks. Rdz.)
 1. Sodoma i gomorawielki chaos, rozpusta. Sodoma i Gomora to dwa miasta nad Morzem Martwym, które Bóg ukarał za szczególne grzechy mieszkańców. (Ks. Rdz.)
 1. Zamienić się w słup soli – znieruchomieć z przerażenia lub ze zdumienia. Aniołowie wyprowadzając Lota i jego żonę z Sodomy przed zniszczeniem miasta, zabraniają im oglądać się za siebie. Żona Lota (symbol ciekawości kobiecej) nie wytrzymuje, ogląda się i zamienia w słup soli. (Ks. Rdz.)
 1. Wieża Babel – zamęt, bałagan. Aby nie dopuścić do zbudowania wieży sięgającej nieba, Bóg pomieszał ludziom języki i rozproszył ich po świecie.
 1. Lata chude i lata tłuste – czas biedy i czas dobrobytu (Ks. Rdz.)
 1. Kraj mlekiem i miodem płynącykraj żyzny, urodzajny bogaty (Ks. Wj.)
 1. Manna z nieba – uzyskane niespodziewane dobro, cudowny ratunek, dar od Boga. Wędrujących przez pustynię Izraelitów Bóg żywił manną spadającą z nieba. (Ks. Wj.)
 1. Ziemia obiecanamiejsce najbardziej upragnione, do którego się dąży. Po wyjściu z Egiptu Izraelici przez 40 lat wędrowali do ziemi obiecanej im przez Boga. (Ks. Wj.)
 1. Salomonowy wyrok – słuszna i sprawiedliwa decyzja, możliwa do przyjęcia dla obu zwaśnionych stron (I Ks. Kr.)
 1. Kamień węgielny – wartościowa, mocna podstawa, rzecz najważniejsza, która stanowi początek czegoś (Ks. Iz.)
 1. Wdowi grosz – dar okupiony wielkimi wyrzeczeniami, choć sam w sobie nie musi być wielki. Jezus uznał, że ofiara wdowy, choć najmniejsza, jest najbardziej wartościowa, bo było to wszystko, co posiadała.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna