Fundacja Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej Fundacja „Kropla Życia”Pobieranie 20.12 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar20.12 Kb.

Fundacja Kropla Życia

im. Agaty Mróz-OlszewskiejFundacja „Kropla Życia” im. Agaty Mróz Olszewskiej została ustanowiona 12 maja 2010 roku przez Ryszarda Mróz i Mieczysława Barańskiego. Jest wpisana do Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej pod numerem KRS 0000356025.

Statutowym celem Fundacji jest ratowania życia osób cierpiących na nowotwory krwi i choroby pokrewne. Poprzez rozpowszechnianie idei: „Podaruj innym cząsteczkę siebie”, dąży do popularyzacji wśród społeczeństwa wiedzy o krwiodawstwie, transplantacji i przeszczepach szpiku kostnego, niezbędnych do ratowania życia. Fundacja ma również na celu integrację środowisk promujących program ochrony zdrowia.

Jednym z celów promocyjnych Fundacji jest organizacja Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej, który będąc wydarzeniem sportowo-kulturalnym, daje również możliwość prezentacji fundacji działających na rzecz ludzi potrzebujących. Memoriałowi towarzyszy także konferencja medyczna organizowana przez Śląskie Centrum Chorób Serca, przybliżająca problematykę związaną z krwiodawstwem, transplantacją i przeszczepami szpiku kostnego, z udziałem wybitnych przedstawicieli w tej dziedzinie takich jak Profesor Marian Zembala.

Poprzednie dwie edycje Memoriału odbywające się w katowickiej Hali Widowiskowo Sportowej „Spodek”, przyciągały każdego dnia po kilka tysięcy uczestników, obserwujących zmagania sportowców i występy artystów. Patronat nad Memoriałem objęły Panie Prezydentowe: w I edycji były to Panie Maria Kaczyńska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa, a w II – Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa. Nie bez znaczenia jest także fakt objęcia patronatu medialnego przez TVP – w I edycji i Polsat w II edycji. Memoriał cieszy się dużym zainteresowaniem mediów, a wśród uczestników znajdują się reprezentanci różnych środowisk, w tym się szereg osobistości życia publicznego.

Trzecia edycja Memoriału, organizowana przez Fundację „Kropla Życia” im. Agaty Mróz-Olszewskiej, odbędzie się w dniach 9-11 września 2011 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum” w Dąbrowie Górniczej.

Założeniem fundacji, obok realizacji wszystkich zadań statutowych, jest współpraca z osobami tzw. „Ambasadorami”, promującymi idee niesienia pomocy potrzebującym w różnych środowiskach.

Fundacja, poza wspieraniem i promocją idei krwiodawstwa, transplantacji i przeszczepu szpiku kostnego, obrała sobie za zadanie także fundowanie stypendiów dla dobrze zapowiadających się sportowców z ubogich rodzin. Jednym z takich przykładów jest Ewelina Tobiasz, uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Sosnowcu.

Agata Mróz-Olszewska urodziła się 7 kwietnia 1982 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Zmarła 4 czerwca 2008 roku we Wrocławiu po nieudanym zabiegu przeszczepu szpiku kostnego. Agata Mróz to jedna z najwybitniejszych polskich siatkarek ostatnich lat. Bez wątpienia jedna z najlepszych i najbardziej utalentowanych środkowych.

Jak często mówili o nie fachowcy na pewno najlepsza w kraju, a może i na świecie. Złota medalistka mistrzostw Europy z roku 2003 i 2005, dwukrotna mistrzyni Polski w barwach BKS Stali Bielsko-Biała i Hiszpanii z Gruppo 2002 Murcia, gdzie grała wspólnie ze swoją przyjaciółką z siatkarskich boisk Małgorzatą Glinką-Mogentale. To właśnie Agata razem ze słynną już drużyną Złotek, nazwaną nawet przez byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego prawdziwym dobrem narodowym spowodowała w roku 2003 niespodziewany boom na żeńską siatkówkę w Polsce.

Siatkówka była dla Agaty całym życiem, ale zawsze jej największym marzeniem było założenie rodziny. Podkreślała, że tylko ona daje prawdziwe szczęście. W 2006 roku na nartach w Szczyrku poznała swojego przyszłego męża, Jacka Olszewskiego. W czerwcu 2007 roku w Tarnowie para wzięła ślub. Rok później, na trzy dni przed 26. urodzinami Agaty na świat przyszła ich córeczka Liliana.

Agata Mróz była już wtedy poważnie chora. Od 17. roku życia siatkarka cierpiała na mielodysplazję szpiku i choć choroba na kilka lat się cofnęła, z nową siłą uderzyła pod koniec 2006 roku. Mróz zdążyła jeszcze wyjechać do Hiszpanii, wywalczyć tytuł mistrza kraju, ale po zakończeniu sezonu ogłosiła, że ze względu na zły stan zdrowia przerywa sportową karierę. Stało się jasne, że tylko przeszczep szpiku kostnego może uratować jej życie. I kiedy Agata czekała już tylko na wyznaczenie daty zabiegu, dowiedziała się, że jest w ciąży.

Wiedziała, że urodzi dziecko pomimo tego, że wielu, nawet lekarzy jej to odradzało. Wtedy także Agata wspólnie z mężem Jackiem postanowiła, że jej choroba może pomóc innym potrzebującym. Najpierw zaapelowała do ludzi, aby oddawali krew (miała rzadką grupę -Brh-), która może pomóc nie tylko jej, ale też wielu innym ludziom.

Zachęcała, aby coraz więcej osób zgłaszało się do punktów krwiodawstwa w całej Polsce. Później, nawet kiedy choroba zmusiła ją do długotrwałego pobytu w szpitalu, tłumaczyła jak ważny jest przeszczep szpiku i że ciągle brakuje dawców. Wspólnie z innymi siatkarkami i siatkarzami wzięła udział w sesji zdjęciowej do kalendarza Fundacji 777 Agata 2008.

Celem akcji było zebranie funduszy na leczenie siatkarki oraz gromadzenie pieniędzy na ośrodek rehabilitacyjny dla sportowców, którzy przedwcześnie musieli zakończyć karierę oraz dla dzieci po przeszczepie.

Wola walki Agaty i jej chęć życia poruszyła wszystkich. Nie tylko tych, którzy od lat interesowali się siatkówką. Po jej śmierci przyjaciele siatkarki oraz jej mąż, Jacek postanowili, że dzieło Agaty nie pójdzie na marne, bo działać trzeba dalej.Memoriał, stanowiący pokłon dla znakomitej siatkarki Agaty Mróz – Olszewskiej, zapamiętanej z empatycznej postawy w okresie ciężkiej choroby, jest nie tylko hołdem dla niej, ale przede wszystkim przesłaniem dla żyjących.

Pochlebne recenzje, jakie otrzymaliśmy po pierwszym Memoriale ze strony środowisk charytatywnych, medycznych, sportowych, politycznych, utwierdziły nas w przekonaniu o słuszności propagowania tego typu przedsięwzięć. Kultura i sport okazały się właściwym nośnikiem promocji idei: „Podaruj innym cząsteczkę siebie”, słów tak prostych i oczywistych, lecz w trudnych momentach decydujących o ludzkim życiu.


III Edycja MEMORIAŁU
W dniach 9-11 września odbędzie się III Memoriał Agaty Mróz – Olszewskiej, wydarzenie łączące sport i kulturę z wielką ofiarnością. Memoriał ma na celu podniesienie świadomości społecznej dotyczącej krwiodawstwa oraz transplantacji szpiku kostnego. Przywołując pamięć patronki Memoriału, której wola walki i pragnienie życia poruszyło wszystkich, pragniemy oddać hołd dla jej wyjątkowej postawy. Dzięki Agacie Mróz-Olszewskiej dostrzegamy bowiem istotę najpiękniejszych humanitarnych gestów - sens oddawania krwi i szpiku kostnego, by ratować ludzkie, jakże kruche życie. Postawa patronki Memoriału dowodzi, iż prawdziwy sukces odnosimy wtedy, gdy dajemy część siebie innym. Poprzez rozpowszechnianie idei: „Podaruj innym cząsteczkę siebie”, wierzymy, iż tegoroczna odsłona przedsięwzięcia skłoni do jeszcze głębszej refleksji nad wartością pomagania drugiemu człowiekowi. Memoriał ma za zadanie przypominać nam jak ważny i cenny jest każdy dzień życia.

Corocznie w Memoriale uczestniczą tysiące ludzi dobrego serca, w tym przedstawiciele świata sportu, kultury, medycyny, nauki, gospodarki, władz państwowych i samorządowych. Ze względu na dotychczasowe duże zainteresowanie mediów, przedsiębiorstw oraz różnych środowisk, a także pozytywny odbiór społeczny Memoriału, zdecydowaliśmy się nadać przedsięwzięciu charakter cykliczny, na trwałe wpisując go w upowszechnianie społecznie ważnych akcji. Bez wątpienia do sukcesu, jaki odniosły poprzednie edycje Memoriału, przyczynił się Patronat Honorowy Pań Prezydentowych, w tym roku Memoriałowi patronują: Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa.

Wzorem poprzednich edycji, w czasie Memoriału odbędą się występy sportowców, artystów, konferencje medyczne i sportowe, pokazy ratownictwa, malarstwa emocjonalnego dzieci i młodzieży oraz  prezentacje fundacji charytatywnych z całego kraju. W latach ubiegłych miały miejsce występy gwiazd polskiej estrady, byli to: Mezo, Kasia Wilk, Ewelina Flinta, PIN oraz Feel. Tegoroczna edycja Memoriału będzie równie barwna, o organizację występów artystycznych zadbają między innymi pracownicy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, związani z Memoriałem od jego I edycji. Artyści swoimi koncertami podkreślają istotę upowszechniania akcji, propagujących ofiarność, często decydującą o ludzkim życiu.

Również sportowcy zaangażowani w przedsięwzięcie, poprzez uczestnictwo w Memoriale, wspierają statutowe cele Fundacji „Kropli Życia” im. Agaty Mróz-Olszewskiej, którymi są, między innymi, promocja ratowania życia osób cierpiących na nowotwory krwi i choroby pokrewne, a także niesienie pomocy potrzebującym. Drużynami, które dotychczas uczestniczyły w przedsięwzięciu były reprezentacje narodowe: Polski, Chorwacji, Serbii, Czech a także Mistrzynie i Vice Mistrzynie Polski, Mistrzynie Chorwacji i Vice Mistrzynie Hiszpanii. W tym roku odbędą się rozgrywki europejskiej czołówki w piłce siatkowej kobiet: Chorwacji, Słowacji, Rosji – aktualnych Mistrzyń Świata oraz naszej drużyny narodowej. Ponadto, tradycyjnie przez trzy dni będzie prowadzona akcja honorowego krwiodawstwa oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego, organizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Natomiast najofiarniejsi zostaną nagrodzeni medalami i statuetkami „Kropli Życia”.

Memoriał Agaty Mróz - Olszewskiej

www.memorialagaty.pl | info@memorialagaty.pl
Fundacja „Kropla Życia” im. Agaty Mróz-Olszewskiej

41-400 Mysłowice, ul. Mikołowska 29 | tel./fax: (0-32) 317-14-44; (0-32) 317-14-86

©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna