Fundusz małych grantów transgranicznych I międzyregionalnychPobieranie 39.48 Kb.
Data05.05.2016
Rozmiar39.48 Kb.

FUNDUSZ MAŁYCH GRANTÓW

TRANSGRANICZNYCH I MIĘDZYREGIONALNYCH

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Wydział Nauk Społecznych

Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej POMOST

oraz


Instytut Pedagogiki UG

zapraszają na

Międzynarodową Konferencję

Drama jako dialog na rzecz zmiany edukacyjno-społecznej

Gdańsk, WNS UG, ul. Bażyńskiego 4a, 17-18 maja 2010

Celem konferencji jest prezentacja wstępnych rezultatów badań nad dramą prowadzonych z udziałem pracowników UG oraz przekazanie dobrych praktyk stosowania dramy przez nauczycieli, pedagogów, terapeutów, artystów i animatorów społecznych sprawdzonych w ramach projektów badawczych. Tematem przewodnim wykładów, prezentacji i warsztatów jest dialog oraz te elementy teatru, które go uczą i promują przyczyniając się do zmian indywidualnych i społecznych.
Program konferencji:
17.05. 2010 (poniedziałek) - Drama a kluczowe kompetencje lizbońskie w edukacji
8.30 rejestracja uczestników
9.00 -10.30 sesje warsztatowe:

Susan Kennedy

Jak przygotować warsztat dramy jako dialogu edukacyjnego

część I


sala: C 202*

Jagoda Możdżer

Projekty teatralno-taneczne jako sposób na dialog wielokulturowy

sala: S 427*
Anne Nelson

Dramatopisarz: między dziennikarzem a terapeutą

część I


sala: A 302/303*


11.00 – 13.00 Sesja plenarna (sala: S 211)

11.00 – 11.45 Drama: strefa uczenia się między zaangażowaniem a dystansem

dr Stig Erikson11.45 – 12.30Kompetencje lizbońskie kolejne słowa klucze czy realne cele dla edukacji?

dr Jolanta Dyrda12.30 – 13.00Prezentacja metodologii i wstępnych wyników badań konsorcjum DICE nad dramą i kompetencjami lizbońskimi – mgr Karolina Rzepecka

i dr Adam Jagiełło-Rusiłowski
13.00 -14.00
Sesje plakatowe:

Joanna Trzepanowska

sala: A 302Agnieszka Grewling-Stolc sala: C 201

Oktawia Gorzeńska

sala: C 20314.00 – 14.45

Susan Kennedy

Planowanie warsztatu dramy

Część II sala C202Monica Raponi

Accademia Teatrale di Roma

sala: S 427Ewa i Elżbieta Okroy

sala: S 424Aleksandra Chodasz i Małgorzata Winiarek-Kołucka, Stowarzyszenie Praktyków
Dramy STOP-KLATKA
Metoda dramy stosowanej w praktyce

Sala S 21114.45 – 15.30
Ingrida Vaitkiene

Baltų ainiai

sala: S 424Marzena Nieczuja- Urbańska

sala: S 427dr Kristina Nero

Teatr Forum w praktyce (Peru)

sala: S 21116.00 – 17.00 – panel dyskusyjny: Drama w szkole – dekoracja czy uczenie przez dialog: prowadzenie prof. dr hab. Joanna Rutkowiak (sala: S 211)
17.30 – Spektakl grupy „W gorącej wodzie kompani” i studentów Accademia

Teatrale di Roma Sofia Amendolea (sala: A 311)


18 maja (wtorek) - Drama w uczeniu się organizacji i społeczności wobec zmiany
9.00-11.00 sesje warsztatowe*:


Abelard Giza

Humor jako angażowanie w dialog

sala: S 427*Anna van Otterloo

& Szymon Jachimek

Sztuka lobbowania na rzecz sztuki w edukacji

sala: S 211*Anne Nelson

Jak napisać sztukę dla i o tych, którzy przeżyli traumę

Część II

sala: A 302/303*


11.00 – 13.30 Sesja plenarna sala: S 211
11.00 –12.30Metodologia i przebieg badania doceniającego z użyciem dramy w szkołach artystycznych i stowarzyszeniach zaangażowanych społecznie artystów – Aleksandra Musielak (oraz uczestnicy badań z Włoch i Litwy )
12.30 – 13.30Nowe spojrzenie na kształcenie artystów i animatorów – wnioski z międzynarodowych badań doceniających z użyciem dramy – Anne van Otterloo i dr Adam Jagiełło-Rusiłowski
13.30 – 14.30 – przerwa
14.30 – 16.00 – panel Jak przywrócić sztuce należne miejsce w innowacji społecznej

i podsumowanie konferencji – dr Anne Nelson


Warsztaty

11.30-13.30 Wojciech Tremiszewski

Improwizacja teatralna jako trening dialogu

sala: A 302/303
11.30-13.30 Aldona Żejmo-Kudelska i Alicja Jaskulska "Teatr w edukacji jako forma pozytywnej profilaktyki" sala C 201

14.00 – 16.00 Natasza Pęcherzewska

i Karolina Siodmiak Choreoterapia: dialog w roli i ruchu

sala: S 427

Uwaga: udział w sesjach plenarnych jest otwarty dla wszystkich. Zasada dostępności miejsc dotyczy udziału w sesjach plakatowych i warsztatach niezaznaczonych gwiazdką. Udział w warsztatach zaznaczonych gwiazdką jest ograniczony dla osób zakwalifikowanych przez organizatorów na podstawie doświadczenia lub uzasadnienia potrzeb. We wszystkich przypadkach wymagane jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go mailem lub faksem.
Informacje o prowadzących:
Aleksandra Chowasz - trenerka dramy, absolwentka IPSiR (UW) i kursu dramy (University of Exeter), prezes Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA, autorka warsztatów i projektów edukacyjnych i profilaktycznych.

dr Jolanta Dyrda - adiunkt Instytutu Pedagogiki UG, kierownik Podyplomowego Studium Dramy Pedagogicznej UG, badacz problemów edukacyjnych uczniów z dysleksją. Zajmuje się również funkcjonowaniem i konsekwencjami „normy” w szkole.

dr Stig Erikson - profesor Bergen University College w Norwegii jest czołowym teoretykiem i badaczem dramy. Specjalizuje się w jej edukacyjnych zastosowaniach zwłaszcza jej angielskiej odmiany (Dorothy Heathcote) ze względu na techniki dystansowania się jako bezpiecznego badania rzeczywistości, które pozwala na konstruowanie nowej wiedzy. Jest członkiem konsorcjum badawczego Drama In Competences In Education (DICE).

Abelard Giza - aktor, scenarzysta, reżyser teatralny i filmowy, twórca Kabaretu „Limo” nagradzanego wielokrotnie Grand Prix na Festiwalu PAKA. Już jako licealista prowadził warsztaty teatralne (np. w Teatrze Wybrzeżak), zdobywca licznych nagród, w tym Sztorm Roku Gazety Wyborczej. Pisze teksty i występuje jako komik (stand up) na żywo oraz w programach TV.
Oktawia Gorzeńska – absolwentka Studium Dramy, nauczycielka polskiego w Gimnazjum nr 1 w Gdyni, koordynator innowacyjnych międzynarodowych projektów edukacyjnych. Jej modelowe lekcje metodą dramy były badane w ramach DICE
Agnieszka Grewling-Stolc - absolwentka Studium Dramy, wieloletnia koordynatorka programów edukacji kulturalnej związana z Pałacem Młodzieży i Teatrem Miniatura w Gdańsku. Jej praktyka była badana w ramach DICE.
Szymon Jachimek – aktor i reżyser teatralny (Wybrzeżak, Muflarz) i kabaretowy (Limo), instruktor teatralny, autor spektakli edukacyjnych, copywriter i komik telewizyjny (HBO, TVP) autor tekstów piosenek kabaretowych i aktorskich. Wraz z Anne van Otterloo pomoże uczestnikom warsztatu stworzyć utwór lobbujący na rzecz artystów.
dr Adam Jagiełło-Rusiłowski - adiunkt w Instytucie Pedagogiki UG, innowator społeczny – stypendysta Fundacji Forda (Uniwersytet Columbia) i Ashoki (INSEAD Business School), współautor projektów Teatru Wybrzeżak (Trójmiasto) i Europejskiej Fundacji Kultury (Amsterdam), praktyk i badacz dramy jako narzędzia zmiany społecznej.

Alicja Jaskulska

Trener dramy, trener warsztatu psychologicznego, absolwentka rocznych studiów na Wydziale Dramy (University of Exeter) oraz IPSiR UW. Współautorka projektów dramowych z obszaru profilaktyki i psychoedukacji. Autorka artykułów poświęconych dramie, organizatorka Międzynarodowych Konferencji Dramowych. Członek założyciel Stowarzyszenia STOP-KLATKA. Założycielka Drama Way Centrum Szkoleń i Rozwoju, www.dramaway.pl Poprowadzi warsztat, którego celem będzie przedstawienie metody TIE w sposób całościowy, w którym doświadczenie dramowe uzupełnione jest wykładem teoretycznym oraz przykładami praktycznych zastosowań. Podczas spotkania odwołamy sie do projektu "Wielogłos" poświęconemu profilaktyce picia alkoholu przez młodzież.

Halina Kasjaniuk - teatrolog, krytyk teatralny, współautorka książek z historii teatru /mi.n. Gdańsk Teatralny, Teatr Polski, Litwy i Rosji XX wieku/, dyrektor artystyczny i koordynator Międzynarodowego Festiwalu Zdarzenia im. Józefa Szajny, instruktor teatralny, legitymuje się wieloletnim i bogatym doświadczeniem w pracy z aktorami, reżyserami i scenografami, edukator młodzieży, prezes Stowarzyszenia Integracji Humanistycznej POMOST.

prof. Susan Kennedy - wykładowca Konserwatorium Opery i Dramatu w Dublin Institute of Technology (Irlandia). Ma za sobą karierę śpiewaczki, reżyserki oraz prezenterki TV.

W ramach swojego warsztatu przedstawi proces planowania pracy w roli, z tekstem tak, by uczestnicy zaangażowali się we wzajemne uczenie.


Jagoda Możdżer - aktorka, reżyserka i choreograf. Ekspert w dziedzinie dialogu międzykulturowego, autorka projektów zrealizowanych z artystami, młodzieżą i dziećmi z wielu stron świata, stypendystka Rządu Republiki Indonezji. Liderka Teatru Tańca SENDRATARI DAMAI. Zaproponowany warsztat to praktyczny trening twórczości realizowany poprzez wychodzenie poza „tu i teraz” . To szansa osobistego doświadczenia, uruchomienia własnego potencjału emocjonalnego, dynamizującego w kolejnym etapie pracę z dziećmi, młodzieżą, czy też twórczymi grupami dorosłych. Niekonwencjonalne metody pracy obejmują elementy technik tanecznych Dalekiego Wschodu, inspirują bogactwem odległych kultur, pięknem muzyki różnych rejonów świata. www.jmozdzer.com

Aleksandra Musielak – psycholog, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Wydział Zamiejscowy w Sopocie, praktyk dogoterapii, menadżer kultury, członek Stowarzyszenia Integracji Humanistycznej POMOST.

dr Anne Nelson - adiunkt na Wydziale Spraw Publicznych i Międzynarodowych, Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, dziennikarka wojenna, pisarka i dramatopisarka. Jej książka Murder under two flags stała się scenariuszem filmu, w którym w rolach głównych zagrali Kevin Spacey i Robert Duvall. Jej sztuka The Guys (Chłopcy) miała premierę 3 miesiące po atakach 11 września na Nowy Jork z Sigourney Weaver and Bill’em Murray’em w rolach głównych. Sztuka została wystawiona w 48 stanach Ameryki i 12 krajach, w 2002 miała swoją wersję radiową i filmową. Jej warsztat będzie oparty na doświadczeniu pisania Chłopców i zademonstruje proces kameralnej pracy z osobami, które przeżyły traumę, utraciły w tragedii bliskich. Tak jak pisanie mów pogrzebowych było radzeniem sobie ze stratą, ujęcie przeżyć w narrację i dialogi dramatu może służyć leczeniu pojedynczych osób, ale także edukacji całych społeczności jako odbiorców sztuki.

dr Kristina Nero – adiunkt w Katedrze Skandynawistyki UG, instruktor dramy, reżyseruje spektakle ze studentami w języku szwedzkim. Zanim doktoryzowała się w Szwecji, spędziła wiele czasu badając różnorodne interwencje artystyczne w gettach Ameryki Południowej. W szczególności badała praktykę Augusto Boala. Zaprezentuje swoje badania teatru pracującego z wykluczoną młodzieżą z Peru.
Marzena Nieczuja-Urbańska - aktorka Teatru Wybrzeże, animatorka licznych projektów teatralnych z uzdolnioną lub społecznie zagrożoną młodzieżą (Teatr Wybrzeżak, Cenicienta), reżyser spektakli edukacyjnych, pieśniarka FADO. W Gimnazjum nr 16 prowadzi warsztaty teatralne, które także były badane w ramach DICE.
Ewa i Elżbieta Okroy – filozofki, doktorantki Wydziału Nauk Społecznych, animatorki kultury związane z Centrum Kultury „Łaźnia”, trenerki Nastoletniej Batalii Przedsiębiorczości. Prowadzą zajęcia z dramy w Społecznym Gimnazjum w Wejherowie, które także były badane w DICE.
Anne van Otterloo – menedżer kultury, konsultant projektów unijnych Kunstenaars & Co w Amsterdamie, ekspert i trener metody Appreciative Inquiry wykorzystującej elementy sztuki do innowacji i uczenia się całej organizacji. Posiada ogromne doświadczenie pozyskiwania środków i lobbowania na rzecz edukacji kulturalnej i sztuki dla spójności społecznej. Poprowadzi warsztat demonstrujący innowacyjny proces przekonywania „VIPów” do wspierania inicjatyw artystów jako liderów i „poruszaczy” zmian społecznych.
Natasza Pęcherzewska – pedagog, tancerka i choreograf, specjalistka edukacji twórczej i kinezjologii, praktyk dogoterapii, wykładowca w Instytucie Pedagogiki UG
Monica Raponi – scenograf, przedstawiciel Accademia Teatrale di Roma Sofia Amendolea (Rzym, Włochy) - akademii teatralnej kształcącej w zakresie sztuki dramatycznej, zarówno klasycznej jak i eksperymentalnej. Akademia współpracuje z instytucjami kultury w całej Europie (m.in. Niemcy Polska, Rosja, Szwajcaria) i realizuje projekty, do których angażuje osoby z grup wykluczonych społecznie (m.in. emigranci, prostytutki). Accademia Teatrale di Roma Sofia Amendolea jest partnerem projektu.
prof. dr hab. Joanna Rutkowiak - filozof edukacji, autorka licznych publikacji naukowych, wychowawca całego pokolenia pedagogów, wnikliwy badacz zmian zachodzących w polskiej szkole, ekspert licznych projektów innowacji w edukacji.
Karolina Rzepecka - pedagog i doktorantka pedagogiki o polityce Wydziału Nauk Spolecznych UG, interesuje się „gender studies”, koordynuje polskie badania DICE.

Karolina Siodmiak – psycholog, specjalistka arte-terapii oraz terapii GESTALT, asystent w Zakładzie Wczesnej Edukacji Instytutu Pedagogiki UG
Wojciech Tremiszewski - aktor i reżyser teatralny (Wybrzeżak, Muflarz) i kabaretowy (Limo), dramatopisarz, założyciel W Gorącej Wodzie Kompani, pedagog dramy, animator licznych projektów edukacji poprzez teatr, komik telewizyjny i radiowy.
Joanna Trzepanowska – nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 20 w Gdańsku, absolwentka programu Teatr z Klasą, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w ramach którego reżyserowała spektakl Romeo i Julia. Spektakl ten wraz z interaktywnym warsztatem był objęty badaniem DICE.
W Gorącej Wodzie Kompani – niezależna grupa improwizatorów wcześniej związanych z Teatrem Wybrzeżak. Uprawiają taką formę przedstawienia, w którym aktorzy grają bez przygotowanego wcześniej scenariusza. Widzowie narzucają, podpowiadają, sugerują kierunki, w których rozwijają się postaci i fabuła. Ta twórcza współpraca owocuje niepowtarzalnymi przedstawieniami.
Małgorzata Winiarek-Kołucka - absolwentka Szkoły Liderów Organizacji Pozarządowych i Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; prowadzi zajęcia dotyczące  programów edukacyjnych i profilaktycznych, jest członkinią zarządu Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA.

Ingrida Vaitkiene – nauczycielka, przedstaiwicel partnera projektu organizacji Baltų ainiai z Litwy. Baltų ainiai poszukuje interesujących sposobów spędzania wolnego czasu, zachęca do nawiązywania współpracy pomiędzy młodymi ludźmi z różnych krajów, prowadzi zajęcia artystyczne, fizyczne, stymuluje niezależność i chęć nabywania nowych umiejętności. Dzięki szerokiej gamie działań Baltu ainiai przeciwdziała patologiom społecznym wśród młodzieży. Co roku realizuje krajowe i międzynarodowe projekty z udziałem Czechów, Polaków, Norwegów i Łotyszy.
Aldona Żejmo-Kudelska - trener warsztatu rekomendowany przez PTP (Polskie Towarzystwo Psychologiczne) i STOP (Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych), absolwentka IPSiR UW. Uczestnik szkoleń organizowanych przez British Association of Dramatherapists (Londyn). Praktyk dramy; współtwórczyni profilaktycznych projektów dramowych i teatralnych (teatr ze społecznością lokalną, teatr w edukacji). Autorka artykułów na temat dramy, współorganizator dwóch Międzynarodowych Konferencji Dramowych (2003 i 2007). Członek założyciel, a w latach 2004-2008 Prezes Stowarzyszenia STOP-KLATKA. Współzałożyciel Drama Way Centrum Szkoleń i Rozwoju www.dramaway.pl (opis warsztatu patrz Alicja Jaskulska)


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna