Gazetka uczniów psp w Szewnie n spis treśCIPobieranie 78.44 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar78.44 Kb.
Nasza szkoła

jest wesoła !!!Gazetka uczniów PSP w Szewnie

N
SPIS TREŚCI
2-4. Ciekawostki z życia szkoły.

5. Humorek ze szkolnej ławki.

6. Zagadki XXI wieku.

7-8.Automaniak.

9. Sport to zdrowie.

10. Kinomania czyli hit czy kit.

11. Tajemniczy świat zwierząt.

12- 13. Z historii gier komputerowych.

Kupon nieprzygotowania.
r 6/2014


Witamy serdecznie wszystkich uczniów, czytelników naszej gazetki. Chcielibyśmy, aby każdy uczeń naszej szkoły mógł w naszym pisemku znaleźć Coś dla siebie. Dlatego staramy się pisać o tym co Was interesuje. Każdy kto interesuje się sportem, muzyką, komputerami, czy też historią znajdzie tutaj coś dla siebie. Będziemy również informować was o tym co ważnego i ciekawego dzieje się w naszej szkole. Jeżeli masz ciekawe pomysły i chciałbyś spróbować swych sił jako dziennikarz serdecznie Ciebie zapraszamy ! Dołącz do nas i zostań członkiem naszej redakcji. Przyjdź na zajęcia kółka dziennikarskiego prowadzone przez panią Martę Łukasik, które odbywają się w każdy wtorek o godz. 7:15.


MŁODZI REDAKTORZY

Natalia Gajewska . Norbert Grabowski,

Konrad Kasprzyk ,Kacper Baran, Szymon Stojek , Kamil Bielański,

Wiktoria Burek, Sylwia Boroń, Klaudia RdzanekWiadomości z ostatniej chwili:
Konkurs czytelniczy już rozstrzygnięty!

Szóstoklasiści już po sprawdzianie, wreszcie mogą odetchnąć!TYLKO W TYM NUMERZE WYBRANE ZADANIA ZE SPRAWDZIANU!
Życzenia ciepłe jak tchnienie wiosny, składamy wszystkim w ten czas radosny,

niech wszystkie troski będą daleko, a dobro płynie szeroką rzeką.

Życ


Zenia walętynkow

DZIEŃ KOBIET

7 marca hucznie obchodziliśmy Dzień Kobiet.

Każda dziewczynka dostała kwiatka, którego przypinała do bluzki.

Nie obyło sie bez życzeń, wszyscy uczniowie mogli napisać je na kartach przypiętych do blejtramu.

Dziewczyny z każdej klasy dostały drobne upominki.

Dzień kobiet to wyjątkowe święto, a tym razem obchodzone było w bardzo miły sposób.

Wszystkie dziewczynki i kobiety mogły poczuć się tego dnia wyjątkowo.

W szkole panowała bardzo miła i radosna atmosfera.Wiktoria Burek i Sylwia Boroń kl. Vb

21 MARZEC DNIEM SZALONEJ FRYZURY

Pierwszy dzień wiosny rozpoczął się u nas w szkole bardzo nietypowo- z racji tego, iż każdy z nas lubi czasem poddać się nutce ekstrawagancji i szaleństwa postanowiliśmy wykorzystać to i tym razem zupełnie inaczej przywitać nową porę roku.

W tym dniu pozwoliliśmy sobie na chwilowe odejście od konwencji szkolnych, by nasza brać uczniowska miała okazję zaprezentować się w oryginalnej fryzurze i niecodziennym stroju. Uczesania i ubiór jednoznacznie udowodniły, że dzieci mają wspaniałą inwencję twórczą, niektóre, stworzyły na swoich głowach wręcz prawdziwe dzieła sztuki, których dopełnieniem stały się niecodzienne, oryginalne stroje.

Dzień minął bardzo szybko, a towarzysząca mu przy tym dobra zabawa przepełniona radością i uśmiechem, sprawiła, że każdy opuścił mury szkoły bardzo szczęśliwy i z tym optymistycznym akcentem rozpoczął pierwszy weekend wiosny.


19 MARCA DNIEM WYSTĘPU ZESPOŁU

Specjalizuje się on w muzyce latynoamerykańskiej i hiszpańskiej. Jego członkowie opowiadali o instrumentach i ich pochodzeniu. Zespół rozbawił widownie rytmami meksykańskimi, brazylijskimi. Zachęcał dzieci do wspólnego śpiewania, grania i tańczenia. Pod koniec koncertu zaśpiewali

piosenkę "Nosa'' .Po zakończeniu widowiska muzycy rozdawali autografy.


Szymon Stojek kl 5 b i Kamil Bielański kl 5 b


1KWIETNIA- SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

Nasi szóstoklasiści już po sprawdzianie. Stwierdzili, że nie był trudny, ich optymizm nas cieszy i miejmy nadzieję, że wyniki będą równie dobre jak ich nastroje …KONKURS CZYTELNICZY JUŻ ROZSTRZYGNIĘTY!

Dnia 10 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy ogłoszony 5 tygodni temu. Zadaniem uczniów było przeczytać powieść Kornela Makuszyńskiego „Awantura o Basię”.

Do konkursu zgłosiło się pięć osób – Wiktoria Burek (kl. Vb), Gabriela Kamińska

(kl. Va), Olga Rzepka (kl. Va), Kamila Kiliańska (kl. Va) oraz Mateusz Wójcik (kl. IV b).

Wszyscy uczniowie byli świetni, ale jak to w konkursach bywa, musi wygrać najlepszy.

A oto wyniki:I miejsce – Wiktoria Burek

II miejsce – Gabriela Kamińska

III miejsce – Mateusz Wójcik

Gratulujemy i zachęcamy do udziału w konkursach szkolnych!

-Co chodzi i stuka po suficie ??

- Mucha z nogą w gipsie !!

Przychodzi misio do sklepu i mówi:

-Poproszę słoiczek miodu.

-Nie ma.
-No to marchewkę.


-Też nie ma.
-A jest kapusta?
-Też nie ma.
Zły miś postanowił, że przyjdzie jutro.
Następnego dnia wchodzi do sklepu i pyta:
-Jest miód?
-Przecież mówiłem, że nie ma!- krzyknął złośliwie sprzedawca.
-No to co jest?- pyta niedźwiedź.
-Nic nie ma!!!
-No to dlaczego nie zamkniecie tego sklepu?
-Ponieważ...nie ma kłódki !!!

Wchodzi facet do gabinetu lekarskiego z rybką i mówi:


- Kicha.
- Jaka kicha? - pyta lekarz.
- Rybka kicha - odpowiada facet.
- Ale ja nie zajmuję się zwierzętami.
Na to facet:
- Jak to nie? Kolega mówił, że mu pan raka wyleczył!

Klaudia Rdzanek kl.5bMicrosoft-jedno z największych na świecie przedsiębiorstw z branży technologii informacyjnych. Najbardziej znane jako producent systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows i oprogramowania biurowego Microsoft Office. Spółka publiczna z siedzibą w Redmond w stanie Waszyngton. Założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. W 2012 roku przedsiębiorstwo posiadało 10 000 patentów. Przeciętne wynagrodzenie pracowników to 106 tys. dolarów rocznie. Od 2014 r. prezesem firmy jest Satya Nadella, który zastąpił na tym stanowisku Steve'a Ballmera.

Historia od 1975-1985 początki

Przedsiębiorstwo zostało założone w roku 1975 w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk przez Billa Gatesa i Paula Allena w celu wyprodukowania i sprzedaży interpretera języka BASIC. Pierwsze międzynarodowe biuro zostało założone 1 listopada 1978 w Japonii. 1 stycznia 1979 siedziba spółki przeniosła się do Bellevue w Waszyngtonie. Steve Ballmer dołączył 11 czerwca 1980, a później Bill Gates został prezesem.

DOS jest pierwszym produktem, który przyniósł spółce prawdziwy sukces. 12 sierpnia 1981 po nieudanych negocjacjach z Digital Research, IBM złożył zamówienie w Microsofcie na wersję systemu CP/M do wykorzystania w komputerach IBM PC. Po tym Microsoft nabył klona CP/M – 86-DOS od Seattle Computer Products i nazwał go PC-DOS. Widząc dominację na rynku klonów IBM PC Microsoft postanowił rozpocząć agresywny marketing MS-DOS dla klonów IBM PC, dzięki czemu Microsoft z małego przedsiębiorstwa wyrósł na jeden z największych koncernów w branży informatycznej

do 1985-1995:OS/2 i Windows

W sierpniu 1985 Microsoft i IBM współpracowały nad stworzeniem systemu operacyjnego OS/2. 20 listopada 1985 odbyła się premiera Windows 1.0 – nakładki graficznej na system MS-DOS.

W 1989 roku Microsoft wprowadził jeden ze swoich sztandarowych produktów – pakiet biurowy Microsoft Office. Był to oddzielny pakiet aplikacji biurowych takich jak Microsoft Word czy Microsoft Excel. 22 maja 1990 Microsoft przedstawił system Windows 3.0. Nowa wersja Windows zawierała uproszczony graficzny interfejs użytkownika i tryb chroniony kompatybilny z procesorem Intel 80386. W ciągu dwóch tygodni sprzedano 100 000 egzemplarzy. Windows przynosił więcej zysków niż OS/2, więc przedsiębiorstwo zdecydowało przenieść swoje aplikacje na Windows.

W czasie przejścia z MS-DOS na Microsoft Windows sukces Microsoft Office nie pozwolił znaleźć twardego gruntu takim aplikacjom jak Word Perfect i Lotus 1-2-3. Ostatecznie Microsoft Office stał się dominującym pakietem biurowym na rynku z udziałem znacznie przewyższającym konkurencję.

W 1993 Microsoft przedstawił Windows NT 3.1 z interfejsem takim samym jak Windows 3.1, ale opartym na zupełnie innym jądrze. W 1995 odbyła się premiera Windows 95. W ciągu czterech dni sprzedano milion egzemplarzy. Przedsiębiorstwo udostępniło przeglądarkę Internet Explorer 1 w dodatku Microsoft Plus!.
Szymon Stojek, Kamil Bielański

Citroen DS5 R

Podczas salonu samochodowego w Pekinie (20-29 kwietnia br.) Citroen zaprezentuje prototyp modelu DS 5LS w wersji R, zasilanej 300-konnym silnikiem 1.6 turbo.

O DS 5LS pisaliśmy kilka tygodni temu (więcej informacji). Model powstał z myślą o nabywcach z Państwa Środka, którzy - podobnie jak mieszkańcy USA - przepadają za sedanami. Przepadają też za Citroenami z linii modelowej DS, które są w Chinach sprzedawane w osobnych salonach. Do konkurentów DS5 LS należy m.in. Audi A3 Limousine.

Podczas najbliższych targów w Pekinie francuski producent zaprezentuje koncepcyjny model DS5 LS R, zaopatrzony w 1,6-litrową, turbodoładowaną jednostkę benzynową, znaną z wielu modeli koncernu PSA. W "erce" ma ona generować moc 300 KM i monstrualny - jak na tę pojemność - maksymalny moment obrotowy o wartości 400 Nm. Silnik napędza przednie koła za pośrednictwem zautomatyzowanej skrzyni biegów.


Do kompletu Citroen DS5 LS R otrzymał usztywnione i obniżone o 15 mm zawieszenie, mocniejsze hamulce, 20-calowe obręcze, matowy lakier, elementy dekoracyjne karoserii i deski rozdzielczej z włókien węglowych oraz tapicerkę ze skóry i alcantary.
Na razie nie wiadomo, czy DS5 LS R trafi do produkcji. Nie wiadomo też, czy model DS5 LS w "cywilnych" wersjach zawita do Europy.


Datsun on-Do - na bazie Łady

Datsun prezentuje kolejny tani model - tym razem jest to sedan on-Do, stworzony z myślą o nabywcach z Rosji.

Datsun on-Do powstał w oparciu o podzespoły Łady Granty i będzie produkowany w Togliatti. Poza zmianami w wyglądzie karoserii model otrzymał nową deskę rozdzielczą. Jego atutem ma być przestronna kabina (nadwozie mierzy 433,7 cm długości, 170 cm szerokości i 150 cm wysokości przy rozstawie osi równym 247,6 cm) oraz pojemny, 530-litrowy bagażnik. Pod maskę trafi 87-konny silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra, połączony z 5-biegową skrzynią manualną.

Ceny on-Do mają rozpoczynać się poniżej 400 tys. rubli, czyli około 34 tys. zł. Sprzedaż on-Do ruszy w Rosji latem br.


Kacper Baran kl. VI b


Wrotkarstwo (rolkarstwo)


Wrotkarstwo – dyscyplina sportowa (chętnie i często uprawiana dla celów typowo rekreacyjnych), pokrewna łyżwiarstwu. Do poruszania się wykorzystywane są tu specjalne "buty na kółkach". Wyróżnia się dwa typy wrotek – dwuśladowe (tradycyjne) i jednośladowe Z tych samych korzeni, co wrotkarstwo, wyłoniły się hulajnoga i deskorolkarstwo.
Natalia Gajewska kl. V b

„Stoker”


Film opowie o ekscentrycznej nastolatce Indii Stoker, którą po śmierci ojca czeka spotkanie z niewidzianym od lat, tajemniczym wujkiem - wampirem. 
India Stoker (Mia Wasikowska) ma zaledwie 18 lat, gdy traci w wypadku ojca, będącego też jej najlepszym przyjacielem. To tragiczne wydarzenie niszczy życie jej rodziny. Dziewczyna udaje niewzruszoną, czym maskuje ból i chroni swoją wrażliwość, którą rozumiał tylko zmarły Richard (Dermot Mulroney). 
Zrozpaczona India zbliża się do swego stryja Charliego (Matthew Goode), który niespodziewanie przyjeżdża na pogrzeb brata i postanawia zostać z Indią i jej niestabilnie emocjonalnie matką, Evie (Nicole Kidman). Mimo że dziewczyna początkowo nie ufa stryjowi, czuje się nim zafascynowana i powoli odkrywa, jak wiele ich łączy.
Charlie stopniowo odkrywa się przed Indią, a ona dochodzi do wniosku, że jego przyjazd to nie przypadek. Stryj ma być jej przewodnikiem prowadzącym ją ku jej niezwykłemu przeznaczeniu.
    Główne role zagrali Mia Wasikowski („Alicja w Krainie Czarów”), Matthew Goode („Samotny mężczyzna”), Dermot Mulroney („J.Edgar”), Phyllis Somerville („Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”), Alden Ehrenreich („Tetro”),  Lucas Till („X-Men : Pierwsza klasa”) i Nicole Kidman („Godziny”).
To pierwszy anglojęzyczny film koreańskiego reżysera Park Chan-Wooka. Scenariusz napisał aktor Wentworth Miller (serial „Skazany na śmierć”), producentami są Michael Costigan oraz Ridley i Tony Scott. Za zdjęcia odpowiada Chung-hoon Chung („Oldboy”), za scenografię Therese DePrez („Czarny łabędź”). Montaż to dzieło Nicolasa de Totha („Suma wszystkich strachów”), muzykę skomponował Clint Mansell („Truman Show”). Kostiumy zaprojektowali Kurt Swanson i Bart Mueller.

Norbert Grabowski kl. VI bSamojedSamojed

Rasa psa


Samojed – rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów pracujących. Typ lisowaty. Nie podlega próbom pracy


Długość życia: 12 do 14 lat

Pochodzenie: Rosja

Kategoria nadrzędna: Pies domowy

Waga: Samiec: 20–32,5 kg, Samica: 17–25 kg

Wysokość w kłębie: Samiec: 54–60 cm, Samica: 50–56 cm


Doom 3
Informacje:

Doom 3 – gra komputerowa z gatunku first-person shooter, wyprodukowana przez idSoftware i wydana w 2004 roku przez Activision. Jest to trzecia część z serii gier Doom. Akcja gry dzieje się w 2145 roku w bazie Union Aerospace Corporation (UAC) na Marsie.

Do gry na początku 2005 roku został wydany dodatek Doom 3: Resurrection of Evil Silnik graficzny Dooma 3, po wprowadzeniu doń poprawek, został wykorzystany przez RavenSoftware w grze Quake 4, a następnie przez Human Head Studios w grze Prey.Fabuła: Akcja gry toczy się na Marsie, w wielkim ośrodku badawczym Union Aerospace Corporation (UAC). Korporacja ta wcześniej zajmowała się eksploracją kosmosu i rozwojem biotechnologii, lecz postanowiła poszerzyć swą działalność o archeologię. Stało się to po odkryciu na Marsie szczątków obcej cywilizacji, które wskazują na jej wysoki poziom rozwoju. Bohater, w którego wciela się gracz, to nowo przybyły na planetę żołnierz piechoty morskiej, który właśnie rozpoczyna swą służbę dla korporacji jako ochroniarz. Jego bezpośrednim przełożonym zostaje sierżant Kelly. Niedługo po przylocie przydziela mu on zadanie znalezienia naukowca, który zaginął bez wieści, po udaniu się w kierunku opuszczonego laboratorium. Gdy marine odnajduje mężczyznę, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Kompleks UAC zostaje zaatakowany, urywa się kontakt z dowództwem, a odnaleziony naukowiec zamienia się w krwiożerczego potwora. Okazuje się, że podczas eksperymentów z teleportacją przypadkowo otwarto portal do innego wymiaru, z którego Mars zaatakowała armia demonów. Kelly wydaje marine rozkaz udania się do centrum komunikacyjnego i wezwania posiłków z Ziemi. Na drodze stają mu jednak wysłannik zarządu firmy Elliot Swann i jego ochroniarz, Campbell. Twierdzą, że diabelska armia kierowana przez doktora Malcolma Betrugera może wykorzystać statki floty ratunkowej do transportu na Ziemię. Marine samotnie wyrusza do walki z potworami, cały czas ścigając Swanna i Campbella. Stara się przetrwać w kompleksie do czasu przybycia posiłków i zamknąć portal do piekła. Gra posiada klimat, ponieważ po otwarciu wrot, gdy wracamy, wszystko co się rusza jest nie koniecznie zaprzyjaźnione z nami. Dlatego naszym zadaniem jest strzelać do wszystkiego żywego (i nie tylko).
Postacie:

Doom Marine – główny bohater gry, w którego wciela się gracz. Jest to anonimowy pracownik ochrony, który niedawno przyleciał na Marsa Dr. Malcolm Betruger – główny czarny charakter gry. Jest jednym z głównych naukowców w bazie UAC Doradca Elliot Swann – wysłannik zarządu UAC, monitoruje badania Dr. Betrugera. Próbuje jednak dowiedzieć się faktów niewygodnych dla naukowca Jack Campbell – lojalny człowiek i osobisty ochroniarz Swanna

Sierżant Thomas Kelly – kierownik ochrony próbujący powstrzymać inwazję demonów.
Konrad Kasprzyk kl. VI b

…………………………………………………………………………………………………………………………

str.


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna