Geoffrey Rush Robert Jim Sturgess Claire Sylvia HoeksPobieranie 44.05 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar44.05 Kb.
PRZEDSTAWIA FILM:

KONESER”


(THE BEST OFFER)
PREMIERA KINOWA: 2 SIERPNIA 2013

OBSADA

Virgil Oldman Geoffrey Rush

Robert Jim Sturgess

Claire Sylvia Hoeks

Billy Donald Sutherland

Fred Philip Jackson

Lambert Dermot Crowley

Sarah Liya Kebede


REALIZATORZY

Scenariusz i reżyseria Giuseppe Tornatore

Muzyka Ennio Morricone

Zdjęcia Fabio Zamarion

Kostiumy Maurizio Millenotti

Scenografia Maurizio Sabatini

Dekorator wnętrz Raffaella Giovannetti

Charakteryzacja Luigi Rocchetti

Montaż Massimo Quaglia

Kierownik produkcji Guido De Laurentiis

Producent Isabella Cocuzza

Arturo Paglia

dla Paco Cinematografica


we współpracy z WARNER BROS.ENTERTAINMENT Italia

we współpracy z UniCredit
PREMIERA KINOWA: 2 SIERPNIA 2013

PRODUKCJA: WŁOCHY

DOZWOLONY OD LAT: 15

CZAS TRWANIA: 124 MINUTY


www.monolith.pl

Koneser” to intrygująca opowieść o  mężczyźnie, który od lat ma absolutną kontrolę nad  swoim światem ekspertów i kolekcjonerów najdroższych dzieł sztuki, ale staje się zabawką w rękach tajemniczej klientki. Bohater wiedzie samotniczą egzystencję wśród luksusu płócien starych mistrzów i piękna włoskich pałaców,  pewien, że nic nie zakłóci jego ustabilizowanego życia i nie zagrozi głęboko skrywanym sekretom. Gdy jego uporządkowany świat zaczyna burzyć pojawienie się młodej i pięknej kobiety, tytułowy Koneser  odkrywa emocje, jakich nigdy nie dostarczyłaby


mu największa aukcja jego kariery.


SYNOPSIS

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) jest samotnym człowiekiem kultury, którego niechęć do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi – zwłaszcza kobietami – pasuje do jego głębokiej obsesji na punkcie zajęcia, którym się trudni. Virgil jest bowiem profesjonalnym handlarzem antykami, który nigdy nie pozostawał w bliższej relacji


z drugą osobą. Wyjątku nie stanowi nawet Robert (Jim Sturgess), jego bliski przyjaciel – młody, energiczny i niezwykle utalentowany restaurator urządzeń mechanicznych pochodzących z minionych epok.
W dniu swoich sześćdziesiątych trzecich urodzin, Virgin otrzymuje telefon od młodej kobiety, która prosi go o rzeczową wycenę dzieł należących do jej rodziny. Kiedy ma dojść do ich pierwszego spotkania, tajemnicza dziewczyna nie zjawia się.
Z nieznanych powodów kobieta nalega jednak, by doświadczony ekspert bliżej przyjrzał się jej sprawie.
Virgil wielokrotnie ma ochotę zrezygnować ze zlecenia, które nie wydaje się niczym innym jak tylko kłopotliwym bałaganem. Za każdym razem, tajemnicza, zamknięta w swoim obsesyjnym świecie młoda kobieta, nakłania go do kontynuowania pracy. Dzięki temu, dotychczasowe, spokojne życie handlarza antykami nabierze niezwykłego tempa. Przy pomocy swojego przyjaciela, Roberta, Virgil nauczy się
– krok po kroku – jak zdobyć serce młodej, bojącej się świata kobiety. Główny bohater odnajdzie w sobie emocje, które na zawsze odmienią jego spokojne życie.

O FILMIE
„Koneser” jest filmem o sztuce, która jest wynikiem miłości oraz o miłości, która jest wytworem sztuki. Fascynacja piękną kobietą zmienia oblicze głównego bohatera
– jego sposób postrzegania świata i otwartość na związki z innymi. Intryga, w którą jest wplątany przypomina największe afery kryminalne. Świat sztuki przedstawiony w filmie jeszcze nigdy nie był tak ekscytujący.
Film w reżyserii Giuseppe Tornatore, autora takich filmów jak „Cinema Paradiso”
i „Malena”, laureata Oscara oraz nagrody jury w Cannes. W rolę pierwszoplanową wciela się Geoffrey Rush, znany polskim widzom z takich produkcji jak
„Piraci z Karaibów”, „Zakochany Szekspir” i „Blask”, za którą otrzymał Oscara
za najlepszą męską rolę pierwszoplanową. W 2011 roku aktor został ponownie nominowany do nagrody Akademii Filmowej za drugoplanową rolę w znakomitym filmie „Jak zostać królem”. Była to już jego czwarta nominacja w karierze.

Rushowi na planie partneruje Jim Sturgess („Kochanice króla”, „Across the Universe”). Polscy widzowie pamiętają go z kinowego hitu „Niepokonani”.
W drugoplanowej roli zobaczyć będzie można również, mającego za sobą ogromny dorobek filmowy, Donalda Sutherlanda („Duma i uprzedzenie”, „Parszywa dwunastka”, „Zwykli ludzie”). Sutherland był siedmiokrotnie nominowany do Złotych Globów. Statuetkę otrzymał dwa razy – za „Obywatela X” oraz „Na ścieżce wojennej”. Wspaniałą kobiecą kreację stworzyła Liya Kebede, pierwszoplanowa aktorka znana z niezwykle docenionego przez polską publiczność „Kwiatu pustyni”. W rolę pięknej i tajemniczej Claire wciela się Sylvia Hoeks, była top modelka, która obecnie uważana jest już za wschodzącą gwiazdę europejskiego kina.

„Koneser” to nie tylko znakomita reżyseria oraz doskonała obsada aktorska. Film współrealizowała prawdziwie oscarowa ekipa. Twórcą ścieżki dźwiękowej jest Ennio Morricone – autor muzyki do takich klasyków kina jak „Za garść dolarów” i „Dobry, zły i brzydki”. Scenografią zajął się Maurzio Sabatini („Życie jest piękne”), natomiast kostiumy stworzył nominowany do dwóch Oscarów Maurizio Millenotti („Hamlet“
i „Otello“), który odpowiadał również za kostiumy do „Pasji“ i „Maleny“. Film „Koneser” odniósł ogromny komercyjny sukces we Włoszech.

„Koneser” ukazuje piękno północnych Włoch jak żaden inny film. Akcja dzieje się
w bliżej nieokreślonym miejscu, kręconym w najpiękniejszych miastach pełnych tajemnic, ukrytych zakamarków oraz ciekawych ludzi. Ujęcia, kostiumy i scenografia zawierają całą esencję z uroku tamtych rejonów.

O TWÓRCACH
GIUSEPPE TORNATORE (reżyser, scenarzysta)

Urodził się w się w miejscowości Bagheria, nieopodal Palermo. Po wielu latach poświęconych pracy w teatrze, fotografii oraz produkcji licznych filmów dokumentalnych, zadebiutował jako reżyser. Był to film „The Professor”, do którego, wspólnie z Massimo De Rita, napisał również scenariusz. Międzynarodową sławę przyniosła mu produkcja „Cinema Paradiso”, która zdobyła Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.


Od tamtego momentu produkcje Tornatore regularnie zdobywały nagrody
na międzynarodowych festiwalach filmowych. W jego filmach pojawiali się najlepsi aktorzy świata: Gérard Dépardieu, Monica Bellucci, Ben Gazzara, Jacques Perrin, Marcello Mastroianni, Michèle Morgan, Sergio Castellitto, Laura Del Sol, Philippe Noiret, Tim Roth, oraz Michele Placido. Reżyser współpracował również z Romanem Polańskim, który zagrał rolę w filmie „Czysta formalność”.
FILMOGRAFIA:

1986 KAMORYSTA, reżyserski debiut, film inspirowany powieścią Giuseppe Marrazzo z niesamowitą grą aktorską Bena Gazzara, Laury Del Sol oraz Leo Gullotta.


1988 CINEMA PARADISO, z Philippe Noiret, Jacques Perrin oraz

Salvatore Cascio.


1990 WSZYSCY MAJĄ SIĘ DOBRZE z Marcello Mastroianni oraz Michèle Morgan.
1991 THE BLUE DOG, na podstawie powieści Tonino Guerra.
1994 WSZYSCY MAJĄ SIĘ DOBRZE, z Gerardem Dépardieu, Romanem Polańskim oraz Sergio Rubini.
1995 SPRZEDAWCA MARZEŃ, z Sergio Castellitto, Tizianą Lodato, Leopoldo Trieste.

1998 1990: CZŁOWIEK LEGENDA, z Timem Roth, Pruitt Taylor Vince, Melanie Thierry, Peterem Vaughn.


2000 MALÈNA, z Monicą Bellucci oraz Giuseppe Sulfaro.
2006 NIEZNAJOMA, z Xenią Rappoport, Michelem Placido.
2009 BAARIA, z Francesco Scianna oraz Margareth Madè.
2010 LENINGRAD, film dokumentalny.


ENNIO MORRICONE (muzyka)

Maestro Ennio Morricone urodził się w 1928 roku w Rzymie. Ukończył studia


na Akademii Muzycznej św. Cecylii w Rzymie w klasie kompozycji (1954), trąbki (1946) oraz orkiestry (1952). Jest bez wątpienia jednym z najlepszych włoskich kompozytorów naszych czasów. Pisał muzykę dla spektakli teatralnych, radia oraz telewizji. Od 1996 roku jest dyrektorem Narodowej Akademii Muzycznej w Santa Cecilia.
Artysta stworzył ścieżkę dźwiękową do ponad 400 filmów, wśród których znalazły się takie klasyki kina jak „Za garść dolarów” i „Dobry, zły i brzydki”. Od 1964 roku ściśle współpracował z reżyserem Sergio Leone oraz innymi znakomitościami włoskiego kina - Petri Pontecorvo, Bolognini, Bellocchio, Pasolini, Montaldo czy Patroni Griffi.
W 1988 roku współpracował również z Romanem Polańskim przy filmie „Frantic”.
Za swoją działalność filmową otrzymał niezliczoną ilość nagród – 2 wygrane
i 5 nominacji do Złotych Globów, 8 statuetek oraz 4 dodatkowe nominacje
do nagrody Davida di Donatello przyznawanej przez Włoską Akademię Filmową,
3 statuetki BAFTA. Kompozytor był również 5 razy nominowany do Oscara. Ostatni raz w 2001 roku za muzykę do filmu “Malena”, który współrealizował z Giuseppe Tornatore. W 2007 roku otrzymał Honorowego Oscara za całokształt twórczości.
Polskim słuchaczom kompozytor znany jest z występów w Stoczni Gdańskiej z okazji Festiwalu Solidarności w 2009 roku.
MAURIZIO MILLENOTTI (kostiumy)

Za swoje kostiumy Maurizio Millenotti był dwukrotnie nominowany do Oscara


– w 1987 roku za film „Otello” oraz w 1991 roku za „Hamleta”. Kostiumograf został również doceniony przez Włoską Akademię Filmową, która siedmiokrotnie nominowała go do nagrody Davida di Donatello. Statuetkę zdobył w 1999 roku,
za film współrealizowany z Giuseppe Tornatore, „1990: Człowiek legenda”.
Maurizio Millenotti (dodać nazwisko) był również dziewięciokrotnie nominowany
do nagrody Srebrnej Taśmy, przyznawanej przez Narodowy Syndykat Włoskich Dziennikarzy Filmowych. Tę prestiżową nagrodę zdobył aż cztery razy.
O OBSADZIE
GEOFFREY RUSH

Urodził się w Toowoomba w Australii. Karierę rozpoczął jako aktor teatralny, w latach 70-tych, grając w 17 spektaklach organizowanych przez Queensland Theatre Company. Edukację w kierunku aktorskim rozpoczął w Paryżu, w szkole mimów Jacques'a Lecoq. Cztery lata później Rush poznał Mela Gibsona, z którym dzielił apartament podczas przygotowań do spektaklu „Czekając na Godota”. Do połowy


lat 90-tych to właśnie teatr był głównym zajęciem australijskiego aktora.
Jego filmowa kariera rozpoczęła się w 1981 roku od australijskiej produkcji „Hoodwink”, jednakże przez 15 następnych lat zagrał w zaledwie 6 filmach, które
nie zapewniły mu sławy. W 1992 roku, z powodu przepracowania oraz braku rozwoju aktorskiej kariery, Geoffrey Rush przeszedł załamanie nerwowe. Do pracy powrócił
w 1994 roku, ale to dwa lata później nastąpił prawdziwy przełom. Pierwszoplanowa rola w filmie „Blask” nagrodzona została m.in. Oscarem, Złotym Globem, nagrodą BAFTA oraz wieloma innymi statuetkami. To wydarzenie otworzyło mu drzwi
do międzynarodowej kariery. Od tamtego momentu Rush regularnie występuje
w najlepszych światowych produkcjach, otrzymując nominacje do trzech Oscarów, czterech Złotych Globów (w tym jedną statuetkę za rolę w mini serialu telewizyjnym „Peter Sellers - Życie & Śmierć”), dwie nominacje i dwie zdobyte statuetki Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych oraz wiele innych nagród.
Najbardziej znane filmy, w których występował Geoffrey Rush to m.in. „Zakochany Szekspir”, „Zatrute pióro”, „Monachium”, „Candy” oraz „Piraci z Karaibów” i doskonale przyjęty przez polską publiczność, „Jak zostać królem”.


SYLVIA HOEKS

Sylvia Hoeks urodziła się 1 lipca 1983 roku w Holandii. W wieku 14 lat została zatrudniona przez agencję modelek Elite, z którą podróżowała po całej Europie przez kilka następnych lat. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła naukę w Szkole Teatralnej w Maastrich. W 2007 roku zagrała w filmie „Duska” w reżyserii Josa Stellinga. Ta rola przyniosła jej nagrodę Golden Calf (odpowiednik duńskiego Oscara).


Sylvia szybko została zauważona i doceniona przez reżyserów, zarówno teatralnych jak i telewizyjnych. Po dwóch latach dostała szansę zagrania pierwszoplanowej roli Jilii w filmie „The Storm”, który spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności,
a jej przyniósł nagrodę dla najlepszej aktorki. W 2011 roku aktorka zaprezentowana na Festiwalu Filmowym w Berlinie jako Shooting Star, jedna z bardziej obiecujących europejskich aktorek młodego pokolenia. Jej pierwszym międzynarodowym projektem była rosyjsko-niemiecko-duńska koprodukcja, „The Girl and Death”
w reżyserii Josa Stellinga.

DONALD SUTHERLAND

Z pochodzenia Kanadyjczyk, urodził się w Saint John. Naukę rozpoczął


na Uniwersytecie w Toronto, ale przeniósł się do London Academy of Music and Dramatic Art. Sutherland rozpoczął karierę aktorską grając głównie w horrorach
i dreszczowcach. Prawdziwą sławę przyniosła mu jednak rola w filmie „M.A.S.H.”
w 1970 roku, za którą otrzymał nominację do Złotego Globu. Statuetkę zdobył jednak dopiero w 1995 oraz 2003 roku za role w filmach „Obywatel X” i „Na ścieżce wojennej”. Łącznie kanadyjski aktor był nominowany do tej prestiżowej nagrody
8 razy.
Filmografia Donalda Dutherlanda jest niezwykle obszerna – aktor zagrał w ponad 130 produkcjach. Te najbardziej znane to m.in. „Złoto dla zuchwałych”, „Casanova Federico Felliniego”, „JFK”, „Obywatel X”, ” Włoska robota”, „Wzgórze nadziei”, „Dziewczyny z przemytu” czy „Pani Prezydent”.

JIM STURGESS

Aktor urodził się w Londynie. Niemalże od dziecka jest związany z aktorstwem. Grę w lokalnym teatrze rozpoczął już w wieku 8 lat. Jako 12-latek został członkiem National Youth Music Theatre. Nastoletniego Jima pociągała również muzyka.


15-letni Sturgess, razem z grupą kolegów założył kapelę, która występowała
w pubach i barach. Aby dostać pozwolenie na występy, członkowie grupy ukrywali swój prawdziwy wiek.
Studiował muzykę i występy na Uniwersytecie w Salford, nieopodal Manchesteru. Miasto kusiło go bogatą sceną rockową, z którą chciał związać swoją przyszłość. Jego życie odmieniła jednak grupa zapalonych filmowców, dzięki którym Sturgress na nowo zainteresował się tą dziedziną sztuki. Grał w wielu krótkometrażowych produkcjach. Zajął się również występami na scenie stand upowej.
Po studiach aktor przeniósł się do Londynu, gdzie aktorsko związany był głównie
z produkcjami brytyjskimi. Prawdziwą międzynarodową sławę przyniósł mu film „Across the Universe” z 2007 roku, gdzie zagrał u boku Evan Rachel Wood. Rok później wystąpił w dwóch doskonale przyjętych przez krytyków oraz publiczność produkcjach – „21” i „Kochanice króla”. Sturgess współpracował z takimi gwiazdami jak Kevin Spacey, Natalie Portman, Scarlett Johansson, Ashley Judd, Ray Liotta, Harrison Ford czy Anne Hathaway.
Polska publiczność pamięta go szczególnie z roli Janusza w amerykańsko-polskiej produkcji „Niepokonani”. Ostatni rok to również udział w dwóch wielkich filmach
– „Odwróceni zakochani”, gdzie zagrał pierwszoplanową rolę u boku Kirsten Dunst oraz „Atlas chmur” z doborową obsadą m.in. Toma Hanksa i Halle Berry.LIYA KEBEDE

Piękna, pochodząca z Etiopii aktorka rozpoczęła karierę jako modelka. W 1999 roku została zauważona przez pracownika agencji Viva. Jej kariera nabrała niezwykłego tempa – jeszcze w tym samym roku zadebiutowała na pokazie Ralpha Laurena


w Nowym Jorku, co było jedynie zapowiedzią jej dalszych sukcesów. Pracowała
dla takich marek jak Gucci, Yves Saint Laurent, Christian Dior, D&G, Versace, Hussein czy Marc Jacobs. Modelka aż 12-krotnie pojawiła się na okładce międzynarodowej edycji Vogue.
Na wielkim ekranie zadebiutowała w 2005 roku, rolą Faith w filmie „Pan życia
i śmierci”. Polskim widzom znana jest również z doskonałej, pierwszoplanowej roli kobiecej w filmie „Kwiat pustyni”.
RECENZJE
“Giuseppe Tornatore powraca, próbując złapać nieco blasku znanego widzom
z Cinema Paradiso” - Andrew Pulver, The Guardian

***

“Koneser dłutem komponuje skomplikowaną intrygę pełną bogactwa


i wysublimowania” - Deborah Young, Hollywood Reporter

***

„Film jest pokłonem w stronę złotej ery włoskich thrillerów, szczególnie


przy akompaniamencie muzyki Ennio Morricone” - Lee Marshall, Screen Daily

***

“Najlepsza dotychczasowa produkcja włoskiego reżysera” - Cheri Passell, I Love Italian Movies

©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna