Gminny konkurs wiedzy o wielkiej brytaniiPobieranie 76.73 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar76.73 Kb.
GMINNY KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII

ZagadnieniaZjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Jest to państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą: Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Kraj ten jest również zaliczany do najbardziej wpływowych w Unii Europejskiej.

 

Powierzchnia: 244 100 km2Najwyższe wzniesienie: Ben Nevis (1344 m)

Najdłuższa rzeka: Tamiza (The Thames) (320 km)

Największe jezioro: Loch Lomond (71,1 km2)

Ludność: 59,5 mln

Stolica: Londyn

Ustrój: monarchia

Języki: angielski (urzędowy), walijski, irlandzki, gaelicki (szkocki)

Waluta: 1 funt szterling oznaczany symbolem Ł = 100 pensówGłowa państwa: królowa Elżbieta IINastępca tronu: książę Karol (prince Charles)


Hymn państwowy: God Save the Queen (Boże chroń królową)

Większe miasta: Birmingham , Leeds, Glasgow, Sheffield, Liverpool, Manchester

Religie: anglikanizm, katolicyzm, islam

Słynne uniwersytety: Cambridge, Oxford

Najsłynniejszy pisarze: William Shakespeare, Agatha Christie, Charles Dickens, Jane Austen, J.R.R. Tolkien, J.K.Rowling

Najsłynniejszy muzycy: The Beatles, The Rolling Stones, David Bowie, Queen, Phil Collins, The Spice Girls

Najsłynniejsi naukowcy: Isaac Newton, James Watt, Charles Darwin , Alexander Fleming

Najsłynniejsze postacie: Mr Bean (Jaś Fasola), James Bond 007, detektyw Sherlock Holmes
Ważne święta i uroczystości

Halloween (31.10) - umieszcza się w wyeksponowanych miejscach domów, wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci (Jack'-o-lantern), kulminacyjnym momentem tego święta jest odwiedzanie domów przez przebrane dzieci, które wypowiadają zdanie "trick or treat" – cukierek albo psikus, co ma nakłonić odwiedzonego domownika do poczęstowania dzieci garścią wcześniej zakupionych na ten cel słodyczy pod "groźbą" zrobienia mu psikusa.

Guy Fawkes’ Day (5.11) - dzień 5 listopada w Wielkiej Brytanii jest dniem publicznego dziękczynienia. Jest znany pod nazwą "Dnia Guy'a Fawkes'a" (Guy Fawkes' Day) lub "Nocy Guy'a Fawkes'a (Guy Fawkes' Night). Dzieci niosą przez miasto kukły Guy'a, wykonane ze starych ubrań wypchanych słomą, papierami i liśćmi, krzycząc: "Pensy dla Guy'a!". Następnie kukły są palone, czemu towarzyszą pokazy sztucznych ogni (Bonfire Night), festyny i barbecue w ogrodach i parkach. Dzień Guy'a Fawkes'a jest jednym z najbardziej niezwykłych świąt w Europie - niewiele krajów świętuje rocznice nieudanego zamachu na swojego króla i parlament i to jeszcze w tak wyszukany sposób... Jest także wierszyk dotyczący tego święta, który zna każde dziecko w całej Wielkiej Brytanii:

Remember, remember the fifth of November,

Gunpowder treason and plot.

We see no reason

Why gunpowder treason

Should ever be forgot!

Tego dnia 1605r. grupa wyznawców religii rzymsko - katolickiej próbowała wysadzić w powietrze Parlament (Izbę Lordów) z rządem, królem Jakubem I - gorliwym wyznawcą kościoła anglikańskiego, królową oraz ich synem. Nienawidzili oni króla z całego serca, ponieważ od początku sprawowania władzy prześladował purytan i katolików. Mieli nadzieję, że jeśli go zamordują, angielscy katolicy będą mogli przejąć władzę w państwie angielskim. Spisek ten nazwano Spiskiem Prochowym. Konspiratorzy wynajęli piwnicę pod budynkiem Izby Lordów, a Guy Fawkes ukrył trzydzieści sześć beczek prochu kilka dni przed uroczystym otwarciem obrad parlamentu. Miał on podpalić lont dokładnie 5 listopada. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Jeden ze spiskowców ostrzegł swego krewnego, lorda Monteagle, aby 5 listopada nie szedł do parlamentu. Lord Monteagle zaalarmował wtedy rząd i Guy Fawkes został znaleziony w piwnicy i aresztowany. Został poddany torturom, podczas których zdradził tożsamość innych uczestników spisku. Skazano go, a także innych konspiratorów, na śmierć przez powieszenie. Jednak również to wydarzenie było dość nietypowe. 31 stycznia 1606 roku Guy Fawkes miał stanąć naprzeciw swego losu. Tego dnia miała odbyć się w Londynie jego publiczna egzekucja (pozostałych konspiratorów, którzy przeżyli, stracono dzień wcześniej). Jednak gdy Guy wchodził już na szafot, niespodziewanie zeskoczył z drabiny i skręcił sobie kark. Zmarł natychmiast.


New Year’s Day – Nowy Rok

St Valentine’s Day – Dzień św. Walentego

Pancake Day (wtorek przed Środą Popielcową)

April Fools’ Day - Prima Aprilis (1.04)

Mother’s Day – Dzień Matki (26.03)

Mother’s Day – Dzień Matki (26.03)
 

Podział administracyjny

W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą:Jednostka

Stolica

Ludność

Język urzędowy

Patron (dzień patrona)

Symbol

Flaga

 Anglia

Londyn

50 095 000

angielski

Św. Jerzy

(23 kwietnia)róża Szkocja

Edynburg

5 060 000

angielski, szkocki

Św. Andrzej

(30 listopada)


oset Walia

Cardiff

2 952 500

angielski, walijski

Św. Dawid

(1 marca)


żonkil lub por Irlandia Północna

Belfast

1 710 000

angielski, irlandzki

Św. Patryk

(17 marca)


koniczyna 

 

SymboleKrólewski herb

Królewski herb Wielkiej Brytanii noszony jest przez władców oraz posługuje się nim administracja i rząd, umieszczając go m.in. na monetach i publicznych budynkach. Dodawane do herbu rośliny symbolizują Wielką Brytanię: Anglię - róża, Szkocję - oset, Irlandię Północną - koniczyna.Flaga narodowa

Flaga narodowa Wielkiej Brytanii (zwana Union Jack). Flaga brytyjska do pewnego stopnia

odzwierciedla historię kraju. Union Jack składa się z trzech krzyży trzech świętych patronów:

         czerwony na białym tle to krzyż św. Jerzego - patrona Anglii (czczonego 23 kwietnia)

          biały przekątny krzyż na niebieskim tle to krzyż św. Andrzeja - patrona Szkocji (czczony 30 listopada)

          czerwony przekątny krzyż na białym tle to krzyż św. Patryka - patrona Irlandii (czczonego 17 marca)

 Hymn państwowy

God Save the Queen” (Boże chroń Królową) to angielska pieśń patriotyczna nieznanego autorstwa. Jest narodowym hymnem Wielkiej Brytanii i jej kolonii. W okresie kiedy monarchą brytyjskim jest król pieśń ta jest wykonywana jako God Save the King (jak było pierwotnie).Berło Imperium Brytyjskiego

Znajdujący się w nim diament jest największy na świecie. Brylant ten nosi nazwę: "Pierwsza gwiazda Afyki" i waży 530,2 karata. Berło można obejrzeć w Tower of London.Korona Zjednoczonego Królestwa

Diament znajdujący się w koronie jest drugi co do wielkości na świecie. "Druga Gwiazda Afryki" waży 317,4 karata. Koronę również można obejrzeć w Tower of London.Potrawy

Anglicy jadają trzy główne posiłki dziennie:

- śniadanie (breakfast) - pomiędzy 7:00, a 9:00,

- lunch - pomiędzy 12:00, a 13:30

- późny obiad (dinner) - pomiędzy 18:00, a 20:00

W niedziele główny posiłek jadany jest w południe, a nie wieczorem. Większość ludzi na całym świecie uważa, że tradycyjne śniadanie w Anglii składa się z jajek, bekonu, kiełbasek, opiekanego chleba, grzybów i fasolki wraz z filiżanką kawy. Dzisiaj typowe śniadanie to miseczka płatków, kawałek tostu, oraz sok pomarańczowy lub kawa. Anglicy jedzą obiad dość późno, ale jest to ich główny posiłek tak jak w większości krajów. Kiedyś był to jakiś rodzaj mięsa z sosem i warzywami. Dzisiaj jednak na angielskich stołach gości najczęściej potrawka z ryżu lub makaronu. Wiele dzieci w szkole, oraz ludzie w pracy jadają lunch zazwyczaj jest to kanapka, paczka chipsów lub chrupek jakiś owoc i napój. Wszystko to zapakowane jest w plastikowym pojemniku. Herbatka

Zwyczaj picia popołudniowej herbaty (afternoon tea) sprowadziła do Anglii Anna, 17 księżna Bedfordu, w roku 1840. Księżna robiła się głodna około godziny 4. Wieczorny posiłek był podawany późno bo o 8 wieczorem. Przerwa pomiędzy lunchem a obiadem była więc długa. Księżna prosiła wtedy aby przyniesiono do jej pokoju herbatę i ciasto. Wkrótce stało się to jej zwyczajem i zaczęła zapraszać przyjaciół na afternoon tea.

Ta przerwa na herbatę stała się modnym, towarzyskim spotkaniem. W czasie lat 80. XVIII w. kobiety z wyższych sfer ubierały się długie, eleganckie suknie, zakładały rękawiczki i kapelusze na afternoon tea, która była zazwyczaj serwowana w salonie między godziną 4 a 5 popołudniu.

Tradycyjna afternoon tea składała się z wykwintnych kanapek, ciast i innych słodyczy. Herbata pochodziła z Indii. Nalewana była ze srebrnych dzbanków do delikatnych, chińskich filiżanek.

Jednak teraz w przeciętnym, angielskim domu four o'clock tea to tylko ciasteczka lub małe ciasto z kubkiem herbaty (z torebki oczywiście).

LONDON

Londyn położony nad Tamizą, jest jednym z dwóch największych miast Europy, jest także jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak i aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu wynosi około 7,1 miliona na obszarze 1607 km2;Co warto zobaczyć w Londynie:

Palace Buckingham położony przy Saint James Park, pomiędzy parkami świętego Jakuba, Green Parkiem i prywatnym Ogrodem królowej. Został on oficjalną, stałą rezydencja królewską w roku 1837.

Pierwszą mieszkanką pałacu była królowa Wiktoria. Wnętrze pałacu, bogato zdobione, niestety nie jest dostępne dla turystów, jednak dla tych najbardziej spragnionych - turystów udostępnione są: Galeria Królowej i Stajnie Królewskie.

Przed pałacem turyści mogą obejrzeć słynną na całym świecie ceremonię zmiany warty. Obecnie pałac ten jest zamieszkany przez królową Elżbietę II. Jej obecność sygnalizuje wciągnięty na maszt sztandar.

The Houses of Parlament – Parlament - The Palace of Westminster jest siedzibą parlamentu, który składa się z dwóch izb: niższej - House of Comous (Izba Gmin)i wyższej - House of Lords (Izba Lordów. Podczas obrad parlamentu, na wieżach Wiktorii i Zegarowej w dzień powiewają flagi brytyjskie, a w nocy wieże te są iluminowane.

Big Ben jest to nazwa ważącego 14 ton dzwonu umieszczonego na szczycie 106 metrowej wieży. Uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii. Dzwon ten zawisa na jednej z dwóch wież londyńskiego parlamentu.

Zaprojektowany został przez dwóch architektów. Pierwszym z nich był Charles Barry, natomiast drugim - Augustin Pugin. Wykonany jest on w stylu neo-gotyckim z kamienia ciosanego. Obecnie wielu ludzi twierdzi, iż Big Ben to nazwa słynnego na całym świecie londyńskiego zegara.

Zegar ten jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Wyposażony jest w cztery tarcze o średnicy 7,5 m każda oraz we wskazówki o długości 4,25 m. Czyż to nie imponujące rozmiary jak na rok 1858? Podaje on niemalże dokładny czas i co godzinę wybija. Odgłos zegara możemy usłyszeć codziennie w radio BBC.


Tower of London -  czasem nazywana Londyńska Tower czyli Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości jest budowlą obronną i pałacową monarchów Anglii.
W swej zadziwiającej historii budynek ten był fortecą, więzieniem, pałacem, a nawet służył jako Zoo. W słynnej budowli pilnowanej przez charakterystycznych strażników nazywanych Beefeaterami (zjadaczami wołowiny), możemy zobaczyć: Bramę zdrajców, bezcenne klejnoty koronne, koronę imperialną, berło z krzyżem i jabłko, pierścień królewski, zbroje.
Legenda głosi, że, kiedy z Tower znikną kruki upadnie brytyjskie królestwo.
Jak wiadomo Tower of London było więzieniem. Podobno nie było stamtąd ucieczki, ponieważ wejście było zaraz nad wodą - podpływano łódkami i tam prowadzono więźniów do celi.

Most zwodzony Tower Bridge (1894 r.) - przeprowadzony przez rzekę Tamizę, w pobliżu Tower of London, od której bierze swą nazwę. Jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie statków oceanicznych od 60 m wysokości powyżej poziomu wody. Od początku swojego istnienia uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Potężny, ważący ponad 1000 ton, napędzany parą mechanizm mostu, regulował otwarcie jego środkowej części. Umożliwiał swobodne przepływanie wielkich statków. Stary mechanizm mostu obecnie nie jest już używany. Zastąpiono go nowoczesnym elektrycznym urządzeniem. Nocą most jest przepięknie oświetlony.

London Eye - jest jednym z wielu londyńskich przedsięwzięć mających na celu uczczenie końca XX wieku. Pomysł na zbudowanie największego na świecie koła widokowego powstał w roku 1994, a autorami projektu są: David Marks i Julia Barfield.

Wielka konstrukcja przypominająca koło rowerowe (200 razy większa od zwykłego koła rowerowego) daje możliwość oglądania panoramy Londynu o promieniu 48 km. Na olbrzymim kole, British Airways London Eye umieszczone są 32 kapsuły, z których każda może pomieścić 25 osób. Jednocześnie nad ziemią może znajdować się 800 osób! Prędkość z jaką poruszają się turyści wynosi 0,8 km/h, a pełny czas trwania podróży wynosi około 30 minut.

 

Madame Tussauds - Muzeum Figur Woskowych -  położone jest w pobliżu stacji metra Baker Street. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych oferowanych przez Londyn. Madame Tussaud przybyła po raz pierwszy do stolicy Wielkiej Brytanii w 1802 roku, przywożąc ze sobą wyrzeźbione głowy straconych francuskich arystokratów. Od tego czasu jej woskowe modele przyciągają tłumy turystów z całego świata.

Wystawa tych przepięknych figur woskowych podzielona jest na kilka części, gdzie zwiedzający mogą podziwiać znanych, jak i tych cieszących się złą sławą postaci zarówno w przeszłości jak i również w teraźniejszości. Wśród kilkuset figur można także zobaczyć dwóch Polaków: Jana Pawła II oraz Lecha Wałęsę.

 

 

Trafalgar Square – Plac Trafalgar - jest uznawany za serce centralnego Londynu. Na Trafalgar Square znajduje się piękna kolumna Nelsona, fontanna oraz dwa pomniki. Pierwszy z nich jest Jakuba II, a drugi Jerzego IV. Jednak ze wszystkich budowli najbardziej widoczna jest wyżej wymieniona 56 metrowa kolumna Nelsona.

 

10 Downing Street - Przy Downing Street 10 znajduje się rezydencja premiera Wielkiej Brytanii. Obecnie rezyduje tu David Cameron.

 Renesansowa katedra św. Pawła (St Paul’s Cathedral) to jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii i budowli Londynu. Znajduje się w samym sercu londyńskiej dzielnicy City of London i formalnie pełni funkcję głównej świątynni tej dzielnicy.
Katedra ta powstała pierwotnie na gruzach rzymskiej świątyni wybudowanej niegdyś ku czci cesarza Klaudiusza. Budowlę wieńczy kopuła o średnicy 50 metrów, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Londynu. Katedra świętego Pawła była budowana jako symbol odrodzenia Londynu i cechuje ją rozmach i monumentalność. Katedra Świętego Pawła ma około 220 metrów długości i około 110 metrów szerokości.
Msze odbywają się tutaj jedynie w niedziele i Boże Narodzenie, jednak za uczestniczenie w nich pobierana jest opłata, ze względu na to, że liturgii towarzyszą występy jednego z najsłynniejszych chórów męskich na świecie.
Wewnątrz katedry znajduje się kilka galerii. Największą popularnością cieszy się Stone Gallery, z której rozpościera się rozległy widok na zakole Tamizy. Druga galeria, Whispering Galery (Komnata Szeptu), jest znana ze świetnej akustyki, umożliwiającej porozumiewanie się szeptem z odległości 30 m.Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey)- dwuwieżowa katedra późnogotycka mieści groby władców, od XIV w. również miejsce spoczynku wybitnych mężów stanu oraz poetów i prozaików w tzw. Narożniku Poetów.Galeria Narodowa (National Galery) - mieści się przy placu Trafalgar. Została założona na początku XIX wieku. W 1824 król Jerzy IV przekonał niechętny rząd do zakupu 38 cennych obrazów, w tym dzieł Rafaela i Rembrandta, co dało początek kolekcji narodowej. Od tego czasu zbiór stale się powiększa dzięki zamożnym ofiarodawcom. Galeria Narodowa to jedna z najbogatszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego, gdzie eksponowanych jest ponad 2200 obrazów.Muzeum Historii Naturalnej (Museum of Natural History) - W Muzeum Historii Naturalnej zobaczyć można stałą wystawę dinozaurów oraz kolekcję największych, najrzadszych i najbardziej niezwykłych zwierząt z całego świata. Znajdują się tam atrakcje, których nie możesz przegapić, jak na przykład naturalnej wielkości model płetwala błękitnego, pająk sprzed 40 milionów lat, symulator trzęsienia ziemi czy jajo strusia mamutaka. W Muzeum Historii Naturalnej znajdują się setki interesujących eksponatów tworzących interaktywne wystawy. Do najciekawszych z nich należą: "Dinosaurs" ("Dinozaury") - olbrzymia ekspozycja poświęcona prehistorycznym gadom; "Creepie-Crawlies" ("Przerażające pełzacze") - wystawa, która sprawi, że ciarki przejdą Ci po plecach; "Human Bilogy" ("Ludzkie ciało") - fascynująca wystawa poświęcona nam samym; "Ecology" ("Ekologia") oraz "Mammals"("Ssaki"), gdzie zobaczyć można niesamowity model płetwala błękitnego. Nie możesz przegapić wystawy "The Power Within" ("Moc wewnętrzna"), która pozwala poczuć trzęsienie ziemi na własnej skórze, zaś jeśli jesteś z dziećmi to koniecznie musisz odwiedzić "Investigate" ("Zbadaj") - nowe interaktywne centrum naukowe.Science Museum – Muzeum Nauki - W muzeum nauki znajdziemy ponad 300 000 eksponatów - od najmniejszych układów elektronicznych do naturalnej wielkości samolotów. Aby dokładnie zwiedzić wszystkie 7 pięter muzeum potrzebny jest cały dzień. Jak w większości londyńskich muzeów, tak i w tym wstęp jest bezpłatny.

Inne ciekawe miejsca:

Stonehenge- Jedna z największych budowli megalitycznych wzniesiona ok. 1800-1400 p.n.e., ok. 13 km na północ od Salisbury, w południowej Anglii. Centrum megalitu stanowi kamienny ołtarz ustawiony wewnątrz podkowiastej konstrukcji 5 trylitów, złożonej z bloków o długości 9 m i wadze ok. 50 t oraz 19 mniejszych głazów. Otacza ją krąg 50 kamieni, obwiedziony zewnętrznym kręgiem skonstruowanym z 30 potężnych głazów o wysokości ok. 4 m, nakrytych poprzecznymi blokami. Całość otacza rów i wał ziemny o średnicy ok. 115 m, z którym łączy się aleja usytuowana na osi wschodu słońca w okresie letniego zrównania dnia z nocą. Można przypuszczać, że Stonehenge został wzniesiony jako miejsce kultu Nieba (Słońca i Księżyca).Windsor Castle - Zamek królewski w Windsorze, złożony z licznych zabudowań otoczonych murami z wieżami i bramami. Rezydencja królów angielskich, założona w XI w. przez Wilhelma I Zdobywcę, następnie rozbudowywana przez kolejnych władców. M.in. Edward III wzniósł tu w XIV w. Round Tower, a Edward IV w XV w. rozpoczął budowę poźnogotyckiej kaplicy Św. Jerzego, gdzie nadaje się Order Podwiązki z zachowaniem średniowiecznego ceremoniału - w jej podziemiach znajdują się groby królewskie. Windsor mieści cenne zbiory malarstwa, rysunku i wyrobów rzemiosła artystycznego. W 1992r. zamek niemal doszczętnie spłonął, odbudowany i udostępniony ponownie publiczności 1997.

Oxford

Cambridge

EdinburghCIEKAWOSTKI

Henryk VIII: król Anglii od 1509r. do końca życia, słynny z powodu swoich sześciu żon oraz jako monarcha o najbardziej, spośród angielskich władców, nieskrępowanej władzy. Podczas jego panowania nastąpił rozłam z Kościołem rzymskokatolickim oraz późniejsze ustanowienie niezależnego Kościoła anglikańskiego.

Dlaczego Anglicy jeżdżą pod prąd?  Ponieważ na terenie Wielkiej Brytanii obowiązuje lewostronny ruch uliczny. Ważne są również zasady ruchu obowiązującego pieszych. Przejścia dla pieszych są inaczej sygnalizowane jak w Polsce. Nie ma czerwonego i zielonego światła. Jeśli zbliżacie się do przejścia dla pieszych i widzicie migające żółte światło jest to znak, że masz pierwszeństwo i nadjeżdżający samochód musi się zatrzymać przed przejściem.

Czas... W momencie przekraczania granicy zmuszeni jesteśmy do przesunięcia naszych zegarków o jedną godzinę do tyłu.

Inch - Stopa - Mila czyli Jednostki miar, które są chyba jednym z największych problemów.

                Jednostka obowiązująca w UK

1 cal (inch)

1 stopa (feet)

1 mila (mile)

1 uncja (oz)

1 funt (pound)

1 yard

1 pinta


1 stone

Jednostka obowiązująca w Polsce.

2,54 cm
0,31 metra


1,61 km
28 gramów
0,45 kg
 0,91 metra
 0,57 litra
 6,35 kg

 

Walia - W Walii nazwy miejscowości podawane są w dwóch językach : angielskim i walijskim. Dzieci w szkołach uczą się, obok języka angielskiego, również języka walijskiego. Dane z 1993r. informują, że około 22% ludności Walii potrafii porozumiewać się po walijsku. Słowa walijskie należą do bardzo długich i charakteryzują się licznymi zbitkami spółgłoskowymi i samogłoskowymi.Oto najdłuższa na świecie nazwa stacji kolejowej, znajdującej się w Walii:
LLANFAIRPWLLGWYNGYLLGOGERYCHWYRNDROBWYLLLLANTISILIOGOGOGOCH, Anglesey

 


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna