Głos w przestrzeni przestrzeń głosu prowadzenie: Agnieszka Kowalska-Owczarek 506 170 150Pobieranie 15.52 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar15.52 Kb.
Głos w przestrzeni - przestrzeń głosu

prowadzenie: Agnieszka Kowalska-Owczarek 506 170 150 agnellus@tlen.pl

warsztaty mają na celu:

– zapoznanie się z własnym oddechem i głosem,

– usunięcie napięć w ciele, które nie pozwalają nam

swobodnie korzystać z naszego głosu,

odkrywanie rezonatorów – miejsc w naszym ciele, które wzmacniają dźwięk głosu i kształtują jego barwę

– rozpoznanie twórczych możliwości, jakie oferuje nam głos

badanie przestrzeni, którą można określić i zbudować za pomocą głosu

– badanie zagadnień:

– głos i przestrzeń: dystans, kubatura, kierunek, kształt

– głos i relacja

– głos i uwaga

głos i dystans

– głos i wyobraźnia

– głos jako źródło inspiracji
warsztaty również obejmują:

pracę nad ciałem – zbuduj swoje ciało, zbuduj swój głos

– świadomość ciała

bycie wobec przestrzeni

– bycie wobec dźwięku

pracę nad tekstem

pracę nad piosenką

pracę nad etiudą głosową
przykładowy przebieg:


  • ćwiczenia oddechowe – cel – uruchomienie oddechu przeponowego

  • ruchowe ćwiczenia oddechowo-emisyjne

  • praca nad uruchomieniem rezonatorów – miejsc w naszym ciele odpowiedzialnym za brzmienie naszego głosu:

- ćwiczenia budujące świadomość ciała - niezbędnej nie tylko do wykształcenia umiejętności posługiwania się rezonatorami, ale również do autoprezentacji (w przypadku działań scenicznych „bycia na scenie”)

- ruchowe ćwiczenia emisyjne

- ćwiczenia oparte na zadaniach aktorskich zorientowanych na przestrzeń i komunikację  • ćwiczenia związane z byciem wobec przestrzeni – w inny sposób będziemy się poruszać i modulować głos w przestrzeni audytoryjnej, w inny sposób w sali konferencyjnej, a inaczej w przestrzeni kameralnej; w inny sposób mówimy do jednej osoby, inaczej do wielu osób itd.

  • wstęp do pracy teatralnej w oparciu o działanie z głosem


Agnieszka Kowalska-Owczarek

wokalistka, autorka i współautorka muzyki łódzkiego zespołu Agnellus (Agnes’band 2000 – 2009). www.agnellus.art.pl www.facebook.com/agnellus.zespol W 2012 roku został wydany album zespołu pt.„Ballady i transe” (Dalmafon 2012); prowadząca Laboratorium głosu; uczestnik projektów realizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, m.in. szkoły letniej w 2007 r. „Techniki źródłowe – źródła technik; aktorka Teatru Officium (2005, 2006), z którym zrealizowała Interdyscyplinarny projekt: ”Przyjdź” wielokrotnie nagradzany na Ogólnopolskich Festiwalach Teatralnych; teatrolog (UŁ); artysta plastyk (ASP Łódź). Wielokrotnie nagradzana. Wystawy i prezentacje w kraju i zagranicą. W swoich pracach łączy formy wizualne z działaniem, które wywodzi z poszukiwań w obrębie ciała i głosu.kontakt: agnellus@tlen.pl, 0 506 170 150
Laboratorium głosu

Działania Laboratorium opierają się na treningu Agnieszki Kowalskiej-Owczarek, który jest oparty na autorskiej metodzie pracy z ciałem i głosem wykorzystującej techniki teatralne, elementy sztuk walki oraz jogi.


Tematy, które leżą w zakresie zainteresowania Laboratorium dotyczą zagadnień związanych z emisją głosu: to jest pracy z rezonatorami (miejscami w ciele, które wzmacniają dźwięk strun głosowych) odpowiedzialnymi za „moc” i barwę głosu oraz świadomym wykorzystaniem fizycznych cech pomieszczenia (rezonansu głosu w danej przestrzeni). „Zajmujemy się kształtowaniem głosu tak, aby za jego pomocą można było określić kierunki, kubaturę, odległość. Aby wręcz wykroić z przestrzeni za pomocą głosu określony kształt, figurę wykorzystując cechy fizyczne pomieszczenia.”

Trening składa się z dwóch części. Pierwszą można nazwać „przygotowaniem”, druga to „ćwiczenia w relacji z przestrzenią i osobami”. „Przygotowanie” zawiera ćwiczenia, które dotyczą świadomości ciała, niezbędnej przy pracy z głosem. Między innymi są one kompilacją ćwiczeń oddechowych, elementów tai-chi oraz jogi. „Ćwiczenia w relacji z przestrzenią i osobami” - oparte są na zadaniach aktorskich zorientowanych na przestrzeń i komunikację.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna