Historia Konkursu Miss Świata z londynu do WarszawyPobieranie 25.13 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar25.13 Kb.
Historia Konkursu Miss Świata
Z Londynu do Warszawy

Początki Konkursu Miss Świata sięgają połowy ubiegłego stulecia i stolicy Anglii, Londynu. To właśnie tam, Eric Morley, wówczas pracownik firmy Mecca Group, zajmującej się przemysłem rozrywkowym i usługami cateringowymi, wpadł na pomysł zorganizowania imprezy, która dzisiaj, biorąc pod uwagę oglądalność transmisji TV, ustępuje jedynie igrzyskom olimpijskim i Pucharowi Świata w piłce nożnej. Na marginesie należy dodać, że konkurs na najpiękniejszą kobietę świata nie był jedynym świetnym pomysłem Morley’a. Wcześniej, Anglik pamiętany był przede wszystkim jako autor koncepcji na niezwykle popularny i najdłużej w historii telewizji emitowany program Come Dancing, nadawany przez kanał BBC.


W 1951 r. Eric Morley zarządzał salą balową w Strand w Londynie. Przypadkiem dowiedział się, że niedaleko, po drugiej stronie Tamizy, odbędzie się wielka impreza znana jako Festiwal Brytanii. Morley zaczął zastanawiać się, czym mógłby przyciągnąć do swojej sali festiwalowych gości. Wpadł wówczas na pomysł zorganizowania konkursu piękności. Miała to być impreza dorównująca splendorem i rozmachem pozostałym wydarzeniom festiwalu. Tak narodziła się idea poszukiwań najpiękniejszej kobiety na świecie i organizowania Wyborów Miss World.
Przez kolejne dziesięciolecia, Konkurs i jego zasady zmieniały się, tak jak ewoluowały panujące w każdej z dekad obyczaje i zachowania społeczne.

W latach 50 – tych kraje o ugruntowanych tradycjach religijnych protestowały przeciwko temu, aby ich kandydatki występowały w bikini. Pierwsza Miss Świata, Szwedka Kikki Haakonson była pierwszą i zarazem ostatnią zwyciężczynią tego konkursu, która podczas wręczania korony najpiękniejszej, wystąpiła w dwuczęściowym kostiumie kąpielowym. Kolejne królowe odbierały należne im laury już w kreacjach balowych. Kwestia ubiorów finalistek budziła zainteresowanie i emocje również z innego względu. W 1959 r. Miss USA Loretta Powell odwiedziła Brytyjską Izbę Gmin ubrana w kapelusz typu Stetson, plisowaną koszulę i kowbojskie spodnie. Jakież było jej zdziwienie, kiedy dwaj policjanci strzegący wejścia do siedziby Izby, zatrzymało ją i odebrało 2 zabawkowe rewolwery, przypominając zbardzo groźnymi minami, że wnoszenie jakiejkolwiek broni palnej do brytyjskiego parlamentu jest absolutnie zabronione.


Na początku lat 60 – tych Konkurs otarł się o skandal z powodu Normy Gladys Cappagli, Miss Argentyny, która przyznała się mediom, że nie potrafi odmówić sobie szklaneczki szkockiej, czasami nawet dwóch. Pojawiły się sugestie, aby autorkę tych śmiałych, jak na owe czasy wyznań, zdyskwalifikować. Norma powołała się jednak na „normę” regulaminu Konkursu, który nie przewidywał wyłączenia z rywalizacji z takiego powodu, wystartowała i... zdobyła koronę najpiękniejszej.
Lata 70 – te przyniosły pierwsze protesty feministek przeciwko wyborom, ale także tytuł Miss Świata oraz I Wicemiss dla dwóch czarnoskórych obywatelek Grenady i RPA, co było wydarzeniem bez precedensu w dotychczasowej historii Konkursu. Kolejny taki przypadek zdarzył się dopiero 23 lata później, w 1993 r. Pomimo negatywnej kampanii ze strony środowisk feministycznych, transmisje telewizyjne z kolejnych konkursów przyciągały przed ekrany coraz liczniejszą widownię. W 1970 r. Finał Miss Świata był najchętniej oglądanym wydarzeniem w Wielkiej Brytanii. Mimo rosnącej popularności impreza przeżywała również trudne momenty. W 1973 r. Marjorie Wallace zdobyła pierwszy w historii tytuł dla Stanów Zjednoczonych. Amerykanka została pozbawiona korony zaledwie po 4 miesiącach panowania. Powodem detronizacji był sposób życia „nie odpowiadający nieposzlakowanemu wizerunkowi, jaki powinna posiadać Miss Świata”. Konkurs skupiał przed telewizorami już 500 milionów ludzi na całym świecie. W 1979 roku zwyciężczynią została Gina Swainson, a dzień jej wygranej został ustanowiony świętem narodowym na Bermudach.
W latach 80 – tych nastąpiła zasadnicza zmiana reguł oceniania kandydatek. Po raz pierwszy brano pod uwagę ich inteligencję oraz osobowość. W 1986 r. w Konkursie wystartowała znana hollywoodzka aktorka Hale Berry, wówczas Miss USA. Hale zaskoczyła publiczność nietypowym kostiumem kąpielowym w barwach amerykańskiej flagi, zrobionym z paciorków. Uznawana dziś za jedną z najatrakcyjniejszych kobiet świata Hale Berry, 20 lat temu musiała jednak uznać wyższość Giselle Laronde z Trynidadu. Dekada lat 80 – tych zakończyła się wielkim sukcesem Polski – w 1989 r. koronę najpiękniejszej kobiety świata zdobyła Aneta Kręglicka.
W 1991 r. finalistki Miss World po raz pierwszy odwiedziły Stany Zjednoczone. Kolejne trzy konkursy zostały zorganizowane w Sun City w RPA. W przygotowania konkursowe bardzo mocno zaangażował się Nelson Mandela, który doskonale zdawał sobie sprawę z szansy, jaką dla poprawy wizerunku kraju (w którym jeszcze niedawno „panował” apartheid), stanowiła organizacja takiego wydarzenia jak Miss World. Konkursy na południowej półkuli umocniły zainteresowanie imprezą ze strony światowej widowni telewizyjnej. Miss World 1995 oglądało 1,8 miliarda widzów. Lata dziewięćdziesiąte to okres dominacji kandydatek z Indii. Finalistki z tego kraju zdobyły w tej dekadzie aż 4 tytuły Miss Świata.
W 2000 r. w Londynie Konkurs Miss World uroczyście świętował swoją 50 edycję. Eric Morley powiedział wówczas: Kto by przypuszczał, że ten konkurs przetrwa pół wieku?!

56 Konkurs Miss odbędzie 30 września 2006 r. w Warszawie.


Dotychczasowe zwyciężczynie Konkursu Miss World

Miss World 1951: Kikki Haakonson (Szwecja)Miss World 1952: May-Louise Flodin (Szwecja)

Miss World 1953: Denise Perrier (Francja)

Miss World 1954: Antigone Costanda (Egipt)

Miss World 1955: Carmen Susana Duijim Zubillaga (Wenezuela)

Miss World 1956: Petra Schurmann (Niemcy)

Miss World 1957: Marita Lindahl (Finlandia)

Miss World 1958: Penelope Anne Coelen (RPA)

Miss World 1959: Corine Rottschafer (Holandia)

Miss World 1960: Norma Gladys Cappagli (Argentyna)

Miss World 1961: Rosemarie Frankland (Wielka Brytania)

Miss World 1962: Catharina Lodders (Holandia)

Miss World 1963: Carole Joan Crawford (Jamajka)

Miss World 1964: Ann Sydney (Wielka Brytania)

Miss World 1965: Lesley Langley (Wielka Brytania)

Miss World 1966: Reita Faria (Indie)

Miss World 1967: Madeleine Hartog Bell (Peru)

Miss World 1968: Penelope Plummer (Australia)

Miss World 1969: Eva Von Rueber Staier (Austria)

Miss World 1970: Jennifer Josephine Hoste (Grenada)

Miss World 1971: Lucia Petterle (Brazylia)

Miss World 1972: Belinda Green (Australia)

Miss World 1973: Marjorie Wallace (USA) 

Miss World 1974: Anneline Kriel (RPA)

Miss World 1975: Wilnelia Merced (Portoryko)

Miss World 1976: Cindy Breakspeare (Jamajka)

Miss World 1977: Mary Ann Catrim Stavin (Szwecja)

Miss World 1978: Silvana Suarez (Argentyna)

Miss World 1979: Gina Swainson (Bermudy) 

Miss World 1980: Kimberly Santos (Guam)

Miss World 1981: Pilin Leon (Wenezuela)

Miss World 1982: Mariasela Alvarez Lebron (Dominikana)

Miss World 1983: Sarah-Jane Hutt (Wielka Brytania)

Miss World 1984: Astrid Carolina Herrera Irazabal (Wenezuela) 

Miss World 1985: Hofi Karlsdottir (Islandia)

Miss World 1986: Giselle Jeanne-Marie Laronde (Trynidad)

Miss World 1987: Ulla Weigerstorfer (Austria)

Miss World 1988: Linda Petursdottier (Islandia)

Miss World 1989: Aneta Kreglicka (Polska)

Miss World 1990: Gina Marie Tolleson (USA)

Miss World 1991: Ninibeth Leal (Wenezuela)

Miss World 1992: Julia Kourotchkina (Rosja)

Miss World 1993: Lisa Hanna (Jamajka)

Miss World 1994: Aishwarya Rai (Indie)

Miss World 1995: Jacqueline Aguilera Marcano (Wenezuela)

Miss World 1996: Irene Skilva (Grecja)

Miss World 1997: Diana Hayden (Indie)

Miss World 1998: Linor Abargil (Izrael)

Miss World 1999: Yukta Mookhey (Indie)

Miss World 2000: Priyanka Chopra (Indie)

Miss World 2001: Agbani Darego (Nigeria)

Miss World 2002: Azra Akin (Turcja)

Miss World 2003: Rosanna Davison (Irlandia)Miss World 2004: Maria Julia Mantilla Garcia (Peru)

Miss World 2005: Unnur Birna Vilhjalmsdottir (Islandia)
Polki w konkursach Miss Świata

Katarzyna Zawadzka, Miss Polonia 85:

VIII miejsce w Konkursie Miss World 1985 (Londyn)Monika Nowosadko, Miss Polonia 87:

III miejsce w konkursie Miss World 1987 (Londyn)Aneta Kręglicka, Miss Polonia 89:

Miss Świata 1989 (Hongkong)Ewa Wachowicz, Miss Polonia 92:

III miejsce w Konkursie Miss World 1992 (RPA)Katarzyna Borowicz, Miss Polonia 04:

III miejsce w Konkursie Miss World 2004 i tytuł Królowej Piękności Europy (Sanya, Chiny)


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna