Informacje na temat daniiPobieranie 64.76 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar64.76 Kb.
Dania

Ribe Amt


 • Informacje na temat Danii

 • Profil Ribe Amt

 • Położenie

 • Współpraca z województwem lubuskim

 • Galeria

 • Strony internetowe

 • Kontakty


INFORMACJE NA TEMAT DANII
Dania, Królestwo Danii, Kongeriget Danmark

Stolica: Kopenhaga

Powierzchnia: 43 094 km2

Ludność: 5.434.567 mieszkańców (1 lipca 2006 r.)

Gęstość zaludnienia: 125 osoby/km2

Ustrój: republika ludowa

Podział administracyjny: 5 regionów podzielonych na 98 gmin

Język urzędowy: duński

Jednostka monetarna: 1 korona duńska = 100 öre

Grupy etniczno - rasowe: Duńczycy (97,1%), pozostali (2,9%, gł. Turcy, Niemcy, Szwedzi)

Religie: protestanci (91%, w tym luteranie 90%), katolicy (1%), pozostali (8%)

Przyrost naturalny: 0,34%o

Przeciętna dł. życia( 2006): 77,79 lat lat (mężczyźni 75,49 lat, kobiety 80,22 lat)

Ludność miejska: 85,2%

Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 58%, użytki zielone 5%, lasy 10%, pozostałe 27%

Struktura zatrudnienia: rolnictwo 5%, przemysł 25%, usługi 70%

PNB na 1 mieszk.: 33 260 USD

Święto narodowe:

1 maja – Święto Pracy

5 czerwca – Dzień Konstytucji

Dania uchodzi za jeden z najspokojniejszych i najbardziej stabilnych krajów europejskich. Czwarty w kolejności dochód narodowy per capita w Europie świadczy o dostatnim życiu Duńczyków, choć obraz ten trochę psuje powszechna w tym kraju drożyzna. Dziś nikt nie pamięta już o budzących panikę w europejskich portach średniowiecznych duńskich Wikingach i kraj ten kojarzony jest raczej z wesołością stołecznego lunaparku Tivoli, klockami Lego, rozdartym szekspirowskim Hamletem i nieco melancholijnymi historiami dobrotliwego Hansa Chrystiana Andersena.


HISTORIA

Obszar Danii został pod koniec poprzedniej ery zasiedlony przez germańskich Cymbrów i Teutonów, Anglów, Jutów i Sasów. Po podbiciu Wysp Brytyjskich przez trzy ostatnie plemiona, ich miejsce w Danii zajęli w V i VI w. normańscy Duńczycy. W VIII-IX w. Duńczycy brali udział w łupieskich wyprawach na zachodzie kontynentu (Brytania i wybrzeża państwa Franków). W IX w. kraj został zjednoczony i schrystianizowany. Królestwo Duńskie powstało w 985 r. W XII w. Dania rozpoczęła ekspansję w rejonie Morza Bałtyckiego, zajmując m.in. Estonię, Holsztyn i Inflanty, a także odległą Islandię. W 1397 r., na mocy tzw. unii kalmarskiej, Dania związała się w jedno państwo z Norwegią i Szwecją (unia przetrwała do 1523 r., następnie do 1814 r. istniała unia Danii z Norwegią).

W latach 1534-1536 w Danii trwała wojna domowa, której rezultatem było przejście kraju na protestantyzm. W II połowie XVI w. kraj zaangażowany był w wyniszczające wojny ze Szwecją. W wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) Dania brała udział po stronie protestantów. Dania była jedynym krajem zachodniej Europy, który zaprotestował przeciwko likwidacji Polski po trzecim zaborze (1795 r.). W okresie napoleońskim Dania opowiedziała się (a także walczyła) po stronie Francuzów. Wówczas to Dania została ostatecznie wyparta z Półwyspu Skandynawskiego. W 1849 r. Dania stała się monarchią konstytucyjną. W 1864 r. kraj utracił w wyniku wojny z Prusami i Austrią Szlezwik Holsztyn, i od tej pory deklarował neutralność polityczną. Północny Szlezwik powrócił do Danii w 1920 r. Mimo neutralności Dania została zajęta w 1940 r. przez Niemców. W czasie wojny (1944 r.) od Danii oderwała się nie zajęta przez Niemców Islandia. Dania została wyzwolona w 1945 r. przez wojska brytyjskie.

GOSPODARKA


 • Produkt krajowy PKB: 186 mld USD

 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 35 100 USD

 • Przyrost PKB: 2,3%

 • Eksport: 51 mld USD

 • Import: 45 mld USD

 • Inflacja: 2,4%

 • Bezrobocie: 10%

TURYSTYKA

Sezon turystyczny w Danii jest ze względu na niezbyt korzystne warunki klimatyczne stosunkowo krótki i ogranicza się do miesięcy wiosenno-letnich. Danię odwiedza rocznie 2-4 miliony turystów, przede wszystkim z Niemiec, Szwecji, Norwegii, USA, Wielkiej Brytanii. Ruch turystyczny skupia się głównie w stołecznej Kopenhadze. Wiele osób wybiera spokojny letni wypoczynek na duńskich wybrzeżach (m.in. w Skagen, Vigsoe, Hirtshals na Jutlandii oraz na Bornholmie). Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszy się park Legoland pod miastem Billund na Jutlandii, z miastami, wioskami, lotniskami, parkiem safari, Statuą Wolności i innymi atrakcjami złożonymi z drobnych plastikowych klocków Lego, wymyślonych przed stu laty przez lokalnego stolarza. Turyści odwiedzają też ruchliwe Aalborg i Aarhus na Jutlandii oraz Odense na wyspie Fionii, miasto rodzinne najsłynniejszego autora baśni - Hansa Chrystiana Andersena.KUCHNIA

Duńczycy uważani są za wielkich smakoszy. W tradycyjnej duńskiej kuchni spożywa się dużo rozmaitych produktów mlecznych np. w formie kwaśnego mleka, oraz słynnych, także poza krajem, serów (np. Créma Dania, Tybo, Danbo) i masła. Do bardziej znanych potraw mięsnych należy pasztet z wątroby cielęcej lub wieprzowej, rolada wieprzowa, duszona wieprzowina; spożywa się tradycyjne kaszanki, zwane blodbudding. Do popularniejszych zup zalicza się oellebroed - gęsta, brązowa zupa ze słodkich buraków, podawana z grzankami, zupa żółwiowa, tzw. kopenhaska zupa rybna, zupa grochowa, zupa z maślanki.

W Danii spożywa się dużo ryb; śledzie dostępne są praktycznie wszędzie; popularne dania rybne to: węgorz po jutlandzku, dorsz duszony w czerwonym winie, śledzie duszone z jabłkami. Popularnymi ciasteczkami są wienerbroed, kringle i ciastka brunszwickie (brunsvigerkage). Lody duńskie uznawane są za jedne z najsmaczniejszych w Europie. Duńczycy piją dużo piwa (najbardziej znane duńskie browary to Carlsberg i Tuborg). Popularnym mocniejszym napojem jest kminkowa akvavita. W Danii znaleźć można także potrawy kuchni z całego świata.

PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA DUŃSKIEGO


 • Dzień dobry (rano / w ciągu dnia / wieczorem) - Godmorgen / Goddag / Godaften

 • Do widzenia - Farvel

 • Proszę - Vaer venlig

 • Dziękuję - Tak

 • Przepraszam - Undskyld

 • Tak - Ja

 • Nie - Nej

 • Nie rozumiem - Jeg forstar ikke


PROFIL RIBE AMT


PROFIL REGIONU

Państwo

Dania

FlagaNazwa

Ribe Amt

Data podpisania porozumienie o współpracy

10.11.2000 r.Stolica

Ribe

Powierzchnia

3131,61 km²

Ludność

224 257 mieszkańców (2003)

Język urzędowy

Duński

Jednostka monetarna

Korona duńska (DKK)

Kod telefoniczny

+45

Domena internetowa

.dk

Strona internetowa

http://www.ribeamt.dkPOŁOŻENIE

Ribe Amt położone jest w południowo-zachodniej Jutlandii. Przed podziałem administracyjnym (1 styczeń 2007), Ribe Amt było jednym z 13 duńskich województw. Po podziale administracyjnym wchodzi, razem z innymi trzema jednostkami, w skład Regionu Syddanmark. Stolicą Ribe Amt jest najstarsze miasto Danii – Ribe.Podział administracyjny Danii przed 1 stycznia 2007 r

Ribe Amt


Podział administracyjny Danii po 1 stycznia 2007 r.

Lista regionów


Region

Stolica

Największe miasto

Populacja

Powierzchnia (km²)

Gęstość zaludnienia
(os. /km²)


Jednostki wchodzące w skład regionu z podziału administracyjnego 1970-2006

Hovedstaden

Hillerød

Kopenhaga

1,636,749

2,561

639.1

Københavns AmtFrederiksborg Amt oraz Kopenhaga, FrederiksbergBornholm

Midtjylland

Viborg

Århus

1,227,428

13,053

94.0

Ringkjøbing Amt, niemal całość Århus Amt, południowa część Viborg Amt oraz północna część Vejle Amt

Nordjylland

Aalborg

Aalborg

576,972

8,020

71.9

Nordjyllands Amt, północna część Viborg Amt oraz mała część Århus Amt

Sjælland

Sorø

Roskilde

816,118

7,273

112.2

Roskilde Amt, Storstrøms Amt oraz Vestsjællands Amt

Syddanmark

Vejle

Odense

1,189,817

12,191

97.5

Fyns Amt, Ribe Amt, Sønderjyllands Amt oraz południowa część Vejle Amt


WSPÓŁPRACA Z WOJEWÓDZTWEM LUBUSKIM

2-4.02.2000 roku delegacja Województwa Lubuskiego złożyła wizytę w Ribe. Poruszone zostały m.in. tematy dwustronnej współpracy na temat wspólnych projektów realizowanych z funduszy europejskich. Odbyła się również wstępna dyskusja na temat dwustronnego Porozumienia pomiędzy Województwem Lubuskim a Ribe Amt.


Porozumienie o współpracy między województwem lubuskim (Rzeczpospolita Polska) a prowincją duńską Ribe Amt (Królestwo Danii) zostało zawarte w Słubicach dnia 10 listopada 2000 roku. Treść porozumienia odzwierciedla wcześniejsze uzgodnienia.

Postanowiono współdziałać przy realizacji wspólnych projektów międzyregionalnych i zagwarantowano pomoc Ribe Amt w nawiązywaniu kontaktów z instytucjami europejskimi. Ponadto postanowiono współpracować w dziedzinie gospodarki, ochrony środowiska, kultury i sportu, nauki i oświaty oraz opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.


Władze duńskiego regionu zaproponowały Urzędowi Marszałkowskiemu korzystanie z siedziby przedstawicielstwa Ribe Amt w Brukseli. W czerwcu 2005 roku w Brukseli przy przedstawicielstwie regionu Ribe otwarto Biuro Informacyjne Województwa Lubuskiego.

Pierwsze wymierne korzyści wynikające z tej współpracy związane są z podjęciem w grudniu 2008 roku Województwo Lubuskie działania w celu realizacji wspólnego projektu pt. „Enspire EU” (Entrepreneurial Inspiration for UE – Inspirowanie przedsiębiorczości w UE) w ramach Interreg IVC, poświęconego promocji i rozwijaniu przedsiębiorczości.

Projekt ma na celu między innymi. wskazanie dobrych praktyk w działaniach inspirujących przedsiębiorczość w Unii Europejskiej oraz wzmocnienie efektywności regionalnych, krajowych oraz europejskich polityk wewnątrz programowych i pozaprogramowych inspirujących przedsiębiorczość. Wartość projektu około 100.000 €.

GALERIA

Królestwo DaniiRibe. Katedra
Ribe. Przystań jachtowaRibe. ul. OverdammenWiking


Łódź Wikingów

STRONY INTERNETOWE • Portal informacyjny: http://dania.pl

 • Informacja turystyczna: http://www.dania.dt.dk/

 • Strona internetowa Ribe Amt : http://www.ribeamt.dk

 • Strona internetowa miasta Ribe: http://www.ribe.dk/

 • Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Kopenhadze: http://www.copenhagen.polemb.net/KONTAKTY

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Departament Rozwoju Regionalnego i Planowania Przestrzennego

Wydział Współpracy Zagranicznej
Małgorzata Rycielska

tel. 068 / 45 65 327

e-mail: m.rycielska@lubuskie.pl
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Departament Rozwoju Regionalnego i Planowania Przestrzennego

Dyrektor Maciej Nowicki
tel. 068 / 45 65 289

fax 0.68 / 327 14 29

email: m.nowicki@lubuskie.pl
Biuro Informacyjne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Avenue Palmerston 3

B-1000 Brussels

Tel./Fax: +32 2 234 68 56

GSM: +32 485 750 004

e-mail: bruksela@lubuski.pl


Ambasada Królestwa Danii
ul. Rakowiecka 19, 02-517 Warszawa
tel. 022 565 29 00
fax. 022 565 29 70, 022 565 29 73
Ambasada RP w Kopenhadze

Richelieus Alle 12

2900 Hellerup

tel. +45 39 46 77 00fax: +45 39 46 77 66


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna