Informacje na temat niemiecPobieranie 43.88 Kb.
Data05.05.2016
Rozmiar43.88 Kb.

Niemcy

Saksonia • Informacje na temat Saksonii

 • Profil Landu

 • Położenie

 • Współpraca z województwem lubuskim

 • Galeria

 • Strony internetowe

 • Kontakty

INFORMACJE NA TEMAT NIEMIEC
Niemcy, Deutschland, Republika Federalna Niemiec, Bundesrepublik Deutschland

Stolica: Berlin

Powierzchnia: 357 021 tys. km2

Ludność: 82 398 tys. (2003)

Gęstość zaludnienia: 230 osoby/km2

Ustrój: republika federacyjna

Bezrobocie: 9,4%

Długość autostrad: 11 427 km

Podział administracyjny: 16 krajów (landów)

Język urzędowy: niemiecki

Jednostka monetarna: 1 euro (EUR) = 100 euro cent

Grupy etniczno - rasowe: Niemcy (91%), Turcy (2,6%), Jugosławianie (0,9%), Włosi (0,7%), Grecy (0,4%), pozostali (4,4% gł. Polacy, Chorwaci, Austriacy)

Religie: protestanci (34%), katolicy (33%), muzułmanie (2%), pozostali (31%)

Przyrost naturalny: -0,2%o

Przeciętna dł. życia: mężczyźni 75  lat, kobiety  81 lat

Gł. miasta (liczba mieszk. w tys.): Berlin (3 426), Hamburg (1 705), Monachium (1 206), Kolonia (964), Frankfurt n.Menem (647)

Ludność miejska: 86,5%

Struktura użytkowania ziemi: grunty orne 34%, plantacje 1%, użytki zielone 14%, lasy 30%, pozostałe 21%

Struktura zatrudnienia: rolnictwo 2,7%, przemysł 33,7%, usługi 63,6%

PNB na 1 mieszk.:  25 850 USD 

Święto narodowe:
Niemcy - kraj piwa, Mercedesa, bajkowych zamków w Bawarii, naród który wzbudza podziw swą gospodarnością, czasem nieufność tych, którym daleko do niemieckiej zamożności, a także niechęć tych, dla których spotkanie z Niemcami przed 60 laty oznaczało życiową tragedię. Kraj ten, od ponad tysiąclecia usadowiony w sercu Europy, zawsze wywierał ogromny wpływ na losy kontynentu, niekiedy pozytywny (próba stworzenia monarchii uniwersalnej przez Ottona III), kiedy indziej destrukcyjny (obie wojny światowe w XX w.). Jest to jedno z najlepiej zorganizowanych i zarządzanych państw świata, o wiodącej gospodarce, której produkty z napisem "Made in Germany" zasłużenie cieszą się dobrą opinią pod każdą szerokością geograficzną, bez względu na to czy są to luksusowe auta, czy puszki piwa. Obecnie zjednoczone Niemcy mają za zadanie stać się jednym z filarów nowej Europy, zaś sami Niemcy próbują odnaleźć się w nowej sytuacji geopolitycznej i społecznej, w której - dość nieoczekiwanie dla samych siebie - się znaleźli.

HISTORIA

Germańskie plemiona zostały pokonane przez Juliusza Cezara między 55 a 53 r. p.n.e. Następnie tereny Niemiec zachodnich zajęte zostały przez Franków, zaś na obszar obecnych Niemiec Wschodnich napłynęli ze wschodu Słowianie. W 800 r. władca Franków - Karol Wielki koronował się na cesarza. W 843 r. (po traktacie w Verdun) imperium Karola rozpadło się, a jego wschodnia część dała początek Niemcom. W 962 r. Otto I koronował się na cesarza rzymskiego narodu niemieckiego (I Rzesza Niemiecka). Od XIII w., pomimo istnienia nadrzędnej władzy cesarskiej, państwo rozbite było na dziesiątki małych organizmów państwowych. W XVI w. Niemcami wstrząsały wojny religijne, w wieku XVII wojna trzydziestoletnia (1618-1648) spowodowała śmierć około 1/3 ludności kraju. Na początku XVIII w. na największą potęgę Niemiec wyrosły Prusy, które po odebraniu Austrii Śląska, okrojeniu Polski w kolejnych trzech rozbiorach (1772-1795) zajęły na początku XIX w. znaczne obszary w Niemczech zachodnich. W 1806 r. Napoleon doprowadził do likwidacji I Rzeszy. Po wojnie prusko-francuskiej, zwycięscy Prusacy proklamowali utworzenie Cesarstwa Niemieckiego (1871). I wojna światowa przyniosła klęskę Niemiec i znaczne okrojenie terytorium państwa oraz wysokie i obliczone na wiele lat kontrybucje, które Niemcy zostały zobowiązane wypłacać państwom zwycięskim.

W wyniku rewolucji listopadowej 1918 r. powstała tzw. Republika Weimarska. Kres Republice Weimarskiej przyniosło przejęcie rządów przez Hitlera w 1933 r. Hitler stopniowo odrzucał postanowienia traktatu wersalskiego, wszedł w sojusz z Włochami i Japonią, ograniczył wolności obywatelskie, rozpoczął prześladowania skierowane przeciwko Żydom i przeciwnikom politycznym i - jako przywódca (Führer) - skupił w swym ręku pełnię władzy. Po zajęciu Austrii (Anschluss 1938) i Czechosłowacji (marzec 1939), Hitler zaatakował Polskę (wrzesień 1939), rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Po zwycięstwach Niemiec w ciągu pierwszych czterech lat wojny, w 1943 r. nastąpiło przełamanie przewagi Niemców. 8 maja 1945 r. Niemcy podpisały Akt Kapitulacji. W wyniku wojny Niemcy utraciły swe wschodnie terytoria na rzecz Polski i ZSRR, zaś same popadły w zależność od czterech mocarstw okupacyjnych. W 1948 r. miała miejsce radziecka blokada Berlina, którą mocarstwa zachodnie przełamały organizując most powietrzny. W 1949 r. w strefie okupacyjnej USA, W. Brytanii i Francji utworzono RFN (od 1955 r. w NATO, od 1958 r. w EWG), na terenie Niemiec Wschodnich zależnych od ZSRR utworzono NRD (od 1949 r. w RWPG, od 1955 r. w Układzie Warszawskim). W 1961 r. Berlin został podzielony murem. Dzięki pieriestrojce Gorbaczowa w ZSRR i Jesieni Ludów w krajach Europy środkowej stało się możliwe przeprowadzenie wolnych wyborów (marzec 1990 r.) zaś 3 października 1990 r. nastąpiło ostatecznie zjednoczenie Niemiec.

GOSPODARKA


 • Produkt krajowy PKB: 2.431 mld USD

 • Produkt krajowy na 1 mieszk.: 27 400 USD

 • Przyrost PKB: 1,8%

 • Eksport: 513 mld USD (m.in. maszyny i środki transportu, wyroby metalowe, tekstylia, farmaceutyki)

 • Import: 445 mld USD (m.in. paliwa, maszyny, środki transportu, wyroby elektrotechniczne, żywność)

 • Inflacja: 0,8%

 • Największe przedsiębiorstwa: Alianz, Deutsche Telekom, SAP, Daimler-Benz, Deutsche Bank, Mannesmann, Münchener Rück., Siemens, Bayer, VEBA, Volkswagen, Hoechst, Dresdner Bank, BASF, RWE.


TURYSTYKA

Niemcy są krajem oferującym różnorodne możliwości uprawiania turystyki. Turyści odwiedzają najczęściej historyczne centra Niemiec zachodnich (choć ostatnio wyraźnie wzrosło zainteresowanie rzadziej odwiedzanymi do tej pory miastami byłej NRD m.in. Dreznem, Lipskiem, Weimarem, Poczdamem), ośrodki w Alpach (szczególnie olimpijskie (1936) Garmisch-Partenkirchen) i Scharzwaldzie, cieszące się międzynarodową sławą kurorty, a zarazem centra kultury (np. Baden-Baden, Bayreuth), oraz plaże nad Bałtykiem i Morzem Północnym. Dla wielu przybyszy interesujące jest porównanie wciąż dużej różnicy pomiędzy ustabilizowaną zachodnią częścią kraju i niemieckim Wschodem, modernizującym się za pieniądze podatników ze starych landów.

Niemcy odwiedza rocznie około 15-18 mln osób deklarujących wyłącznie turystyczny cel przyjazdu i kilkakrotnie więcej odwiedzających krewnych, przyjaciół i przyjeżdżających służbowo. Najwięcej przyjezdnych pochodzi z Wielkiej Brytanii, USA, Polski, Holandii, Francji i Szwecji. Niestety kraj ten traktowany jest często tylko jako przystanek w drodze na południe lub zachód, miejsce, gdzie odwiedza się krewnych czy znajomych, lub szuka - nie zawsze legalnie - dobrze opłacanej pracy. Niemcy należą do najchętniej uprawiających turystykę narodów europejskich. W rezultacie pasji odkrywczych, zostawiają oni za granicą 4-krotnie więcej pieniędzy niż zarabia ich kraj na przyjeździe turystów zagranicznych. Jednym z głównych powodów "uciekania" rodzimych turystów od spędzania czasu we własnym kraju są wysokie ceny - znacznie tańszy jest urlop spędzony na południu Europy.

KUCHNIA

Kuchnia niemiecka nie należy do najbardziej wyszukanych i, z tego także powodu, nie zyskała uznania poza krajem pochodzenia. Zresztą także w samych Niemczech znajduje ona coraz mniej zwolenników, szczególnie wśród młodszego pokolenia. Powodem tego jest fakt, że opiera się ona na wielkiej ilości spożywanego mięsa, co zwykle nie jest do pogodzenia z modą na zdrowe odżywianie się, której ulega wielu Niemców. Znaczną popularnością cieszą się potrawy obcych kuchni, w szczególności kuchni narodów, które w ciągu ostatnich dziesięcioleci napływały do Niemiec - Włochów, Greków, Hiszpanów, Turków, narodów byłej Jugosławii, oraz Dalekiego Wschodu. Najmocniejszą pozycję tradycyjna niemiecka kuchnia zachowała w małych miastach i osadach.

Mięso w kuchni niemieckiej proponuje się w bardzo różnorodnej postaci - pieczoną wieprzowinę (Kassel), pieczeń (Schweinebraten), golonkę (Eisbein) oraz niezliczone rodzaje kiełbasek (Wurst). Dodatkiem do mięsa są najczęściej ziemniaki np. pod postacią sałatki ziemniaczanej (Kartoffelsalat), odsmażane lub ugotowane z dodatkiem soli i posypane nacią pietruszki. Zupy niemieckie są ciężkie i zawiesiste, najczęściej z dodatkiem fasoli lub grochu. Specjalnością kuchni niemieckiej jest wielka ilość różnorodnego pieczywa. Ciasta i ciastka niemieckie są bardzo słodkie i, w opinii wielu, niezbyt smaczne. Napojem słusznie uważanym za narodowy jest piwo, które produkowane jest w ponad 6 tysiącach gatunków, a jego spożycie niezmiennie bardzo wysokie. Kawa cieszy się znacznie większym uznaniem niż herbata, a przy tym uważa się - odwrotnie niż w Polsce - że świetnie się po niej śpi. Wielu Niemców, w trosce o swe zdrowie przedkłada nad kawę wodę mineralną i soki owocowe.
PODSTAWOWE ZWROTY JĘZYKA NIEMIECKIEGO


 • Dzień dobry (rano / w ciągu dnia / wieczorem) - Guten Morgen / Tag / Abend

 • Do widzenia - Auf Wiedersehen

 • Proszę - Bitte

 • Przepraszam - Entschuldigung

 • Ile to kosztuje? - Was kostet das?

 • Gdzie jest...? - Wo ist...?

 • Tak - Ja

 • Nie - Nein

 • Nie rozumiem - Ich verstehe nicht


PROFIL LANDUPROFIL REGIONU

Państwo

Niemcy (Deutschland)Flaga Państwa
Nazwa

Freistaat Sachsen

Data podpisania porozumienia o współpracy

19 listopada 2008 r.


Stolica

Drezno

Powierzchnia

18 415,51 km²

Ludność

4 254 000 mieszk.

Język urzędowy

niemiecki

Jednostka monetarna

euro

Kod telefoniczny

+49

Domena internetowa

.de

Strona internetowa

http://www.sachsen.dePOŁOŻENIE
Saksonia jest jednym spośród 16 niemieckich krajów związkowych. Jest zachodnim sąsiadem województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Ponadto graniczy z Czechami oraz z następującymi krajami związkowymi: Bawarią, Turyngią, Saksonią-AnhaltBrandenburgią. Tereny wschodniej Saksonii były dawniej południową częścią Łużyc. Do dzisiaj zamieszkują tam Serbołużyczanie. Obszar Saksonii wznosi się stopniowo z północy ku południu, przechodząc nad granicą z Czechami w góry. Od Bawarii do Laby rozciągają się Rudawy, w których Laba utworzyła imponujący przełom (tzw. Szwajcaria Saksońska). Na wschód od rzeki znajdują się niższe niż Rudawy Góry Łużyckie.

Podział administracyjny Saksonii


Saksonia jest podzielona na 3 okręgi: Chemnitz, Drezno oraz Lipsk, które dzielą się na 22 powiaty, natomiast 7 saksońskich miast nie należy do żadnego powiatu, mając status tzw. kreisfreie Stadt – miasta wydzielonego: Chemnitz, Drezno, Görlitz, Hoyerswerda, Lipsk, Plauen, Zwickau.

WSPÓŁPRACA Z WOJEWÓDZTWEM LUBUSKIM
Współpraca województwa lubuskiego z Saksonią nie opiera się na formalnym porozumieniu o współpracy, ponieważ oficjalnym partnerem tego landu po stronie polskiej jest województwo dolnośląskie.

Współpraca z Rządem Saksonii realizowana jest głównie poprzez wspólne działania w obrębie transgranicznych projektów Unii Europejskiej. Samorząd Województwa Lubuskiego uczestniczy w organizowanych przez władze Saksonii spotkaniach i uroczystościach, m.in. organizowanemu corocznie Dniu Saksonii.

W latach 2007-2013 region lubuski będzie uczestniczył w programie Współpracy Transgranicznej: Polska (Województwo Lubuskie, Dolnośląskie) – Kraj Związkowy Saksonia. Wśród instytucji województwa lubuskiego intensywną współpracę ze stroną niemiecką nawiązała lubuska policja.

W dniu 19 listopada 2008 roku w Zielonej Górze Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński oraz premier Saksonii Stanislaw Tillich podpisali Wspólne Oświadczenie o współpracy pomiędzy Województwem Lubuskim a Wolnym Krajem Związkowym Saksonią.

Zawarte porozumienie określa kierunki szerokiej współpracy między Województwem Lubuskim a Wolnym Krajem Związkowym Saksonią. Celem współpracy jest wszechstronne zbliżenie regionów w procesie integracji europejskiej. Premier Saksonii i Marszałek Województwa Lubuskiego będą podejmować działania na rzecz wsparcia powiatów, miast i gmin w rozwijaniu współpracy transgranicznej. Jest to ważna w kontekście uczestnictwa regionu w Programie Europejskiej Współpracy Terytorialnej Lubuskie- Dolnośląskie – Saksonia.
GALERIA


Drezno po zniszczeniach wojennych.

Powierzchnia targowa w Lipsku.Pałac Zwinger w Dreźnie

Zamek Kriebstein Most Rackotz w Górnych Łużycach


Fürst Pückler Park - Bad Muskau (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO)

Volkswagen-Manufaktur w Dreźnie

STRONY INTERNETOWE • Portal informacyjny: www.sachsen.de (także w języku polskim)

 • Informacja turystyczna: www.sachsen-tour.de

 • Strona internetowa : www.saksonia.pl

 • Strona internetowa: www.statistik.sachsen.de/


KONTAKTY
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Departament Rozwoju Regionalnego i Planowania PrzestrzennegoWydział Współpracy Zagranicznej
Iwona Miłuch

tel. 068 / 45 65 257

e-mail: i.miluch@lubuskie.pl
Karina Popiołek

tel. 068 / 45 65 227

e-mail: k.popiolek@lubuskie.pl
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Departament Rozwoju Regionalnego i Planowania Przestrzennego

Dyrektor Maciej Nowicki
tel. 068 / 45 65 289

fax 0.68 / 327 14 29

email: m.nowicki@lubuskie.pl
Biuro Informacyjne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Avenue Palmerston 3
B-1000 Brussels
Tel./Fax: +32 2 234 68 56
GSM: +32 485 750 004
e-mail: bruksela@lubuski.pl
Premier Republiki Saksonii
Stanislaw Tillich
Archivstraße 1 01097 Dresden
Telefon: +49 (0)351 5 64-1300
Telefax: +49 (0)351 5 64-1309
E-Mail: ministerpraesident@dd.sk.sachsen.de

Konsulat Generalny RP w Lipsku
Trufanowstrasse 25, 04105 Leipzig

Tel.: (+49 341) 5623300


Fax: (+49 341) 5623333
e-mail: konsulat.leipzig@botschaft-polen.de


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna