Instytucje europejskie” tematem projektu szkóŁ partnerskichPobieranie 11.49 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar11.49 Kb.
INSTYTUCJE EUROPEJSKIE” TEMATEM PROJEKTU SZKÓŁ PARTNERSKICH

W dniach od 18.04 do 27.04.2010 odbyła się kolejna wymiana szkół partnerskich Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu i BBS KUSEL (Nadrenia-Palatynat w Niemczech). Miejscem spotkania, w którym uczestniczyło 18 osób – po 7 uczniów z obu szkół i po 2 opiekunów była malowniczo położona miejscowość KUSEL. Z brzeskiej szkoły udział w wymianie wzięli: Marcelina Baczyńska, Monika Helik, Mateusz Fiedor, Wioletta Kułakowska, Ewa Kuśmierzak, Klaudia Rusnarczyk i Adrian Spychała, natomiast koordynatorką była nauczycielka języka niemieckiego mgr Bożena Basta, pełniąca jednocześnie funkcję tłumacza oraz nauczycielka języka angielskiego mgr Beata Ciszkiewicz-Fedorczuk. Zaraz po przyjeździe autokarem do Kaiserslautern zostaliśmy serdecznie powitani przez koordynatorkę wymiany panią Michaelę Steitz oraz panią wice dyrektor Gabrielle Groß i zawiezieni do szkoły, gdzie oczekiwali nas uczniowie. Pierwsze spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej, gdzie pani Groß poprowadziła gry i zabawy integracyjne, aby przełamać pierwsze lody, co się bardzo dobrze udało.

Po obiedzie zwiedzaliśmy szkołę, po której zostaliśmy oprowadzeni przez nauczycieli. Po południu uczniowie zostali przydzieleni do rodzin i rozjechali się do domów, aby poznać ich życie rodzinne i sprawdzić swoją znajomość języków obcych. Wykonano zdjęcie grupowe pod logo (przedstawiające koło zamachowe) BBS KUSEL na dobry początek wymiany młodzieży.

Najważniejszym punktem programu była realizacja tematu projektu – „Instytucje Europejskie”, strona niemiecka zorganizowała dwie interesujące wycieczki - pierwszą do Luxemburga, gdzie odbyła się prezentacja multimedialna w Domu Europejskim na temat historii powstania Unii Europejskiej oraz jej rozszerzenia. Udział w niej wzięli uczniowie naszej szkoły partnerskiej z trzech klas jedenastych oraz polska grupa z opiekunami. Młodzież poszerzyła w ten sposób swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej, otrzymała różne materiały, plakaty, broszurki, które może wykorzystać po powrocie do kraju. Jednocześnie uczniowie wzmocnili swoją znajomość języka niemieckiego, gdyż w tej prezentacji nie było miejsca na tłumaczenie.

Równie ciekawym punktem programu był wyjazd do Centrum Europejskiego w miasteczku Scy-Chazelles we Francji, gdzie w Domu Roberta Schumana odbyła się zainscenizowana „debata poselska”, podczas której uczniowie prezentowali swoje opinie na temat efektu cieplarnianego, bronili swoich poglądów, używając różnych przekonujących argumentów za i przeciw redukcji efektu cieplarnianego oraz skutków tego zjawiska.

Program wymiany obejmował również udział w zajęciach lekcyjnych takich jak: religia, język angielski, fizyka, wychowanie fizyczne oraz matematyka, co pozwoliło na zebranie nowych doświadczeń i poczynienie cennych obserwacji, jak uczy się młodzież w Niemczech, jakie mają do tego warunki i jak wyglądają relacje między uczniami a nauczycielami. Polscy uczniowie bardzo pozytywnie oceniają oglądane lekcje, zauważają różnice, choć przyznają, że momentami mieli problemy ze zrozumieniem.

Dnia 23.04.2010 odbyło się w szkole spotkanie z posłanką do Parlamentu Nadrenii – Palatynatu - panią Marlies Kohnle-Gros. W ramach akcji „Europa w szkole” prowadziła dyskusję z uczniami, podczas której wszyscy mogli zadawać jej pytania. Wówczas powiedziała: „Celem mojej wizyty jest to, aby pokazać że polityka także interesuje się takimi spotkaniami młodzieży”. Całej grupie bardzo podobało się to spotkanie, którego uwieńczeniem była degustacja potraw różnych narodowości, które uczniowie sami przygotowali. W tamtych dniach słyszało się na korytarzu BBS Kusel nie tylko niemieckie rozmowy. Goszcząca podczas „Tygodnia Europejskiego” grupa z Polski porozumiewała się w dużej mierze po angielsku, co też przynosiło korzyści dla obu stron.

Na pożegnanie wszyscy spotkali się na zamku Lichtenberg, gdzie miło spędziliśmy czas. Po zwiedzeniu ruin zamkowych z przewodniczką oprowadzającą po polsku udaliśmy się do muzeum Geoskop i Musikantenland, które nam się podobały. Wieczorem usiedliśmy wspólnie przy uroczystym grillu na szczycie góry, gdzie przy wtórze gitary śpiewaliśmy piosenki w wielu językach, degustowaliśmy sałatki i inne potrawy samodzielnie przygotowane przez uczniów. Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia do kroniki szkolnej i na stronę internetową oraz ustaliliśmy następne spotkanie w Brzegu.

Jesteśmy zadowoleni. Grupa jest wspaniała. Szkoda tylko, że już w poniedziałek znów jedziemy do Polski” – powiedziała 19-letnia Marcelina Baczyńska. „Wszyscy wzięliśmy udział w zabawach integracyjnych, dzięki którym mogliśmy się nawzajem lepiej poznać oraz nawiązać kontakt z naszymi partnerami wymiany” – napisała w sprawozdaniu 19-letnia Ewa Kuśmierzak. „Bardzo się cieszę, że mogłem znowu wziąć udział w tej wymianie, choć już jestem absolwentem tej szkoły, nasze kontakty i znajomości dalej będą się rozwijać. Nie będę już brał udziału w wymianie, pomimo to podczas wakacji będę gościł u siebie moich kolegów Marka i Sebastiana, a później wybieram się do nich, aby wspólnie spędzić wolny czas.”- powiedział 20-letni Mateusz Fiedor. „W Niemczech ogólnie mi się podoba, gdyż jest miło i serdecznie” – to słowa 17-letniej Moniki Helik. „Byliśmy na lekcjach w szkole, następnie wzięliśmy udział w spotkaniu z panią polityk, a po zakończonych rozmowach cała grupa niemiecka i polska robiła wspólnie projekt o Robercie Schumanie, co nas zintegrowało.” – stwierdziła 19-letnia Wioletta Kułakowska. „Ogólnie jestem zadowolona, ale myślę, że powinniśmy spędzać więcej czasu razem w grupie oraz nasze opiekunki powinny ustalać z nami plan dnia. W większości do końca nie wiedzieliśmy co będziemy robić” – skomentowała 18-letnia Klaudia Rusnarczyk.

Jestem bardzo zadowolony z miłego przyjęcia mnie przez rodzinę i chętnie bym jeszcze raz pojechał. Bardzo podobały mi się wyjazdy do Francji i Luksemburga. Uważam, że grupa polsko-niemiecka była zżyta. Na pewno polecę wymianę młodszym kolegom” – wypowiedział się 18-letni Adrian Spychała.Całe to przedsięwzięcie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, za które bardzo dziękujemy. Równie gorące podziękowania należą się pani dyrektor ZSB – mgr Monice Jurek za poparcie tej inicjatywy, pomoc i życzliwość w organizowaniu wszelkich wymian od czasu osobistego podpisania stałego partnerstwa z tą szkołą dnia 29. września 2007 roku. Dziękujemy również Starostwu Powiatowemu w Brzegu za udostępnienie nam materiałów promocyjnych naszego miasta, które były bardzo pomocne w promowaniu naszego pięknego regionu. We wrześniu br. jest zaplanowana rewizyta w Brzegu naszych partnerów z Kusel, na którą już wszyscy z niecierpliwością czekamy.

Bożena Basta


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna