Kino mistrzóW (godz. 21. 00) przedstawimy dorobek najlepszych polskich reżyserów Andrzeja Wajdy I Krzysztofa Krauze. Będziemy prezentować ich najlepsze produkcje m in.: „WeselePobieranie 122.86 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar122.86 Kb.


W sobotnim ,, Kinie Mistrzów’’ prezentujemy dorobek najwybitniejszych polskich reżyserów. W marcu, kwietniu i maju zapraszamy na dzieła mistrza Andrzeja Wajdy.


W kontynuowanym sobotnim cyklu KINO MISTRZÓW (godz. 21.00) przedstawimy dorobek najlepszych polskich reżyserów - Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Krauze. Będziemy prezentować ich najlepsze produkcje m.in.:


 • Wesele” - reż. Andrzej Wajda (1972)

 • Człowiek z marmuru” - reż. Andrzej Wajda (1976)

 • Katyń” - reż. Andrzej Wajda (2007)

 • Ziemia obiecana” - reż. Andrzej Wajda (1974)

 • Zemsta” - reż. Andrzej Wajda (2002)

 • Nowy Jork - czwarta rano” - reż. Krzysztof Krauze (1988)

 • Gry uliczne” - reż. Krzysztof Krauze (1996)

 • Dług” - reż. Krzysztof Krauze (1999)

 • Plac Zbawiciela” - reż. Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze (2006)

Raz w miesiącu w piątkowe wieczory (godz. 22.05) zaproponujemy doskonałe produkcje polskie, także premierowe – to w cyklu UWAGA! PREMIERA!, a w nim m.in.: • Doskonałe popołudnie” w reżyserii Przemysława Wojcieszka

 • Teraz ja” w reżyserii Anny Jadowskiej

 • Jasne błękitne okna” w reżyserii Bogusława Lindy

W CYKLU „KINO MISTRZÓW” - ANDRZEJ WAJDA


BRZEZINA

Emisja: sobota, 06.03.2010 r., godz. 21.45

Reżyseria: Andrzej Wajda (1970)

Film powstał na motywach opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja „Brzeziny" toczy się w latach dwudziestych. W zagubionym w puszczy domku mieszka leśnik Bolesław. Śmierć żony całkowicie odmieniła jego życie. Jedynie obecność córeczki Oli i gosposi Maliny sprawia, że nie został kompletnym odludkiem. Pewnego dnia Bolesława odwiedza brat Stanisław. Przyjechał prosto z Davos. Jest ciężko chory na gruźlicę. Wie, że niebawem umrze. Pragnie jednak do końca cieszyć się pełnią życia. Jego rozpaczliwa fascynacja urodą świata i sztucznie hałaśliwy sposób bycia coraz bardziej drażnią, ale i budzą z duchowego odrętwienia Bolesława. Rozpoczyna się podświadoma, uczuciowa rywalizacja obu braci. Staś umiera, Malina wychodzi za mąż za Michała, Bolesław z córeczką opuszczają leśniczówkę.

W rolach głównych występują: Daniel Olbrychski (Bolesław), Olgierd Łukaszewicz (Stanisław, brat Bolesława), Emilia Krakowska (Malina), Danuta Wodyńska (Katarzyna, służąca Bolesława), Elżbieta Żołek (Ola, córka Bolesława), Marek Perepeczko (Michał, narzeczony Maliny), Mieczysław Stoor (brat właścicielki fortepianu)


KRAJOBRAZ PO BITWIE

Emisja: sobota, 13.03.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Andrzej Wajda (1970)

Na motywach opowiadań Tadeusza Borowskiego. Akcja filmu toczy się w byłym obozie koncentracyjnym na terenie Niemiec. Mimo, że wyzwolony przez Amerykanów, wciąż istnieje, tyle że na innych zasadach. Nie ma już surowej dyscypliny, niewolniczej pracy, terroru. Wśród niedawnych więźniów jest Tadeusz, młody Polak, piszący wiersze i pochłaniający książki. Stroni od rodaków, którzy ledwie odzyskawszy wolność, ujawniają najgorsze narodowe przywary. Co chwila wybuchają polityczne kłótnie, odradza się zawiść. Pobyt w obozie niewiele zmienił ich poglądy. Największym pragnieniem wszystkich jest jednak najeść się do syta. Głód zaspokaja łapczywie i zachłannie, urągając wszelkim normom kultury. Pewnego dnia do obozu przyjeżdżają kobiety. Tadeusz poznaje polską Żydówkę Ninę, którą oburza prostactwo i obżarstwo miejscowych mężczyzn. Namawia młodego poetę, by z nią uciekł. Tadeusz jednak waha się. Lata obozowego życia sprawiły, że czuje strach przed normalnym życiem. Zaczynają snuć plany na przyszłość, lecz dziewczyna zostaje przypadkowo zastrzelona przez amerykańskiego wartownika. Po hurrapatriotycznym widowisku wystawionym w rocznicę bitwy pod Grunwaldem Tadeusz decyduje się na powrót do Polski.

Widzowie w rolach głównych będą mogli zobaczyć m.in. Daniela Olbrychskiego (Tadeusz), Stanisławę Celińską (Nina), Aleksandra Bardini (Profesor), Tadeusza Janczara (Karol), Zygmunta Malanowicza (Ksiądz Redaktor), Mieczysława Stoora (Chorąży), Leszka Drogosza (Tolek), Stefana Friedmanna (Cygan), Jerzego Obłamskieg (więzień), Jerzego Zelnika (komendant amerykański), Małgorzatę Braunek (Niemka na rowerze), Annę German (Amerykanka), Agnieszkę Fitkau (koleżanka Niny), Alinę Szpak (Niemka w koszarach), Józefa Pierackiego (kucharz), Andrzeja Piszczatowskiego (wartownik amerykański).

WESELE

Emisja: sobota, 20.03.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Andrzej Wajda (1972)

Film jest adaptacją dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Akcja filmu zaczyna się od wyjazdu orszaku weselnego sprzed kościoła Mariackiego w Krakowie. Następnie, mijając okoliczne wsie, kawalkada dociera do domu Gospodarza. Rozpoczyna się wesele Pana Młodego, który jest inteligentem, z Panną Młodą, pochodzącą z chłopskiej rodziny. Goście również wywodzą się z obu stanów. Zabawa szybko się rozkręca. Nocą pod dach Gospodarza przybywa Rachela, młoda Żydówka o wrażliwej, „poetycznej" duszy. To ona, ulegając weselnej euforii, „zaprasza" na zabawę Chochoła, stojącego za oknem. W wesoły gwar weselnej biesiady niepostrzeżenie wsącza się aura niesamowitości. Niektórym gościom ukazują się tajemnicze widma. Z zakamarków dusz odzywają się tajone urazy, kompleksy i tęsknoty. Najsilniejszą z nich jest marzenie o odzyskaniu niepodległości przez Ojczyznę.

W rolach głównych: Marek Walczewski (Gospodarz), Izabella Olszewska (Gospodyni), Ewa Ziętek (Panna Młoda), Daniel Olbrychski (Pan Młody), Emilia Krakowska (Marysia, siostra Panny Młodej), Mieczysław Stoor (Wojtek), Kazimierz Opaliński (Ojciec), Henryk Borowski (Dziad), Marek Perepeczko (Jasiek), Janusz Bukowski (Kasper), Andrzej Łapicki (Poeta), Wojciech Pszoniak (Dziennikarz), Andrzej Szczepkowski (Nos), Mieczysław Czechowicz (ksiądz), Barbara Wrzesińska (Maryna), Gabriela Kwasz (Zosia), Małgorzata Lorentowicz (Radczyni), Maria Konwicka (Haneczka), Franciszek Pieczka (Czepiec), Hanna Skarżanka (Klimina), Bożena Dykiel (Kasia), Leszek Piskorz (Staszek), Ania Góralska (Isia), Mieczysław Voit (Żyd, ojciec Rachel), Maja Komorowska-Tyszkiewicz (Rachel), Czesław Niemen (Chochoł ; tylko głos), Olgierd Łukaszewicz (Widmo), Wojciech Pszoniak (Stańczyk), Czesław Wołłejko (Hetman), Wirgiliusz Gryń (Upiór (Jakub Szela),Artur Młodnicki (Wernyhora)


CZŁOWIEK Z MARMURU

Emisja: sobota, 27.03.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Andrzej Wajda (1976)

Opowieść o przodowniku pracy z lat pięćdziesiątych XX wieku i reżyserce telewizyjnej idącej po latach jego śladami. Młoda studentka szkoły filmowej Agnieszka realizuje swój film dyplomowy o przodowniku pracy Mateuszu Birkucie, murarzu z Nowej Huty. Agnieszka szukając prawdy o jego życiu, odnajduje gorzką prawdę o trudnych latach 50. Podróżując razem z ekipą filmową wysłużonym Robrem, Agnieszka odkrywa coraz to nowe kulisy wydarzeń oraz dociera do ludzi, którzy znali Mateusza Birkuta. Od reżysera Jerzego Burskiego Agnieszka dowiaduje się o kulisach powstania filmu dokumentalnego „Oni budują nasze szczęście”. Od Michalaka dowiaduje się o incydencie z gorącą cegłą. Wreszcie trafia do Zakopanego, do żony Birkuta Hanki Tomczyk. Rozmawia z Witkiem, dyrektorem Huty Katowice, a nawet z inżynierem Moniakiem, zastępcą Witka na budowie Huty Katowice. Trafia do Jodły, byłego sekretarza partyjnego. Jednak nikt nie wie, co tak naprawdę stało się z Birkutem. Agnieszce udaje się jednak znaleźć kogoś innego – jego syna, Maćka Tomczyka przed bramą Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Maciek informuje Agnieszkę, że jego ojciec nie żyje. W ostatniej scenie Agnieszka i Maciek Tomczyk idą razem długim korytarzem w gmachu warszawskiej telewizji.

W rolach głównych: Jerzy Radziwiłowicz (Birkut Mateusz oraz Maciek Tomczyk, syn Birkuta), Krystyna Janda (Agnieszka), Tadeusz Łomnicki (reżyser Jerzy Burski), Jacek Łomnicki (reżyser Jerzy Burski w latach 50.), Michał Tarkowski (murarz Wincenty Witek, przyjaciel Birkuta, w latach 70. dyrektor budowy Huty Katowice), Piotr Cieślak (Michalak, ubek „opiekujący się" Birkutem, w latach 70. pracownik „Pagartu"), Wiesław Wójcik (towarzysz Jodła, sekretarz partii w Nowej Hucie), Krystyna Zachwatowicz (Hanka Tomczyk, żona Birkuta), Magda Teresa Wójcik (montażystka), Bogusław Sobczuk (redaktor tv), Leonard Zajączkowski (Leonard Zajączkowski, operator Agnieszki), Jacek Domański (dźwiękowiec Agnieszki), Zdzisław Kozień (ojciec Agnieszki), Irena Laskowska (pracownica Muzeum Narodowego), Wiesław Drzewicz (właściciel "Ostoi" w Zakopanem, mąż Hanki Tomczyk), Kazimierz Kaczor (pułkownik UB), Ewa Ziętek (sekretarka pułkownika UB).


BEZ ZNIECZULENIA

Emisja: sobota, 10.04.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Andrzej Wajda (1978)

Znany dziennikarz, Jerzy Michałowski, po powrocie z zagranicy dowiaduje się od żony, że postanowiła od niego odejść. Nie rozumie jej decyzji i nie chce się z nią pogodzić. Ma też liczne kłopoty zawodowe. Jego wystąpienie telewizyjne i prace nie zyskują uznania, zawieszono jego wykłady na uniwersytecie, odwołano też jego wyjazd za granicę, na który bardzo liczył. Interwencje nie odnoszą skutku. Podobnie jak próby pojednania z żoną, która związała się z głównym antagonistą Jerzego. Co więcej - w czasie rozprawy rozwodowej składa fałszywe, obciążające męża zeznania. W mieszkaniu Jerzego wybucha od dawna zepsuty piecyk gazowy. Jerzy ginie - czy był to nieszczęśliwy wypadek czy samobójstwo?

W rolach głównych: Zbigniew Zapasiewicz (Jerzy Michałowski), Ewa Dałkowska (Ewa Michałowska, żona Jerzego), Andrzej Seweryn (Jacek Rościszewski, kolega redakcyjny Jerzego, kochanek Ewy), Krystyna Janda (Agata, studentka Jerzego), Roman Wilhelmi (Broński), Emilia Krakowska (Wanda Jakowicz, przyjaciółka Ewy), Kazimierz Kaczor (redaktor naczelny), Magda Teresa Wójcik (Joanna Cichoń, adwokat Jerzego), Jerzy Stuhr (Jerzy Porębowicz, adwokat Ewy Michałowskiej), Iga Mayr (Anna Łukasik, matka Ewy), Aleksandra Jasieńska (Oleńka, córka Michałowskich), Marta Salinger (Gabcia, córka Michałowskich), Stefania Iwińska (Józefa, gosposia Michałowskich), Halina Golanko (Halina Łukasik, siostra Ewy).


KATYŃ

Emisja: sobota, 17.04.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Andrzej Wajda (2007)

17 września 1939 roku. Trwa exodus ludności cywilnej na Wschód w nadziei na ocalenie przed hitlerowską nawałą. Na moście zdumieni uciekinierzy spotykają innych, uciekających w przeciwną stronę przed wkraczającą właśnie do Polski Armią Czerwoną. W zajmowanych wsiach i miastach bolszewicy ogłaszają, że przychodzą jako wyzwoliciele mas pracujących od ucisku burżuazji. Reprezentantem tej ostatniej jest według nich także Wojsko Polskie, więc żołnierze masowo brani są do niewoli. Taki los spotyka m. in. Andrzeja, rotmistrza 8 - ego Pułku Ułanów z Krakowa. W prowizorycznym obozie jenieckim odnajduje go żona Anna z małą córeczką Niką. Anna ze łzami w oczach błaga, by przebrał się w cywilne ubranie i uciekł. Andrzej odmawia, powołując się na przysięgę żołnierską. Wkrótce wraz ze swoim pułkiem zostaje wywieziony do znacznie silniej strzeżonego obozu w Kozielsku. Tymczasem Anna po wielu perypetiach, niemal cudem ocalając życie swoje i dziecka, dociera do Krakowa, znajdującego się teraz pod jurysdykcją niemiecką. Zatrzymuje się u matki Andrzeja. Jego ojca, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wraz z innymi pracownikami tej uczelni hitlerowcy podstępnie uwięzili i wywieźli do obozu w Sachsenhausen. Obu kobietom nie pozostaje nic innego jak czekać na swoich mężów. Po kilku miesiącach przychodzi wiadomość, że ojciec Andrzeja zmarł. W kwietniu 1943 roku Kraków obiega sensacyjna wiadomość o odnalezieniu zbiorowych mogił polskich oficerów w Katyniu. Wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu Anna nie chce dać wiary, że pośród ofiar jest Andrzej.

W rolach głównych wystąpili m.in.: Andrzej Chyra (porucznik Jerzy), Maja Ostaszewska (Anna, żona Andrzeja), Artur Żmijewski (rotmistrz Andrzej), Danuta Stenka (generałowa Róża), Jan Englert (generał), Magdalena Cielecka (Agnieszka, siostra porucznika Piotra Baszkowskiego), Agnieszka Glińska (dyrektorka gimnazjum, siostra porucznika Piotra Baszkowskiego), Paweł Małaszyński (porucznik Piotr Baszkowski), Maja Komorowska (matka rotmistrza Andrzeja), Władysław Kowalski (Jan, ojciec rotmistrza Andrzeja, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego), Antoni Pawlicki (Tadeusz, syn Elżbiety), Agnieszka Kawiorska (Ewa, córka generałowej), Siergiej Garmasz (kapitan Popow), Joachim Paul Assbock (Muller), Waldemar Barwiński (podporucznik), Sebastian Bezzel (oficer Propaganda Abteilung), Jacek Braciak (porucznik Klin, przyjaciel Jerzego), Stanisław Brudny (człowiek na moście), Stanisława Celińska (Stasia, gospodyni w domu generała).

PANNY Z WILKA

Emisja: sobota, 24.04.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Andrzej Wajda (1979)

Niespełna czterdziestoletni Wiktor Ruben po stracie przyjaciela przyjeżdża do wujostwa na wieś, gdzie w pobliskim dworku, w gronie kilku panien, spędził młodzieńcze lata. Julia doczekała się bliźniaczek, wyemancypowana Jola wyszła za mąż, Fela przedwcześnie zmarła, zmieniły się też Zosia i Kazia, mała Tunia wyrosła na piękną pannę. Pojawienie się Rubena, jego wspomnienia i chęć ożywienia przeszłości burzą spokój mieszkanek dworu, ujawniają ich powikłane losy, dramaty, życiowe klęski. Ruben wyjeżdża z postanowieniem, że już tu nigdy nie wróci. Film jest adaptacją opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza.

W rolach głównych wystąpili m.in.: Daniel Olbrychski (Wiktor Ruben), Anna Seniuk (Julcia), Christine Pascal (Tunia; w czołówce nazwisko: Pascale), Maja Komorowska (Jola), Stanisława Celińska (Zosia), Krystyna Zachwatowicz (Kazia), Zofia Jaroszewska (ciotka Wiktora), Tadeusz Białoszczyński (wuj Wiktora), Paul Dutron (mąż Joli), Zbigniew Zapasiewicz (Kawecki, mąż Julci), Joanna Poraska (matka sióstr), Andrzej Łapicki (lekarz w Stokroci).


ZIEMIA OBIECANA

Emisja: sobota, 01.05.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Andrzej Wajda (1974)

Adaptacja powieści Władysława Reymonta. Karol Borowiecki pracuje w fabryce Bucholca jako główny inżynier, marząc o założeniu własnej fabryki, podobnie jak jego przyjaciele - Moryc Welt, młody pośrednik i Maks Baum, syn właściciela starej, podupadającej tkalni. Na wieczornym przedstawieniu w teatrze Karol odnawia znajomość z piękną żoną bogatego fabrykanta, Lucy Zuckerową i udaje mu się wyciągnąć od niej tajemnice depeszy, która zbulwersowała najpotężniejszych rekinów łódzkiego przemysłu: wkrótce mają zostać podniesione cła na bawełnę. Trzej przyjaciele łączą swe kapitały i Moryc wyjeżdża do Hamburga, by kupić jak największy transport surowca; po jego sprzedaży będą mieli kapitał zakładowy na budowę fabryki. Inicjatywa Borowieckiego napotyka na zorganizowany opór środowiska fabrykantów łódzkich, obawiających się konkurencji polskiej firmy, mogącej liczyć na automatyczne poparcie w całym kraju. Borowieckiemu zamyka się kredyt, odmawia sprzedaży maszyn. Karol musi sprzedać rodzinny majątek w pobliżu Łodzi, który kupuje dawny fornal wzbogacony na dostawach do Łodzi. Ojciec Karola, ziemianin w dawnym stylu, nie pojmujący nowych czasów, wraz z mieszkającą w jego dworku Anką, narzeczoną Borowieckiego, przenoszą się do Łodzi. Fabrykę udaje się dokończyć, jednak na uroczystym poświęceniu odwiedza Borowieckiego stary Zucker, który dowiedział się o romansie żony z Karolem. Mimo zapewnień o bezpodstawności oskarżeń, stary fabrykant nie wydaje się przekonany. Wkrótce Lucy wyjeżdża do Berlina, Karol potajemnie jej towarzyszy. Po drodze odbiera w pociągu telegram z wieścią o pożarze fabryki. Tej samej nocy umiera ojciec Karola. Fabryka była nieubezpieczona, przyjaciele są zrujnowani. Jedynym wyjściem stanie się zerwanie z Anką i ślub z Madą Muller, córką niemieckiego milionera. Borowiecki osiąga swój cel, staje się wielkim rekinem przemysłu, jednak płaci za to całkowitą rezygnacją z dawnych ideałów i marzeń młodości.

W rolach głównych widzowie będą mogli zobaczyć m.in.: Daniela Olbrychskiego (Borowiecki Karol), Wojciecha Pszoniaka (Welt Moryc), Andrzeja Seweryna (Baum Maks), Kalinę Jędrusik (Lucy Zuckerowa), Annę Nehrebecką (Anka), Bożenę Dykiel (Mada Muller), Andrzeja Szalawskiego (Herman Buchholz), Stanisława Igara (Grunspan), Franciszka Pieczkę (Muller), Kazimierza Opalińskiego (ojciec Maksa), Andrzeja Łapickiego (Trawiński), Wojciecha Siemiona (Wilczek), Tadeusza Białoszczyńskiego (ojciec Karola), Zbigniewa Zapasiewicza (Kessler), Jerzego Nowaka (Zucker), Piotra Fronczewskiego (Horn), Jerzego Zelnika (Stein).

DYRYGENT

Emisja: sobota, 08.05.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Andrzej Wajda (1979)

Adaptacja opowiadania Andrzeja Kijowskiego. Marta jest młodą, utalentowaną skrzypaczką. Przebywając na stypendium w Stanach Zjednoczonych, spotyka Johna Lasockiego - światowej sławy dyrygenta, który był niegdyś wielką miłością jej matki. Wstrząs spowodowany spotkaniem z Martą budzi u starego mistrza pragnienie powrotu do przeszłości. Lasocki zrywa kontrakty, nie dba o terminy i zawarte wcześniej zobowiązania. Przyjeżdża do Polski, do prowincjonalnego miasta, gdzie urodził się przed siedemdziesięciu kilku laty. Chce tu poprowadzić V Symfonię Beethovena, którą wykona miejscowa orkiestra. Jej dyrektorem jest jednak mąż Marty - ambitny i nieco zagubiony Adam. W przyjeździe Lasockiego widzi swoją wielką szansę, ale obawia się konfrontacji z artystą takiego formatu. Dostrzega fascynację Marty wielkim dyrygentem, jego skromność, życzliwość i głębokie zrozumienie istoty muzyki. Narasta w nim poczucie niejasnego zagrożenia, które zaczyna przeradzać się w zawiść, agresję, a nawet histerię. Lasocki nagle umiera. Marta pozostaje z mężem, ale ostro osądza jego postawę i charakter.

W rolach głównych wystąpili: John Gielgud (John Lasocki), Krystyna Janda (Marta), Andrzej Seweryn (Adam Pietryk, mąż Marty), Jan Ciecierski (ojciec Marty), Tadeusz Czechowski (pan Tadzio, skrzypek w orkiestrze), Marek Dąbrowski (urzędnik z Wydziału Kultury), Józef Fryźlewicz (wojewoda), Janusz Gajos (dygnitarz z Warszawy)

DANTON

Emisja: sobota, 15.05.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Andrzej Wajda (1982)

Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1794 r. W rewolucyjnej Francji szaleje terror. Na posiedzeniu Komitetu Ocalenia Publicznego Billaud Varenne oskarża Dantona i jego przyjaciół o działalność kontrrewolucyjną. Robespierre nie zgadza się wprawdzie na sądzenie Dantona, ale inni członkowie Komitetu przytaczają wciąż nowe argumenty przeciwko niemu. Jednocześnie dochodzi do konfiskaty redagowanej przez Desmoulinsa gazety dantonistów "Vieux Cordelier". Wkrótce Danton otrzymuje poufne ostrzeżenie, że rząd nosi się z zamiarem aresztowania go. Z inicjatywy Robespierre'a dochodzi do spotkania obu przywódców, ale nie udaje im się osiągnąć porozumienia. W Komitecie Ocalenia Robespierre domaga się aresztowania Dantona. Nalega, by nastąpiło to szybko, gdyż czas pracuje na korzyść jego przeciwnika, który może w ciągu paru dni zmobilizować przeciw rządowi armię. Na podstawie raportu Saint-Juste'a zostaje przygotowana lista osób do aresztowania. W nocy z 30 na 31 marca policja zatrzymuje Dantona. Oskarżony o spisek kontrrewolucyjny, zostaje skazany na śmierć. Film jest adaptacją dramatu Stanisławy Przybyszewskiej „Sprawa Dantona”.

W rolach głównych wystąpili m.in.: Gerard Depardieu (Danton Georges), Wojciech Pszoniak (Robespierre Maximilien de), Anne Alvaro (Eleonora), Roland Blanche (Lacroix), Patrice Chereau (Desmoulins Camille), Emmanuelle Debever (Louison), Krzysztof Globisz (Amar), Ronald Guttman (Herman), Gerard Hardy (Tallien Jean Lambert), Tadeusz Huk (Couthon), Stephane Jobert (Panis), Marian Kociniak (Lindet), Marek Kondrat (Barere de Vieusac), Bogusław Linda (Saint-Just Louis Antoine), Alain Mace (Heron), Bernard Maitre (Legendre), Lucien Melki (Fabre D'Eglantine), Serge Merlin (Philippeaux), Erwin Nowiaszek (Collot d'Herbois), Leonard Pietraszak (Carnot Lazare Nicolas), Roger Planchon (Tinville Fouquier), Angel Sedgwick (brat Eleonory), Andrzej Seweryn (Bourdon), Franciszek Starowieyski (David Jaques Louis), Jerzy Trela (Varenne Billaud).
ZEMSTA

Emisja: sobota, 22.05.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Andrzej Wajda (2002)

Film jest adaptacją słynnej komedii Aleksandra Fredry. Cześnik Raptusiewcz, mieszkający po sąsiedzku w tym samym zamku ze znienawidzonym przez siebie Rejentem Milczkiem, chce ożenić się z owdowiałą Podstoliną dla pieniędzy. Podstolina jednak sama szuka majętnego męża. Rejent Milczek pragnie wyswatać swojego syna Wacława z Podstoliną. Ale Wacław jest zakochany, z wzajemnością, w Klarze - wychowanicy i bratanicy Cześnika, który zaopiekował się nią po śmierci jej rodziców. Sytuacja uczuciowa gmatwa się coraz bardziej, gdyż równocześnie Papkin wyznaje miłość Klarze...

W rolach głównych występuje wielu znanych i lubianych przez widzów aktorów m.in.: Roman Polański (Papkin Józef), Janusz Gajos (Cześnik (Maciej) Raptusiewicz), Andrzej Seweryn (Rejent Milczek), Katarzyna Figura (Podstolina Hanna), Daniel Olbrychski (Dyndalski , sługa Cześnika), Agata Buzek (Klara Raptusiewiczówna, bratanica Cześnika), Rafał Królikowski (Wacław Milczek, syn Rejenta), Lech Dyblik (Śmigalski, sługa Cześnika), Cezary Żak (Perełka, kuchmistrz Cześnika), Jerzy Nowak (murarz Michał Kafar).


W CYKLU „KINO MISTRZÓW” - KRZYSZTOF KRAUZE

NOWY JORK - CZWARTA RANO

Emisja: sobota, 29.05.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Krzysztof Krauze (1988)

Prowincjonalne miasteczko - trzy kościoły, dwie zapyziałe uliczki, więzienie otoczone wysokim murem i bar „Błysk" z wejściem naprzeciwko więziennej bramy. Atrakcją brzydkiej knajpy jest śliczna bufetowa - Agnieszka. Resztę personelu stanowią byli więźniowie. W barze także przesiadują ci, których życie związanie jest z zakładem karnym - strażnicy i rodziny pensjonariuszy czekające na widzenie. Pewnego dnia do knajpy wprost z więzienia przychodzi młody chłopak - Józek. Agnieszka mu się podoba, próbuje ją poderwać. Na jego nieśmiałe zaloty dziewczyna reaguje oburzeniem - nie interesują ją mężczyźni po wyroku. W tym samym czasie pod barem zatrzymuje się ciężarówka. Józek wyjawia bufetowej tajemnicę. Samochód będzie wracał tą samą drogą obok więzienia wioząc zużyte banknoty - masę forsy. Dziewczyna gotowa jest nawet na napad, byle tylko wyrwać się w świat i nie stać dłużej za kontuarem baru „Błysk". Nie reaguje na argumenty chłopaka, który dobrze wie czym na ogół kończą się przestępstwa. Rozpoczyna przygotowania do skoku. Wykrada pistolet strażnikowi więziennemu, częstemu gościowi knajpy. Józek przyłącza się do przygotowań, zdecydowany zdobyć miłość dziewczyny. Oboje planują już wspólne bogate życie za zrabowane pieniądze. Marzą o podróży do Nowego Jorku. Józek przyznaje się, że przez dwa lata obserwował Agnieszkę z okien celi i już wtedy się w niej zakochał. Ciężarówka, która miała zawierać ładunek banknotów przyjeżdża za wcześnie. Z jej wnętrza zamiast worków z pieniędzmi wysypują się niezliczone kilogramy jabłek. Rozczarowania Agnieszki nie da się opisać. Znika poza tym Józek. Marzenia bufetowej z prowincjonalnej knajpy okazują się po raz kolejny niemożliwe do zrealizowania. Po kilku latach, w drzwiach baru "Błysk" znów pojawia się Józek, który teraz rzeczywiście zakończył odsiadywanie kary. Przedtem był tylko na 24-godzinnej przepustce. Agnieszka zapomina, że Józek ją okłamał - mimo upływu czasu kocha go nadal. Marzenia o podróży do Nowego Jorku także się spełniają. Agnieszka z Józkiem lecą do Stanów na zaproszenie byłego flegmatycznego kucharza z baru „Błysk", który okazał się genialnym perkusistą samoukiem i koncertuje właśnie w Ameryce. Samolot ląduje w Nowym Jorku o czwartej nad ranem.

W rolach głównych: Anna Wojton (Agnieszka), Janusz Józefowicz (Józek Polański), Ryszard Mróz (Krzysiek), Iwona Katarzyna Pawlak (Elżbieta), Gustaw Lutkiewicz (Gren, właściciel baru "Błysk"), Krzysztof Kowalewski (Cieślak, strażnik więzienny), Jerzy Kryszak (perkusista Fabian), Kazimierz Kaczor (komiwojażer), Henryk Bista (podróżny szukający cudów), Zygmunt Bielawski (profesor śpiewu), Piotr Machalica (Wacek, kucharz w barze "Błysk" i perkusista), Katarzyna Kozak (panna młoda), Hanna Bedryńska (szatniarka), Władysław Dewoyno (Zawadzki), Jacek Pawlak (mleczarz).


GRY ULICZNE

Emisja: sobota, 05.06.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Krzysztof Krauze (1996)

Janek Rosa (dziennikarz) i jego przyjaciel Witek (operator) robią ostre, gorące reportaże dla pewnej prywatnej telewizji. Są profesjonalni, odważni - rozpracowują siatkę handlarzy semteksem, materiałem wybuchowym używanym przez terrorystów. Ktoś podrzuca Jankowi kasetę video. To swoisty donos: ukrywający się w cieniu mężczyzna oskarża znanego polityka - senatora Makowskiego - że w 1977 roku był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Katman" i ponosi odpowiedzialność za śmierć swego przyjaciela Stanisława Pyjasa, studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, działacza opozycji. Dla chłopców śmierć Pyjasa - prawdopodobnie zamordowanego przez SB - to archeologia. Odległe, mało znaczące wydarzenie. Dopiero arogancja Makowskiego prowokuje ich do działania. Przystępują do mozolnego dziennikarskiego dochodzenia. Postać Pyjasa zaczyna nabierać wyrazistości - nie jest już pomnikiem, legendą pokolenia rodziców. Okazuje się taki sam jak oni. Normalny. Czasem śmieszny, czasem wzniosły, naiwny, odważny. Miał plany, kogoś kochał, chciał żyć, a nie żyje. Z każdym dniem chłopcy wiedzą więcej. Być może za dużo . . . Ginie koronny świadek. Wątek sprawy Pyjasa zaczyna krzyżować się z semteksową aferą . . .

W rolach głównych wystąpili: Redbad Klynstra (Janek Rosa), Robert Gonera (operator Witek), Grażyna Wolszczak (Maria), Andrzej Precigs (senator Makowski), Waldemar Szczepaniak (Andrzej, szef telewizji), Justyna Kulczycka (Anna, żona Tadeusza, przyjaciółka Pyjasa), Tomasz Mędzik (Tadeusz, przyjaciel Pyjasa), Aleksander Fabisiak (Pasieka, prezes banku, były pracownik SB), Jan Guntner (adwokat), Marian Dziędziel (Kuna, były pracownik SB), Stanisław Banaś (Koral, były pracownik SB), Krzysztof Jędrysek (szef firmy ochroniarskiej handlujący semteksem).


DŁUG

Emisja: sobota, 12.06.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Krzysztof Krauze (1999)

Polska lat 90., Warszawa. Dwaj przyjaciele i wspólnicy w interesach, dwudziestokilkulatkowie Adam i Stefan, postanawiają rozkręcić większy biznes. Myślą o utworzeniu montowni skuterów, ale bank odmawia im pożyczki, uznając ich finansowe zabezpieczenia za niedostateczne. Adam i Stefan są zdruzgotani. Kiedy więc spotykają Gerarda, dawnego kolegę z podwórka, który w zamian za prowizję oferuje im pomoc w znalezieniu wiarygodnego gwaranta pożyczki, uznają to za szansę dla siebie. Do układu nie dochodzi, ale Gerard żąda zwrotu "kosztów", jakie miał ponoć ponieść - w sumie kilku tysięcy dolarów. Adam i Stefan nie chcą o niczym słyszeć, ale wtedy Gerard przemocą odbiera swój "dług". Następnego dnia informuje dwójkę przyjaciół, że żadnej spłaty nie było i że nadal czeka na zwrot należnej mu sumy. Tak właśnie zaczyna się egzekucja długu nie do spłacenia. Gerard kolejnymi groźbami, szantażem i fizycznym nękaniem stopniowo odbiera Adamowi i Stefanowi wszystko, co mają. W końcu przychodzi chwila, kiedy niedoszli biznesmeni nie mają już czym płacić ani dokąd uciec. Są osaczeni. Rozpaczliwie szukają wyjścia z sytuacji. Po trzech miesiącach, jakie minęły od pierwszego spotkania Adama i Stefana z Gerardem, policja wyławia z Wisły dwa ciała bez głów... Scenariusz filmu został oparty na faktach. (

W rolach głównych: Robert Gonera (Adam Borecki), Jacek Borcuch (Stefan Kowalczyk), Andrzej Chyra (Gerard Nowak), Cezary Kosiński (Tadeusz Frei), Joanna Szurmiej (Basia, narzeczona Adama), Agnieszka Warchulska (Jola, dziewczyna Stefana), Joanna Kurowska (Ania, ciężarna leżąca w szpitalu wspólnie z Basią), Sławomira Łozińska (matka Adama).

PLAC ZBAWICIELA

Emisja: sobota, 19.06.2010 r., godz. 21.00

Reżyseria: Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze (2006)

Młode małżeństwo: Beata i Bartek Zielińscy z dwoma synkami - Dawidem i Adrianem - ma niebawem odebrać klucze do własnego mieszkania w budynku, który powstaje gdzieś na obrzeżach stolicy. Przeznaczyli na to wszystkie posiadane pieniądze, znaczną sumę dołożyła też matka Bartka, Teresa, od dziesięciu lat wdowa. Młodzi żyją tylko z jednej pensji, a czeka ich jeszcze wiele wydatków. Muszą więc zacisnąć pasa. Dlatego rezygnują ze względnej samodzielności i przenoszą się do Teresy, która mieszka w centrum Warszawy, przy tytułowym Placu Zbawiciela. Wszyscy pocieszają się jednak, że taka sytuacja potrwa krótko, bo przecież niebawem Beata i Bartek będą na swoim. Dramat zaczyna się z chwilą, gdy okazuje się, że deweloper zbankrutował, budowę wstrzymano, a mieszkania przejął bank. Aby uzyskać prawo własności, trzeba wpłacić dodatkowe i to niemałe pieniądze. Zielińscy, podobnie jak reszta przyszłych lokatorów, ich nie mają. Nie mają też szans na inne mieszkanie, co gorsza, popadli w znaczne długi. Kolejnego kredytu bank im nie udzieli, szef Bartka nie chce żyrować mu pożyczki, koledzy i znajomi też odmawiają pomocy. Kredyt mogłaby wziąć Teresa, ale to z kolei dla niej znaczne obciążenie. Już teraz w znacznym stopniu utrzymuje rodzinę syna. Uważa, że to raczej Beata powinna pójść do pracy, zwłaszcza że dzieci już podchowane. Kłopot w tym, że synowa niewiele umie: przerwała studia, gdy zaszła w ciążę i już na uczelnię nie wróciła. Teraz rozsyła oferty, ale nie dostaje odpowiedzi, wizyty w pośredniaku też nie przynoszą efektu. Beata coraz gorzej czuje się w domu teściowej. Ta zresztą nigdy jej nie lubiła, widząc w niej tylko wiejską prostaczkę, która uczepiła się jej syna. Im bardziej więc oddala się perspektywa wyprowadzki młodych, tym bardziej narasta wzajemna niechęć, mnożą się pretensje i konflikty: o pieniądze, o bałagan w pokoju zajmowanym przez rodzinę syna, o nieumiejętne poszukiwanie pracy przez Beatę, o odbieranie dzieci z przedszkola, jeśli już dziewczyna pracę znajdzie. Teresa trzyma stronę syna, egoisty, którego nie nauczyła w porę ani odpowiedzialności, ani miłości, bo sama była zbyt oschła i zimna. Teraz jest głównie zgorzkniała i rozczarowana tyleż życiem własnym, co swego jedynaka. Nawet gdy Bartek porzuca Beatę i dzieci dla innej kobiety i wyprowadza się z domu, brutalnie bijąc żonę na pożegnanie, nie potrafi go stanowczo potępić. Dopiero gdy synowa popadnie w głęboką depresję, zdobędzie się na ludzki odruch, spróbuje przemówić do sumienia synowi i jego kochance. Na ratowanie czegokolwiek będzie już jednak za późno. Staczająca się po równi pochyłej Beata - całkowicie osamotniona, niezaradna, zrozpaczona - posunie się do ostateczności.

W rolach głównych wystąpili m.in.: Jowita Budnik (Beata Zielińska), Arkadiusz Janiczek (Bartek Zieliński, mąż Beaty), Ewa Wencel (Teresa Zielińska, matka Bartka), Dawid Gudejko (Dawid Zieliński, syn Beaty i Bartka), Natan Gudejko (Adrian Zieliński, syn Beaty i Bartka), Beata Tyszkiewicz (występuje w roli samej siebie ; aktorki w ogródku na Placu Zbawiciela), Beata Fudalej (Edyta, sąsiadka Zielińskich), Małgorzata Rudzka (Ola, kochanka Bartka), Zina Kerste (Hania, przyjaciółka Beaty).


W CYKLU „KINO SĄSIADÓW”
KLUCZE

(Die Schluessel)

Emisja: piątek, 05.03.2010 r., godz. 22.20

Reżyseria: Egon Guenther DDR (1973)

Ric, robotnica bez zawodowych ambicji wyrusza w wakacyjną podróż do Polski z Klausem, studentem politechniki. Na lotnisku w Warszawie dopiero co poznani Polacy pozostawiają młodej parze klucze do swojego mieszkania w Krakowie.

Wyjazd ma ich zbliżyć do siebie, ale pobyt za granicą uświadamia młodej parze niemożność bycia razem. Ric jest załamana konfliktem wynikającym z różnic społecznych. Po jednej z kontrowersyjnych dyskusji wydarza się nieszczęście - dziewczyna wybiega na ulicę i wpada pod tramwaj. Poza pierwszą sceną na lotnisku w Berlinie, prawie cały film nakręcono w Krakowie. Zdjęcia trwały w maju i czerwcu 1972 roku, stąd „Klucze” są unikalnym dokumentem epoki wczesnego Gierka. Guenther przetyka fabułę dokumentalnymi fragmentami ówczesnej rzeczywistości: m.in. scenami autentycznych krakowskich Juwenaliów, w których uczestniczą też bohaterowie i poznani przez nich młodzi Polacy.

Jedna ze scen pokazuje, specjalnie zaaranżowany na potrzeby filmu, występ Grupy Niemen, w składzie: Czesław Niemen (śpiew), Józef Skrzek (organy), Apostolis Antymos (gitara), Jerzy Piotrowski (perkusja), Helmut Nadolski (kontrabas), Andrzej Przybielski (trąbka) – wykonującej angielską wersję piosenki „Dziwny jest ten świat” („Strange Is This World”). Wykorzystano również w jednej z początkowych scen krótki fragment studyjnej wersji „Bema pamięci żałobnego rapsodu”, a w jednej z końcowych krótki fragment koncertowej wersji piosenki „Com uczynił”. Pokazana jest także procesja Na Skałce 8 maja, w święto Św. Stanisława ze Szczepanowa, której przewodniczy kardynał Karol Wojtyła. Dopiero po ponad półtora roku po zakończeniu zdjęć, po wprowadzeniu zmian, 21 lutego 1974 roku, film dopuszczono w NRD na ekrany, ale na początku lat osiemdziesiątych trafił aż na dziesięć lat na półki.

W rolach głównych: Jutta Hoffmann (Ric), Jaecki Schwarz (Klaus), Magda Zawadzka (Helena), Jerzy Jogałła (Franciszek), Jadwiga Chojnacka (babcia), Leon Niemczyk (Pawlik), Anna Dziadyk (Hanka), Wolfgang Greese, Edward Rączkowski, Wanda Węsław, Elżbieta Gorzycka, Maciej Rayzacher, Jerzy Janeczek, Jerzy Radwan, Józef Nasiadka, Teresa Tuszyńska, Zygmunt Kęstowicz (Zbigniew Kędzierski), Jerzy Stuhr (student przejmujący podczas Juwenaliów klucze do miasta).

LIST DO AMERYKI

(Pismo do Amerika)

Emisja: piątek, 02.04.2010 r., godz. 22.20

Reżyseria: Iglika Trifonova BGR/NLD/HUN (2000)

Kamen, najlepszy przyjaciel Ivana, po wypadku samochodowym w stanie krytycznym leży w szpitalu w Ameryce. Ivan bardzo chciałby być przy nim, ale odmówiono mu wizy amerykańskiej i nie może wyjechać z kraju. Postanawia więc napisać do przyjaciela. Nie jest to jednak zwykły list. Ivan bierze kamerę, którą kiedyś podarował mu Kamen, i wyrusza w podróż po Bułgarii, by odwiedzić miejsca, gdzie spędzili dzieciństwo i razem dorastali. Opowiada przyjacielowi o spotykanych po drodze ludziach, odwiedzanych miastach i miasteczkach. Chce też zaśpiewać mu piosenkę, którą nucili jako mali chłopcy, ale pamięta jedynie jej fragment. Piosenki nauczyła ich babcia Kamena. Ivan - pod wpływem impulsu - postanawia odnaleźć staruszkę, by przypomniała mu cały tekst.

W rolach głównych: Filip Avramov, Ana Papadopolu, Petyr Antonov, Andy Baret, Zoreta Nikolova, Krassimir Dokov, Maya Novoselska, Valentin Goshev, Liubov Liubcheva, Yoshihiro Terazono.

WYCIECZKOWICZE

(Účastníci zájezdu)

Emisja: piątek, 16.04.2010 r., 22.20

Reżyseria: Jiří Vejdělek CZE (2006)

Film jest adaptacją powieści Michala Viewegha, który jest jednym z najpopularniejszych czeskich pisarzy. Na wycieczkę nad Adriatyk wyjeżdża grupa podróżnych. Znajdziemy między nimi sympatyczną Jolanę, jej rodziców, którzy przechodzą kryzys wieku średniego, dwie starsze panie: Helgę i Šarlotę, gwiazdę wycieczki: seksownego piosenkarza Maxa, który chce podczas wakacji odpocząć od miłosnych przygód, parę gejów, pilota wycieczek Pamelę i wielu innych. Podczas pobytu nad morzem wszystkich bohaterów czeka szereg komicznych i absurdalnych sytuacji. Przyjaźń, wakacyjne romanse, niezapomniane chwile... Wszystko to przepełnione dużą dawką humoru i vieweghowskiej ironii.

W rolach głównych: Anna Polívková, Eva Holubová, Bob Klepl, Květa Fialová, Jana Štěpánková, Adrian Jastraban, Martin Sitta, Ondrej Kovaľ, Jitka Kocurová, Jaromír Nosek, Eva Leinweberová, Šárka Opršálová, Kristýna Leichtová, Martin Pechlát, Miroslav Krobot, Pavel Liška, Irena Mchom.


1956. WOLNOŚĆ I MIŁOŚĆ

(Szabadság, szerelem)

Emisja: piątek, 30.04.2010 r., 22.20

Reżyseria: Krisztina Goda HUN (2006)

Jest rok 1956. Najzimniejszy rok Zimnej Wojny. Węgry znajdują się w orbicie politycznej dominacji Związku Radzieckiego. Jest jednak dziedzina, w której są największą siłą – węgierska drużyna jest niepokonana w water polo. Jesienią 1956 roku, gdy ciemna chmura komunizmu zawisa nad całą Europą, a radzieckie czołgi rujnują państwo węgierskie, Karcsi Szabo i jego drużyna walczą z Sowietami o złoto na Olimpiadzie w Melbourne. Mecz miał się później okazać najbardziej krwawą rozgrywką w historii sportu, symboliczną bitwą o honor i wolność, na którą patrzył cały świat...

W rolach głównych: Kata Dobó (Viki Falk), Iván Fenyő (Karcsi Szabó), Sándor Csányi (Tibi Vámos), Zsolt Huszár (Jancsi Gál), Viktória Szávai (Eszter Hanák), Tamás Jordán (Karcsi’s Grandfather), Krisztián Kolovratnik (Frank), Antal Czapko (Prokop).

SKRZAT

(Skřítek)

Emisja: piątek, 14.05.2010 r., 22.20

Reżyseria: Tomáš Vorel CZE (2005)

Rodzina pochodząca ze wsi przenosi się do miasta za chlebem. Ojciec pracuje jako rzeźnik, matka jest zatrudniona jako kasjerka w supermarkecie. Ich córka chodzi do podstawówki i ma poważne problemy z matematyką i jej nauczycielem. Syn natomiast uczy się w szkole gastronomicznej, ponieważ jego ojciec chce, by także został rzeźnikiem. Wegetarianin, anarchista i nałogowy palacz marihuany... To wszystko jest źródłem jego nieustających konfliktów z policjantami i ojcem, którego skutecznie kusi młoda, śliczna rzeźniczka. Tymczasem matka knuje słodką zemstę. Jakby tego było mało, z lasu wylazł pewien SKRZAT, który każdą poważną sytuację obraca w humor i absurd. Skrzat to groteska, dialogi są więc zastąpione przez wykrzykniki, ruchy są stylizowane, a czego nie pokaże dźwięk, wyrazi dzika, infantylna i tajemnicza muzyka. Cała opowieść jest barwną kaskadą gagów, skeczy i tragikomicznych sytuacji.

W rolach głównych: Boleslav Polívka (ojciec), Eva Holubová (matka), Tomáš ml. Vorel, Anička Marhoulová, Marika Procházková, Jiří Macháček, Ivana Chýlková, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Jan Kraus, Petr Čtvrtníček, Tomáš Vorel, Ondřej Trojan, David Vávra, Radomil Uhlíř, Václav Marhoul.


UCIECZKA

(Szökés)

Emisja: piątek, 28.05.2010 r., 22.20

Reżyseria: Lívia Gyarmathy HUN/POL/DEU (1996)

Tematem tego filmu jest Recsk - obóz pracy przymusowej dla więźniów politycznych w latach 1950-1953. Na początku lat pięćdziesiątych jego istnienie było jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic komunistycznego reżimu. Setki więzionych tam bez wyroku sądowego ludzi, oddawano w ręce sadystycznych strażników. Po długich przygotowaniach z obozu jenieckiego w Recsk w latach pięćdziesiątych zbiega kilku młodych ludzi. Po udanej akcji razem uciekają i ukrywają się lecz w międzyczasie relacje między nimi przenikają zakorzenione, wyniesione z obozu doświadczenia. Zanim główny bohater przekroczy zieloną granicę, by w Radiu Wolna Europa ogłosić światu nazwiska więzionych w Recsk, kolejno padają towarzysze niedoli.

W rolach głównych: Daniel Olbrychski (nadporucznik), Artur Żmijewski (Gyula Molnar), Krzysztof Kolberger (Ory), Dariusz Kurzelewski (Mozes), Laszlo Zsolt (Haraszti), Adam Schnoll (Pal), Barna Illyes (Mendel), Janos Degi (Kihut), Judit Pogany, Barbara Hegyi, Gyula Bodrogi, Andor Lukats, Tamas Baliko.


W CYKLU „UWAGA! PREMIERA!”

DOSKONAŁE POPOŁUDNIE

Emisja: piątek, 23.04.2010 r., godz. 22.05

Reżyseria: Przemysław Wojcieszek (2005/07)

Film opowiada historię Mikołaja, jego dziewczyny Anny i wspólnika Krzyśka, którzy mają małe wydawnictwo literackie na przedmieściach Gliwic. Zbliża się ślub Anny i Mikołaja. Para nie ma czasu na przygotowania a ostatnio wydana przez nich książka okazała się kompletną klapą. Szukają więc tekstu, który pozwoli im osiągnąć komercyjny sukces. W przygotowaniach towarzyszy im kolega, który kręci o nich film.

W tym czasie, do Marii, matki Mikołaja, która mieszka w Warszawie, przyjeżdża z Wrocławia były mąż, z którym Maria nie widziała się od 12 lat. Prosi ją, aby Maria razem z nim pojechała do Gliwic na ślub syna. Maria zgadza się.

W rolach głównych: Michał Czernecki (Mikołaj Mielczarek), Magdalena Popławska (Anna Knysok, narzeczona Mikołaja), Gosia (Małgorzata) Dobrowolska (Maria Mielczarek, matka Mikołaja), Jerzy Stuhr (Andrzej Mielczarek, ojciec Mikołaja), Dorota Kamińska (Barbara Knysok, matka Anny), Sławomir Orzechowski (Henryk Knysok, ojciec Anny), Krzysztof Czeczot (Krzysiek, wspólnik Mikołaja), Anita Poddębniak (Marta), Krzysztof Dracz (Marek, partner Marii).TERAZ JA

Emisja: piątek, 21.05.2010 r., godz. 22.05

Reżyseria: Anna Jadowska (2005)

Film fabularny "Teraz ja" jest samodzielnym debiutem reżyserskim Anny Jadowskiej. Tytuł filmu reżyserka zapożyczyła z pisma dla kobiet, które radziło, aby w którymś momencie dnia po prostu poświęcić czas tylko siebie i skupić się przez chwilę na swoim "tu i teraz". Bohaterka filmu Hanka nagle to robi w dość zaskakujący sposób. Ucieka z domu, w którym - przynajmniej na pierwszy rzut oka - żyje w dobrym związku ze swoim partnerem. Hanka rusza w podróż, która nie prowadzi ją w żadne konkretne miejsce - podróż bez celu.


Hanka ucieka autobusem, ze szkolną wycieczką. Jednak odłącza się od grupy i w nocy, w podrzędnej knajpie spotyka sprzedawcę z bazaru Marka. Umykając przed natrętem wpada w ramiona podstarzałego Mirka i jego narzeczonej Małgosi. Jedzie z Kierowcą, który deklaruje, że może podrzucić ją w okolice rodzinnego domu. W przydrożnym barze kolejna spotkana osoba - Wojtek - próbuje ją zgwałcić. Przypadkiem uratowana Hanka podróżuje dalej z kobietą po pięćdziesiątce, która natrętnie wypytuje ją o seks. Każdy napotkany mężczyzna chce Hankę najpierw poderwać, a potem wykorzystać. Kobiety widząc atrakcyjną blondynkę, też nie życzą jej dobrze. Równolegle ukazane są losy Pawła, partnera Hanki, który błąka się po mieście i poszukuje dziewczyny z pomocą sąsiadów i policji.

W rolach głównych: Agnieszka Warchulska (Hanka), Maciej Marczewski (Paweł), Ewa Szykulska (kobieta), Hanna Piaseczna (Monika), Izabela Kuna (żona jadąca nad morze), Paweł Królikowski (Mirek), Sylwester Jakimow (Marek), Grzegorz Ruda (Wojtek), Andrzej Konopka (mąż jadący nad morze), Lech Dyblik, Elżbieta Gruca (Małgosia), Wojciech Solarz, Grzegorz Stosz (policjant), Aleksander Jaquat (Francuz).
JASNE BŁĘKITNE OKNA

Emisja: piątek, 18.06.2010 r., godz. 22.05

Reżyseria: Bogusław Linda (2006/07)

Beata (Beata Kawka) podczas imprezy odbiera telefon. Nie wie jeszcze, że zmieni on jej życie. Krótka, ale pełna ciepła rozmowa z przyjaciółką z dzieciństwa, Sygitą (Joanna Brodzik), sprawia, że Beata postanawia odwiedzić rodzinne strony. Choć wizyta nie trwa długo, wracają wspomnienia.... Beata i Sygita dorastały razem w małym miasteczku. Przyrzekły sobie, że nic ich nie rozdzieli. Jednak Beata wybrała życie w wielkim mieście i drogę kariery, okupionej często samotnością i upokorzeniami. Sygita, choć jej życie rodzinne nie przypomina sielanki, znalazła swoje miejsce w rodzinnych Maciejowicach u boku męża i córeczki. Ponowne spotkanie po latach budzi uśpioną przyjaźń, która wkrótce zostanie wystawiona na ciężką próbę.

W rolach głównych: Beata Kawka (Beata; w napisach imiona: Beata Aleksandra), Joanna Brodzik (Sygita Barczuk), Wiktoria Kiszakiewicz (Marysia, córka Sygity i Marka), Weronika Asińska (Beata w młodości), Olga Jankowska (Sygita w młodości), Jacek Braciak (Marek Barczuk, mąż Sygity), Bogusław Linda (Artur, mąż Beaty), Piotr Jagielski (Marek w młodości), Stanisława Celińska (Rogasiowa, matka Beaty), Barbara Brylska (Nina, matka Sygity), Jerzy Trela (Józef, ojciec Sygity), Marian Dziędziel (Miecio Rogaś, ojciec Beaty), Aleksandra Justa (Ola, kochanka Artura), Bartosz Żukowski (Kamil), Zuzanna Bernat (mała siostra Beaty), Redbad Klynstra (spec), Maciej Kozłowski (Zbigniew), Rafał Bryndal (prowadzący talk show), January Brunov (lekarz), Elżbieta Lipska (babcia Beaty), Zdzisław Kuźniar (lekarz).

SERIALE

WYDZIAŁ ZABÓJSTW

Emisja: czwartek, od 22.04.10, godz. 22.35 i godz. 04.30

Reżyseria: Krzysztof Lang i Wojciech Rawecki (2008) (2 x 22 min. x 44 odc.)

Nowa seria kryminalna. Każdy odcinek cyklu podejmuje wątek innego morderstwa. Dzięki szczegółowej dokumentacji, stałej współpracy z zespołem ekspertów: patologów, prawników i techników policyjnych, historie poruszane w 20 - 25 - minutowych odcinkach nabierają cech niemalże dokumentalnego zapisu. Śledząc kolejne opowieści, widz poznaje również osobiste spojrzenie bohaterów na to, czym jest służba w policji. Główni bohaterowie, funkcjonariusze Wydziału Zabójstw: Antoni Sarnat Tony, Ewa Rudzka, Edgar Szenke Mrówa, Michał Puczyński Ojciec, Robert Karpiel - Karpiu, Stanisław Krupa Naczelnik i Justyna Ritter "Piękna", wzorowani są na postaciach autentycznych policjantów.

W rolach głównych: Beata Chruścińska (Ewa), Ireneusz Dydliński (technik), Bartosz Dziedzic ("Karpiu"), Andrzej Rozmus ("Mrówa"), Wojciech Skibiński (naczelnik), Andrzej Wójcik (technik), Justyna Sieniawska (Justyna), Henryk Dąbrowski ("Tony"), Jacek Grondowy ("Ojciec"), Marek Serafin (patolog), Saniwoj Król (patolog), Waldemar Nowak (patolog Grossman)


RAJSKIE KLIMATY

Emisja: sobota, od 06.03.10 do 19.06.10, godz. 11.00 i godz. 03.55

Reżyseria: Jacek Sarnacki, Jan Kidawa-Błoński, Dominik Matwiejczyk, Jakub Miszczak (2009) - 16 odc.

Każdy z nas ma swoje miejsce na ziemi, do którego chętnie wraca, jeśli nie dosłownie, to przynajmniej wspomnieniami. Dla Marty Miłorzębskiej, narratorki i jednej z głównych bohaterek serialu, takim miejscem jest malownicze miasteczko Rajsk, gdzie urodziła się i dorastała. Teraz mieszka we Wrocławiu, ale myślami nadal jest w rodzinnych stronach, z którymi tak wiele ją łączy. Prowadząc internetowy pamiętnik, dziewczyna opowiada o własnych rozterkach sercowych, ale też o losach swych bliskich i znajomych.

W rolach głównych: Weronika Książkiewicz (Marta Miłorzębska), Robert Gonera (Dawid), Jan Wieczorkowski (Marcin Wierzbicki, doradca inwestycyjny w firmie Marty), Katarzyna Kurylońska (Karolina Horoszewicz-Radzyńska, żona Michała), Bartosz Głogowski (Michał Radzyński, burmistrz Rajska), Joanna Lissner (Krystyna Wójcik, matka Andrzeja, Alka i Adama), Joachim Lamża (Piotr Miłorzębski, stryj Marty, ojciec Andrzeja Wójcika), Witold Wieliński (Alek Wójcik, brat Andrzeja i Adama), Grzegorz Wojdon (Andrzej Wójcik, brat Alka i Adama), Mateusz Młodzianowski (Adam Wójcik, brat Andrzeja i Alka), Jagoda Oborska (Czarek Radzyński, synek Karoliny i Michała), Renata Berger (Zofia Drabik), Jolanta Chełmicka (Jadzia Kołczyńska, urzędniczka w ratuszu Rajska), Krzysztof Dracz (Rosak), Andrzej Gałła (nauczyciel Felicjan Kłaptocz, były burmistrz Rajska), Jerzy Grałek (Stępniewski), Anna Ilczuk (Andżela), Wojciech Kalarus (adwokat Chmiel), Patricia Kazadi (Helena Wójcik, żona Andrzeja), Klaudia Kąca (Simona; w napisach nazwisko: Kącka), Martyna Kubicz (Ilonka Kłaptocz, córka Grażyny i Felicjana), Artur Łodyga (Molak), Marlena Milwiw (doktor Wanda), Agnieszka Oryńska (Kamila), Maria Pakulnis (Magda, matka Karoliny), Anita Poddębniak (kierowniczka schroniska dla bezdomnych), Mariusz Saniternik (komisarz Pisanko), Teresa Sawicka (Grażyna Kłaptocz, żona Felicjana), Andrzej Szopa (bezdomny Stefan), Bronisław Wrocławski (Cezary Horoszewicz, ojciec Karoliny).


CZAS HONORU 2

Emisja: sobota, od 06.03.10 do 29.05.10, godz. 20.10 i godz. 02.00 oraz wtorek godz. 10.40

Reżyseria: Grzegorz Kuczeriszka (2009)

Byli młodzi, pełni energii, zapału i wiary. Pięknie żyli i pięknie ginęli - dumnie, z godnością. O takich właśnie ludziach opowiada serial "Czas honoru" odwołujący się do fascynującej i stosunkowo mało znanej karty historii polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Wiosną 1941 r. grupa przeszkolonych w Anglii polskich żołnierzy została zrzucona na teren okupowanej Polski. Mieli tu przeprowadzać akcje dywersyjne. Na ekranie ukazują się twarze popularnych aktorów: Jana Englerta, Macieja Zakościelnego, Jana Wieczorkowskiego, Jakuba Wesołowskiego i Antoniego Pawlickiego, którzy znakomicie odnajdują się w wojenno - sensacyjnej konwencji. Dodatkowego dramatyzmu i autentyzmu przydają serialowi archiwalne zdjęcia z czasów wojny przeplatające poszczególne wątki. W wojennym, epicko - heroicznym klimacie utrzymana jest również czołówka filmu i towarzysząca jej muzyka.

W rolach głównych: Antoni Pawlicki (Janek Markiewicz), Maciej Zakościelny (Bronek Woyciechowski), Jakub Wesołowski (Michał Konarski, brat Władka), Katarzyna Gniewkowska (doktor Maria Konarska, matka Władka i Michała), Bożena Adamek (Sowińska, gospodyni Bronka), Przemysław Bluszcz (Uwe Rappke), Magdalena Boczarska (Lola, więźniarka Pawiaka), Olga Bołądź (Celina Dłużewska, współpracowniczka Michała), Ewa Borowik (siostra przełożona), Adam Cywka (Nowotnik, współlokator Domańskiej), Krzysztof Globisz (Leon Sajkowski, ojciec Leny), Piotr Adamczyk (obersturmfuhrer Lars Reiner), Marcin Kwaśny (szmalcownik Kwapisz), Daniel Olbrychski ("Doktor"), Katarzyna Ankudowicz (Krystyna, łączniczka Janka), Marek Frąckowiak (pułkownik "Orlicki"), Tadeusz Huk (Wojciechowski, ojciec Bronka), Magdalena Różczka (Wanda Ryszkowska, narzeczona Bronka), Olga Sarzyńska (Rutka, przyjaciółka Leny), Piotr Siejka (Fisher), Danuta Stenka (Margaret), Ewa Telega (Domańska, gospodyni Władka), Ewa Wencel (Helena, matka Wandy), Zuzanna Grabowska (Nina Jacewicz, więźniarka Pawiaka), Antoni Królikowski (Kamil, wnuk stolarza), Karolina Gorczyca ("Ruda"),

Tomasz Błasiak (Kostek), Marek Cichucki (Wende, szef Nowotnika), Piotr Dąbrowski (dozorca Marian Sitek), Arkadiusz Detmer (Mosler), Artur Dziurman (Schneider, SS-man na Pawiaku), Roman Gancarczyk (ordynator Janusz Baranowski)
OJCIEC MATEUSZ 2

Emisja: niedziela, od 14.03.10 do 04.07.10, godz. 14.00 i godz. 03.10

Reżyseria: Maciej Dejczer, Andrzej Kostenko i Maciej Dutkiewicz (2009) - 17 odc.

Włoski serial "Don Matteo" pojawił się po raz pierwszy na antenie tamtejszej publicznej telewizji RAI w 2000 r. Od tamtego czasu powstało już sześć serii odcinków. Opowieść o proboszczu parafii w Gubbio, byłym misjonarzu, który ma żyłkę detektywistyczną i pomaga zaprzyjaźnionym karabinierom w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych, trafiła z czasem również do Polski.

Nadwiślański odpowiednik don Matteo, czyli ojciec Mateusz, ma rysy Artura Żmijewskiego, jego wesołe spojrzenie i uśmiech pełen wyrozumiałości dla ludzkich ułomności. Po powrocie z misji na Białorusi ojciec Mateusz zostaje wezwany do kurii, gdzie biskup powierza mu niewielką położoną na obrzeżach Sandomierza parafię (fotografowane pięknie przez operatora Jarosława Żamojdę miasteczko, skąpane w słońcu i pełne urokliwych zakątków w niczym nie ustępuje malowniczością włoskiemu Gubbio). Nowy proboszcz okazuje się człowiekiem dobrze znającym życie, mającym też prawdziwy talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Działania wykraczające poza obowiązki duszpasterza umożliwia mu przyjaźń z sympatycznym miejscowym policjantem, aspirantem Noculem, który z szacunku dla osoby duchownej popełnia liczne niedyskrecje zawodowe. Nie jest to w smak podinspektorowi Możejce, przełożonemu Nocula, ale i on musi w końcu uznać niezwykłe zdolności "detektywa w sutannie", jego intuicję i dar otwierania ludzkich serc wynikający z ufności w dobro ukryte w każdym człowieku. Do grona mieszkańców plebanii należy też gospodyni Natalia, dość kłótliwa i wścibska, a przy tym nie najlepsza kucharka, ale za to osoba złotego serca, oraz podkochujący się w niej Piotr - kościelny i organista w jednej osobie. Z czasem schronienie tam znajdzie również mały łobuziak Michał, półsierota, oraz jego nieco sklerotyczna babcia, którzy wskutek fatalnego zbiegu okoliczności zostali bez dachu nad głową.

W rolach głównych: Artur Żmijewski (ojciec Mateusz), Sławomir Orzechowski (biskup), Piotr Kozłowski (ksiądz Jacek, asystent biskupa), Łukasz Lewandowski (kościelny Piotr), Michał Czernecki (policjant Banaś), Beata Deskur (Lilit, wdowa po Aramie), Marek Frąckowiak (Siwakowski, właściciel papierni), Ostrowski (Tejmur), Aleksandra Górska (Lucyna Wielicka), Maciej Musiał (Michał, wnuk Lucyny Wielickiej), Barbara Kurzaj (fryzjerka Teresa), Jarosław Gruda (mieszkaniec Sandomierza), Adam Bauman (dyrektor papierni), Ewa Konstancja Bułhak (Halina (lub Barbara, w różnych odcinkach padają oba imiona) Nocul, żona aspiranta), Daniel Adamski (Aram), Ewa Pająk (sprzątaczka), Artur Pontek (policjant Marczak).
PROGRAMY CYKLICZNE TVP POLONIA

Z DALEKA, A Z BLISKA

Emisja: czwartki, godz. 20.45 i godz. 02.25 oraz piątki godz. 12.35

Twórcy: Anna Karna, Magdalena, Emilianowicz, Michał Strzałkowski

Prowadzenie: Magdalena Emilianowicz, Michał Strzałkowski

Cykliczny program publicystyczny poświęcony aktualnym problemom Polaków mieszkających poza granicami kraju. Wiele miejsca zajmują sprawy dotyczące nowej emigracji – setek tysięcy Polaków, którzy wyjechali do pracy w krajach Unii Europejskiej po 2004 roku, czyli po wejściu Polski do Wspólnoty. Mówimy o przyczynach i konsekwencjach emigracji zarobkowej. Radzimy, jak nie dać się oszukać nieuczciwym pośrednikom, dokąd zwrócić się o pomoc w trudnych sytuacjach. Informujemy o działaniach władz na rzecz nowej emigracji. Nie zapominamy o emigracji wojennej i solidarnościowej. Informujemy o imprezach kulturalnych organizowanych przez skupiska polonijne na całym świecie. Wiele uwagi zwracamy na problemy Polaków, żyjących na Wschodzie – na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Z kamerą towarzyszymy Polakom w Kazachstanie. Pokazujemy problemy, z jakimi borykają się repatrianci po osiedleniu się w Polsce. Mówimy o promocji Polski w świecie i tworzeniu polskiego lobby za granicą. O aktywności politycznej i społecznej Polaków w krajach zamieszkania. Uważnie śledzimy prace nad ustawami, przygotowywanymi przez rząd, które mają poprawić status Polonii i Polaków żyjących za granicą.

W każdym programie – relacje korespondentów Telewizji Polonia z całego świata. Rozmowy z gośćmi – reprezentantami skupisk polskich i polonijnych z zagranicy, przedstawicielami polskich władz i ekspertami.

TYDZIEŃ POLSKI

Emisja: środy, godz. 20.45 i godz. 02.25 oraz czwartki godz. 12.35

Twórcy: Monika Sieradzka, Tomasz Dąbrowski

Prowadzenie: Joanna Bator, Monika Sieradzka
Cotygodniowy magazyn informacyjny dla Polonii i o Polonii. Zawiera relacje korespondentów z aktualnych wydarzeń polonijnych na całym świecie, omawia też krajowe wydarzenia mające związek z Polonią. Porusza sprawy istotne dla Polaków mieszkających za granicą, takie jak wizy, nowe przepisy prawne czy sprawy konsularne. Gośćmi programu są przedstawiciele Polonii i organizacji polonijnych, przedstawiciele polskich władz czy eksperci zajmujący się badaniem i organizacją życia Polonii. Magazyn śledzi także wszelkie rocznice i zdarzenia związane z historią Polski i Polonii, pomagając w ten sposób kultywować jej tradycje. -„Tydzień Polski” spełnia ważną rolę w podtrzymywaniu stałej i żywej więzi Polonii z krajem – mówi autorka programu, Monika Sieradzka. - Aby być bliżej problemów Polonii i Polaków żyjących poza granicami, staramy się też nadawać programy „na żywo” z największych skupisk rodaków. Były już wydania z Londynu, Berlina, Wilna. Program realizowany jest we współpracy z korespondentami w kilkunastu krajach świata (USA, Kanada, Wielka Brytania, Litwa, Francja, Węgry, Szwajcaria, Szwecja, Austria, Niemcy, Rosja, Włochy) oraz dziennikarzami z ośrodków Telewizji Polskiej z całej Polski. „Tydzień Polski” jest kontynuacją „Wieści polonijnych” - wieloletniego magazynu ukazującego się na antenie TVP Polonia, który stanowił przegląd najważniejszych wydarzeń z życia skupisk polonijnych.

ŚNIADANIE NA PODWIECZOREK

Emisja: soboty, godz. 16.00 i niedziele godz. 07.50 oraz wtorki godz. 03.20

Twórcy: Karolina Bendera, Anna Karna, Adam Malecki

Prowadzenie: Anna Karna, Adam Malecki

Interaktywny program, w którym w lekkiej formie prowadzący rozmawiają z gośćmi i widzami na tematy interesujące wszystkich. Goście to odkrywcy, naukowcy, artyści, intelektualiści, ludzie „z pierwszych stron gazet”, a także najbardziej znane gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Program informuje o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych i społecznych z życia Polonii, zaprasza do udziału w imprezach rozrywkowych i sportowych, rekomenduje spektakle, wystawy i koncerty z udziałem polskich artystów. Pogram jest współtworzony przez widzów TV Polonia. Telefonicznie, e-mailowo, sms-owo i mms-owo opowiadają o swoim życiu, sukcesach i realizowanych obecnie przedsięwzięciach.


SŁOWNIK POLSKO@POLSKI

Emisja: niedziele, godz. 10.20 i poniedziałki 17.40

Program z udziałem prof. Jana Miodka

Prowadzenie: Agata Dzikowska
Program niezwykle ceniony i lubiany szczególnie przez polonijnych dziennikarzy i nauczycieli polskich szkół za granicą,  realizowany we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego poświęcony jest kulturze języka polskiego. Uczestniczący w  programie rozsiani po świecie widzowie za pośrednictwem Internetu (Skype) łączą się ze studiem by zadać pytania, bądź zgłosić wątpliwości. Odpowiada na nie niezwykle lubiany  ekspert,  wspaniała osobowość telewizyjna,  prof. Jan Miodek, który udziela mini lekcji poprawnej polszczyzny. Widzowie dzięki „Słownikowi polsko@polskiemu”, na bieżąco, zapoznają się ze zmianami zachodzącymi w języku polskim.©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna