Komisja Europejska – Komunikat prasowyPobieranie 10.62 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar10.62 Kb.

Komisja Europejska – Komunikat prasowy


Laureaci nagród muzycznych European Border Breakers

Bruksela / Groningen, dnia 6 października 2011 r. – W dniu dzisiejszym Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, oraz organizatorzy festiwalu muzycznego Eurosonic Noorderslag ogłosili laureatów nagród European Border Breakers 2012 (EBBA), honorujących największe nowe talenty w europejskiej muzyce pop.

Laureatami nagród za 2012 r. są:


  • Elektro Guzzi (Austria)

  • Selah Sue (Belgia)

  • Agnes Obel (Dania)

  • Ben l'Oncle Soul (Francja)

  • Boy (Niemcy)

  • James Vincent McMorrow (Irlandia)

  • Afrojack (Holandia)

  • Alexandra Stan (Rumunia)

  • Swedish House Mafia (Szwecja)

  • Anna Calvi (Wielka Brytania)

„Muzyka jest uniwersalnym językiem, który przemawia do miliardów ludzi bez względu na ich wiek czy pochodzenie. Dzięki talentowi i energii nasi laureaci dotarli do publiczności, wykraczając poza granice własnego kraju. Mam nadzieję, że nagrody staną się inspiracją dla innych artystów do przekraczania granic i wchodzenia ze swą muzyką na nowe rynki" – powiedziała Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

Aby kwalifikować się do nagrody, artyści muszą odnieść międzynarodowy sukces swym debiutanckim albumem wydanym w Europie między 1 sierpnia 2010 r. a 31 lipca 2011 r. Laureaci są wybierani na podstawie danych dotyczących liczby sprzedanych kopii cyfrowych i częstotliwości nadawania, dostarczanych przez Nielsen Music Control (firmę zajmującą się analizą rynku muzycznego), jak również w oparciu o informacje dotyczące nadawania przez radio pochodzące od stacji radiowych należących do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) oraz informacje na temat występów na żywo dostarczanych przez organizatorów festiwali uczestniczących w europejskim programie wymiany talentów (ETEP).Kontekst

Nagrody zostaną wręczone w dniu 11 stycznia 2012 r. w holenderskim Groningen podczas festiwalu muzycznego Eurosonic Noorderslag. Uroczystość, transmitowaną przez telewizję, poprowadzi osobowość telewizyjna i muzyk Jools Holland. Ceremonia, łącznie z występami większości laureatów, będzie nadawana przez holenderską telewizję publiczną (NOS/NTR), a europejskie stacje telewizyjne i radiowe także przygotują relacje z tego wydarzenia.

Jeden ze zwycięzców otrzyma również nagrodę publiczności „Public Choice Award”. Od 1 listopada do 31 grudnia na stronie internetowej www.ebba-awards.eu można głosować na swojego ulubionego artystę. Głosując można wygrać wycieczkę na uroczystość wręczenia nagród.

Laureaci poprzednich edycji EBBA to między innymi: Adele, The Baseballs, Carla Bruni, KT Tunstall, Tokio Hotel, The Ting Tings, Lykke Li, The Script, Milow, Katie Melua, Mumford and Sons i Caro Emerald.

Obecnie nagrody, które przyznawane są już po raz dziewiąty, są fundowane z programu UE „Kultura”, zaś organizacją zajmuje się EuroSonic Noorderslag w partnerstwie z EBU. Nagrody wspierają BUMA Cultuur, SNN, holenderskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Nauki, prowincja Groningen, miasto Groningen i Europejskie Biuro Muzyki (European Music Office).

Europejski program wymiany talentów stymuluje wymianę utalentowanych artystów europejskich poprzez sieć letnich festiwali w Europie. Ponadto stwarza on możliwości dla osób zatrudnionych w sektorze muzyki europejskiej, a ostatecznie przyczynia się do rozwoju europejskiego przemysłu muzycznego.

Europejski przemysł muzyczny wnosi istotny wkład we wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy, stanowiąc znaczącą część branży twórczej i branży kultury, które zapewniają wysokiej jakości miejsca pracy dla 8,5 mln osób w UE i mają udział w europejskim PKB w wysokości 4,5 proc. Całkowita wartość rynku nagrań muzycznych UE wynosi około 6 mld euro rocznie. Europejski rynek nagrań muzycznych stanowi około jednej piątej łącznego rynku muzycznego, którego wartość sięga niemal 30 mld euro rocznie.

Więcej informacji:

Strona internetowa nagrody EBBA: www.ebba-awards.eu

Portal kulturalny Unii Europejskiej: http://ec.europa.eu/culture

Kontakt :

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58)

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

Eurosonic: Marije Jansen (+31 6 55 80 27 82)

IP/11/1155


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna